ARCHIWUM 2007/2008r
  Zuchy na Festiwalu Piosenki Harcerskiej

Zuchy z Pierwszej Gromady Zuchowej " Zamkowe Orły " wzięły udział w XXV - leciu Hufca Podkrakowskiego. Wystąpiły na Festiwalu Piosenki Harcerskiej, zaśpiewały tam Trzy piosenki i zdobyły II miejsce. Pięknie się zaprezentowały.

   

  " Ortografek "

Jak co roku w czerwcu zaprosiliśmy do naszej szkoły dzieci ze wszystkich szkół w gminie, które są w swojej szkole mistrzami ortografii. Zmagania były ciężkie, wiele dogrywek, bo poziom był bardzo wysoki. Z naszej szkoły I miejsce w kategorii klas trzecich zajęła Ola Górska. Reszta uczestników spisała się bardzo dobrze, ale bez miejsc.

  Tor wspinaczkowy

3 czerwca 2008 r. uczniowie klas 0-5 mogli sprawdzić swoje umiejętności na torze wspinaczkowym. Do zabawy zaprosiliśmy tez naszych gości z zaprzyjaźnionej szkoły z Budapesztu.

   

  Wycieczka do Jaworek

31 V i 1 VI nasze zuchy wyjechały do Jaworek. Dotarły do schroniska, które znajduje się " Pod Durbaszką " 850m n.p.m. To był nie lada wyczyn, a nagrodą były niesamowite widoki. Spędziliśmy tam dwa dni na świetnej zabawie. Ponieważ to koniec roku i ciężkiej całorocznej pracy, kolejne wspaniałe zuchy złożyły Obietnicę Zuchową i otrzymały znaczek zucha. Znaczek zucha otrzymały: Natalia Kaczmarczyk, Ola Bolek, Zosia Wilk i Natalia Dulińska. Zmęczeni, ale weseli i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

   

  Nadanie   imienia   Jerzego   Kukuczki

Dzień 28 maja 2008 r. na długo pozostanie w naszej pamięci. W tym dniu Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Korzkwi otrzymało imię Jerzego Kukuczki oraz sztandar. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w Kościele Parafialnym w Korzkwi, po której wszyscy uczestnicy udali się do szkoły. Na wstępie odbyła się projekcja filmu o patronie, " Trochę w prawo od najwyższej góry świata " . Podczas części oficjalnej nastąpiło przekazanie przez wójta Bogusława Króla sztandaru, ufundowanego przez Gminę Zielonki, dyrektorowi Zespołu Szkół, Reginie Styn. Następnie przedstawiciele poszczególnych klas złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Potem pamiątkowe gwoździe do sztandaru wbili: Cecylia Kukuczka - żona patrona, Bogusław Król - wójt Gminy Zielonki, Anna Klimas - Waligóra- wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Zbigniew Płachta - proboszcz Parafii w Korzkwi oraz w imieniu społeczności szkolnej: Ewa Staniszewska- wieloletni nauczyciel szkoły, Dariusz Górski- członek Rady Rodziców oraz Dawid Suder- uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej Korzkwi. Uroczystość zakończyła część artystyczna w wykonaniu chóru szkolnego oraz uczniów gimnazjum.

   

  Rajd   Jerzego  Kukuczki

Dnia 17 maja grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani Jolanty Jurek-Żak oraz pani Hanny Łukasik po raz pierwszy wzięła udział w Rajdzie Górskim im. Jerzego Kukuczki. Rajd rozpoczynał się na przełęczy Kubalonka w Istebnej i wiódł malowniczą trasą Beskidu Śląskiego. Na jego drodze znajdowała się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, po której oprowadziła nas pani Cecylia Kukuczka. W Izbie zgromadzono różne pamiątki: zdjęcia, dyplomy, puchary i odznaczenia.

   

Wszystkie grupy spotkały się w Amfiteatrze nad Olzą, w którym odbyło się uroczyste zakończenie rajdu oraz wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom. Można były również zobaczyć pokazy udzielania pomocy przedmedycznej oraz zjeść bigos. W czasie całego rajdu towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. W przyszłym roku wybierzemy się na pewno liczniejszą grupą oraz zdecydujemy się na trudniejszą trasę.

