ARCHIWUM 2010/2011Zakończenie roku szkolnego 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dzień Rodziny w klasie trzeciej 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Projekt "Równać szanse"Dnia 19 czerwca br. w Stadninie Koni "Botoja" w Korzkwi odbyło się uroczyste podsumowanie półrocznego projektu www.stowarzyszeniekorzkiew.pl-reaktywacja realizowanego w ramach programu "Równać szanse". Spotkanie uświetnili swoją obecnością Dyrektor Zespołu Szkół w Korzkwi - pani Regina Styn oraz ksiądz Zbigniew Płachta.
Projekt realizowany był w ciągu ostatniego semestru szkolnego przez młodzież z Gimnazjum w Korzkwi pod opieką pani Katarzyny Czarniak - Miklaszewskiej i pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej. W trakcie tych kilku miesięcy uczniowie zbierali i gromadzili informacje na temat dziewięciu wsi: Korzkwi, Przybysławic, Januszowic, Grębynic, Owczar, Smardzowic, Cianowic, Garliczki oraz Brzozówki. Jedną z form naszej działalności były rozmowy ze zwykłymi mieszańcami w różnym wieku i różnej płci. Było to dla nas nieocenione źródło wiedzy i informacji, które niejednokrotnie były cenniejsze niż wiadomości przeczytane w książkach. Temu bowiem miał służyć program - poznaniu swojej najbliższej okolicy przede wszystkim przez pryzmat ludzi żyjących tu na co dzień, znających swoje wsie niemalże "od podszewki" oraz dzięki naszym własnym obserwacjom - m.in. poprzez fotografowanie przez nas ciekawych miejsc lub widoków. Realizacja tego projektu była dla nas doskonałą okazją do bliższego poznania swoich miejscowości, o których tak naprawdę niewiele wiedzieliśmy oraz do podzielenia się tą wiedzą z innymi, poprzez umieszczenie efektów naszej pracy na stronie internetowej www.stowarzyszeniekorzkiew.pl. Swoją półroczne działania prezentowaliśmy również na szkolnym pikniku w Korzkwi, który odbył się 29 maja bieżącego roku. Wszyscy obecni na imprezie mogli oglądać plakaty o "stowarzyszonych wsiach", które przygotowaliśmy wcześniej.
Wspólna praca nad tym projektem minęła bardzo szybko. Wreszcie albo raczej - niestety, nadszedł dzień, w którym musieliśmy podsumować nasze działania i ewidentnie je zakończyć. W czasie spotkania panowała miła atmosfera. W zapachu smażonej kiełbasy toczyły się rozmowy na różne tematy. Przedstawiciele każdej wsi zaprezentowali również gościom najważniejsze informacje o danej miejscowości. Nie obeszło się także bez nagrodzenia ciężkiej, półrocznej pracy. Pomimo że jedni pracowali bardziej, a inni mniej wytrwale, to wszyscy otrzymali takie same nagrody.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie. Bardzo dziękujemy pani Katarzynie Czarniak - Miklaszewskiej i pani Lucynie Dzień-Skrzyńskiej za współpracę i wyrozumiałość. Mamy nadzieję, że dzięki temu nowemu doświadczeniu każdy dowiedział się czegoś ciekawego, a czas spędzony razem będzie skarbnicą fantastycznych wspomnień.

Agnieszka Bień i Małgorzata Wywiał, kl. III B

DialNet Masters 2011 

17 czerwca we Wrocławiu odbył się wielki finał V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie "DialNet Masters".
Wrocławski etap to zwieńczenie kilkumiesięcznych rozgrywek pomiędzy ponad czterema i pół tysiącem drużyn z całej Polski, o których wspominaliśmy na łamach naszej strony w kwietniu tego roku. W czwartek, w siedzibie Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych przy ul. Wystawowej 1, obok Hali Stulecia, od godziny 9.00 zaczęły się gromadzić najlepsze czteroosobowe drużyny, wyłonione podczas trzech poprzednich etapów konkursu: 24 z gimnazjów i 22 ze szkół ponadgimnazjalnych.
Naszą szkołę reprezentowała grupa "Hacked by Godzilla" w składzie: Joanna Czyż, Magdalena Mosur, Katarzyna Warmus i Dawid Suder, pod opieką pana Zbigniewa Maligi.
Zawodnicy musieli zmierzyć się z czterema rozbudowanymi zadaniami dotyczącymi projektowania i zarządzania sieciami komputerowymi, usług internetowych oraz teorii informatyki. Należało wykonać zadania problemowe, wypełnić krzyżówki, a także rozwiązać testy wielokrotnego wyboru.
Dzielnie zmagających się z trudnymi poleceniami uczestników zagrzewały do boju drużyny kibiców, wyposażone w transparenty, koszulki zespołów, a nawet megafony i syreny.
Po rozwiązaniu zadań mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie prof. Jana Miodka o wpływie nowoczesnych technologii na zmiany w naszym ojczystym języku oraz wysłuchać zespołu "Natural Dread Killaz".
W ostatecznej klasyfikacji nasza grupa zajęła czwarte miejsce. Zwycięzcy olimpiady udadzą się w czasie wakacji na dwutygodniową wycieczkę do USA i Kanady.
Opiekę merytoryczną nad tegoroczną edycją konkursu sprawują Politechnika Łódzka, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Program Cisco Networking Academy oraz firma Intel. Po raz trzeci honorowy patronat nad konkursem objął Urząd Komunikacji Elektronicznej. Głównym pomysłodawcą i organizatorem turnieju jest niezmiennie od pięciu lat Telefonia DIALOG S.A.

Dawid Suder, kl. IIIB

Lekcja historiiW poniedziałek, 6 czerwca 2011 r., klasy trzecie gimnazjum udały się do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz - Birkenau, będącego świadectwem II wojny światowej i zbrodniczych działań III Rzeszy. Pierwszy obóz, Auschwitz I, został utworzony w 1940 r. i miał służyć jako miejsce koncentracji głównie polskich więźniów politycznych i opozycji. Budowę drugiego - Birkenau - rozpoczęto rok później. Został on wskazany przez Reichsführera SS - Heinricha Himmlera jako miejsce "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Auschwitz jest miejscem tragicznej śmierci ponad miliona osób, głównie narodowości żydowskiej. Pełni rolę milczącego świadka minionych czasów.
Dawid Suder, kl. IIIB

W kopalni srebra w Tarnowskich Górach 

W dniu 3 czerwca klasy VI, Ia i Ib wraz z opiekunami udały się do starej kopalni w Tarnowskich Górach, w której dawniej wydobywane było srebro, a teraz jest ona udostępniona dla turystów.
Zanim dojechaliśmy na miejsce, zatrzymaliśmy się na postój obok parku, który znajdował się w Świerklańcu i poszliśmy na spacer. Po udanym spacerze wyruszyliśmy w dalszą drogę.
Po dotarciu na miejsce i cierpliwym oczekiwaniu nasz przewodnik zaprosił nas do zwiedzania podziemi. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Na początku weszliśmy do małego muzeum, w którym przewodnik pokazał nam, czym oraz jak wydobywano srebro w kopalni, jak wyglądali górnicy i pierwszą maszynę parową, która znacznie wpłynęła na rozwój górnictwa. Po wysłuchaniu tej opowieści ubraliśmy kurtki i zjechaliśmy na dół do kopalni, gdzie było tylko kilka stopni ciepła. Przewodnik oprowadzał nas ciasnymi, podziemnymi korytarzami po całej kopalni, opowiadając nam jej historię i tłumacząc pracę górników. Po 25 minutach zwiedzania doszliśmy do łódek. Nie było tak strasznie, jak się obawialiśmy. Gdy płynęliśmy, widzieliśmy różne tunele, lecz najbardziej zainteresowała nas historia kopalni, którą opowiedział nam przewodnik. Po wyjściu z łódek i chwili marszu weszliśmy do windy i wyjechaliśmy z powrotem na powierzchnię. W porównaniu do temperatury pod ziemią było tam bardzo gorąco.
Później pojechaliśmy do Sztolni Czarnego Pstrąga. Na początku, przez około 10 minut szliśmy przez las. Na miejsce dotarliśmy zbyt wcześnie, więc czekaliśmy, aż kolejny przewodnik zaprosi nas na pływanie łódkami po sztolni. Po 25 minutach czekania, zniecierpliwieni wysłuchaliśmy zasad, które wyjaśnił nam przewodnik, zeszliśmy po schodach 20 metrów pod ziemię i ujrzeliśmy nasze łódki. Przepływaliśmy przez kilka "bram" i każda z nich miała swoją historię. Z pewnością pływanie Sztolnią Czarnego Pstrąga było dużo bardziej ekscytujące niż pływanie łódkami w kopalni.
Po udanym zwiedzaniu, oglądając świetny film wróciliśmy z powrotem do Korzkwi.
Na pewno każdy z nas będzie dobrze wspominał ten wyjazd.

