Zespół Szkół w Korzkwi - archiwum
ARCHIWUM 2009/2010rZakończenie roku szkolnego 2009/2010 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Pierwsze Uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 17 czerwca 2010r. w Zespole Szkół w Korzkwi odbyła się prezentacja umiejętności dzieci, kończąca drugi etap Projektu ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na prezentacji gościliśmy Panią Dyrektor Zespołu Szkół w Korzkwi Panią Reginę Styn, zaproszonych rodziców, dziadków, babcie oraz ich przyjaciół. Dzieci z klasy pierwszej przygotowały prezentację pt. ,,My dzieci świata". Pięknie recytując swoje role, śpiewając piosenki, tańcząc, wykonując ćwiczenia gimnastyczne i grając na instrumentach perkusyjnych zaprezentowały zdobyte umiejętności i sprawności w kategoriach: inteligencji matematyczno-logicznej, ruchowej, przyrodniczej i muzycznej. Uczniowie przygotowali także dłuższą inscenizację pt. ,,Czerwone Kapturki", w której wykorzystali nabyte umiejętności językowe. Przedstawienie bardzo się podobało. Na zakończenie inscenizacji dzieci recytowały wiersze z dedykacją dla rodziców z książki M. Wojciechowicz ,,Rok wierszem malowany" i otrzymały w prezencie palcynki-myszki w podziękowaniu za udział w Projekcie Edukacyjnym. W projekt bardzo zaangażowali się rodzice przygotowując dla swoich dzieci piękne stroje oraz poczęstunek.
Za pomoc i zaangażowanie w realizacji projektu składam serdeczne podziękowania.

Wychowawczyni klasy I Urszula Szarek

Zawody pływackie 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Klasa druga przez cały rok uczestniczyła w zajęciach nauki pływania na basenie KS "Bronowianka".
Wszystkie dzieci bardzo solidnie podchodziły do zajęć i na koniec wszyscy nauczyli się pływać. W kwietniu zajęcia na basenie finansowane były w ramach projektu "Oswoję wodę i nauczę się pływać". Na ostatnich zajęciach w czerwcu postanowiliśmy przeprowadzić zawody. Dziewczynki i chłopcy pływali na dystansie 25 m stylem dowolnym i grzbietowym. Emocji było dużo zwłaszcza, że małym pływakom bardzo kibicowali ich rodzice. Najlepszą pływaczką wśród dziewcząt okazała się Natalia Kukieła, a wśród chłopców Dominik Grudnik.. W nagrodę zwycięscy otrzymali medale i dyplomy, a tym, którym się nie powiodło przysługiwał lizak pocieszenia.

WYCIECZKA W PIENINY 

 

Dnia 16 czerwca 2010 roku klasy IV, V i VI udały się na trzydniową wycieczkę w okolice Szczawnicy, do miejscowości Łapsze Niżne.
Pierwszy dzień rozpoczął się wędrówką po wąwozie Homole. Wszyscy podziwiali piękno przyrody tego miejsca, choć czasem było to trudne, biorąc pod uwagę wyzwania jakie czekały uczestników wycieczki, np. mostki, kładki i różnego kształtu kamienie, przez które trzeba było przechodzić. Następnie cała wycieczka udała się nad jezioro Czorsztyńskie, aby popłynąć w krótki rejs statkiem "Harnaś". Po męczącym dniu przyszła pora na rozgoszczenie się w malowniczo położonym pensjonacie.
Drugiego dnia nadeszła pora na górską wycieczkę po okolicznych szczytach. Nie lada trudność sprawiła uczniom i opiekunom ta wędrówka. Wszyscy z wielkim zapałem pokonywali kolejne metry, nie zważając na trudności jakie czyhały na nich po drodze. Po wyczerpującym dniu większość osób chętnie odpoczywała w pensjonacie, chociaż znaleźli się i tacy, którym mało było wrażeń. Około godziny 19:30 rozpoczęła się długo wyczekiwana przez wszystkich dyskoteka, podczas której każdy się świetnie bawił.
Następnego dnia uczestnicy wycieczki pojechali na zamek w Niedzicy, aby podziwiać uroki tego miejsca. Jedną z atrakcji, która zaciekawiła wielu uczniów były lochy, w których według legendy dawno temu przetrzymywany był Janosik. Pani przewodnik pokazała wszystkim studnię, z którą związana była bardzo interesująca legenda. Po wysłuchaniu opowieści przewodniczki można było podziwiać piękne komnaty z różnymi starymi i zabytkowymi rzeczami. Nie był to jeszcze jednak koniec zwiedzania. Gdy wszystkim wydawało się, że zobaczyli już wszelkie możliwe miejsca w tym zamku, zdziwili się, ponieważ pani zaprowadziła całą grupę na duży taras, z którego można było zachwycać się pięknem okolicznych gór. Po krótkiej chwili przeznaczonej na zdjęcia na tle krajobrazu wszyscy poszli do autobusu, którym udali się w drogę powrotną do domu.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki i z czasu który ze sobą spędzili. Z niechęcią powrócili do domów, ale w ich pamięci na zawsze pozostaną wspomnienia z mile spędzonych chwil.

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NASZYCH UCZNIÓW W HISZPANII 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Po raz drugi została zorganizowana wymiana uczniowska z hiszpańską szkołą La Anunciata de León.
Zbiórka na krakowskim lotnisku w Balicach została ustalona na godzinę 16.00, 15 maja. Po odprawie musieliśmy czekać około godzinę. W końcu wsiedliśmy do autobusu, który podwiózł nas do samolotu linii Lufthansa. Wszyscy byli bardzo podekscytowani czekającym nas lotem. Po około godzinie podróży wylądowaliśmy we Frankfurcie, gdzie przesiedliśmy się do drugiego samolotu, tym razem do Madrytu. W stolicy Hiszpanii na wielu z nas czekała pierwsza w życiu przejażdżka metrem. Po dotarciu do stacji znajdującej się w pobliżu naszego hostelu, z przyjemnością wyszliśmy na powierzchnię. Po ulokowaniu się w pokojach, poszliśmy spać z myślą o kolejnych atrakcjach.


     KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ SPRAWOZDANIE


Bal Absolwenta 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 17 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół w Korzkwi odbył się pożegnalny Bal Absolwenta dla klas trzecich, w którym brali udział także pierwszoklasiści. Na początku wszystkich zgromadzonych powitała pani wicedyrektor - Regina Adamska-Matusiak. Następnie uczniowie klas trzecich wspaniale zatańczyli poloneza, którego ćwiczyli od wielu dni pod czujnym okiem pani Jolanty Jurek-Żak. Potem klasy pierwsze zaprezentowały program artystyczny, którym rozbawiły wszystkich zgromadzonych. Po części oficjalnej nastąpiła wspaniała zabawa, która trwała do godziny 21:30.

Redakcja "Żaka Korzkiewskiego"

Wybory Najmilszych Par Szkoły 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 8 czerwca 2010 roku odbyły się zorganizowane przez Samorząd Uczniowski wybory Najmilszych Par Szkoły. Klasę 5 reprezentowali Anna Radecka i Michał Calik, kl. 6 - Katarzyna Kwiecień i Adrian Krzaczyński, kl. Ia - Justyna Sadzik i Karol Solasa, kl. Ib - Urszula Calik i Grzegorz Warchoł, kl. IIa - Magdalena Mosur i Rafał Kiełkowicz, kl. IIIa - Patrycja Augustyn i Krzysztof Ibek, kl. IIIb - Ewelina Kulis i Kamil Łudzik.
Uczniowie zmierzyli się z wieloma trudnymi, a zarazem zabawnymi konkurencjami. Mieli za zadanie efektownie się zaprezentować, zebrać zakrętki po napojach, nakarmić swojego partnera ciastkiem kremowym, zrobić bukiet z polnych kwiatów. Panowie musieli uczesać swą wybrankę i się jej oświadczyć. Największe zainteresowanie wzbudziła samba w wykonaniu par. Wszyscy świetnie się bawili. Wśród uczestników ze Szkoły Podstawowej I miejsce przyznano kl. 6, w Gimnazjum zwyciężyła klasa IIa. Najmilsi otrzymali szarfy i pluszowe misie. Zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

Ewelina Kulis, kl. IIIB

"Koci kwadrans " 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Od kilku tygodni, w każdy poniedziałek, uczniowie IV klasy, którzy szczególnie są zainteresowani poszerzaniem wiedzy polonistycznej, skoro świt spotykali się w szkolnej bibliotece. Czytali wiersze o ... kotach. Najpierw zajęli się pięknym, ale poważnym "Kotem w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej, później przyszła pora na Ludwika Jerzego Kerna i Stanisława Jachowicza - tak właśnie powstał "Koci kwadrans", który został przedstawiony uczniom nauczania zintegrowanego wraz z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Dziecka, a później wszyscy rysowali oczywiście koty.

Gminny Konkurs Ortograficzny 

Dnia 27 maja bieżącego roku w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej odbył się kolejny już Gminny Konkurs Ortograficzny. Jak co roku, do językowych zmagań przystąpiło sporo uczniów z naszej szkoły, którzy w mających miejsce kilka dni wcześniej eliminacjach klasowych uzyskali najlepsze wyniki. Przedstawicielami szkoły podstawowej byli: Aleksandra Górska, Izabela Krokosz, Kajetan Kruczek, Sławomir Łudzik, Oskar Juszczyk i Cezary Sadowski, natomiast gimnazjum reprezentowali: Małgorzata Błocka, Bartosz Dudka, Agnieszka Calik, Agnieszka Bień, Monika Mazur oraz Katarzyna Dąbrowska.
Około godziny 8:30 wraz z panem Markiem Czarneckim dotarliśmy na miejsce. Oprócz nas w konkursie brali także udział przedstawiciele szkół: w Bibicach, Zielonkach, no i oczywiście - w Woli Zachariaszowskiej. Po zajęciu przez uczestników miejsc w specjalnie przygotowanych salach oraz dopełnieniu wszystkich formalności rozpoczęło się dyktando. Składało się z dwóch części, każdej na inny temat. Trzeba przyznać, że nie było ono łatwe i nawet najlepszym mistrzom orografii mogło sprawić niemałe trudności. No cóż - to w końcu pojedynek najlepszych z najlepszymi, więc nie ma się co dziwić, że poziom był naprawdę wysoki.
Po zakończeniu pisania udaliśmy się do jednej z klas i w czasie, kiedy jury sprawdzało nasze prace, mieliśmy okazję podzielić się z kolegami i koleżankami swymi wrażeniami po konkursie, odpocząć po niedawno przeżytym stresie, oglądając wyświetlany tam film, a także przekąsić małe co nieco.
Po około godzinie nadszedł wreszcie długo oczekiwany przez wszystkich moment: ogłoszenie wyników. W kategorii gimnazjów szkoła w Korzkwi święciła tryumfy: pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Dąbrowska z klasy III a, a drugie - Agnieszka Bień z klasy II b. Trzecie miejsce przypadło w udziale uczennicy Gimnazjum w Woli Zachariaszowskiej. Trzeba przyznać, że to doskonały rezultat i wszyscy byliśmy bardzo dumni ze wspaniałego zaprezentowania się naszej szkoły w tym konkursie. Około godziny 11:00, pełni jeszcze wrażeń, powróciliśmy na dalsze zajęcia lekcyjne.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy oraz mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasza szkoła również będzie mogła poszczycić się tak wyśmienitymi wynikami.

Agnieszka Bień, kl. II B

"Najmłodsi w ZOO" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


28 maja z okazji Dnia dziecka najmłodsi uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do ZOO. Od samego rana z niepokojem wszyscy wpatrywali się w niebo, ale na szczęście długo padający deszcz przestał padać i nie było na niebie ani jednej chmurki. W ogrodzie największym zainteresowaniem cieszyło się MINI ZOO, gdzie każdy mógł dotknąć, pogłaskać i nakarmić małe zwierzątko. Jak zwykle najwięcej czasu dzieci spędziły przy klatkach z małpami. Zachwyt wzbudzały ich zgrabne skoki, a także zabawy i "bitwy" zwłaszcza pawianów. Podziw wzbudzały dwa ogromne słonie indyjskie i wygrzewające się w słońcu lwy, tygrysy i pantery. Maluchy z wielkim zainteresowaniem przyglądały się kolorowym papugom, pawiom, a także gadom i płazom umieszczonym w terrarium. Była też chwila odpoczynku na placu zabaw, gdzie każdy zjeżdżał, skakał i huśtał się na czym się dało. Do domu każdy wrócił zmęczony, ale zadowolony, bo wycieczka należała do bardzo udanych.