  TYDZIEŃ   WIELKIEJ   BRYTANII  

MARZEC '08
    Zaraz po powrocie naszych wysłanników z Newcastle, zorganizowaliśmy w szkole Tydzień Wielkiej Brytanii, kolejne wydarzenie zaplanowane w kalendarzu projektowym.
Tym razem chórzyści nauczyli się śpiewać hymn Wielkiej Brytanii i starą szkocką piosenkę pt. " Auld Lang Syne " . Te dwie melodie rozbrzmiewały wiele razy w trakcie tego tygodnia.
  Wtorek to, tradycyjnie, plastyka. Tym razem pani Jabłońska zaproponowała warsztaty projektowania ubiorów inspirowane strojami, które można zobaczyć w Camden, zakątku Wielkiej Brytanii, gdzie wyobraźni nie stawia się w tej dziedzinie żadnych barier. Rezultaty pracy dzieci można podziwiać na gazetkach szkolnych.

   

Zapraszamy do zwiedzania tej prawdziwej galerii sztuki, naprawdę warto.
    Środa została przeznaczona na pracę w klasach z wychowawcami. Zadanie polegało na przygotowaniu gazetki. Każdy nauczyciel dostał do dyspozycji dwie godziny lekcyjne, swoich uczniów, papier, kredki, flamastry i plik materiałów źródłowych na temat kraju naszych partnerów. Następnie odbyło się losowanie, podczas którego zespoły dowiedziały się, jaka część Wielkiej Brytanii przypadła w udziale danej klasie. Należało wykonać jak najoryginalniejszą i zarazem wartościową pod względem merytorycznym gazetkę, posługując się dostarczonymi materiałami, własną wiedzą oraz zasobami biblioteki szkolnej i internetu. Wszyscy zdążyli na czas, a prace wiszą teraz na ścianach korytarzy, stanowiąc miłą dla oka i zdrową dla umysłu dekorację.
    W czwartek słuchaliśmy wierszy angielskojęzycznych poetów w oryginale (od Szekspira po Beatlesów), w wykonaniu gimnazjalistów, oraz po polsku, w przekładach Stanisława Barańczaka. Poloniści wybrali je z tomu tego autora pt. " Ocalone w tłumaczeniu " . Recytację ubarwiono fragmentami filmowymi, angielskimi piosenkami, występami quasi-kabaretowymi oraz pokazem mody inspirowanej szkolnymi mundurkami obowiązkowymi w Wielkiej Brytanii.

   

Cała oprawa artystyczna została przygotowana przez naszych wspaniałych uczniów z klas I gimnazjum.
    Piątek upłynął znów pod znakiem poezji. Tym razem jednak zaprosiliśmy również uczniów z innych szkół gminy i okolic, aby wyłonić najlepszych recytatorów posługujących się językiem angielskim. Wszystko w ramach trzeciej edycji konkursu pt. " Szekspir czy Jaś Fasola? Oto jest pytanie " . Przyjechało wielu gości, a nie zabrakło też naszych uczniów. Trzy komisje: dla klas I -III, IV-VI i Gimnazjum - miały naprawdę trudną pracę. Wygrały te dzieci, które wykazały się nie tylko najlepszym opanowaniem tekstu, ale też żywą interpretacją wierszy. Wśród triumfatorów byli zarówno uczniowie z Korzkwi, jak i z Zielonek i Bibic. Chyba wszystkie uczestniczące szkoły wyjechały od nas z jakąś nagrodą i dyplomami. Konkurs prowadziły panie Kapel i Błocka ubrane w stroje " z epoki " (mniej więcej), starając się, żeby nikt nie zemdlał z przerażenia ani nie wołał na pomoc mamy. Nie należy zapominać o dodatkowych atrakcjach tego tygodnia, tzn. wspaniałych zdjęciach, które można było sobie zrobić z ... Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi wymalowanymi przez panią bibliotekarkę na wielkich planszach oraz o fantastycznych babeczkach (zwanych z angielska muffinami), którymi raczyliśmy się na deser w czwartek. Tym razem nie udało nam się " zmieścić " wszystkiego w jednym tygodniu.
    Na poniedziałek został jeszcze quiz geograficzno-historyczny. W kilku rundach wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowo-długopisowe. Tak, jak przewidywaliśmy przy okazji Tygodnia Węgier, ten " tydzień " był nie tyle " lepszy " od poprzedniego co po prostu inny. Udało nam się ponownie zaangażować w naprawdę wspólną pracę a rezultaty są naprawdę imponujące. W tym roku to już ostatni taki " tydzień " , ale już we wrześniu w kolejce czeka Hiszpania, a w kolejnym semestrze, ... kto wie?