Daniel Kociarz, kl. IB

Piknik w Korzkwi 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W niedzielę, 29 maja odbył się piknik zorganizowany przez naszą szkołę oraz Stowarzyszenie Korzkiew.
Wszystkich zgromadzonych powitała Pani Dyrektor, a imprezę poprowadzili: pani Regina Adamska i pan Michał Sąsiadek.
Festyn rozpoczął się o godzinie 14.00 występem orkiestry dętej z Korzkwi. W tym samym czasie w sali gimnastycznej można było zwiedzić wystawę wykonaną w ramach projektu "www.stowarzyszeniekorzkiew.pl - reaktywacja". Przez cały rok uczniowie gimnazjum zbierali materiały o swoich miejscach zamieszkania, by zamieścić je potem na stronie stowarzyszenia - oficjalnie zaprezentowanej podczas wystawy - oraz na plakatach, które można było obejrzeć tego dnia. Wśród mieszkańców poszczególnych wsi zostały przeprowadzone ankiety, które miały na celu zgromadzenie informacji o zaletach i wadach zamieszkiwania w tutejszej okolicy. Każdy respondent mógł także podzielić się z nami własnymi pomysłami na rozwój tych terenów.
Stowarzyszenie Korzkiew bierze udział w projekcie "Równać Szanse" przeznaczonym dla młodzieży z terenów wiejskich i małych miasteczek do 20 000 mieszkańców. Program sponsorowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Uroczyste zakończenie realizacji przedsięwzięcia będzie miało miejsce 19 czerwca w korzkiewskiej stadninie koni "Botoja".
Wszyscy zainteresowani mogli także zapoznać się z wystawą poświęconą polsko-tureckiej wymianie przeprowadzonej w ramach programu "Comenius". Uczniowie przez wiele miesięcy zbierali materiały dotyczące trzech największych religii monoteistycznych na świecie: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Można był zobaczyć żydowskie wycinanki, zdjęcia kościołów i synagog znajdujących się w Krakowie, przeczytać o zwyczajach i tradycjach związanych z tymi religiami, a także podziwiać fotografie ze starych, rodzinnych albumów. Na wystawie były także informacje o wielkich Polakach - świętych i błogosławionych oraz tych, którzy związani byli w jakiś sposób z judaizmem i islamem.
Jednocześnie, w pracowni informatycznej, grupa "Hacked by Godzilla", biorąca udział w konkursie "DialNet Masters", o której pisaliśmy już w kwietniu, przeprowadziła pod czujnym okiem nauczyciela informatyki - pana Zbigniewa Maligi - kurs obsługi komputera "Surfuj z Seniorem". Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Na scenie przed budynkiem szkoły, można było podziwiać występy artystyczne, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski konkurs "Mam Talent", a na boisku pobawić się na dmuchanej zjeżdżalni, a także skosztować doskonałych ciast i grillowanych kiełbasek. Na spragnionych wygranych czekała loteria fantowa. Specjalnie dla osób zainteresowanych medycyną i najnowszymi zdobyczami techniki w zakresie ratowania życia przeprowadzono prezentację modelu karetki.
Podczas pikniku wystąpił również zespół "Sekret", założony przez uczniów gimnazjum: Izę Krokosz, Piotra Majewskiego, Konrada Mudyna i Andrzeja Opalskiego.
Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że ta wspaniała inicjatywa będzie kontynuowana.

Martyna Nurek i Dawid Suder, kl. IIIB

"Baw się razem z nami" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


24 V obyły się w Zielonkach zawody sportowe " Baw się razem z nami". Reprezentacja klasy I i II zdobyła IV miejsce.

Wycieczka do Warszawy 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniach 24 i 25 maja klasy III , V i kilka osób z klasy VI przebywały na wycieczce w Warszawie. Wyruszyliśmy sprzed szkoły we wtorek o godzinie 6.00. Opiekowali się nami wychowawcy i rodzice. Podróż trwała 5 godzin.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Sejmu i Senatu. Nasza przewodniczka opowiedziała nam o ciekawostkach związanych z tymi miejscami. Spotkaliśmy tam panią poseł Joannę Muchę i pana posła Ryszarda Kalisza. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Zobaczyliśmy Pałac na Wodzie, pomnik Chopina, Amfiteatr, Pałac Myślewicki. Siadaliśmy na grających muzykę Chopina ławeczkach. Później zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki. Z jego najwyższego piętra obejrzeliśmy panoramę Warszawy i zrobiliśmy zdjęcia. Wieczorem na nocleg udaliśmy się do hotelu Annopol. Mieliśmy czas na odpoczynek,wymianę wrażeń, kawały i ploteczki. Następnego dnia wstaliśmy bardzo wcześnie. Spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie i ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Widzieliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Rynek, widzieliśmy Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Ostatnim punktem pobytu w Warszawie był Pałac w Wilanowie, gdzie przygotowano dla nas lekcję o czasach króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Bardzo zmęczeni ale pełni wrażeń i bogatsi o doświadczenia wróciliśmy późnym wieczorem do domu
Wycieczka była bardzo udana i już niektórzy z nas obiecują, że wrócą do Warszawy, aby pogłębić swoją wiedzę o tym mieście.

Klasa V

"Zemsta" w Przybysławicach 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W sobotę, 21 maja, gimnazjaliści z Korzkwi po raz kolejny zagrali "Zemstę" Aleksandra Fredry, tym razem dla publiczności w Budynku Wielofunkcyjnym w Przybysławicach. Na scenie wystąpili: Klaudia Bryła, Klaudia Łudzik, Urszula Szostek, Angelika Skwara, Magdalena Talanda, Katarzyna Kwiecień Magdalena Grzyb, Klaudia Nowacka, Aleksandra Krokosz, Natalia Windy, Aleksandra Calik, Iza Krokosz, Paulina Kasprzyk, Piotr Mularczyk, Sławomir Łudzik, Wojciech Bień, Jan Marek, Adrian Maślej i Sebastian Krzaczyński.
Wszyscy aktorzy wypadli znakomicie i zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach.

Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki 

Dnia 20 maja 2011 r. klasa VI wraz z wychowawczynią - Panią Janiną Zając - pojechała na Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki do miejscowości Istebna, aby poszerzyć wiedzę na temat swojego patrona szkoły. Jest on corocznie organizowany dla uczczenia wspaniałego, polskiego alpinisty i himalaisty.
Rano o godzinie 5.00 wyruszyliśmy ze szkolnego parkingu. Po trzech godzinach jazdy weseli i uśmiechnięci dotarliśmy do Istebnej. Jest to miejscowość położona w Beskidzie Śląskim na zboczach Złotego Gronia. Przepływa przez nią rzeka Olza.
Na miejsce przyjechali również uczniowie z innych szkół, aby wziąć udział w rajdzie. Uczestnicy musieli pokonać "Górski Szlak Spacerowy im. Jerzego Kukuczki", czyli szlak niebieski. Była piękna, słoneczna pogoda. Trasa rozpoczęła się na Przełęczy Kubalonka. Szliśmy z przewodnikiem ścieżką, która znajdowała się w lesie. Podziwialiśmy piękno natury oraz otaczające nas krajobrazy. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Wilcze i zwiedziliśmy Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki. Od przewodnika dowidzieliśmy się, że tutaj himalaista odpoczywał, pisał swoje prace oraz planował kolejne wyprawy. Znajdują się tam ekspozycje ukazujące jego życie, dokonania oraz wiele pamiątek. Dalsza część trasy prowadziła przez tereny zabudowane. Pokonaliśmy ją z ochotą, byliśmy weseli, uśmiechnięci i ciekawi dalszych niespodzianek. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Beskid Tartak, a stamtąd pojechaliśmy busem do SM ,,Zaolezianka". Tam spotkaliśmy Cecylię Kukuczkę, żonę Jerzego Kukuczki, która opowiadała nam o życiu himalaisty. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo interesujących rzeczy. Następnie organizatorzy poczęstowali uczestników ciepłym posiłkiem, czyli gulaszem oraz zimnymi napojami. Było wiele ciekawych konkursów. Dzieci z innych szkół śpiewały piosenki oraz pokazywały swoje talenty. Było zabawnie i wesoło. Główną atrakcją był pokaz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy wybrali naszą koleżankę, Anię Radecką, aby zademonstrować na jej osobie, jak udziela się pierwszej pomocy w górach. Odbyły się również zawody wspinaczkowe, które polegały na ustawieniu dwudziestu skrzynek i wyjściu na samą górę. Tego zadania podjął się Kamil Rosa. Udało mu się wyjść na osiemnastą skrzynkę i w nagrodę dostał piłkę. Następnie Kasia Krzywda zgłosiła się do bardzo trudnej konkurencji. Miała za zadanie przejść przez most linowy. Pomimo szczerych chęci nie doszła do końca mostu. Uczestnicy nagrodzili ją licznymi brawami. Na zakończenie rajdu odbył się konkurs na temat wiedzy o Jerzym Kukuczce. Naszą szkołę reprezentowali Łukasz Kolarski i Michał Calik. Uczniowie nie zajęli żadnego miejsca, ponieważ pytania były bardzo trudne. Rajd zakończył się o godzinie 15.30.
Do Korzkwi dojechaliśmy o godzinie 19.30.Wróciliśmy z raju bardzo zadowoleni, ponieważ zobaczyliśmy miejsce, gdzie żył i mieszkał Jerzy Kukuczka. Byliśmy zauroczeni pięknym Beskidem Śląskim.

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II 

Dnia 18 maja 2011r. w Bibliotece Publicznej w Zielonkach odbył się gminny konkurs wiedzy o papieżu "Jan Paweł II - Człowiek wszech czasów". Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Calik, Klaudia Nowacka, Zofia Olszowska i Sławomir Łudzik. Test rozpoczął się o godzinie 10:00. Pytania dotyczyły pontyfikatu Karola Wojtyły, jak również jego młodości. Po upłynięciu czasu na wypełnianie arkuszy konkursowych odłożyliśmy długopisy i wyszliśmy z sali. Za drzwiami czekał na nas poczęstunek. Po posileniu się pan Mariusz Zieliński oprowadził nas po budynku biblioteki. Gdy skończyliśmy zwiedzanie, jury wezwało wszystkich uczestników do sali, aby podsumować konkurs. Wśród nagrodzonych był Sławomir Łudzik, który zajął trzecie miejsce.

Sławomir Łudzik kl. Ib

"Szewczyk Dratewka" 

 

17 V klasa II wzięła udział w Gminnym Przeglądzie Teatralnym. Uczniowie pod czujnym okiem pani Urszuli Kwinty wystawili sztukę pt:"Szewczyk Dratewka" i zajęli II miejsce w przegladzie.

"Witaj, majowa jutrzenko..." 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W środę, 4 maja, w naszej szkole miały miejsce obchody rocz-nicy uchwalenia Konstytucji 3 ma-ja.
Po godz. 10.oo wszyscy zebraliśmy się w patriotycznie udekorowanej sali gimnastycznej, by podziwiać uczniów, przybliżających historię XVIII-wiecznej Polski oraz chór, który wykonywał trze-ciomajowe pieśni. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pani Dyrektor.
Powszechnie przyjmuje się, że polska ustawa zasadnicza była pierw-szą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Została przygotowana i uchwalona w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ukazanych zwłaszcza przy okazji rozbioru w 1772 r. Konstytucja wprowadziła polityczną równość mieszczan i stanu szlacheckiego oraz brała chłopów pod ochronę państwa, w ten sposób łagodząc najcięższe nadużycia pańszczyzny. Zniosła liberum veto, które wcześniej pozostawiało sejm na łasce każdego uczestniczącego w obradach posła, który, jeśli zechciał - z własnej inicjatywy lub często przekupiony przez zagraniczne, bądź wewnętrzne, wrogie siły - mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą w praktyce anarchię, popieraną przez część dbających przede wszystkim o własne sprawy krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej.
Przyjęcie Konstytucji 3 maja spro-wokowało wrogość sąsiadów Rzeczypo-spolitej Obojga Narodów, którzy poprzez rozbiory w latach 1793 i 1795 doprowa-dzili do wymazania Polski i Litwy z map ówczesnej Europy na ponad sto lat.

Dawid Suder, kl. IIIB

Pucheroki z Korzkwi na przeglądzie
w Bibicach 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Pucheroki to zwyczaj zapoczątkowany przez krakowskich żaków w XVII w. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "puer" (chłopiec). W Niedzielę Palmową zabawnie przebrani i usmoleni żacy wyruszali z burs, by rozśmieszyć wierszowanymi mowami zapracowane przed świętami gospodynie i w ten sposób zasłużyć na wiktuały na Wielkanoc. Tradycja Pucheroków jest wciąż żywa w naszej gminie, dzisiaj od świtu domy w podkrakowskich wsiach odwiedzają nie żacy, a chłopcy w wieku do 15 lat.
W tegorocznym Gminnym Przeglądzie Pucheroków swoje oracje reprezentowały dzieci z Bibic, Zielonek, Trojanowic i Korzkwi. Przegląd rozpoczął się dnia 17 kwietnia o godzinie 10-tej. Plac przed świetlicą "Pucherok" w Bibicach roił się od kolorowych czapek, było tłoczno i gwarno. Oglądali ich mieszkańcy Bibic, goście, turyści z koła PTTK z Zawiercia, przybyli też dziennikarze.
Gości przywitał Wójt Gminy Zielonki Bogusław Król i wręczył on najstarszemu Pucherokowi Bibic - panu Henrykowi Banasiowi dyplom za jego wspaniałą, długoletnią pracę na rzecz krzewienia kultury ludowej. Pan Henryk z łzą w oku wspominał swe występy z 1949 roku, ale nie ukrywał radości, że ta piękna tradycja jest nadal podtrzymywana.
Na scenie kolejno występowały grupy z Bibic, Trojanowic i przedszkola w Zielonkach. Wreszcie przyszedł czas na występ grupy z Korzkwi. Korzkiewskie Pucheroki w liczbie 22 prezentowały się doskonale, mimo że była to mieszanka damsko-męska. Bajecznie kolorowe czapy, umorusane buzie, pełne koszyki i długie oracje wykonane zostały niemal perfekcyjnie.
Prowadzący przegląd - pani Katarzyna Żak i dyrektor CKPiR - pan Marek Płachta zadawali naszym pucherokom wiele pytań. Dzieci odpowiadały odważnie i szczerze. Jakub Sobociński relacjonował jak wiele pracy w przygotowanie stroju włożyła cała rodzina. Donata Grudnik swój strój przywiozła, aż z Zakopanego, a jeszcze inni pożyczali garderobę od sąsiadów. Dzieci przyznały, że większość łakoci w koszykach otrzymały od rodziców, toteż pan Z. Płachta zachęcał, aby w przyszłym roku odwiedzali domy sąsiadów.

Gminnemu Przeglądowi Pucheroków towarzyszyła wystawa prac, które brały udział w Konkursie Wielkanocnym. Na koniec rozdano nagrody laureatom tego konkursu.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom i zapraszamy do udziału w następnym roku.