"Mam Talent" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


26 maja 2010 r. w Zespole Szkół w Korzkwi odbył się zorganizowany przez samorząd uczniowski konkurs "Mam Talent". Na trzeciej godzinie lekcyjnej zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas pani Małgorzata Kruczek. Szkolny pokaz umiejętności prowadzili Kajetan Kruczek i Dariusz Kwiecień. Do pracy w jury zaprosili: panią dyrektor - Reginę Styn, panią Beatę Kwiecień, panią Urszulę Szarek oraz panią Ewę Staniszewską.
Zabawę rozpoczęły występy uczniów ze szkoły podstawowej. Pierwsza zaprezentowała się Dominika Szarek, która przepięknie dla nas zatańczyła. Później na scenie pojawili się: Piotr Świstak, a później Adam Malec. Chłopcy przedstawili przygotowaną wcześniej galerię prac plastycznych, które własnoręcznie wykonali. Następną uczestniczką konkursu była Izabela Krokosz, która wspaniale zaśpiewała piosenkę po angielsku. Jako kolejny w brawurowym tańcu wystąpił Sławomir Łudzik, a po nim Zuzanna Błocka recytowała wiersz. Tę część konkursu zakończył Miłosz Dobosz, prezentując widowiskowy taniec z szablą.
Nadszedł czas na gimnazjalistów. Duże uznanie publiczności zyskał zespół muzyczny w składzie: Piotrek Majewski ( keyboard), Andrzej Opalski (gitara basowa) i gościnnie ze szkoły podstawowej - Michał Rudowski (perkusja). Następnie swoje plastyczne prace pokazała Patrycja Augustyn. Wiele pozytywnych emocji wzbudził występ Magdy Kawałek, która zatańczyła hip-hop. Po chwili mogliśmy wysłuchać piosenek w znakomitym wykonaniu Ani Muszyńskiej i Asi Czyż. Na kilka minut w sali zapanowała magiczna atmosfera, gdyż na scenie w roli iluzjonisty pojawił się Grzegorz Warchoł, który przygotował dla nas kilka czarodziejskich sztuczek. Po występie kolegi z klasy pierwszej gimnazjum znowu mogliśmy podziwiać piękny głos uczennicy naszej szkoły - Gosi Błockiej. Konkurs dynamicznym tańcem zakończył Adrian Kociarz.
Występujący po raz kolejny zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a następnie jury udało się na naradę. Wybranie zwycięzców okazało się niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ każdy zaprezentował coś, w czym był rzeczywiście rewelacyjny. Ostatecznie komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.
Myślę, że zorganizowanie w naszej szkole przeglądu "Mam Talent" było bardzo dobrym pomysłem, gdyż uczniowie mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami. Dzięki temu poznaliśmy naszych kolegów i koleżanki z całkiem innej strony. Mam nadzieję, że w przyszłości odbędą się kolejne edycje tego konkursu.

Katarzyna Bień, kl. III B

XIX Rajd Górski im. Jerzego KukuczkiW dniu 14 maja 2010 roku odbył się XIX Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki. Nasza szkoła również wzięła w nim udział. Rankiem uczestnicy imprezy udali się do Wisły, później szybkim krokiem podążyli czerwonym szlakiem przez Przełęcz Kubalonka - Stecówka, dalej szlakiem zielonym do schroniska "Zaolzianka" w Istebnej. Uczniowie odwiedzili rodzinny dom Jerzego Kukuczki, gdzie żona alpinisty - Cecylia Kukuczka ciepło przywitała gości, a także opowiedziała wszystkim o przygodach i życiu swojego męża. Następnie grupy biorące udział w wyprawie pokonały ostatni odcinek trasy. Na miejscu czekał na nich poczęstunek i wiele ciekawych atrakcji - konkurs wiedzy o Jerzym Kukuczce, konkursy: piosenki górskiej i plastyczny oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. Wycieczka miała wiele korzyści, dzięki niej można było lepiej poznać sylwetkę patrona naszej szkoły i miło spędzić czas w górach. Na koniec zostały wręczone nagrody, po czym wszyscy z uśmiechem na twarzy i w dobrym humorze pożegnali Beskid Śląski.

Agnieszka Mitka, klasa IIIB

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI I PRZEGLĄD TEATRALNY
W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM 

 

Dnia 11 maja w Zespole Szkół w Korzkwi odbył się konkurs recytatorski połączony z przeglądem teatralnym. Około godziny 9.00 wszyscy uczestnicy zebrali się w sali gimnastycznej. Po krótkim wstępie wygłoszonym przez panią Joannę Błocką mikrofon przejęły prowadzące - Małgorzata Błocka i Patrycja Franczak.
W skład jury wchodzili uczniowie gimnazjum: Joanna Czyż, Aleksandra Fior, Anna Knapik, Małgorzata Wywiał oraz Artur Gurgul.
Najpierw zobaczyliśmy dwa przedstawienia przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Korzkwi: "The Enormous Turnip" (klasa II) oraz "Snow White" (klasa IIIb). Następnie usłyszeliśmy recytację wierszy w języku angielskim w wykonaniu uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Błocka z klasy IIIa z Korzkwi, drugie - Zofia Kulig z klasy III z Bibic, a najlepsza okazała się Maja Sadowska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej w Korzkwi.
Podczas pierwszej przerwy swoje umiejętności wokalne zaprezentowali nasi uczniowie: cała klasa II ze szkoły podstawowej, a potem Patrycja Franczak z klasy Ib gimnazjum oraz Izabela Krokosz z klasy VI.
Później mogliśmy zobaczyć przedstawienia w języku angielskim i niemieckim: "Snow White" przygotowane przez uczniów klasy IV oraz dwa pod tytułem "Rotkäppchen" zaprezentowane przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Korzkwi oraz klasę II Gimnazjum w Woli Zachariaszowskiej.
Następną kategorią była recytacja wierszy w języku angielskim uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Jędraś, drugie - Maria Żylska - obie ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej, a pierwsze Karolina Kwietniowska ze Szkoły Podstawowej w Bibicach.
Teraz przyszła kolej na wiersze w języku niemieckim w kategorii klas I-III gimnazjum. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Stojek z klasy III, drugie - Agnieszka Stępień z klasy II, a pierwsze - Gabriela Okarma z klasy II, wszystkie z Gimnazjum w Bibicach.
Ostatnim punktem programu były wiersze w języku angielskim w kategorii gimnazjalistów. Trzecie miejsce zajęła Urszula Calik z klasy Ib Gimnazjum w Korzkwi, drugie - Nicole Grzęda z klasy I Gimnazjum w Bibicach, a pierwsze Katarzyna Garczyńska z klasy IIIa Gimnazjum w Korzkwi.
Oczekiwanie na końcowe wyniki umili publiczności uczniowie naszej szkoły: Magdalena Kawałek, Anna Knapik, Natalia Zasępa, Małgorzata Błocka, Adrian Kociarz, Katarzyna Warmus i Joanna Czyż oraz Martyna Nurek.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

Anna Knapik, Magdalena Kawałek kl. IIIb

Czas na "Zemstę" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 6 maja br. nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich dzień nazywany w naszej szkole "Czasem na Zemstę". Nasi koledzy i koleżanki, uczniowie klas pierwszych gimnazjum, zaprezentowali przygotowane przez siebie, wybrane sceny z komedii Aleksandra Fredry, pt "Zemsta". Rok temu to my zmagaliśmy się z tym zadaniem i musimy przyznać, że nie było ono łatwe. Tradycję szkoły trzeba jednak kontynuować.
W czasie uroczystego spotkania mogliśmy zobaczyć 13 występów. Każdy z nich widownia nagradzała wielkimi brawami. Warto jednak podkreślić, że kilka zespołów zasłużyło na szczególne uznanie. Należy do nich między innymi teatr "Ateny", który reprezentowały: Dominika Sosnowska, Urszula Calik i Aleksandra Fior. Wyróżniona też została grupa w składzie: Natalia Zasępa, Małgorzata Błocka i Sylwia Cieślik. Gromkie brawa zebrała także wyśmienicie zagrana scena przez Justynę Sadzik, Izabelę Pudzisz i Paulinę Cieślik. Warto też podkreślić, że Grzegorz Warchoł swym wyśmienitym talentem aktorskim podbił serca widzów.
Wszyscy byli mile zaskoczeni świetnym przygotowaniem aktorów, ich ubiorami, a także rekwizytami, których potrzebowali. Cieszymy się, że trema ich "nie zjadła". Według nas pierwszoklasiści spisali się na medal i mogą z czystym sumieniem być z siebie dumni. Sądzimy, że każdy z nich po występie odetchnął z ulgą, przy czym bez obaw można powiedzieć, że: "Tradycji stało się zadość". Miejmy nadzieję, że obecna klasa VI weźmie przykład z kolegów i za rok równie dobrze przygotowana, będzie mogła zaprezentować nam swój wysiłek. Już dziś, czekamy na to z niecierpliwością.

Małgorzata Wywiał i Agnieszka Drzyzga, klasa IIb

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA Dnia 5 maja 2010 roku o godzinie 10.00 odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum zebrały się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie miała się odbyć uroczystość. Na początku został wprowadzony Sztandar Szkoły, który od trzecioklasistów przejęli uczniowie pierwszych klas gimnazjum. Wszystko zorganizowała pani wicedyrektor Regina Adamska - Matusiak. Konstytucja 3 maja jest to najważniejsze dzieło Sejmu Wielkiego. Ustawa Rządowa została uchwalona w 1791 roku. W naszej szkole rocznica została potraktowana z należytym szacunkiem. Chór śpiewał naprawdę pięknie, a gimnazjaliści recytowali wiersze i czytali fragmenty konstytucji z 1791 roku.
Na samym końcu odśpiewaliśmy hymn narodowy, po czym nowy Poczet Sztandarowy wyszedł jako pierwszy, a zaraz po nim wszyscy opuściliśmy salę.
Akademia przebiegała w podniosłej atmosferze. Wszystko zostało wykonane z wielkim profesjonalizmem, każdy zachował się godnie i miejmy nadzieję, iż następne takie uroczystości będą podobnie wyglądać.

Kamil Makowiecki, kl. III B.

"A jo Pucherocek..." 

 

Już od sześciu lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w pradawnym zwyczaju Pucheroków, którymi przed wiekami byli żacy z krakowskich burs. Nazwa Pucheroki pochodzi od łacińskiego słowa puer, co oznacza chłopiec. W Niedzielę Palmową żacy wędrowali do okolicznych wsi podkrakowskich, gdzie chodząc po domach, wygłaszali śmieszne, a niekiedy frywolne oracje. Zwyczaj ten wywodzi się od Kolonii Akademickiej ulokowanej w Bibicach na początku XVII w. w pomieszczeniach dworskich Sióstr Norbertanek. Tradycja nadal jest żywa, jednak domy odwiedzają już nie żacy, a chłopcy, którzy za wierszowane mowy otrzymują jajka, kawałek kiełbasy, smakołyki, a nawet pieniądze. Wyruszają wcześnie rano poprzebierani w metrowe czapy z kolorowej bibuły, w kożuchach z futrem na wierzch, przepasani powrósłami ze słomy. Ich twarze usmarowane są sadzą. Kolorowymi laskami stukają do drzwi, by zbudzonym gospodarzom wygłosić zabawne oracje. W tym roku tradycyjnie Gminny Przegląd Pucheroków odbył się w Bibicach dnia 28 marca o godzinie 10.00 na placu obok świetlicy "Pucherok". Chłód i deszcz nie przestraszyły licznie zebranej publiczności. Byli tu nie tylko mieszkańcy, ale i goście, turyści z koła grodzkiego PTTK, licznie przybyli też dziennikarze. Dzieciom towarzyszyły całe rodziny. Specjalnymi gośćmi byli: radny Sejmiku Wojewódzkiego Wojciech Bosak, wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz radni i sołtysi. Na scenie prezentowały się grupy z Bibic, Korzkwi, Trojanowic i Zielonek. Korzkiewska grupa była mieszanką damsko-męską. Obok chłopców z klasy VI (A.Maślej, S. Łudzik, J. Marek), kl. III (P. Serafin, M. Serafin, B. Zelek, J. Zeman) i kl. II (P. Kolarski, P. Namysło, J.Kremer), wystąpiły dziewczynki z kl. III (P. Piskorz, N. Dulińska, A. Tomczyk, Z. Wilk). Wszystkie umorusane buzie naszych Pucheroków prezentowały się wspaniale. Oracje zostały wykonane niemal perfekcyjnie. Biorący udział w przeglądzie otrzymali dyplomy i nagrody za podtrzymywanie tej pięknej tradycji. Organizatorem imprezy było CKPiR w Zielonkach oraz sołectwo Bibice. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwali dyr. Centrum Kultury - Marek Płachta oraz radny powiatu krakowskiego Wojciech Karwat. Bardzo brakowało w tym dniu osoby pana Henryka Banasia, który od lat jest krzewicielem i miłośnikiem tej tradycji.