Zuchy na ściance

Drużyna zuchowa "Zamkowe Orły" podnosząc swoją sprawność fizyczną odwiedziła Centrum Wspinaczkowe "Forteca".
Pod czujnym okiem instruktorów małe zuszki wspinały się bardzo wysoko po stromych ścianach.
Chociaż było trudno nikt się nie poddawał i wszyscy wspięli się na sam szczyt.

   


Dzień Babci i Dziadka

Klasy młodsze zaprosiły do naszej szkoły kochane Babcie i Dziadków.
Były wiersze sławiące umiejętności dziadków, piosenki o wielkich sercach babć i wspaniałe tańce, a nawet brawurowo wykonany kankan przez dziewczynki z klasy II i III. Potem babcie i dziadkowie obdarowani zostali własnoręcznie przez dzieci wykonanymi prezentami i zaproszeni na słodki poczęstunek.
Uśmiechom i całusom nie było końca.

   


Tydzień Węgierski w Korzkwi

...W tygodniu poprzedzającym ferie zimowe szkoła w Korzkwi obrosła
papryką. To narodowe warzywo Węgier, kraju naszego szkolnego partnera.
W ramach projektu Comeniusa rozpoczęliśmy w ten sposób realizację kolejnego zaplanowanego działania, polegającego na prezentacji krajów i kultur wszystkich szkół uczestniczących w partnerstwie...

   


Tydzień Węgierski ( kliknij aby przeczytać więcej )


Bal integracyjny

W styczniu po raz dwunasty odbył się w naszej szkole wielki bal integracyjny. Gości przywitały: wicedyrektor Zespołu Szkół w Korzkwi Regina Adamska-Matusiak oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym
" Bądźcie z nami "   Cecylia Chrząścik.
W tym roku gościliśmy dzieci z Krakowa i Skawiny. Po zajęciu miejsc wszyscy obejrzeli Jasełka w wykonaniu uczniów oddziału przedszkolnego . Następnie wysłuchano popisów chóru szkolnego. Dla gości zatańczyli uczniowie klas: piątej i szóstej, przygotowani przez panią Małgorzatę Igielską. Potem pod kierunkiem pani Ewy Staniszewskiej rozpoczęły się zabawy prowadzone przez uczniów naszej szkoły. Cieszymy się, że takie bale odbywają się w naszej szkole. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się po raz trzynasty.
Justyna Cieślik i Ewelina Kulis, kl. 1b
Wielki bal karnawałowy

Dnia 16 stycznia 2007 r. odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów klas od 0 do 3. Dzieci przyszły z rodzicami. Imprezę poprowadziła pani Małgorzata Kruczek. Pomagały jej uczennice: Ania Biel, Ilona Świst, Kasia Michalewska, Sylwia Siatko, Iza Sosnowska, Gosia Kaczmarczyk, Magda Opalska i Gosia Pacura.
Na dzieci czekało mnóstwo konkursów, między innymi: rzut piłeczkami do celu, układanie puzzli i taniec z balonikami. Każda osoba, która wzięła udział w zabawach, otrzymywała nagrodę. Uczestnicy balu byli ubrani w przepiękne i bajecznie kolorowe stroje.
Bawiło się wiele księżniczek, kowboi, policjantów lecz każdy kostium był inny i niepowtarzalny. Przez ponad dwie godziny tańczyli w rytm największych karnawałowych przebojów, które puszczali Tomek Bryła i Piotr Leśniak.
W czasie przerwy nasi przebierańcy udali się na poczęstunek. Do ostatniego tańca dzieci zaprosiły swoich rodziców i wspólnie z nimi się bawiły.
Bal wszystkim się podobał. Uczniowie wyszli z niego zadowoleni i żałowali, że się skończył. Z niecierpliwością czekają już na przyszłoroczny karnawał.
Magda Opalska, kl. 3a   Gosia Pacura kl. 3a