Ewa Staniszewska

Czas na "Zemstę" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 15 kwietnia 2011 r. zgromadziliśmy się z nauczycielami, kolegami i koleżankami z gimnazjum, a także klasą szóstą szkoły podstawowej w sali nr 5, by podziwiać wyczyny aktorskie uczniów klas pierwszych gimnazjum, którzy przedstawiali fragmenty komedii Aleksandra Fredry, pt. "Zemsta". W występach brało udział czternaście grup, po kilka osób z każdej klasy. Wąsy, peruki, długie suknie, dostojne stroje - w takiej właśnie postaci mogliśmy podziwiać aktorów.
Jako pierwsi zaprezentowali się Sebastian Krawczyk i Maciek Jasiczek. Po nich na scenę wkroczyli Krystian Tomczyk oraz Daniel Kociarz. W osłupienie wprawił nas spektakl Justyny Paluch, Moniki Plewy, Kamili Grabowskiej, Konrada Nowaka oraz Adriana Krzaczyńskiego, którzy wszystkich zaskoczyli nietypowo dobranymi przez siebie rekwizytami, jak choćby rękawice bokserskie. Było to niezwykłe urozmaicenie tej klasycznej sztuki.
Każda z grup wykazała się niezwykłymi zdolnościami aktorskimi, młodzi artyści potrafili doskonale odnaleźć się w wybranej przez siebie roli. Można było z łatwością zauważyć, że mało kto miał trudności z zaprezentowaniem się na scenie.
Przed występami wszystkim towarzyszyły nerwy i trema, ale jak się później okazało, nie było to nic strasznego. Każda grupa była podziwiana i żegnana gromkimi brawami.
Starsi uczniowie zgodnie uznali, iż "Zemsta", choć przedstawiana w naszej szkole co rok, była jak zawsze ciekawa i niezwykle zaskakująca.

Do zobaczenia za rok!

Martyna Nurek
Dominika Kowalczyk
Barbara Nowakowska

V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie
"DialNet Masters" 

18 kwietnia w Gimnazjum nr 28 im. Marszałka Józefa Piłsud-skiego odbył się krakowski półfinał V Ogólnopolskiej Olimpiady Wie-dzy o Internecie - "DialNet Ma-sters". Naszą szkołę reprezentowała grupa "Hacked by Godzilla" w składzie: Joanna Czyż, Katarzyna Warmus, Magdalena Mosur i Da-wid Suder.
O godz. 10 do rywalizacji przystąpi-ło szesnaście najlepszych 4-osobowych drużyn z Górnego Śląska i Małopolski, wyłonionych w poprzednich, przeprowa-dzonych on-line, etapach konkursu. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi ich praktyczne i teoretyczne umiejętności z zakresu budowy i działania sieci komputerowych, funkcjonowania Internetu oraz szeroko pojętej informatyki w ogóle.
Po ponad godzinie zmagań wyło-niono zwycięskie grupy: "Miś" z Salezjańskiego Gimnazjum Publicznego w Krakowie, "RYŻ TEAM" z Gimnazjum nr 21 im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, "P2P" z Gimnazjum nr 3 w Bielsku-Białej, "Hacked by Godzilla" z Gimnazjum w Korzkwi oraz "FILOMAT@" z Gimnazjum FILOMATA w Gliwicach. Te oraz zakwalifikowane w pozostałych półfinałach drużyny spotkają się na finale we Wrocławiu, który będzie miał miejsce 16 czerwca 2011 r.
Zwycięzcy w kategorii gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych pojadą na wycieczkę do USA, gdzie zwiedzą, m.in. Nowy Jork i Cape Canaveral na Florydzie.
Opiekę merytoryczną nad tego-roczną edycją konkursu sprawują Poli-technika Łódzka, Polsko-Japońska Wyż-sza Szkoła Technik Komputerowych, Program Cisco Networking Academy oraz firma Intel. Po raz trzeci honorowy patronat nad "DialNet Masters" objął Urząd Komunikacji Elektronicznej. Po-mysłodawcą i organizatorem turnieju jest, niezmiennie od pięciu lat, Telefonia DIALOG S.A.

Dawid Suder, kl. IIIB

Zuchy na ściance 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


16 kwietnia zuchy z Pierwszej Korzkiewskiej Gromady Zuchowej odwiedziły Centrum Wspinaczkowe "Forteca".

Napad na bank 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


13 IV klasy II i III postanowiły napaść na bank. Wcześnie rano wszyscy zaopatrzeni w plecaki i uśmiechy na twarzy udali się do NBP przy ulicy Basztowej. Niestety plan napadu się nie udał, bo bank był pilnie strzeżony przez uzbrojonych ochroniarzy. Napad zamienił się w miłą i pouczającą wycieczkę. Na początku przewodnik w stylowym stroju opowiadał o historii, funkcji i roli NBP.
Przedstawił historię pieniądza w Polsce i na świecie. Na wystawie można było podziwiać monety i banknoty od czasów Polski pod zaborami aż do współczesności. Można było zobaczyć jak wygląda sortowanie i liczenie pieniędzy. Wszyscy odbyli także przyspieszony kurs rozpoznawania i autentyczności polskich banknotów . Dla zainteresowanych była również wystawa monet, banknotów kolekcjonerskich i projekty banknotów, które nie weszły do obiegu. Kilku ochotników miało także możliwość zgromadzenia niezłej sumki pieniędzy na swoim koncie, niestety tylko wirtualnie, grając w grę multimedialną. Były też konkursy w których nagrodę stanowiły monety kolekcjonerskie, mini gry i 20 tysięcy zł ( oczywiście w formie sprasowanego brykietu ). Każdy kto chciał, mógł zakupić dla siebie monetę z kolekcjonerskiej serii. Największą jednak niespodzianką była możliwość wzięcia do ręki sztabki złota. Ważyła ona ponad 12 kg i była bardzo ciężka. .ta sztabka ma wartość 1,5 miliona zł. Przez chwilę wszyscy poczuli się jak milionerzy i każdy snuł opowieści co też by sobie za tę kwotę kupił. Trzeba dodać, że sztabka ta była pilnie strzeżona przez uzbrojonego strażnika, więc nie pozostało nic innego jak zrobić sobie z nią zdjęcie.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy bogatsi o doświadczenie, kilka kolekcjonerskich monet i płytki z grami komputerowymi ( prezent od banku) wrócili do domów.

Obserwator

Janek Wiśniewski padł

31 marca 2011 r. drugie klasy naszego gimnazjum udały się do krakowskiego kina "Mikro" na film "Czarny Czwartek. Janek Wi-śniewski padł".
Film Antoniego Krauzego opowia-da o wydarzeniach Grudnia '70 - robotniczego buntu na wybrzeżu przed Świętami Bożego Narodzenia w 1970 r. Powodem rozpoczęcia strajku były drastyczne podwyżki cen żywności, zarządzone 12 grudnia przez komunistyczne władze.
Społeczeństwo odpowiedziało ma-sowym sprzeciwem. Zbierano się na wiecach, domagając się od władz cofnięcia zmian cen, uregulowania systemu płac, a zwłaszcza zasad naliczania premii, i wreszcie odsunięcia od władzy odpowiedzialnych za podwyżkę (m.in. Władysława Gomułki - I sekretarza KC PZPR, Józefa Cyrankiewicza - premiera PRL i wicepremiera Stanisława Kociołka).
14 kwietnia robotnicy ze Stoczni Gdańskiej - jako pierwsi - odmówili podjęcia pracy. Wielotysięczny tłum udał się przed południem w kierunku gdańskiej siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Protestujący zażądali spotkania z pierwszym sekretarzem KW PZPR - Jerzym Pieńkowskim, a od dyrektora stoczni im. Lenina - Stanisława Zaczka - podjęcia negocjacji w sprawie cofnięcia podwyżek. Ich postulaty nie zostały jed-nak spełnione.
Następnego dnia doszło do walk ulicznych i starć z milicją, a późnym wieczorem do podpalenia budynku KW PZPR w Gdańsku. Ogłoszono strajk okupacyjny. Siły porządkowe zablokowały porty i stocznie. Nocą aresztowano członków komitetu strajkowego w Gdyni.
17 grudnia, w celu opanowania chaosu w mieście, władze zdecydowały się wykorzystać wojsko. Po starciu z siłami państwowymi protestanci uformowali pochód z biało-czerwonymi flagami, który ruszył ulicami 10 Lutego i Marchlewskiego w kierunku przystanku Gdynia-Stocznia, gdzie starł się z wojskiem. Zgromadzenie zebrało się ponownie na ul. Czerwonych Kosynierów i ruszyło do centrum miasta. Na czele pochodu niesiono na drzwiach ciało zabitego młodego mężczyzny, Janka Wiśniewskiego (właściwie Zbyszka Godlewskiego), za nim niesiono ubroczone krwią narodowe flagi. Pochód ten doszedł do urzędu miejskiego przy ulicy Świętojańskiej, gdzie doszło do ko-lejnych starć.
W wyniku represji z grudnia 1970 r. zginęło 41 osób, ponad tysiąc zostało rannych.