UCZNIOWIE Z PARTNERSKIEJ SZKOŁY W MINDEN
Z WIZYTĄ W KORZKWI 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


19 kwietnia 2010 roku przybyli do nas z wizytą nasi koledzy i nasze koleżanki z zaprzyjaźnionej szkoły w Minden. Grupa niemiecka została odebrana przez swoich polskich partnerów z dworca w Krakowie. Z powodu chmury pyłów z islandzkiego wulkanu Eyjafjoell, która w tych dniach zawisła nad Europą, Niemcy zmuszeni byli zmienić środek transportu z samolotu na pociąg. Gospodarze wraz ze swoimi zmęczonymi 15-godzinną podróżą gośćmi udali się domów, by zasiąść do kolacji godnej świątecznego stołu. Kolejne dni upływały w miłej atmosferze.

     KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ CAŁE SPRAWOZDANIE


Rozmowa z sekretarzem szkoły - panią Małgorzatą Szumiec 

Pani Małgorzata Szumiec od wielu lat jest sekretarką w Zespole Szkół w Korzkwi. Chętnie pomaga uczniom. W każdej sprawie można się do niej zwrócić. Uczniowie klasy IV przeprowadzili wywiad z Panią Sekretarką.

Kl. IV: Ile lat już pracuje Pani w naszej szkole?
Małgorzata Szumiec: Minęło już 21 lat.
Kl. IV: Co spowodowało, że wybrała Pani tę pracę?
M. Sz.: Przeprowadziłam się z Nowej Huty do Prądnika Korzkiewskiego. Okazało się, że w szkole jest wolne miejsce pracy na stanowisku sekretarki. Zostałam zatrudniona.
Kl. IV: Czy wcześniej gdzieś Pani pracowała?
M. Sz. : Tak,pracowałam na Akademii Górniczo Hutniczej jako sekretarka.
Kl. IV: Czy od dzieciństwa marzyła Pani o zawodzie sekretarki?
M. Sz.: Kiedyś podobała mi się praca w biurze, ale chciałam też zostać nauczycielką. W końcu zostałam sekretarką.
Kl. IV.: Czy pani praca jest trudna?
M. Sz. : Nie jest łatwa. Kontaktuję się z Kuratorium Oświaty, współpracuję z Urzędem Gminy w Zielonkach, prowadzę sprawy finansowe szkoły, zajmuję się też sprawami uczniowskimi.
Kl IV.: Ile godzin dziennie Pani pracuje?
M. Sz.: Pracuję każdego dnia od 7.30 do 15.30. Często jednak część pracy zabieram do domu.
Kl. IV.: Jakie cechy powinna mieć szkolna sekretarka?
M. SZ.: Na pewno powinna być operatywna, gdyż zajmuje się wieloma sprawami. Musi też dobrze organizować swą pracę i odpowiednio zarządzać czasem.
Kl IV.: Czy lubi Pani swoją pracę?
M. Sz.; Bardzo podoba mi się moja praca. Lubię pracować z dziećmi, ale niekiedy jesteście zbyt głośni, a to bardzo przeszkadza.
Kl. IV.: Dziękujemy Pani za udzielenie nam wywiadu.

Uczniowie kl. IV

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA
MINDEN - MARZEC 2010 

 Dnia 19 marca 2010 roku o godzinie 16.00 na dworcu autobusowym przy ulicy Bosackiej w Krakowie odbyła się zbiórka wszystkich uczestników wymiany do Niemiec. Kiedy każdy z nas dotarł na miejsce, udaliśmy się do autokaru, który już na nas czekał. Wyjechaliśmy o 16:15. Podróż była długa, ale dzięki ciekawym rozmowom oraz wzajemnemu towarzystwu mijała bardzo szybko i nikt nie odczuwał znudzenia. Gdy dojechaliśmy do Niemiec, czekała nas jeszcze podróż pociągiem. W końcu, po ponad dwudziestogodzinnej podróży, dotarliśmy do Minden i bliżej poznaliśmy swoich partnerów, których do tej pory znaliśmy tylko ze zdjęć i wspólnej korespondencji mailowej. Ten dzień spędziliśmy ze swoimi tymczasowymi rodzinami.

     KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ CAŁE SPRAWOZDANIE


WARSZTATY EKOLOGICZNEDnia 9 kwietnia 2010 roku o godzinie 9.00 do naszej szkoły przyjechali studenci z Wydziały Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i przeprowadzili warsztaty ekologiczne dla uczniów gimnazjum.
Prelegenci mówili nam, jak możemy przyczynić się do tego, by mniej zużywać zasobów wody pitnej. Projekt edukacyjny ,,Przedstawienie zasad racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej wśród uczniów zespołów szkół Gminy Zielonki'' jest sposobem zwrócenia naszej uwagi na problem ograniczonej ilości wody pitnej, a także powstających ścieków, których skład wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa staje się coraz groźniejszy dla środowiska. Wykładowcy zorganizowali wszystko i mieliśmy okazję poznać różne sposoby, by mniej zużywać wody. Pomysły były naprawdę ciekawe, a wśród nich można wymienić, takie jak: zainwestowanie w zmywarki do naczyń, ograniczanie wody do podlewania trawników, branie prysznica zamias kąpieli w wannie, używanie jak najbardziej ekonomicznych zraszaczy. Prawdę mówiąc, było ich sporo. Dowiedzieliśmy się również, jak w poszczególnych krajach człowiek dziennie wykorzystuje wodę dla własnych celów, a im bardziej państwo jest rozwinięte, tym więcej jest ona zużywana do wytwarzania, np. produktów przemysłowych czy spożywczych. Tak naprawdę wody jest mało, a na świecie mieszka ponad 6 miliardów ludzi. Podczas konferencji ONZ w Mar del Plata w 1977 roku uznano, że ''Wszyscy ludzie bez względu na stopień rozwoju, warunki socjalne lub gospodarcze mają prawo do wody pitnej w ilości i jakości odpowiadającej ich podstawowym potrzebom''. Ludzie mieszkający w Afryce mają tylko 2 litry wody dziennie do własnych potrzeb, a człowiek potrzebuje w ciągu dnia ponad 2 litry wody pitnej. W naszych kranach woda nie jest w 100% czysta, a my poznaliśmy podczas warsztatów, jak działają oczyszczalnie, co dzieje się dalej z wodą po oczyszczeniu i jakie to niesie ze sobą koszty. Na koniec uczniowie z każdej klasy mieli okazję obejrzenia ciekawych filmów i prezentacji.
Ten dzień był naprawdę interesujący, mam nadzieję, że po takim spotkaniu wszyscy przemyślą to, jak wykorzystują wodę oraz zaczną ją oszczędzać.

Kamil Makowiecki, kl. IIIB

Spotkanie z Dariuszem Długoszem - pracownikiem Muzeum Luwru w Paryżu 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WYWIAD Z PANEM DARIUSZEM DŁUGOSZEM PRZEPROWADZONY PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY


W czwartek, 8 kwietnia 2010 roku w Gimnazjum w Korzkwi o godzinie 10:00 rozpoczęło się spotkanie z historykiem - Dariuszem Długoszem, który przybliżył młodzieży z klas trzecich postać i działalność znakomitego biblisty - prof. Józefa Tadeusza Milika.
Wizyta gościa w naszej szkole bardzo ucieszyła uczniów i nauczycieli. Pan Długosz mieszka i pracuje we Francji. Jest pasjonatem archeologii, bardzo dobrze wspomina zmarłego przyjaciela - prof. Milika. Zajmował się on znaleziskami na pustyni Qumran i udało mu się przetłumaczyć wiele fragmentów zwojów Biblii z tamtejszych grot. O Profesorze mówiono, że: "czytał inskrypcje jak gazetę". Okazało się, że są to największe odkrycia archeologiczne i biblijne XX wieku.
W spotkaniu także wzięli udział honorowi goście: wójt gminy Zielonki - pan Bogusław Król i redaktorka "Wiadomości Lokalnych" - pani Małgorzata Kmita - Fugiel, która relację ze spotkania zamieściła w swojej gazecie.
Wykład bardzo zainteresował młodzież, chętnie słuchającą o naszym zmarłym rodaku, który tak wiele zrobił dla świata. W prezencie szkoła otrzymała kilka egzemplarzy książki pt. "Rękopisy znad Morza Martwego".
] Cieszymy się, że pan Dariusz Długosz przybył do naszej szkoły i w imieniu uczniów serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

Justyna Cieślik i Ewelina Kulis, kl. IIIB

Wycieczka do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 8 kwietnia 2010 roku uczniowie klas: Ia, Ib, IIa i IIb gimnazjum wraz z opiekunami: p. Ewą Czarnecką, p. Joanną Błocką, p. Agnieszką Kapel, p. Lilą Woźniczką, p. Renatą Madej oraz p. Małgorzatą Trzcińską - Wiatrzyk, udali się na wycieczkę do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym dniu nasi młodsi koledzy - szóstoklasiści pisali swój pierwszy poważny egzamin na zakończenie szkoły podstawowej.
Około godziny 9:40 w doskonałych humorach wsiedliśmy na parkingu szkolnym do autokarów i ruszyliśmy w drogę. Kiedy dotarliśmy na miejsce, zostaliśmy podzieleni na grupy według klas i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem było obejrzenie pomieszczeń słynnego Collegium Maius. Zobaczyliśmy, m.in. dawną bibliotekę uczelni, jadalnię, skarbiec, w którym znajdowało się wiele cennych przedmiotów i pamiątek związanych nie tylko z historią uniwersytetu i jego wybitnych absolwentów, ale także naszego kraju, rezydencje byłych wykładowców i profesorów, pokój zamieszkiwany niegdyś przez wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika oraz aulę, w której po dziś dzień mają miejsce uroczystości nadawania zaszczytnego tytułu doktora honoris causa. Miła pani przewodnik szczegółowo opowiadała nam o historii tego wiekowego uniwersytetu oraz wyczerpująco odpowiadała na zadawane jej pytania, tak, że po opuszczeniu pomieszczeń uczelni nikt nie mógł narzekać na niedosyt informacji związanych z tym miejscem.
Mając już sporą wiedzę o Uniwersytecie, przeszliśmy do nieco bardziej rozrywkowego punktu naszej wycieczki. Kolejna ekspozycja bowiem miała charakter wirtualny. Uczniowie za pomocą różnych przyrządów, urządzeń oraz programów komputerowych mogli w sposób doświadczalny poznać wiele praw rządzących światem, wchodzących w skład nauk przyrodniczych: chemii, biologii, fizyki. Mogliśmy niejako na własnej skórze poznać to, co do tej pory niejednokrotnie było dla nas tylko regułkami, których uczyliśmy się w szkole. Dzięki tym na pozór rozrywkowym zajęciom dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych i pożytecznych rzeczy, które na pewno przydadzą się nam w dalszej edukacji.
Ostatnim już punktem "wyprawy" było zwiedzanie ekspozycji dotyczącej naszego słynnego rodaka - Fryderyka Chopina. Mieliśmy okazję obejrzeć mnóstwo osobistych pamiątek wielkiego kompozytora, a nawet posłuchać najbardziej znanych jego utworów. Wystawa ta przybliżyła nam twórczość artysty oraz pozwoliła poznać wiele nieznanych dotąd faktów z jego krótkiego, aczkolwiek barwnego i ciekawego życia.
Na tym zakończył się program naszej wycieczki. Wróciliśmy do autokarów i około godz. 13.00 dotarliśmy z powrotem do szkoły, po czym zadowoleni i uśmiechnięci udaliśmy się do swoich domów. Na pewno na długo zapamiętamy ten fascynujący dzień. Miejmy nadzieję, że tak udanych wyjazdów będzie więcej.

Agnieszka Bień, kl. IIB

Zuchy i "Tadeuszek" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


21 marca w piękną, słoneczną niedzielę nasza I Korzkiewska Gromada Zuchowa "Zamkowe Orły" została zaproszona do wzięcia udziału w grze terenowej na Wawelu.
Wczesnym rankiem dzielne i trochę niedospane zuchy wraz z druhną Kasią wyruszyły na Wawel. Gra terenowa poświęcona była patronowi Chorągwi Krakowskiej Tadeuszowi Kościuszce. Oprócz naszej gromady było jeszcze około dziewięciu innych gromad, a nasza była chyba najliczniejsza. Zuszki musiały zebrać wiele wiadomości związanych z Tadeuszem Kościuszką, odwiedzić kilka punktów, na których czekali na nie królowie Polski. Musiały tam wykonać wiele ciekawych zadań np.; odbyć walkę na miecze, co nie było takie proste i przyprawiło niektórych o kilka łez. Zuchy zwiedziły także zbrojownię, skarbiec i wystawę "Wawel zaginiony". Największą atrakcją był jednak przejazd tramwajem do Komendy Chorągwi na ul Karmelicką. Dla niektórych była to pierwsza taka przejażdżka. Na miejscu nasze zuchy wykazały się pomysłowością i zdolnościami plastycznymi, bo zrobiły najładniejszą kartę do kroniki, a także dużą wiedzą, ponieważ w zajęły II miejsce w konkursie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce.
Bardzo zmęczeni, ale dumni z siebie zuchy wróciły do Korzkwi. Już czekamy na kwiecień, bo wtedy wszystkie zuchy przyjadą do nas, na grę terenową.