   


Wigilia

Szkolna Wigilia

Dnia 21 grudnia 2007 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia.
W odświętnie udekorowanej Sali gimnastycznej najpierw spotkali się uczniowie szkoły podstawowej, a potem gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia nauczycielom i uczniom życzeń przez panią dyrektor Reginę Styn. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na najładniej przystrojoną salę lekcyjną w szkole podstawowej. Zwyciężyła klasa VI.
Potem wszyscy obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu oddziału przedszkolnego. Przedszkolaczki w interesujących strojach opowiedziały historię Bożego Narodzenia. Nad całością inscenizacji czuwała pani Beata Majka. Następnie odbył się koncert kolęd w wykonaniu klas I-VI. Uczestnicy starali się zaprezentować jak najładniej przygotowany wcześniej utwór.
Potem udaliśmy się do klas. Tam czekał na nas odświętnie udekorowany stół z opłatkiem i poczęstunkiem. Wigilia szkolna udała się znakomicie.
Wszyscy bardzo miło spędzili czas.
Dawid Suder kl. VI


   


    Andrzejki    

29 listopada 2007 r. odbyła się w szkole zabawa andrzejkowa, którą poprzedził wybór najmilszej pary 2007 r.. Uczniowie wytypowani przez swoje klasy musieli wykazać się różnorodnymi umiejętnościami: wiązaniem krawata, przyszyciem guzika, umiejętnością podbijania piłki, a także zatańczenia walca oraz rock and rolla. Na zwycięzców czekały honorowe szarfy oraz maskotki.
Następnie wszyscy spragnieni wrażeń tanecznych oddali się pląsom na parkiecie.

Przyszycie guzika okazało się dla niektórych zadaniem bardzo trudnym.                 Hej biały walczyk...

   


ŚLUBOWANIE 12.10.2007r.

No i stało się!!! Aż cztery klasy pierwsze dnia 12 października stały się członkami naszej braci szkolnej. Już od rana trwały przygotowania do ślubowania pierwszaczków. W asyście Pań i przejętych rodziców dumnie wkroczyła gromadka "dzieciaczków" elegancko przystrojonych w stosowne niebieskie berety. Iście w amerykańskim stylu złożono w obecności Pani Dyrektor i zgromadzonych uroczyste ślubowanie. I tak w naszej szkolnej "podstawówkowej" rodzince mamy nowych uczniów, którzy w dwóch równoległych klasach zdobywać będą wiedzę wszelaką! Po uroczystości maluchów na sali gimnastycznej pojawili się gimnazjaliści. Oni również złożyli ślubowanie i otrzymali z rąk Pani Dyrektor Legitymacje i Indeksy Gimnazjalisty. Nie wiedzieli jednak, co ich jeszcze czeka? A czekało ich nie mało! Konkursy, gry, zabawy.... a wszystko po to, aby w końcu dostąpić zaszczytu bycia uczniem Gimnazjum Zespołu Szkół w Korzkwi i móc krwią własną cyrograf wielkiej wagi podpisać. Wprawdzie krew, czerwony tusz zastąpił ale i tak na niektórych bladość spadła ogromna, bowiem zobowiązali się co następuje:
CYROGRAF - KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYC ZDJĘCIA

WYBORY DO SAMORZADU SZKOLNEGO 2007/2008


PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
- KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ


DNI OTWARTE 31. 03. 2007

31 marca był w naszej szkole Dniem Otwartym. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie klas 0-III przygotowali wiosenny program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i tańce. Mogliśmy również podziwiać wspaniałe pokazy taneczne przygotowane przez panią Małgorzatę Igielską. Uczniowie klas starszych zaprezentowali się w przedstawieniu w języku angielskim "Czerwony Kapturek". Chór szkolny zaśpiewał piosenki m. in. "Konik na biegunach", "Kto za Tobą", a zespół z kl. I a gimnazjum - szanty. Nie zabrakło również popisu gitarowego oraz ciekawych propozycji w pokazie mody, który przygotowali uczniowie klasy II i III gimnazjum. Młodsze dzieci mogły wziąć udział w zabawach zuchowych, ulepić zająca z gliny i masy solnej. Odbyły się również prezentacje teatralne "Zemsty" oraz wystawa zwierząt. Niezwykle ciekawe były doświadczenia fizyczne i chemiczne czary-mary, a także pokaz o Układzie Słonecznym. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny. Impreza była bardzo udana.

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYC ZDJĘCIA


Szekspir czy Jaś Fasola?

Nauka języka angielskiego w szkole to podstawa naszych umiejętności w tej dziedzinie, najmłodsze dzieci najłatwiej przyswajają brzmienie i melodię obcego języka. Poznajemy słowa, wyrażenia, gramatykę, uczymy się pisać i czytać. Jednak od lekcji języka obcego oczekujemy czegoś więcej, chcielibyśmy, żeby było wesoło, różnorodnie, interesująco, inaczej. Słuchamy więc piosenek, oglądamy filmy w wersji oryginalnej, czytamy proste książeczki po angielsku, korespondujemy z dziećmi z innych krajów, uczymy się też wierszy na pamięć. Świetną okazją do nauki języka jest też teatr uczniowski. Szkoła korzkiewska już po raz drugi zaprosiła uczniów okolicznych gimnazjów i podstawówek do podzielenia się swoimi osiągnięciami teatralno-recytatorskimi. Spotkaliśmy się w licznym gronie 27 marca. Gościliśmy reprezentantów prawie wszystkich szkół gminy, a także dzieci ze szkół w Cianowicach i Smardzowicach. Długi słoneczny dzień wiosenny został wypełniony po brzegi pięknymi wierszami i bardzo ciekawymi inscenizacjami. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem znajomości języka angielskiego, dobrą dykcją, wyobraźnią, tym wszystkim co tworzy dobry występ sceniczny. Nauczyciele z zapartym tchem obserwowali swoich uczniów, ciesząc się na myśl o wszystkich szóstkach, które będą mogli z czystym sumieniem wpisać do dzienników. Całą imprezę poprowadzili gimnazjaliści z samorządu uczniowskiego doświadczeni w szkolnej konferansjerce, zapraszając oczekujących na wyniki uczestników konkursu do udziału we wspólnym karaoke. Wyniki... wyłoniły wprawdzie najlepszych, bo komuś trzeba było przyznać nagrody, ale trzeba powiedzieć, że byli to najlepsi z najlepszych. Słabych występów nie było! W kategorii teatrzyków klas I do III zwyciężyły pierwszaki z Cianowic, spośród starszych uczniów szkół podstawowych najlepiej zaprezentowały się dzieci z Bibic, a z gimnazjalistów najlepsi byli trzecioklasiści z Korzkwi. Wierszyki najładniej powiedzieli: Kajtek Kruczek (klasa I), Ola Fior (klasa IV) i Ewa Namysło (III klasa gimnazjum). Trzeba mieć wiele odwagi, żeby stanąć przed dużą publicznościć i mówić przez kilka minut, opanowując drżenie głosu i rąk. Prawie tyle samo odwagi trzeba, żeby zacząć rozmawiać w języku obcym " naprawdę ", z " żywym " cudzoziemcem. Uczniowie, którzy wzięli udział w korzkiewskim konkursie, ten pierwszy krok mają już za sobą.
Joanna Błocka