Dawid Suder, kl. IIIB

Konkurs Recytatorski 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 30.03.2011 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski klas 0-3, o nazwie "Wiersze Jana Brzechwy". Pojawiło się mnóstwo utalentowanych uczniów. W jury zasiadały pani wicedyrektor Regina Adamska i pani Anna Kotulska-Basiura.
Około godziny 11:00 klasa III rozpoczęła konkurs piosnką "Na wyspach Bergamutach". Jesteśmy pewne, że ich występ spodobałby się wszystkim miłośnikom "Akademii pana Kleksa". Następnie prowadząca - pani Agata Wardęga-Fałek zaprosiła na scenę uczniów klasy "0": Asię Kapel, Sarę Marriott-Rybkę, Patryka Regulskiego, Kubę Rosę, Kasię Knapik, Sabinę Krztoń, Zuzannę Tomczyk, Patrycję Macałę-Wrześniowską. Później na scenie zaprezentowali się pierwszoklasiści: Magdalena Kosiara, Wiktoria Sadowska, Maja Dobosz, Kacper Windys, Wojtek Krzywda. Następnie swoje umiejętności zaprezentowali: Karolina Zelek, Mariola Kremer, Julia Biesiada, Szymon Marriott-Rybka, Gabrysia Kufta. Na koniec wystąpili reprezentanci klasy trzeciej: Marta Kwasek, Natalia Kukieła, Iza Czyż, Karol Kolarski, Jarek Kremer".
Po przesłuchaniu wszystkich jury zaczęło swoje bardzo ciężkie obrady. Uczestnicy konkursu byli naprawdę świetni, a ich występy były godne mistrzów. Według nas każdy powinien otrzymać główną nagrodę. Jury miało bardzo trudny wybór, ale w końcu podjęło decyzję. Pierwsze miejsce w przedziale klas: 0-1 zdobył Wojciech Krzywda, drugie Jakub Rosa, trzecie Sara Marriott-Rybka, a wyróżnieni zostali Maja Dobosz i Joanna Kapel, która niestety, nie mogła odebrać nagrody z powodu choroby. W przedziale klasowym: 2-3 pierwsze miejsce zajęła Natalia Kukieła, drugie Izabela Czyż, trzecie Gabriela Kufta, a wyróżnienie otrzymali Szymon Marriott-Rybka i Karolina Zelek. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a Pani Wicedyrektor stwierdziła, że z takimi zdolnymi uczniami powinniśmy wygrywać wszystkie konkursy recytatorskie.
Zadowoleni z siebie zwycięzcy dostali godne nagrody, a każdy uczestnik za włożony trud otrzymał coś słodkiego. Uważamy, że to, co zaprezentowali nasi młodsi koledzy, było naprawdę świetne i w pełni zgadzamy się z Panią Wicedyrektor. Niejeden gimnazjalista z naszej szkoły mógłby pozazdrościć im talentu. Gratulujemy wszystkim recytatorom i życzymy powodzenia w innych konkursach!

Dominika Sosnowska, kl. IIb
Urszula Calik, kl. IIb

Topienie Marzanny 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


21 marca, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny nasza klasa wraz z klasą 0, I i II wybrała się nad rzekę Korzkiewkę pożegnać zimę.
Marzannę przygotowała nasza klasa. Zrobiona ona była ze słomy. Włosy i spódnicę miała z bibuły, a bluzkę z pięknej sukienki podarowanej przez naszą koleżankę Oliwkę. Zanim spaliliśmy Marzannę odbyło się uroczyste pożegnanie zimy. Każda klasa przygotowała wierszyki i piosenki o wiośnie. Gdy nadszedł odpowiedni czas nasza pani podpaliła Marzannę. Nie było to proste zadanie, ponieważ był duży wiatr, który utrudniał to ważne zadanie. Na pewno była to zima, która nie chciała odejść. Na szczęście nasza pani nie poddała się i spalona zima musiała odpłynąć z nurtem rzeki. Gdy wracaliśmy do szkoły, szukaliśmy oznak wiosny. Znaleźliśmy pączki listków na gałązkach, kiełkujące kwiaty, kotki leszczyny i wierzby, a i słońce wtedy jakby mocniej świeciło. Wszystko to świadczyło o tym, że nadeszła wiosna. Z radością i zielonym gaikiem, który przygotowała klasa II wróciliśmy do szkoły.
Wycieczka była udana i bardzo wiosenna.

Marta Kwasek
klasa III

Dzień Tolerancji 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


21 marca Samorząd Szkolny postarał się, aby wszyscy miłym akcentem przywitali pierwszy dzień wiosny.
Od samego rana na korytarzach pełno było oryginalnie wyglądających uczniów. Wśród nich mogliśmy zobaczyć m.in. przedstawiciela subkultury punkowej, nie zabrakło również osób przebranych za zwierzęta. Uczestnicy zabawy zadbali o kolorowe dodatki, takie jak: peruki, trąbki, urodzinowe czapeczki. Miłym prezentem dla uczniów był fakt, że w tym dniu wszyscy zostali zwolnieni od pytania i niezapowiedzianych kartkówek za sprawą uniwersalnego "Szczęśliwego Numerka". Entuzjastyczną atmosferę potęgowała piękna pogoda, gdyż przez cały dzień wspaniale świeciło słońce.
Wszyscy zachwycali się ciekawymi i wymyślnymi strojami, jednak był to konkurs i ktoś musiał zwyciężyć. Na piątej godzinie lekcyjnej przewodniczący samorządu gimnazjum - Sławomir Łudzik ogłosił wyniki przez radiowęzeł. W szkole podstawowej wygrał Michał Rudowski z klasy V, a w gimnazjum Joanna Czyż z IIIA "Słodkim wyróżnieniem" nagrodzono Natalię Juszczyk (SP) oraz Nikodema Kafla (G).
Gratulujemy uczestnikom pomysłowości i kreatywności. Mamy nadzieję, że ten dzień w sposób pozytywny różnił się od innych. Jesteśmy pewni, że w następnym roku nasi koledzy także zadziwią świat oryginalnymi strojami.