Obserwator

Warsztaty "Ekosiano" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 26.03.10 w szkole podstawowej odbyły się warsztaty plastyczne "Ekosiano". Klasy 0- 5 pod okiem pani instruktor wykonywały ozdoby z siana z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wszyscy uczniowie bardzo się starali. Powstały piękne baranki, kogutki, zajączki i ptaszki.
Te prace na pewno ozdobią nasze świąteczne koszyczki i stoły.

Aleksandra Górska kl V

Powitanie wiosny 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


19 marca, wczesnym rankiem,dzieci z klas 0- III pięknym korowodem udały się nad rzekę Korzkiewkę, aby symbolicznie pożegnać zimę i powitać długo oczekiwaną wiosnę.
Uczniowie klasy IIIa wykonali bardzo oryginalną Marzannę, którą ponieśli nad rzeczkę. Tam wszystkie klasy zaśpiewały piosenki o wiośnie i recytowały piękne wiersze. Nasze dzieci bardzo dbają o przyrodę i są z ekologią za pan brat. Wiedzą, że nie można zanieczyszczać naszej małej rzeczki, dlatego też Marzanna została spalona. Od razu wyszło słońce i zrobiło się cieplej, a dookoła zaczęły jakby głośniej śpiewać ptaki. Wszyscy wrócili do szkoły w wiosennych nastrojach, z uśmiechem na twarzy i z pięknym gaikiem wykonanym przez uczniów klasy IIIb.
Na koniec, każda klasa wzięła sobie do swoich sal mały symbol wiosny - gałązkę gaiku.

Obserwator

XI Ogólnopolski Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Ekonomicznej Dnia 19 marca br. odbył się XI Ogólnopolski Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Ekonomicznej w Pińczowie. Podobnie jak w zeszłym roku naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele Szkolnego Koła Społeczno - Ekonomicznego prowadzonego przez Panią Lucynę Dzień-Skrzyńską. Uczniowie: Małgorzata Wywiał i Dawid Suder z klasy II b oraz Ewelina Kulis z III b stanęli w szranki z konkurencją z całego kraju. Konkurs rozpoczął się o godzinie 9:00 w Gimnazjum nr 2 imienia Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie. Na wstępie powitano nas oraz wymieniono sponsorów, w tym głównych: PKO BP i NBP. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy (a było nas ok. 250 osób) otrzymali kartę z czterema zadaniami obliczeniowymi oraz z pytaniami teoretycznymi.. Zaczęliśmy pisać. Przez 90 minut musieliśmy rozwiązać zadania, które okazały się niełatwe. Po napisaniu turnieju zjedliśmy pyszny obiad i udaliśmy się na wycieczkę. My zostaliśmy przydzieleni do grupy A, która jechała do Chrobrzy, miasta położonego niedaleko Pińczowa (15 minut drogi). Tam zwiedziliśmy Pałac Wielopolskich. Przybliżono nam historię okolic Pińczowa oraz dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o tym miejscu. Mogliśmy także pooglądać wystawy, np. wspólny pochówek kobiety i mężczyzny sprzed 4300 lat, naczynia kultury pucharków lejkowatych, ikony autorstwa Jadwigi Wierzbickiej, rzeźby Wojciecha Sochy, wpisy do pamiętnika Zofii Wieczorek Ciekawym eksponatem był również model wojownika celtyckiego. Po zakończeniu zwiedzania pałacu nasz przewodnik, pan Ryszard Sroka, zaprowadził nas na Wzgórze Św. Anny. Tam opowiedział nam krótko historię miejsca, a jako ciekawostkę dodał, że stojący na szczycie kościół jest otwierany tylko raz do roku -26 lipca. Potem zwiedzaliśmy Pińczów. Warto wspomnieć o łuku znajdującym się przy Belwederze. Jego urokiem jest fakt, że to, co osoba wyszepta w jedną ścianę, usłyszy dość dobrze osoba po drugiej stronie. Tutejsi ludzie żartują sobie, że jest to doskonałe miejsce dla zakochanych. Później udaliśmy się do Klasztoru Franciszkanów-Reformatów na Mirowie. Klasztorny kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest budowlą jednonawową, wzniesioną go w stylu późnorenesansowym. Wreszcie nadeszła godzina 16. Wróciliśmy do szkoły i z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników, gdyż jury nie było jeszcze gotowe. Dopiero ok. 17 rozpoczęło się uroczyste rozdanie nagród. Ku naszemu zaskoczeniu, jak i ogromnemu zadowoleniu, zwycięzcą IX Ogólnopolskiego Międzygimnazjalnego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej okazał się nasz kolega - Dawid Suder. W nagrodę otrzymał wysokiej klasy laptop. Zarząd miasta Pińczowa ufundował mu także nagrodę - był to aparat fotograficzny. Dziewczyny również spisały się na medal; zdobyłyśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe i wysokie lokaty- Małgorzata Wywiał zajęła 12 miejsce, a Ewelina Kulis 18. Pełni wrażeń wraz z nagrodami wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję, że w następnym roku będziemy równie zadowoleni z wyników uczniów z naszej szkoły.
Małgorzata Wywiał, kl. IIB

Gminny Przegląd Recytatorski Dnia 12 marca (Br.) w nowym centrum kultury w Zielonkach odbył się Gminny Przegląd Recytatorski. Tak jak w ubiegłych latach naszą szkołę reprezentowała dość duża grupa uczniów.
Wraz z panią Małgorzatą Kruczek o godzinie 9:45 wyjechaliśmy wszyscy spod szkoły szkolnym autobusem. Na miejscu przywitał nas dyrektor CKPiR Marek Płachta i życzył wszystkim powodzenia. Każdego oceniało czteroosobowe jury. Przegląd rozpoczęli najmłodsi. Naszą szkołę reprezentowali :z klasy I Cezary Knapik, Karolina Synowska, Karolina Zelek ,z klasy II Paweł Kolarski, Izabela Czyż (zajęła II miejsce), Paulina Wierzbicka (zajęła III miejsce),z klasy IIIa Maja Sadowska (zajęła I miejsce), Agnieszka Tomczyk, Zofia Wilk (zajęła III miejsce),z klasy IIIb Klaudia Doniec, Andrzej Krzywda, Grzegorz Hapek. Po występie uczniów Szkoły Podstawowej przyszedł czas na Gimnazjalistów. Zmagania z recytacją zapoczątkowała uczennica klasy drugiej gimnazjum Małgorzata Wywiał. Po za nią mogliśmy wysłuchać prezentacji przygotowanych przez: Aleksandrę Fior z kasy pierwszej (która zajęła trzecie miejsce), a także uczennice z klasy trzeciej: Magdalenę Kawałek(która zajęła trzecie miejsce), Katarzynę Garczyńską oraz Annę Muszyńską.
Po konkursie zrobiliśmy grupowe zdjęcie z dyplomami. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Małgorzata Wywiał kl. IIb, Magdalena Kawałek kl. IIIb

Dzień Tolerancji 

Dnia 19 marca pod patronatem Samorządu Uczniowskiego odbył się Dzień Tolerancji.
Tego dnia uczniowie mogli ubrać się w dowolne stroje. Wielu z nich postanowiło skorzystać z tej okazji.
Mogliśmy podziwiać, m.in.: wiernych kibiców ukochanych drużyn oraz chłopców przebranych za dziewczęta. Ciekawe dodatki, takie jak: kolorowe peruki i śmieszne czapki sprawiły, że w naszej szkole było niezwykle kolorowo i wesoło, co bardzo umilało naukę. W gimnazjum w konkursie na najoryginalniejszy strój wygrał Bartosz Ciarach z klasy IIa, a w szkole podstawowej Patryk Krzywda z kl. VI.
Wszystkim gratulujemy pomysłowości i odwagi. Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze i uda Wam się powtórzyć to za rok. Życzymy powodzenia.

Anna Knapik i Anna Dyrdaś, kl IIIb

"Jedzą, piją, lulki palą ..." w IV klasie
(23 lutego 2010r.) 

Od razu uspokajamy przerażonych rodziców - nic zdrożnego z Państwa dziećmi się nie działo. To tylko sala lekcyjna zamieniła się w karczmę "Rzym" z ballady Adama Mickiewicza "Pani Twardowska". Na lekcji pojawiły się konie na biegunach, diabełki, kilku panów Twardowskich i budzące postrach ich  piękne żoneczki. Przez dwa tygodnie uczniowie uczyli się na pamięć swoich ról. Ciekawe, co powiedziałby nasz narodowy wieszcz, gdyby za sprawą czarodziejskiej różdżki znalazł się na lekcji? Pewnie trochę by się zdziwił, może miałby problem z rozpoznaniem swego utworu. Najważniejsze są jednak chęci i wkład uczniów, którzy zupełnie samodzielnie przygotowali przedstawienie. Wszyscy dobrze się bawili i każdy zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie na zakończenie lekcji.

PRZEZ KRAJE ŚWIATA 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 16 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa połączona z konkursem "Przez kraje świata", który zorganizował Samorząd Uczniowski. Około godziny 16.30 wszyscy z niecierpliwością czekali już w sali gimnastycznej na rozpoczęcie imprezy. Prowadzącymi byli przewodniczący samorządu gimnazjum i szkoły podstawowej: Dariusz Kwiecień i Kajetan Kruczek. Jako pierwsi na scenie pojawili się chłopcy z klasy IIIb, którzy poza konkursem zaprezentowali taniec wojowników z Nowej Zelandii. Następnie klasa Ia oczarowała nas swoim polskim śpiewem i tradycyjnymi krakowskimi strojami. Później uczennice z klasy Ib wystąpiły jako amerykańskie cheerleaderki drużyny futbolowej, a Grzegorz Warchoł opowiadał dowcipy. Klasa IIa przeniosła nas do dawnej, a następnie współczesnej Japonii. Uczennice z IIb zatańczyły do tradycyjnej irlandzkiej muzyki, klasa IIIa zaprezentowała zorbę, a zwycięska klasa IIIb sprawiła, że mogliśmy zapomnieć o śniegu za oknami i poczuć się jak na karnawale w Rio. Wśród uczniów szkoły podstawowej klasa 6 (także zwycięska) zachwyciła wszystkich indyjskim tańcem i wspaniałymi strojami, klasa 5 przeniosła nas do gorącej Afryki, a klasa 4 do naszych wschodnich sąsiadów - Rosji. Czas oczekiwania na werdykt jury umilili nam wszechstronni koledzy z klasy IIIb, którzy z umalowanymi na czarno twarzami w humorystyczny sposób zapolowali na przerażającego lwa. Tego wieczoru mogliśmy także zobaczyć pokaz tańca Melbourne Shuffle w wykonaniu Adriana Kociarza z klasy IIIa i jego kolegi - Dawida Czarnika. Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na długo oczekiwaną dyskotekę.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, gdyż pokazali, że mają fantastyczne pomysły i potrafią się wspaniale bawić.