Agnieszka Bień i Małgorzata Wywiał, kl. III B

Sprawozdanie z XII Ogólnopolskiego
Turnieju Wiedzy Ekonomicznej

 

Dnia 11 marca trójka przedstawicieli Koła społeczno-ekonomicznego, czyli Małgorzata Wywiał, ja (Joanna Czyż) i Dawid Suder wraz z panią Lucyną Dzień - Skrzyńską udała się do Pińczowa na coroczny konkurs grupujący gimnazjalną elitę ekonomiczną Polski.
O godzinie 9.00 rozpoczęły się uroczystości otwarcia. Po przemówieniu pana Jacka Piechoty (dyrektor PKO i PKO SA Kraków) uczniowie rozeszli się do sal, w których pisali konkursowy test. Nasze miejsce pracy wypadło, niestety, poza terenem gimnazjum. Musieliśmy przejść kawałek do pobliskiego liceum, gdzie na każdego czekał arkusz z pytaniami. Po 90 minutach nasze testy zostały zebrane, a my wyczerpani umysłowo udaliśmy się na obiad. Po posiłku pomaszerowaliśmy grupą zwiedzać miasto. Pierwszym przystankiem była XVII wieczna synagoga, po obejrzeniu której podążyliśmy wprost pod kościół św. Jana Ewangelisty, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o jego historii. Na koniec zawitaliśmy do miejsca, gdzie było najstarsze polskie liceum, a przewodnik przekazał nam trochę wiadomości na jego temat. Potem wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do stadniny koni w Michałowie. Tam mogliśmy oglądać piękne zwierzęta, a pani przewodnik przybliżała nam dzieje tej najstarszej w Polsce instytucji. Do gimnazjum nr 2 wróciliśmy około 17.00, akurat przed rozdaniem nagród. Każdy zajął swoje miejsce w oczekiwaniu na wyniki. Ponownie na scenę wyszedł dyrektor krakowskich oddziałów PKO i PKO SA i obwieścił listę nagrodzonych - od miejsca pierwszego do dziesiątego. Wśród osób, które zajęły pierwsze miejsce, znalazł się nasz kolega - Dawid Suder z klasy IIIB. Wysoko także uplasowała się Małgorzata Wywiał. Zajęła ona piąte miejsce. Myślę, że to były naprawdę wspaniałe wyniki, gdyż startowało ponad 200 uczestników z całej Polski. Po wręczeniu nagród pozostało nam zrobić pamiątkowe zdjęcia i pojechać do domu.
Moim zdaniem ten dzień należał do udanych. Zadowoleni i wyczerpani wsiedliśmy do samochodu i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Joanna Czyż, kl. IIIA

W kinie na filmie pt. "Opowieści z Narnii"

Dnia 9 marca chłopcy z klasy Ib gimnazjum z okazji Dnia Kobiet zafundowali dziewczynom wyjazd do kina na film pt. "Opowieści z Narnii: Powrót Wędrowca do świtu 3D".
Spotkaliśmy się rano na zbiórce pod szkołą i czekaliśmy na busa. Po dotarciu na miejsce mieliśmy chwilę czasu na zakupienie czegoś do jedzenia. Gdy weszliśmy na salę, rozdano nam okulary 3D.
Jednym z głównych bohaterów filmu był Eustachy - kuzyn Edmunda i Łucji, znanych z poprzednich części tej ekranizacji. Przenoszą się oni za pomocą magicznego obrazu do Narnii. Spotykają tam Kaspiana i muszą mu pomóc w odnalezieniu przyjaciół jego ojca. Podczas tej wyprawy bohaterowie przeżywają wiele przygód, np. gdy Eustachy zamienił się w smoka lub kiedy walczyli z morskim potworem. Film był pełen widowiskowych scen akcji.
Po zakończeniu seansu oddaliśmy okulary 3D, opuściliśmy salę i busem wróciliśmy do szkoły. Ekranizacja bardzo się nam spodobała i żywimy nadzieję, że następne części będą równie ciekawe, a także - że wkrótce wybierzemy się na kolejną.

Wojciech Bień, kl.1b
Marcin Galos, kl. 1b

Wiosenny koncert      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


8 marca w Dzień Kobiet odbył się w naszej szkole szczególny koncert. Na widowni zasiedli młodzi słuchacze z klas 0- III, a artystami byli uczniowie z klas starszych. W koncercie wystąpili: Damian Grudnik - trąbka, Łukasz Kolarski - puzon, Małgorzata Błocka - wiolonczela, Aleksandra Fior - skrzypce i instrumenty perkusyjne Sylwia Cieślik- flet poprzeczny, Izabela Pudzisz - gitara, Dominika Sosnowska i Klaudia Nabagło - klarnet.
Na kilka chwil przenieśliśmy się w świat muzyki i instrumentów muzycznych, ponieważ artyści nie tylko pięknie wykonywali utwory, ale też z wielkim znawstwem opowiadali o swoich instrumentach. Młodzi słuchacze dowiedzieli się m.in. co to jest "żabka" i "ślimak", a także z czego zrobiony jest smyczek. Było też kilku małych śmiałków, którzy próbowali swoich sił i podjęli próbę zagrania na klarnecie czy puzonie. Niestety, żeby tak dobrze grać jak nasi artyści, trzeba na trening poświęcić kilka godzin w tygodniu. W czasie koncertu usłyszeliśmy znane nam wszystkim "Kurki trzy" zagrane przez instrumenty smyczkowe, a potem dla porównania przez instrumenty dęte. Klarnety wykonały utwór "Panie Janie", "Marsz weselny" Mendelssohna i wiązankę walców. Iza przedstawiła swoją wariację na temat znanej melodii "Dom wschodzącego słońca", a Sylwia przypomniała wszystkim przepiękną melodię z filmu "Titanic". Gosia zgrała romantyczną sonatę, a Ola piękny koncert. Całość zakończyła podniosła Fanfara.Występ młodych artystów wzbudził duże zainteresowani, a wykonawcy zostali nagrodzeni ogromnymi oklaskami.
Kto wie, może za kilka lat jakiś młody talent siedzący dziś na widowni da koncert dla swoich młodszych kolegów?

Obserwator

Gminny Konkurs Recytatorski W słoneczny dzień, 2 marca 2011, w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, który jest pierwszym etapem powiatowego konkursu organizowanego w Mogilanach. Jak co roku cieszył się on ogromną popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Reprezentowała ją 25-osobowa grupa.
Około godziny 9:10 wraz z panią Ewą Staniszewską wyruszyliśmy spod szkoły. Po dotarciu na miejsce uczestnicy przygotowywali się do występu. Jedni powtarzali tekst, inni stylizowali się na potrzeby mówionego tekstu. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment - rozpoczęcie przesłuchań. Przywitała nas pani Magdalena Lech, która wraz z panią Katarzyną Żak i panią Eweliną Krawczyk stanowiły jury. Krótko nawiązała do przebiegu konkursu, po czym poprosiła pierwszego uczestnika. Każdy występujący na scenie otrzymał pamiątkowy dyplom. Naszą szkołę reprezentowali - z klasy pierwszej: Maja Dobosz, Donata Grudnik, Anna Kolarska, Magdalena Koziara, Wojciech Krzywda, Jakub Sobociński, Kacper Windys; z klasy drugiej: Julia Biesiada, Cezary Knapik, Mariola Kremer (zajęła II miejsce), Gabriela Kufta (zajęła III miejsce), Szymon Mariott-Rybka, Adrian Regulski, Nikola Roś, Karolina Synowska; z klasy trzeciej: Izabela Czyż (zajęła I miejsce), Justyna Grzyb, Natalia Kukieła, Marta Kwasek, Maja Mulik, Paulina Wierzbicka.
Po podstawówce przyszedł czas na starszą grupę - gimnazjum. W kategorii "recytacja" wystąpiły Małgorzata Wywiał z klasy trzeciej oraz Aleksandra Fior z klasy drugiej. Natomiast w turnieju teatru jednego aktora zaprezentowały się trzecioklasistki: Katarzyna Warmus (zajęła I miejsce) i Martyna Nurek.
W czasie konkursu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia uwieczniające dzielnych uczniów Zespołu Szkół w Korzkwi, którzy przełamali stres i zaprezentowali swoje talenty. Z roku na rok jest ich co raz więcej. Mam nadzieję, że w przyszłości nasza szkoła będzie mogła się pochwalić równie dużymi osiągnięciami. Tegorocznym zwycięzcom serdecznie gratuluję!

Małgorzata Wywiał, klasa III b

Trzecie klasy na Targach Edukacyjnych
w Michałowicach 

Dnia 3 marca 2011 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z opiekunami po raz kolejny udali się na Gminne Targi Edukacyjne, które odbyły się tym razem w Zespole Szkół w Michałowicach.
Po przybyciu na miejsce gimnazjaliści rozeszli się po stanowiskach, gdzie poszczególne szkoły prezentowały swoją ofertę. Każda placówka dysponowała ulotkami, na których przedstawione zostały, między innymi: progi punktowe, rodzaje profili oraz inne cenne dane. Te informacje będą zdecydowanie pomocne, gdyż czasu co do podjęcia decyzji o przyszłości jest coraz mniej.
Myślimy, że targi edukacyjne pomogą w wyborze szkoły naszym kolegom i koleżankom, a także nam samym.

Joanna Czyż i Magdalena Mosur, kl. IIIA

Bal karnawałowy dla najmłodszych w Korzkwi 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 23 lutego 2011 roku o 8.15 w szkole zebrały się wszystkie dziewczęta z klas trzecich gimnazjum, aby przygotować salę gimnastyczną na bal przebierańców dla młodszych uczniów z klas 0-3.
Około 9.00 rozpoczęła się zabawa. Każdy strój był bardzo oryginalny, nie brakowało księżniczek, super-bohaterów czy różnego rodzaju zwierzaków. Starsze koleżanki bawiły się z dziećmi, tworząc taneczne węże i mosty. Nie zabrakło również wszystkim znanych i lubianych kaczuszek. Między tańcami zorganizowano dłuższą przerwę na poczęstunek oraz wiele ciekawych konkurencji. Maluchy zbierały się na środku sali, kiedy pani Małgorzata Kruczek dała znak gwizdkiem. W każdym zadaniu uczestnik mógł pochwalić się innymi umiejętnościami. Pierwszym z nich był taniec pary z balonem. Ten, kto miał najlepszy pomysł i oczywiście nie upuścił balonu, wygrywał. Kolejny konkurs polegał na ułożeniu z klocków jak najwyższej wieży. Cieszył się on największym zainteresowaniem. W innym, trzeba było wykazać się celnością. Należało trafić woreczkiem do obręczy hula-hop. W następnej konkurencji pochwalić się swoimi umiejętnościami mogli przyszli malarze. Dzieci rysowały misia. Nie mogło to być jednak tak proste, każdy musiał mieć dokładnie zasłonięte oczy. Zwyciężył najładniejszy niedźwiadek.
Wszyscy uczestnicy balu otrzymali słodką nagrodę w postaci lizaka. Zabawom towarzyszyła muzyka, którą zajmował się uczeń klasy IB - Sławek Łudzik. Dzieci były bardzo zadowolone, a my cieszymy się, że miałyśmy w tym swój udział.

Martyna Nurek kl. IIIB i Katarzyna Warmus kl. IIIA

Bal Integracyjny w Korzkwi 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 22 lutego 2011 roku w naszej szkole odbył się XV Bal Integracyjny dla dzieci niepełnosprawnych. Jak co roku gościliśmy podopiecznych pani Cecylii Chrząścik - prezes Stowarzyszenia "Bądźcie z Nami". Pani dyrektor - Regina Styn przedstawiła pozostałych gości, wśród których byli, m.in.: sołtys Grębynic - pan Adam Duliński, sołtys Januszowic - pan Albin Kolarski i była dyrektor Zespołu Szkół w Korzkwi - pani Maria Pahl. To właśnie pani M. Pahl i pani C. Chrząścik zapoczątkowały zwyczaj organizowania Balu Integracyjnego w naszej szkole aż piętnaście lat temu. Ta tradycja jest kontynuowana do dzisiaj.
W trakcie części artystycznej uczniowie kl. II i kl. III ze szkoły podstawowej pokazali krótkie, ale za to bardzo interesujące i wesołe przedstawienia. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności aktorskich przez naszych młodszych kolegów rozpoczęła się część taneczna. Zabawę prowadziły pani Małgorzata Kruczek i pani Renata Madej. Z niepełnosprawnymi bawiły się dziewczęta z ostatnich klas gimnazjum, jak również klasa trzecia szkoły podstawowej. Dekoracją sali gimnastycznej, w której odbywał się bal, zajął się nauczyciel plastyki - pan Michał Sąsiadek. Nasi goście brali udział w wielu zabawach i konkursach, np. toczenie piłki między pachołkami czy rzuty woreczkami z piaskiem do hula - hop. Były również tańce, bez których nie może obejść się żadna impreza, czyli "Kaczuszki" i "Tańczmy labada". Utworzono także kącik, gdzie chętni mogli zostać pomalowani, tzn. otrzymać tatuaż (oczywiście łatwo zmywalny) na rękach lub twarzy.
Cała impreza trwała cztery godziny. Mamy nadzieję, że nasi goście bawili się dobrze i są zadowoleni z dnia spędzonego w szkole w Korzkwi.
Do zobaczenia za rok!

Sławomir Łudzik, kl. Ib!

Wybory Najsympatyczniejszych Par Szkoły 2011 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 22 lutego o godzinie 16:30 w naszej szkole rozpoczęła się zorganizowana przez samorząd uczniowski impreza walentynkowa, w czasie której wybrano Najsympatyczniejsze Pary Szkoły. W skład jury wchodziły: pani Regina Styn, pani Anna Czoch i pani Wioleta Kopek-Putała.
Pora na przedstawienie uczestników ze szkoły podstawowej: klasa 4a - Natalia Dulińska i Marcin Serafin, klasa 4b - Justyna Cyzio i Miłosz Dobosz , klasa 5 - Karolina Świstak i Daniel Derdaś, klasa 6 - Joanna Cichoń i Karol Gajewski.
Przedstawicielami gimnazjum byli: Ia - Justyna Paluch i Adrian Maślej, Ib - Klaudia Bryła i Piotr Mularczyk, IIa - Sylwia Cieślik i Mateusz Ibek, IIb - Magdalena Cieślik i Tymoteusz Sokołowski, IIIa - Żaneta Zawierucha i Rafał Kiełkowicz, IIIb - Dominika Kowalczyk i Piotr Majewski.
Konkurs poprowadzili Angelika Łudzik i Sławomir Łudzik.
Pierwszą konkurencją, w jakiej musieli się zmierzyć nasi dzielni zawodnicy, było zatańczenie polki. Każda z par zaprezentowała na scenie to, co potrafi. Oczywiście, partnerzy stanęli na wysokości zadania, prowadząc swoje damy do zwycięstwa. Kolejna była konkurencja zręcznościowa, kto pierwszy usiądzie na krześle, ten wygrywa. Tym razem najbardziej wykazał się Mateusz Ibek, bijąc o sekundy swojego kolegę - Rafała. Następnie pokazać musiały się nasze miłe uczestniczki. Miały one za zadanie "ogolić" chłopców na czas za pomocą plastikowych nożyków. Panie dostały odpowiedni sprzęt i rozpoczęły szturm na męskie brody. Po ocenieniu stanu twarzy przez jury nastąpiło wniesienie tacy z tajemniczym, żółtym płynem, który okazał się sokiem cytrynowym i rekwizytem do kolejnej konkurencji dla chłopców. Ich zadaniem było wypicie jak najszybciej połowy szklanki kwaśnego napoju i zaprezentowanie najpiękniejszego uśmiechu w stronę publiczności. I tutaj komisja oceniła i zanotowała wyniki w pełnej konspiracji. Dwie kolejne konkurencje wymagały od panien tężyzny fizycznej i umiejętności artystycznych. Pierwszą z nich były "taczki". Każdy powinien wiedzieć, na czym polega ta zabawa. W tym wypadku dziewczęta, trzymając za nogi chłopców, musiały pokonać odpowiedni dystans. Wywołało to oczywiście salwy śmiechu wśród publiczności. Dalej nasze panie rysowały portrety panów w ich zabawnych pozach. Każda z nich starała się, jak umiała, a owoce tej pracy były poddane ocenie czujnemu oku jury. Była to przedostatnia konkurencja, po której nastąpiła przerwa, aby uczestnicy konkursu mogli się przygotować do ostatniego etapu, jakim były "oświadczyny" w danej epoce rozwoju ludzkości. Każda dwójka uczestników, rozpoczynając od czasów prehistorycznych, a kończąc na przyszłości, miała zaprezentować przygotowaną wcześniej scenkę zaręczyn. Furorę zrobiły obie trzecie klasy prezentujące lata 80'te (IIIb) i czasy przyszłe (IIIa). Pary pokazały naprawdę wysoki poziom, co zostało nagrodzone ogromnymi brawami i podziwem zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Po występach przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Wszyscy denerwowali się i zastanawiali, czy obecna klasa IIIa utrzyma zdobyty w zeszłym roku tytuł. Jeszcze chwila napięcia i Pani Dyrektor oznajmiła, że tegoroczną "Najmilszą Parą" w podstawówce została Justyna Cyzio i Miłosz Dobosz z klasy 4b, a w gimnazjum broniąca pierwszego miejsca klasa IIIa! Owacjom i krzykom nie było końca. Jury pogratulowało zwycięskiej czwórce, wręczając im ufundowane przez samorząd upominki i tym zakończyliśmy oficjalną część zabawy, przechodząc do dyskoteki.
Myślę, że każdy, kto widział to na własne oczy, może stwierdzić, iż impreza należała do jednych z najbardziej udanych w tej szkole. Uczniowie z pewnością liczą, że kolejny rok będzie obfitował w tak ciekawe przeżycia.