Magdalena Kawałek i Anna Knapik, kl. IIIb

GMINNY TURNIEJ SIATKÓWKI 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 15 lutego 2010 roku w Korzkwi odbyły się zawody w siatkówce.
Nasze gimnazjum reprezentowały dziewczęta: Patrycja Franczak, Natalia Zasępa, Barbara Nowakowska, Magdalena Mosur, Katarzyna Radecka, Agnieszka Mitka, Ewelina Kulis, Ewelina Krawczyk, Izabela Galos, Magdalena Kawałek, Barbara Wiecha. Drużynę chłopców tworzyli: Patryk Dudek, Filip Sieńko, Piotr Chochorowski, Artur Gurgul, Kamil Łudzik, Krzysztof Ibek, Dariusz Kwiecień, Adrian Kociarz, Adrian Rosa, Marcin Rosa, Kamil Indyka. Pani Jolanta Jurek-Żak powitała drużyny z Korzkwi, Bibic, Woli Zachariaszowskiej i Zielonek. Mecze były rozgrywane na zasadzie "każdy z każdym". Bardzo zacięta rywalizacja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy głośno zagrzewali zawodników do walki. Wśród dziewcząt wygrała drużyna z Bibic, drugie miejsce przypadło Korzkwi, trzecie - Woli Zachariaszowskiej, a czwarte - Zielonkom. Wśród chłopców najlepsi okazali się zawodnicy z Bibic, a nasi reprezentanci zajęli drugie miejsce.
Dziękujemy koleżankom i kolegom za godne reprezentowanie szkoły.
Wyniki meczów.
DZIEWCZĘTA:
Bibice - Wola Zachariaszowska: 1-2
Zielonki - Korzkiew: 0-2
Wola Zachariaszowska - Zielonki: 2:0
Zielonki - Bibice: 0:2
Wola Zachariaszowska - Korzkiew: 0:2
Bibice - Korzkiew: 0:2
CHŁOPCY:
Bibice - Korzkiew: 2:0

Izabela Galos i Ewelina Kulis, kl. III B

Bal karnawałowy dla najmłodszych 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


11 lutego 2010 roku w Zespole Szkół w Korzkwi o godzinie 9:00 rozpoczął się bal karnawałowy dla uczniów klas od 0 do 3 szkoły podstawowej. Na początku pani wicedyrektor - Regina Adamska - Matusiak serdecznie powitała wszystkie dzieci i życzyła im udanej zabawy. Dziewczęta z klasy IIIA i IIIB gimnazjum dbały o to, by nikomu się nie nudziło, przy czym bardzo miło spędziły czas. Maluchy były przebrane za różne postacie, głównie z bajek. Wszystkie pięknie wyglądały, trudno ocenić, kto miał najwspanialszy kostium. Dla urozmaicenia czasu starsze koleżanki przygotowały i przeprowadziły liczne konkursy, w których udział brali przedstawiciele każdej z klas. Zadaniem uczestników było, np. ozdobienie maski karnawałowej, przeciąganie liny, taniec z balonem i wiele innych sprawnościowych konkurencji. W czasie przerwy uczniowie zjedli przepyszne pączki. O muzykę zadbali Krzysiek Ibek i Sławek Łudzik. Niestety, czas szybko upłynął i tegoroczna zabawa musiała się zakończyć. Sądząc po uśmiechach naszych najmłodszych kolegów, świetnie się bawili i ten bal na długo utkwi im w pamięci. W tym miejscu należy wspomnieć o pani Małgorzacie Kruczek, która zajęła się organizacją imprezy i czuwała nad tym, by każdy w jak najlepszym humorze świętował zakończenie karnawału. Do zobaczenia za rok!

Justyna Cieślik, Ewelina Kulis, kl. III B

Bal integracyjny 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 10 lutego 2010 roku w Zespole Szkół w Korzkwi odbył się XIV Bal Integracyjny.
Jak co roku przyjechali do nas podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Bądźcie z Nami".
O godzinie 10:00 zgromadziliśmy się w udekorowanej czerwonymi sercami sali gimnastycznej, gdzie serdecznie powitała nas pani wicedyrektor - Regina Adamska - Matusiak. Honorowymi gośćmi byli: pani Grażyna Wójcik z SPN "Bądźcie z Nami", pani Maria Pahl - była dyrektor szkoły w Korzkwi oraz pan Marek Płachta - dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
           Po oficjalnych przemówieniach wystąpili uczniowie klasy 3a szkoły podstawowej w jasełkach pt. "Mały  pastuszek i wielki rozbójnik". Spektakl klasy pani Ewy Staniszewskiej bardzo spodobał się publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami. Teraz nadszedł czas na "Calineczkę", przygotowaną przez pierwszaków. Dzieci wspaniale wczuły się w role, zachwyciły nas swoimi wielobarwnymi strojami oraz tańcem duszków kwiatowych. Przedstawienie odniosło tak wielki sukces dzięki wychowawczyni maluchów, pani Urszuli Szarek.       Około godziny 11:00 goście udali się na poczęstunek, po czym  rozpoczęła się karnawałowa zabawa, na którą zaprosiła wszystkich pani dyrektor - Regina Styn.
Trzeba również wspomnieć  o tym, że z przybyłymi do naszej szkoły przyjaciółmi bawiły się dziewczęta z klas pierwszych i kl. IIIA gimnazjum. Mogliśmy również podziwiać  wiele ciekawych i oryginalnych kostiumów.          
  Zajęci dobrą zabawą nie zdawaliśmy sobie sprawy, że czas tak szybko płynie, bo nim się obejrzeliśmy, bal dobiegł końca. Cieszymy się, w Korzkwi od wielu lat organizowane są tego typu imprezy. Mamy nadzieję, że za rok również odbędzie się kolejny Bal Integracyjny i będzie on równie udany jak ten, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym roku.                                              

Katarzyna Bień i Justyna Cieślik, kl. III B

Wigilia w pierwszej klasie 

Uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej wspólnie z wychowawczynią zorganizowali klasową wigilię, w której uczestniczyli rodzice i pani dyrektor - Regina Styn. Podczas spotkania dzieci podzieliły się opłatkiem i złożyły rodzicom, wychowawczyni, Pani Dyrektor oraz sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Wielką i wzruszającą atrakcją tego spotkania było wystawienie przez pierwszaków jasełek pt. "Jezus malusieńki". Najwspanialszym podziękowaniem dla małych aktorów były gromkie brawa i łzy wzruszenia w oczach rodziców. Śpiewanie kolęd, pastorałek oraz wspólne zabawy to kolejne atrakcje spędzonego czasu z rodzicami, którzy w nagrodę za wysiłek włożony w przygotowanie spotkania poczęstowali swoje pociechy przyniesionymi przez siebie łakociami. Na zakończenie dzieci pożegnały się z koleżankami i kolegami tradycyjnymi słowami: "Wesołych Świąt"

Wigilia w naszej szkole 

 

Dnia 22 grudnia 2009 roku w naszej szkole odbyła się Wigilia. O godzinie 9:00 wszyscy zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Na początku pan katecheta - Dariusz Szczerba złożył życzenia uczniom oraz całemu gronu pedagogicznemu, a później wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę. Następnie Samorząd Uczniowski życzył pracownikom szkoły Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Zostały też ogłoszone wyniki konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną. W nauczaniu początkowym zwyciężyła pierwsza klasa, wsród starszych uczniów szkoły podstawowej - kl. 5, a w gimnazjum - kl. IIIa. Rozstrzygnięto również "Górę Grosza". Najwięcej pieniędzy w szkole podstawowej zebrała klasa 3b, a w gimnazjum klasa IIIB. Na szczególne uznanie zasługiwał występ uczniów w przedstawieniu pt. "Jasełka w autobusie". Następnie młodsi koledzy zaprezentowali nam historię powstawania najsłynniejszej kolędy na świecie "Cicha noc". Na koniec głos zabrała pani dyrektor - Regina Styn, która życzyła wszystkim udanych Świąt i wspaniałego Nowego Roku. Przed wyjściem z sali każda klasa otrzymała opłatki. Później uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, gdzie zasiedli do wigilijnego stołu. W tak miłym gronie spędziliśmy ostatni dzień przed przerwą świąteczną.

Justyna Cieślik, Ewelina Kulis, Katarzyna Bień, kl.IIIb

Wigilijne spotkanie w klasie 3a 

 

W mroźne, niedzielne popołudnie 20 grudnia odbyło się wigilijne spotkanie uczniów klasy IIIa i ich rodziców. Dzięki uprzejmości Pani Sołtys - Antoniny Nowackiej, spotkaliśmy się w domu wielofunkcyjnym w Przybysławicach. W dniu wolnym od pracy wszyscy nasi rodzice mogli z nami świętować. Na naszą uroczystość przybyła Pani Dyrektor - Regina Styn, sołtys - Antonina Nowacka, bibliotekarka - pani Urszula Staniszewska - Lelek, byli również nasi dziadkowie i rodzeństwo. Nasza Pani - Ewa Staniszewska powitała wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia jasełek pt. "Mały pastuszek i wielki rozbójnik", opowiadających o tym, jak pastuszkowie wybrali się z darami do Jezuska narodzonego w Betlejem. Zanieśli mu w darze mleko, owczy serek, chleb masełko, kożuszek i kołderkę aby było mu ciepło. Przy Jezusku leżącym na sianku w kołysce czuwali oczywiście Maria i Józef, złotowłose anioły, był również rozbójnik, który chciał ukraść dary niesione Jezusowi, starzec i mała dziewczynka, którym pomógł pastuszek w drodze do Betlejem. Przedstawienie przeplatane było kolędami, do których przygrywaliśmy na różnych instrumentach. Zaangażowanie aktorskie moich kolegów i koleżanek było ogromne. Docenili to wszyscy bardzo dużymi brawami. Na zakończenie wspólnie zagraliśmy na fletach "Cichą noc". Nastroju dodawała piękna, żywa choinka przyniesiona przez rodziców, a przystrojona ozdobami, które sami przygotowaliśmy. Było sianko, paliły się świece, były również prezenty od dzieci dla rodziców. Nad oprawa muzyczną czuwała pani bibliotekarka - Urszula Staniszewska-Lelek. Po przedstawieniu złożyliśmy życzenia Pani Dyrektor, naszej wychowawczyni i pani sołtys - Antoninie Nowackiej, a w imieniu rodziców życzenia przekazała pani Agnieszka Sadowska. Później wspólnie zasiedliśmy do pięknie udekorowanego stołu, były różne smakołyki przygotowane przez nasze mamy. Kiedy trochę odpoczęliśmy, podzielono nas na grupy i zaproszono do wspólnej zabawy: był quiz wiedzy o świętach, kalambury, w których należało odgadnąć, co dana grupa otrzymała w prezencie od Św. Mikołaja, tworzyliśmy również niesamowite historie o zaczarowanym proszku, który wysypał elf. Niektóre z nich wywołały ogromny śmiech. Były również wspólne śpiewy i tańce. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale i nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Kiedy nasza Pani zajmowała się nami, nasi rodzice mieli chwilkę na to, aby porozmawiać przy herbacie. Widać było, że bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie, dlatego, kiedy zrobiło się już późno, niechętnie się rozstawali. To spotkanie wigilijne było bardzo udane i dla nas dość szczególne, ponieważ ostatni raz spotykaliśmy się na jasełkach z naszą wychowawczynią. Z tego powodu było nam trochę smutno, jednak dobre humory nadal nam dopisywały, czego i Wam, Drodzy Czytelnicy życzę.

Zosia Wilk, klasa 3a

Wycieczka do fabryki baniek w Miechowie 

Dnia 18 grudnia kl. 3a i kl. 1 ze szkoły podstawowej wybrały się na wycieczkę do fabryki baniek w Miechowie. Była to bardzo ciekawa wyprawa, ponieważ mogliśmy zobaczyć, jak produkuje się bańki. Ze szklanych rur topionych w płomieniu palnika pracownicy robią wydmuszki, czyli szklane bańki o przeróżnych kształtach. Później są one srebrzone, a następnie malowane według wybranej kolorystyki. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. W trakcie zwiedzania fabryki mogliśmy pomalować jednokolorowe bombki. Każdy z nas mógł poczuć się jak artysta, tworząc fantazyjne wzory. Była to jedna ze wspaniałych atrakcji wycieczki. Dzięki temu mieliśmy okazję przekonać się, ile trudu, wysiłku i cierpliwości wymaga ręczne malowanie bombek. Potem udaliśmy się do najciekawszej sali - "dekoratorni". Tu powstają prawdziwe dzieła. Wszystkie bańki są ręcznie malowane, zachowując swój niepowtarzalny wygląd. Następnie zwiedziliśmy "dmuchalnię", gdzie szklana rurka zmieniała się w bombkę odpowiedniego kształtu, a potem w "srebrzalni" zobaczyliśmy, jak powstają srebrne ozdoby. Na końcu udaliśmy się do sklepiku, gdzie obejrzeliśmy wzory bombek, które były produkowane w fabryce. Znajdują się tam piękne, fantazyjne i oryginalne bańki. Na pamiątkę naszego tu pobytu każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, którą sam wcześniej pomalował. Wizyta w tym miejscu wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Do domów wróciliśmy pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.

Kinga Kwasek, kl. 3a

PROJEKT UNIJNY W NASZEJ SZKOLE - PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY 

 

 

W tym roku, w naszej szkole wprowadzany jest projekt unijny. Realizowany jest on w nauczaniu zintegrowanym. Założeniem projektu jest stwarzanie warunków wszechstronnego rozwoju dziecka, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę w oparciu o teorię inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa H. Gardnera. Podczas zajęć wykorzystywany był szeroki wachlarz pomocy naukowych, które szkoła otrzymała w ramach projektu. Przez cztery miesiące wszyscy uczniowie klasy drugiej na dodatkowych zajęciach oraz zajęciach obowiązkowych, przez zabawę zdobywali wiedzę. Odbywały się też wycieczki min. do Muzeum UJ na wystawę interaktywną " Świat zmysłów", do ZOO, a także wiele wycieczek przyrodniczych, na których dzieci badały florę i faunę naszej okolicy. W grudniu klasa druga zakończyła I etap projektu pokazem efektów pt;" My jesteśmy Mikołaje".Uczniowie zaprosili na spotkanie z Mikołajami p. Dyrektor R. Styn oraz rodziców i dziadków. Dzieci własnoręcznie wykonały zaproszenia i prezenty. Uczniowie śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach i przedstawili teatrzyk. Dzieci zaprezentowały niektóre ciekawe pomoce, wykorzystywane w projekcie, a rodzice próbowali sprawdzić, czy zabawa nimi nie jest trudna . Ustawiali Studnię Jakuba, wędrowali po szwajcarskim serze lub bawili się chustą animacyjną. Sami przekonali się, że to nie takie proste i trzeba wielu ćwiczeń, aby dojść do wprawy. Był też klasowy Mikołaj, który w zabawny sposób rozdawał dorosłym prezenty. Każdy rodzic musiał wykonać jakieś ciekawe zadanie. Były pompki, kolędy, piosenki, tańce. Przy wykonywaniu tych zadań było wiele śmiechu. Na koniec rodzice zaprosili dzieci na słodki poczęstunek. Każde dziecko otrzymało na zakończenie I etapu projektu podarunek , myszkę- pacynkę, maskotkę projektu. Myślę, że dzieci zapamiętają projekt jako ciekawą i pouczającą zabawę, szkoda tylko, że tak krótką. Teraz do II etapu projektu przystąpi klasa pierwsza.

Małgorzata Kruczek

Mikołajki w naszej szkoleMikołajki u zuchów

 Mikołaj w szkole

 Mikołajki u najmłodszych

 

 

 

 

 

Spotkanie z kulturą żydowską Dnia 21 listopada klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawczyniami pojechały do Krakowa na spotkanie w Centrum Kultury Żydowskiej. Odbywały się tam zajęcia, które miały na celu zapoznanie nas z kulturą żydowską. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy podzieleni klasami. Wraz z panią Ewą Czarnecką tworzyliśmy żydowskie wycinanki, każdy mógł je ozdobić swoim oryginalnym wzorem. Po ukończeniu prac udaliśmy się na drugą część zajęć. Tam dowiedzieliśmy się o historii narodu żydowskiego, jego religii, jak wyglądają tradycyjny strój i obyczaje. Po wykładzie porównaliśmy nasze prace z pracami klasy Ib i zabraliśmy je ze sobą. Po opuszczeniu Centrum poszliśmy do synagogi Remuh, ufundowanej w 1533 r. Chłopcy musieli założyć na głowy jarmułki i dopiero w nich mogli wejść do środka. Pani przewodnik opowiedziała nam raz jeszcze, w skrócie, to co usłyszeliśmy podczas wykładu. Dowiedzieliśmy się także innych ciekawych rzeczy, np. dlaczego kantor w synagodze stoi poniżej poziomu posadzki. Usłyszeliśmy również o zabawach żydowskich dzieci i w jaki sposób ćwiczą pamięć. Później poszliśmy na cmentarz (kirkut). Spoczywa tam syn fundatora synagogi - Mosze [Mojżesz] Isserles, zwany także Remuh. Ojciec jego nazywał się Józefoficz i był seniorem krakowskiego Izraela i bankierem króla Zygmunta Augusta. Sam Mosze był ulubionym uczniem sławnego talmudysty z Lublina - Szaloma Szachny. Mosze zmarł 1 maja 1572 roku. Na grobie jego widnieję napis: ,, Od Mojżesza do Mojżesza nie powstał nikt, kto byłby równy Mojżeszowi". Zaskoczeniem było dla nas to, że zamiast zniczy i kwiatów na grobach znajdowały się kamienie lub karteczki. Można było zobaczyć na nich wiele zdobień, które mają pewną symbolikę, np. złamane drzewo oznacza kogoś, kto zmarł nagłą śmiercią. . Po zwiedzeniu cmentarza podziękowaliśmy pani przewodnik za ciekawy wykład i ruszyliśmy w kierunku autokaru. Na miejscu naszą uwagę przykuła pani, która przyjmowała dziwaczne pozy. Później okazało się, że była to sesja zdjęciowa. Wszyscy zaczęli się śmiać. Gdy dojechaliśmy do Korzkwi i weszliśmy do szkoły, przy automacie utworzyła się długa kolejka po pyszną gorącą czekoladę. a potem pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Izabela Pudzisz kl. Ia

Wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie Dnia 20 listopada 2009 roku uczniowie klas IV-VI pod opieką wychowawców udali się do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Pierwszym etapem wycieczki była wystawa interaktywna poświęcona zagadnieniom związanym z kołem. Każdy mógł wziąć udział w interesującym doświadczeniu. Następnie wszyscy udali się do innego pomieszczenia, w którym można było obejrzeć wystawy starych, zabytkowych samochodów oraz motocykli. Duże wrażenie na oglądających wywarły liczne puchary, medale i plakietki pochodzące głównie z różnych rajdów motocyklowych. Potem uczniowie wraz z przewodnikiem przeszli do osobnego budynku - byłej zajezdni tramwajowej, gdzie mogli podziwiać piękne zabytkowe tramwaje. Nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, że kilkadziesiąt lat temu tramwaje wyglądały zupełnie inaczej niż teraz. Każdy z nas mógł na własne oczy zobaczyć wnętrza tych zabytkowych pojazdów oraz przeczytać różne informacje związane z nimi. Później uczniowie klas IV i V uczestniczyli w warsztatach poświęconych poduszkowcom. Całe zajęcia polegały na wykonywaniu dwóch poduszkowców - jednego przez dziewczęta, a drugiego przez grupę chłopców. Nagrodą za ciężką, wytrwałą i jakby się mogło wydawać wcale niełatwą pracę, był "lot" poduszkowcem wznoszącym się na wysokość ok. 5-8 cm. W tym samym czasie uczniowie klasy VI zagłębiali się w tajniki naszej planety - Ziemi oraz całego układu słonecznego. Była to nadzwyczaj ciekawa lekcja, gdyż każdy mógł wziąć udział w konkretnym doświadczeniu. Były to doświadczenia związane z układem planet w galaktyce, grawitacją oraz kształtem księżyca i innych ciał niebieskich. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania i połączenia roztworu różnych substancji, w wyniku czego powstawał wulkan. Do szkoły wszyscy wrócili w dobrych nastrojach, dziękując wychowawczyniom za zorganizowanie wycieczki. Według uczniów i nauczycieli wycieczka była bardzo udana. Można było dowiedzieć się wielu nowych informacji na temat rzeczy, o których do tej pory nie miało się pojęcia.

Izabela Krokosz, kl. VI

Kartka z pozdrowieniami Pani Cecylia Kukuczka niestety nie mogła uczestniczyć w uroczystościach szkolnych z okazji Dnia Patrona.
Oto kartka z pozdrowieniami, którą otrzymaliśmy od Pani Cecylii.

Otrzęsiny klas pierwszych 

 

We wtorek, 24 listopada, przed dyskoteką andrzejkową odbyły się tradycyjne w naszej szkole "otrzęsiny" klas pierwszych gimnazjum. Przygotowana przez uczniów drugich klas zabawa rozpoczęła się ok. godziny 16.30. Pierwszoklasiści otrzymywali zadania od królowej i króla kotów, to jest od Magdaleny Mosur a i Damiana Turka. Na początku obie klasy pierwsze przedstawiły swój szkolny okrzyk. Następnie wybrani uczniowie musieli w jak najkrótszym czasie owinąć swoich kolegów papierem toaletowym, a później z zawiązanymi oczami narysować krowę. Kolejne zadanie polegało na wyrażeniu miłości do naszej szkoły w jak najoryginalniejszy sposób. Następną konkurencją było złapanie przebranego za mysz Bartka Knapika, co się okazało niezwykle trudne. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie, które polegało na wypiciu miseczki mleka w pozycji leżącej, bez użycia rąk. Najszybciej uczyniła to Małgorzata Błocka z kl. Ia. Na koniec przedstawiciele pierwszaków wymruczeli swoje ulubione piosenki i w tej konkurencji Grzegorz Warchoł z kl. Ib zostawił swoich przeciwników daleko za sobą. Po przejściu tych wszystkich prób pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe certyfikaty i oficjalnie zostali przyjęci do grona gimnazjalistów. Po zakończeniu "otrzęsin" rozpoczęła się długo oczekiwana andrzejkowa dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili, jednak czas minął bardzo szybko i wieczorem zmęczeni, wróciliśmy do swoich domów - w końcu następnego ranka trzeba było wcześnie wstać i iść na lekcje. Pierwszoklasiści przyszli do szkoły już jako pełnoprawni uczniowie naszego gimnazjum. Życzymy im sukcesów w nauce i dobrego nastroju w każdym dniu roku. Jesteśmy pewne, że będą się dobrze czuć w naszej szkole.

Malwina Wawrzeń i Anna Knapik, kl. IIIB

Konkurs recytatorski "Cztery pory roku" 

 Dnia 18 listopada odbył się konkurs recytatorski "Cztery pory roku", w którym brały udział dzieci z nauczania początkowego szkoły podstawowej. "Zerówkę" reprezentowali: Maja Dobosz, Kacper Windys i Wiktoria Sadowska, klasę pierwszą: Adrian Regulski i Karolina Synowska, klasę drugą: Izabela Czyż, Karolina Mitka i Oskar Zasępa, klasę IIIa: Maja Sadowska, Zofia Wilk i Jacek Zeman, a klasę IIIb: Kamila Goraj, Julia Klimecka i Anna Talanda. W skład jury wchodziły: pani dyrektor - Regina Styn, pani Anna Czoch i pani Anna Kotulska-Basiura. Po piosence wykonanej przez najmłodszych każdy uczestnik recytował wybrany przez siebie wiersz związany z jedną z czterech pór roku. Po występach jury udało się na krótką naradę. Czas oczekiwania umiliły nam popisy wokalne dzieci z klas 0-3. Po około dziesięciu minutach ogłoszono werdykt. W kategorii klas 0-1 wyróżniona została Wiktoria Sadowska z "zerówki", trzecie miejsce zajęła Maja Dobosz (również z tej klasy), która była najmłodszym uczestnikiem konkursu; drugie miejsce przypadło Karolinie Synowskiej z klasy I, a wygrał także pierwszoklasista - Adrian Regulski. W kategorii klas drugiej i trzeciej wyróżnieni zostali: Maja Sadowska z klasy IIIa i drugoklasista Oskar Zasępa. Trzecie miejsce zajął Jacek Zeman z klasy IIIa, drugie - Julia Klimecka z klasy IIIb, natomiast pierwsze miejsce zdobyła Zosia Wilk z klasy IIIa. Zadowoleni z siebie zwycięzcy otrzymali nagrody, a każdy uczestnik konkursu dostał pamiątkowy dyplom. Gratulujemy wszystkim recytatorom i życzymy powodzenia w innych konkursach!

Anna Knapik i Magdalena Kawałek, kl. III B

Święto Niepodległości 

 

Po stu dwudziestu trzech latach niewoli - 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość.
W poniedziałek - 9 listopada 2009 roku odbyła się w naszej szkole upamiętniająca to wydarzenie uroczysta akademia, która została przygotowana przez panią Lucynę Dzień - Skrzyńską i pana Witolda Żiżkę.
O godzinie 11.00 uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej. Na scenie zobaczyliśmy szkolnych artystów, którzy recytowali patriotyczne wiersze, a pieśni wykonane przez chór podkreślały nastrój tamtych dni.
Po zakończeniu części artystycznej byliśmy świadkami ślubowania uczniów pierwszych klas gimnazjum, w trakcie którego otrzymali oni swoje szkolne legitymacje oraz indeksy.
Spotkanie to było dla nas cenną lekcją historii i wywołało wiele refleksji na temat znaczenia wolności w życiu Polaków.

Kamil Makowiecki i Paweł Derecki, kl III B

"Dni Hiszpańskie" 

 

W dniach 4 - 6 listopada 2009 r. odbyły się w naszej szkole "Dni Hiszpańskie", zorganizowane przez panie: Joannę Błocką, Agnieszkę Kapel i Renatę Madej.
W środę uczniowie z gimnazjum wybrali się do klas młodszych, aby zapoznać maluchy z obyczajami tego kraju. Trzecioklasiści wytrwale śpiewali i tańczyli z dziećmi. Była to naprawdę świetna zabawa.
W czwartek każda klasa dekorowała szkołę plakatami obrazującymi hiszpańskie tradycje i zwyczaje.
W końcu nadszedł długo oczekiwany przez nas piątek. Już od ósmej rano trwały próby, a całą imprezę mieli poprowadzić przedstawiciele samorządu szkoły podstawowej i gimnazjum.
Dla wszystkich uczniów przygotowano dotyczący Hiszpanii pokaz slajdów oraz konkurs wiedzy o tym kraju. Na początku bawiły się dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, następnie przyszedł czas na klasy 4-6, a później - gimnazjum.
Po konkursie geograficznym klasowe pary przystąpiły do tańca i trzeba przyznać, że pokazy stały na niezwykle wysokim poziomie. W efekcie końcowym w nauczaniu początkowym zwyciężyły klasy 3a i 3b, uczniowie kl. IV zajęli pierwsze miejsce wśród starszych uczniów szkoły podstawowej, a w gimnazjum wygrały klasy III A i II B W trakcie całej imprezy wysłuchaliśmy piosenek w języku hiszpańskim w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wystąpiły: Kasia Radecka, Patrycja Franczak, Malwina Wawrzeń i Katarzyna Garczyńska, Małgorzata Błocka, Katarzyna Warmus i Martyna Nurek oraz chłopcy z klasy IIIB. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
"Dni Hiszpańskie" przebiegały w miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się wiele o historii i kulturze tego kraju. Uważamy, że było to niezwykłe wydarzenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.  

Katarzyna Bień, Ewelina Kulis, klasa IIIB

Spotkanie z Wiślakami 

We wtorek, trzeciego listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z piłkarzami Wisły Kraków. Przybyli do nas Radosław Sobolewski i Peter Singler.
Na początku nasi goście powiedzieli parę zdań o sobie. Kilka osób zadało pytania odnośnie życia i kariery zaproszonych zawodników. Dowiedzieliśmy się między innymi: na jakich pozycjach grają, ile mają lat i kto ich zdaniem jest najlepszym piłkarzem w polskiej ekstraklasie. Następnie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w kilku konkursach, w których do wygrania były cenne nagrody z klubowego sklepiku. Pierwszym z nich było odbijanie piłki głową, a najlepszy okazał się tu Adrian Kociarz z klasy IIIa. Kolejne było żonglowanie, czyli tzw. "kapki" i nasi uczniowie znów popisali się wspaniałą sprawnością. Zorganizowany został także pojedynek na najlepszy okrzyk zagrzewający zawodników do jak najwydajniejszej gry. Liczyła się pomysłowość i niepowielanie sprawdzonych już pomysłów. Tryumfatorami zostali trzecioklasiści z gimnazjum.
Po konkursach nadszedł czas na rozdawanie autografów. Wszyscy czekali z niecierpliwością na tę chwilę, ponieważ można było wtedy z bliska zobaczyć gwiazdorów oraz nawet krótko z nimi porozmawiać. W kolejce po podpisy wierni fani z naszej szkoły śpiewali związane z Wisłą piosenki.
Spotkanie to było długo oczekiwane i myślę, że uczniowie się nie zawiedli. Artykuł o naszej szkole został nawet umieszczony na oficjalnej stronie internetowej krakowskiego klubu.  

Artur Gurgul, kl. IIIB

Spotkanie z Mateuszem Wyżgą - autorem historycznej monografii gminy ZielonkiDnia 15 października 2009 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas trzecich gimnazjum z panem Mateuszem Wyżgą - autorem książki pt. "W tej pięknej ziemi. Gmina Zielonki od średniowiecza do czasów współczesnych".
Nasz gość opowiedział zebranym o historii okolicy szkoły w Korzkwi od czasów, gdy Polską rządzili jeszcze królowie. Z wykładu dowiedzieliśmy się, iż ludzie dawniej zamieszkujący te tereny pracowali m.in. w prochowniach, w papierniach i szablarniach. Podobno korzkiewskie szable słynęły nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Wysłuchaliśmy również, jak zawzięcie walczyli nasi przodkowie podczas bitwy o Korzkiew. Mało kto wie, że nazwa krakowskiej dzielnicy: Prądnik Czerwony, wzięła się od krwi płynącej rzeką Prądnik aż do ówczesnej stolicy królów Polski. Następnie autor opowiedział mrożącą krew w żyłach legendę o szlachcicu przeniesionym czterysta lat w czasie.
Po wyczerpującej prezentacji zebrani mogli zadawać pytania. Żadne z nich nie sprawiło naszemu gościowi problemu i po krótkim zastanowieniu dawał na nie wyczerpujące odpowiedzi. Po raz kolejny zadziwił nas ogromem swej wiedzy na temat gminy Zielonki. Praca nad książką trwała, jak poinformował nas pan Wyżga, cztery lata. W pierwszej kolejności trzeba było zebrać materiały, a następnie wybrać najciekawsze fragmenty, jako że wydanie wszystkiego, co autor zgromadził przez lata, nie obyłoby się bez podzielenia dzieła na tomy. Poza tym należało napisać książkę w sposób przystępny dla dzisiejszego czytelnika, nierzadko tłumacząc teksty z języka łacińskiego.
Moim zdaniem spotkanie to było bardzo interesujące, a trzeba także dodać, iż zostaliśmy zachęceni do samodzielnego poszukiwania informacji na temat najbliższej okolicy, np. poprzez rozmowy ze starszymi ludźmi oraz przeszukiwanie strychów starych domów. Można tam znaleźć całe mnóstwo ciekawych przedmiotów lub zapisków sprzed kilkudziesięciu lat.

Artur Gurgul, kl. III B

Dzień Patrona

 

 Dnia 14 października 2009 r. w szkole w Korzkwi odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi - Jerzemu Kukuczce, a także ślubowanie pierwszoklasistów.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele. Następnie uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez panią dyrektor - Reginę Styn oraz panią wicedyrektor - Reginę Adamską - Matusiak. Wśród zaproszonych gości pojawili się: krewny Jerzego Kukuczki - Bogusław Kukuczka, wójt gminy Zielonki - Bogusław Król, a także przedstawiciele Rady Gminy. Najbardziej oczekiwanym punktem programu było odsłonięcie pamiątkowej tablicy patrona szkoły. Część artystyczna rozpoczęła się od zaprezentowania zebranym poświęconego górom montażu poetycko-muzycznego, który przygotowali uczniowie kl. V i kl. VI, wspierani przez szkolny chór. Następnie na scenie pojawili się gorąco witani przez wszystkich pierwszoklasiści - wprowadzeni przez starszych kolegów z gimnazjum. Młodzi wykonawcy wspaniale tańczyli, śpiewali, recytowali i od razu podbili serca widzów. Po występie pierwszaki niezwykle uroczyście zostały pasowane przez Panią Dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Korzkwi. Każdy z nich otrzymał szkolną legitymację oraz pamiątkowy dyplom.
Na koniec uczniowie złożyli życzenia swoim nauczycielom. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, a tablica poświęcona Jerzemu Kukuczce każdemu będzie przypominać o tym, jak należy postępować.

Magdalena Kawałek i Malwina Wawrzeń, kl. III B

W czasie deszczu dzieci się nie nudzą
(Relacja z "zielonej szkoły" w Porąbce)

 

 Dnia 12 października obie pierwsze klasy gimnazjum oraz klasa IIIa szkoły podstawowej wyjechały na "zieloną szkołę" do Porąbki. Po krótkiej, około dwugodzinnej jeździe, w strugach zimnego deszczu, bezpiecznie dzięki doskonałym umiejętnościom pana kierowcy, dotarliśmy na miejsce i z wielką niecierpliwością czekaliśmy na przydział pokoi. Po wypakowaniu naszych olbrzymich bagaży, mimo zjedzenia tony chipsów, cukierków i niezdrowych batonów, z wilczym apetytem pochłonęliśmy smaczny obiadek. Odbyło się także spotkanie z bardzo sympatycznym panem dyrektorem Domu Wczasów Dziecięcych. Zostaliśmy też oddani w ręce troskliwych opiekunów, którzy dzielnie wspierali naszych klasowych wychowawców. Największe atrakcje miały jednak miejsce pierwszej nocy, gdy wszyscy ujrzeli się w przepięknych pidżamkach. Mimo iż ogłoszono ciszę nocną, a opiekunowie wiele razy sprawdzali, czy już grzecznie śpimy w łóżeczkach, my jednak z wielkim zapałem prowadziliśmy inteligentne rozmowy. Z samego rana okazało się, że bezwzględni wychowawcy wyrwali nas z "zimowego" snu. Najgorzej było na porannych lekcjach, kiedy panie życzyły sobie, abyśmy w nich aktywnie uczestniczyli. A nam się tylko ziewało i ziewało, a tu trzeba było pisać, czytać i myśleć. Niezbyt chętnie także udaliśmy się na mały spacerek, gdyż każdy myślał o spaniu. Najgorsze dopiero miało nastąpić, wieczorna dyskoteka, podczas której chłopcy nie mieli zapału do tańca mimo zachęty ze strony nauczycieli. Tej nocy wszyscy już smacznie spali, a rano podczas porannej toalety czekała na nas przykra niespodzianka - brak wody. Na lekcje udaliśmy się w złych humorach i nieco nieładnie pachnący. Mimo takiej atrakcji ten dzień był udany, gdyż wychowawcy po podwieczorku zorganizowali ciekawe gry i zabawy: śpiewanie indiańskich piosenek i konkurs "Omnibus" oraz "Jaka to melodia?
Trzeciego dnia, rano, ze zdziwieniem zobaczyliśmy przez okno padający śnieg z deszczem. Wydawało nam się, że to tylko zły sen. Niestety, to nie był sen. Po lekcjach, w strugach deszczu ruszyliśmy zwiedzać elektrownię (jakby ktoś nie wiedział - szczytowo - pompową). Tego dnia na kółku polonistycznym, tak jak na wcześniejszych zajęciach, rozmawialiśmy o Annie Frank i obejrzeliśmy o niej film. Po podwieczorku wystawiliśmy przedstawienie z okazji Dnia Nauczyciela i śpiewaliśmy piosenki z zabawnym panem Rysiem. Gdy za oknem zapadł zmierzch, obejrzeliśmy zdjęcia zrobione od początku naszego tam pobytu i kiedy nasi koledzy bili rekordy w różnych dyscyplinach sportowych (np. skoki na skakance), a nasz kolega - Adrian Kasperczyk został "mistrzem świata" w kapkowaniu, my w tym czasie przystąpiliśmy do pisania tego artykułu. Wieczorem uczestniczyliśmy w balu przebierańców. Zostaliśmy podzieleni na grupy: naukowców, kosmitów, ludzi pierwotnych i starożytnych, tancerzy, dziennikarzy i małych dzieci. Każda z grup musiała odpowiednio się zaprezentować. Pierwsze miejsce zajęli ludzie pierwotni, którzy wykonali dziki taniec wokół totemu, wymachując bronią (nie wiadomo, skąd się tam wziął rewolwer, którym posługiwał się nasz kolega - Mateusz Ibek). Ten dzień zakończył się wspaniałą dyskoteką. W nocy, mimo śnieżycy za oknem, spało nam się doskonale.
Czwartkowy ranek zaczął się, jak zwykle, od lekcji. Tym razem czytaliśmy bajkę Adama Mickiewicza, pt. "Zając i żaba" oraz wcielaliśmy się w rolę psychoanalityków, którzy pomagali biednemu, nie wierzącemu we własne siły szarakowi. Na języku angielskim poszerzaliśmy zasób słów z zakresu wykonywaniu różnych zawodów. Najciekawiej było po obiedzie, kiedy to uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, wykonywaliśmy przezabawne zwierzątka z siana. Wieczorem natomiast odbyła się prezentacja talentów. Grzesiek Warchoł rozśmieszył nas do łez. Zabawny skecz przedstawili także chłopcy pod wodzą Karola Solasy, który wcielił się w rolę reżysera. Również dziewczyny miały świetny pomysł na rozbawienie publiczności. Daniel Waśniowski pokazał nam sztuczkę z kartami. Wieczór zakończył się dyskoteką, tym razem chłopcy nie dąsali się i tańczyli z wielkim zapałem.
W piątek rano szybciutko spakowaliśmy nasze rzeczy, pożegnaliśmy się z opiekunami w świetlicy, gdzie każdy z nas otrzymał pamiątkowy dyplom za sukces w jakimś konkursie. Nagrodę za porządek w sypialniach otrzymali trzecioklasiści. Po krótkim spacerze wsiedliśmy do autokaru. W Korzkwi byliśmy około godziny trzynastej. Wyjazd był udany. Bawiliśmy się doskonale W piątek rano szybciutko spakowaliśmy nasze rzeczy, pożegnaliśmy się z opiekunami w świetlicy, gdzie każdy z nas otrzymał pamiątkowy dyplom za sukces w jakimś konkursie. Nagrodę za porządek w sypialniach otrzymali trzecioklasiści. Po krótkim spacerze wsiedliśmy do autokaru, w Korzkwi byliśmy około godziny trzynastej. Wyjazd był udany. Bawiliśmy się doskonale.

Bartłomiej Krokosz, Karol Solasa, Sebastian Krzywda, kl. IA, przy znacznej technicznej pomocy Tymoteusza Sokołowskiego

Zuchy zdobywają Koronę Krakowa

 Wycieczka na Kopiec Kościuszki.

Noc Naukowców

 Dnia 25 września 2009 roku odbyła się Małopolska Noc Naukowców. Była to jedyna okazja, żeby zwiedzić wyższe uczelnie oraz uczestniczyć w licznych pokazach. W tym roku z naszej szkoły wybrało się koło społeczno-ekonomiczne pod opieką pani Lucyny Dzień -Skrzyńskiej.
Zbiórka została ustalona na godzinę 17.30 na pętli przy Nowym Kleparzu, skąd szybkim krokiem ruszyliśmy w stronę Akademii Rolniczej. Przed wejściem czekały na nas wszystkie potrzebne informatory i ulotki. Po wysłuchaniu uroczystego przemówienia zostaliśmy zaproszeni do wypełniania konkursowych ankiet i do zwiedzania. Zaczęliśmy od sali, w której mogliśmy przez mikroskopy obejrzeć owady i pasożyty. Następnie udaliśmy się piętro niżej, gdzie była bardzo ciekawa wystawa zwierząt. Zobaczyliśmy tu między innymi węża zbożowego, którego nawet mogliśmy potrzymać. Otoczeni wężami i pająkami poczuliśmy się nieswojo i skierowaliśmy się na pierwsze piętro, gdzie stało olbrzymie akwarium z rybami morskimi oraz wylęgarnia kurcząt. Udało nam się obejrzeć także trzy gatunki małych ptaków. Potem poszliśmy na drugie piętro, na którym odbył się wykład pod tytułem: "Nowe spojrzenie na stres". Pani profesor uświadamiała nam, co jest źródłem stresu i jak sobie z nim radzić. Niestety, musieliśmy opuścić budynek i udać się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po drodze napotkaliśmy długo oczekiwane przez męską część grupy, powieszone na drzewach liny i drabiny, na które można było wejść pod opieką instruktora klubu wspinaczkowego "Forteca". Jako pierwszy szczyt zdobył Paweł Derecki, kolejny był Piotrek Chochorowski. Doskonale się bawiliśmy, ale czas nas ponaglał, więc żwawo ruszyliśmy w stronę uniwersytetu. Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych doświadczeń chemicznych, między innymi: zabawę ciekłym azotem i odbarwianie wody. Zdobyliśmy także dyplom małych naukowców. Około godziny 20.30 zakończyliśmy tę wspaniałą przygodę i rozeszliśmy się do domów. Tegoroczna Noc Naukowców na długo zostanie nam w pamięci. Mamy nadzieję, że jeszcze niejeden raz będziemy mogli uczestniczyć w tak interesujących przedsięwzięciach.

Anna Knapik i Paweł Derecki, kl. IIIB

Wybory 2009

 Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Korzkwi odbyły się 25 września. Kilka dni wcześniej w całej szkole pojawiły się plakaty kandydatów. Klasę czwartą reprezentowali: Martyna Wolak, Angelika Łudzik oraz Kajetan Kruczek, klasę piątą: Katarzyna Krzywda i Aleksandra Górska, klasę szóstą: Klaudia Bryła, Katarzyna Kwiecień i Klaudia Łudzik. W gimnazjum kandytowali: Justyna Sadzik z klasy Ia, Ola Fior, Ula Calik i Bartek Dutka z kl. Ib, Katarzyna Warmus z IIa, Kinga Juszczynka z IIb, Ilona Zaręba, Damian Habera i Dariusz Kwiecień z kl. IIIa, a z klasy IIIb: Katarzyna Bień i Ewelina Kulis. Na czwartej lekcji wszyscy uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas pani Małgorzata Kruczek. Następnie mikrofon przejął zeszłoroczny przewodniczący samorządu gimnazjum - Krzysztof Ibek, który poprowadził dalszą część. Każdy kandydat przedstawił swoje plany, które mają zmienić nasze życie w szkole i próbował przekonać zebranych do oddania głosu właśnie na niego. Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień uczniowie udali się do urn wyborczych. Każdy mógł oddać jeden głos na ucznia i jeden na opiekuna samorządu. Po około dwudziestu minutach komisja składająca się z przewodniczących poszczególnych klas zaczęła podliczać głosy. Na szóstej lekcji przez radiowęzeł ogłoszono wyniki. Przewodniczącym samorządu szkoły podstawowej został Kajetan Kruczek, jego zastępcą Klaudia Łudzik, a skarbnikiem Klaudia Bryła. Przewodniczącym samorządu gimnazjalnego został Dariusz Kwiecień, wspierać go będzie Katarzyna Bień, a finansami zajmie się Ilona Zaręba. Opiekunem samorządu gimnazjum został pan Marek Czarnecki, a szkoły podstawowej - pani Małgorzata Kruczek. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im sukcesów w pracy.

Anna Knapik i Paweł Derecki, kl. IIIB

VII Rajd Neandertala

 Dnia 24 września br. na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego odbył się coroczny konkurs dla gimnazjalistów, organizowany przez OPN. Naszą szkołę reprezentowali uczestnicy koła społeczno-ekonomicznego, którzy zostali podzieleni na cztery grupy. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Lucyna Dzień - Skrzyńska oraz  pan Michał Cieślik.
O godzinie 8.30 wyruszyliśmy na Złotą Górę, która była naszym punktem startowym. Z tego miejsca podążyliśmy czarnym szlakiem do ruin zamku "kazimierzowskiego" w Ojcowie. Po drodze mijaliśmy budynek Dyrekcji Parku. Tam czekało nas pierwsze wyzwanie, dotyczące rozpoznawania obiektów krajobrazu na trzech zdjęciach. Za każdą prawidłową odpowiedź można było maksymalnie zdobyć trzy punkty. Następnie udaliśmy się pod kasztanowce przy muzeum. W tej części rajdu musieliśmy rozpoznać po trzy rodzime gatunki roślin i zwierząt znajdujących się w parku.
Kolejnym punktem wyprawy była Jaskinia Łokietka, do której podążaliśmy przez Dolinę Prądnika. W tym miejscu zmagaliśmy się z pytaniami dotyczącymi okolic Ojcowskiego Parku Narodowego. Następnie pod kierownictwem przewodnika zwiedzaliśmy Jaskinię Łokietka. Później skierowaliśmy się do dawnego młyna "Kopciński", gdzie czekało na nas ostatnie zadanie. Były to pytania testowe z przyrody OPN.
Po zakończeniu tego zadania poszliśmy w kierunku Gimnazjum w Białym Kościele. Na koniec rajdu każdy uczestnik mógł sobie usmażyć kiełbaskę.
Po podliczeniu punktów okazało się, że nasza szkoła zajęła II miejsce w rywalizacji zespołowej, natomiast dwie drużyny korzkiewskiej szkoły uplasowały się w ścisłej czołówce. "STOKROTKI"- w składzie: Katarzyna Bień, Izabela Galos, Ewelina Kulis i Justyna Cieślik - znalazły się na II miejscu, a grupa "BiK"- reprezentowana przez Joannę Czyż, Magdalenę Mosur, Katarzynę Warmus i Jakuba Regulskiego - zajęła III miejsce. Szczęśliwi uczestnicy ze swoimi nagrodami udali się na zwiedzanie świątyni w Białym Kościele.

Redakcja Żaka Korzkiewskiego

"Pożegnanie Lata" w Korzkwi

 

 Dnia 13 września 2009 roku w Zespole Szkół w Korzkwi po raz kolejny zorganizowano piknik z okazji kończącego się lata.
Po deszczowym poranku na szczęście pogoda się poprawiła i impreza odbyła się bez przeszkód.
Na zgromadzonych czekało wiele atrakcji, między innymi: park linowy, paintball, loteria fantowa, kiermasz prac wykonanych przez uczniów. Dla najmłodszych przygotowany został plac zabaw, gdzie miło mogli spędzić czas. Harcerze pokazali, jak udzielić pierwszej pomocy, gdy ktoś będzie tego potrzebował. Wszyscy mogli skosztować przepysznych ciast, które upiekły mamy uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło także kiełbasek z grilla.
Na początku przybyłych gości serdecznie powitały Pani Dyrektor - Regina Styn wraz z Panią Wicedyrektor - Reginą Adamską-Matusiak. Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Parafialna z Korzkwi, która zachwyciła nas koncertem. Następnie swoje umiejętności teatralne przedstawiły dzieci z zerówki i klasy pierwszej. Po tak wspaniałym wstępie nadszedł czas na konkurs sportowy, w którym udział wzięły trzy rodziny. Ich zadaniem było założenie stroju szkolnego w jak najkrótszym czasie. Spektakl ,,Brzydkie kaczątko" zaprezentowały klasy druga i czwarta. Dzieci miło zaskoczyły widownię i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Klasa trzecia zatańczyła ,, Jezioro łabędzie". Niejeden gimnazjalista pozazdrościł talentu swoim młodszym kolegom. Indywidualnie zaśpiewała dla nas szóstoklasistka - Izabela Krokosz. Na scenie mogliśmy podziwiać także występ klasy III A ze szkoły podstawowej. Potem swoje aktorskie umiejętności pokazali absolwenci gimnazjum: Kacper Jagła oraz Marcin Stolarzewicz, w scence kabaretowej pt. "Smok". Rozbawieni widzowie nie mogli powstrzymać łez radości. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że w naszej szkole rodzą się takie talenty. Nadszedł czas na kolejny konkurs, który polegał na oddzieleniu białka od żółtka i ubicie z niego piany. Nie dla wszystkich zadanie to okazało się być łatwe. Następnie wystąpiły dla nas klasy: III B i III A ze szkoły podstawowej. Dzieci zaimponowały wszystkim zgromadzonym. Pomimo ogromnej tremy przed tak wielką publicznością nasi młodsi koledzy i koleżanki świetnie się spisali. Po raz kolejny ujrzeliśmy indywidualne występy, tym razem dziewczynek z nauczania początkowego. Były bardzo dobrym przykładem tego, że prawdziwego talentu nie powinno się ukrywać. Pan Witold Kubicha przygotował konkurs plastyczny. Zadaniem młodych artystów było narysowanie karykatury nauczyciela plastyki. W tym czasie Pani Dyrektor wraz z Panią Wicedyrektor rozdały nagrody osobom, którym udało się zakupić "szczęśliwe losy". Do wygrania były, między innymi: walizka, kupon o wartości 30 zł do wydania w sklepie w Januszowicach, kosmetyki, słodycze i obiad dla dwóch osób w "Oskarówce". Główną nagrodą był wspaniały rower.
Mamy nadzieję, że wszystkim podobało się pożegnanie lata z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół w Korzkwi. Liczymy, że kolejny piknik będzie równie udany.

Justyna Cieślik, Ewelina Kulis, Kl. III B

Witaj Szkoło!

Tegoroczne wakacje minęły bardzo szybko i mamy nadzieję, że wszyscy wykorzystali je jak najlepiej. Oczywiście, był to wypoczynek pod znakiem bezpieczeństwa oraz czasu aktywnie spędzonego na łonie natury, koloniach i wyjazdach z rodzicami. Dzień 1 września mile nas zaskoczył, ponieważ spotkaliśmy się w odnowionej szkole. O godzinie 8.00 w sali gimnastycznej wszystkich przywitały pani dyrektor - Regina Styn oraz pani wicedyrektor - Regina Adamska - Matusiak. Po uroczystym apelu, na którym poznaliśmy nowych nauczycieli, a także kolegów z pierwszych klas, rozeszliśmy się do sal lekcyjnych, gdzie z wychowawcami odbyła się część organizacyjna. Następnie udaliśmy się do kościoła w Korzkwi, by wziąć udział w uroczystej mszy, którą przygotował dla nas ks. proboszcz - Zbigniew Płachta. Po nabożeństwie długo jeszcze rozmawialiśmy z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, a potem rozeszliśmy się do domów. Nowy rok szkolny zapowiada się niezwykle ciekawie.
Pracownikom szkoły oraz naszym koleżankom i kolegom życzymy wielu sukcesów, a szczególnie mocno będziemy trzymać kciuki za szóstoklasistów ze szkoły podstawowej i uczniów trzecich klas gimnazjum, których w kwietniu czekają niezwykle ważne egzaminy.

Redakcja "Żaka Korzkiewskiego"