Joanna Czyż, kl. IIIA

Najmłodsi swoim Dziadkom 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Co roku z okazji Dnia Babci i Dziadka w Zespole Szkół w Korzkwi spotykają się Dziadkowie uczniów klas 0-III. Tym razem to tradycyjne już spotkanie zorganizowane przez uczniów klasy I odbyło się dnia 27 stycznia.
Zaproszono 42 dziadków i pradziadków, licznie przybyli również rodzice i rodzeństwo. - Bardzo cieszymy się z tego spotkania - mówiły Babcie - Jest to okazja, aby spotkać starych znajomych, porozmawiać i powspominać.
Oglądały szkołę i dziwiły się, jak duże zmiany tu nastąpiły.
Gości powitała wychowawczyni, pani Ewa Staniszewska, na spotkanie przybyła też pani dyrektor Regina Styn. W specjalnie udekorowanej sali goście oglądali swoje portrety wykonane przez wnuki, a łagodna muzyka kolęd jak balsam na duszy rozbrzmiewała w świątecznej scenerii. Przy akompaniamencie tych dźwięków uczniowie prezentowali swe talenty. Dzieci w pierwszej części przedstawiły spektakl pt. "Kolęda na ziemi", a po krótkiej przerwie recytowano wiersze, śpiewano piosenki, tańczono poloneza i poleczkę.
Był i poczęstunek dla ukochanych dziadków. Wnuczęta wręczyły też własnoręcznie wykonane prezenty, wśród których warto wymienić: bałwanki wykonane z butelek, maski, ołówki, laurki i kwiaty dla babci. Czułościom od zakochanych dziadków nie było końca.

Reporter

Konkurs wiedzy o Australii 

 

Dnia 27 stycznia bieżącego roku w Zespole Szkół w Zielonkach odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Warmus, Małgorzata Błocka, Bartosz Dutka oraz Dawid Suder, który wyświetlał slajdy w przygotowanej wcześniej prezentacji. Oprócz nas w konkursie brali także udział przedstawiciele szkół z Woli Zachariaszowskiej, Bibic i oczywiście - z Zielonek. Każda drużyna przywiozła swoich kibiców, którzy mieli zapewnić jak najbardziej oryginalny doping. Nasz zespół tworzyli: Dominika Sosnowska, Natalia Zasępa, Sylwia Cieślik, Klaudia Nabagło, Magdalena Cieślik, Urszula Calik, Patrycja Franczak oraz Grzegorz Warchoł. W składzie jury znajdowali się nauczyciele języka angielskiego ze wszystkich szkół.
Około godziny 11:00 wraz z panią Joanną Błocką dotarliśmy na miejsce. Na początku odbył się quiz wiedzy o Australii. Przedstawiciele poszczególnych szkół z naszej gminy losowali pytania. Na odpowiedź mieli ok. 30 sekund. W połowie konkursu zaprezentowali się kibice. Nasza grupa zyskała najwięcej punktów. Następnym zadaniem były kalambury. Jedna osoba z zespołu dostała karteczkę z zapisaną nazwą zabytku Australii, a drużyna musiała to odgadnąć. Ostatnią konkurencją było przedstawienie prezentacji, za którą dostaliśmy największą ilość punktów. Trzeba przyznać, że zadania nie były łatwe i nawet najlepszym uczniom zdarzały się pomyłki. No cóż, to w końcu pojedynek najlepszych z najlepszymi, więc nie ma się co dziwić, że poziom był naprawdę wysoki.
Po rywalizacji podliczono wszystkie punkty. Wielkim zaskoczeniem okazało się to, że zajęliśmy pierwsze miejsce, Zielonki przegrały z nami jednym punktem. Bibice zajęły trzecie miejsce, a Wola Zachariaszowska - czwarte. Nagrodą były książki, dyplomy oraz słodycze.
Około godziny 13:30 zakończył się konkurs. Pod szkołą w Zielonkach czekał na nas autobus, który przywiózł nas z powrotem do Korzkwi.
Uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy oraz mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasza szkoła również będzie mogła poszczycić się tak wyśmienitymi wynikami.

Sylwia Cieślik i Natalia Zasępa kl.IIa,
Dominika Sosnowska kl.IIb

Na Targach Edukacyjnych w Krakowie 

 

Dnia 27 stycznia 2011 roku klasy trzecie gimnazjum wraz z wychowawcami udały się na coroczne Targi Edukacyjne, których zadaniem było zaprezentowanie ofert szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie to odbyło się w Zespole Szkół nr 1 w Krakowie, przy ul. Ułanów 3.
Po dotarciu na miejsce o godzinie 9:30 opiekunowie ustalili czas odjazdu na 11:30, po czym się rozeszliśmy. Mogliśmy zapytać reprezentantów danych szkół o zasady rekrutacji. Cennymi informacjami były m. in. progi punktowe oraz inne wymagania poszczególnych placówek. Mieliśmy okazję obejrzeć pokazy chemiczne i fryzjerskie oraz popisy gastronomiczne. Każda szkoła dysponowała pełnymi danymi, które także znajdowały się na ulotkach. Dodatkową atrakcją był przygotowany przez miejscowych uczniów muzyczny koncert, a dla gości konkurs karaoke, w którym swój talent zaprezentowały dwie uczennice naszego gimnazjum.
Dzięki temu wyjazdowi większość z nas wybrała już dalszą drogę edukacji i uzyskała potrzebne informacje. Wszyscy wrócili usatysfakcjonowani i wzbogaceni o wiedzę, jaką przekazali nam starsi koledzy.

Magdalena Mosur, kl. IIIA,
Dominika Kowalczyk, kl. IIIB

Wigilie w klasach 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Wspólne kolędowanie maluchów. Na wystawie "Kraków - czas okupacji 1939 -1945"
w Fabryce Schindlera 

 

Dnia 17.12.2010 r. odbyła się wycieczka klas pierwszych gimnazjum do Fabryki Oskara Schindlera w Krakowie. Cała wystawa jest opowieścią o tym mieście i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej.
Gdy przyjechaliśmy na miejsce, został nam przydzielony przewodnik. Jako pierwsze zwiedziliśmy pomieszczenie ukazujące pracownię fotograficzną sprzed lat, znajdował się tam stary i zabytkowy aparat. Następnie był fotoplastikon, w którym można było obejrzeć stare zdjęcia. Po krótkim opisie tego miejsca udzielonym przez panią przewodnik przeszliśmy do poczekalni na dworcu kolejowym. Przez okno było widać odjeżdżający pociąg. Dowiedzieliśmy się, że dawniej pociągi w Polsce były o wiele szybsze i punktualniejsze niż w dzisiejszych czasach. Wchodząc do następnego pomieszczenia, zobaczyliśmy tramwaj. Powiedziano nam, że Żydów obowiązywało dużo zakazów, m.in. nie mogli jeździć tymi środkami transportu ani odwiedzać parku. Nie mieli oni też prawa wchodzić do poszczególnych sklepów, a Rynek Główny w Krakowie był dla nich zamknięty. Za drobne wykroczenia Polacy oraz Żydzi karani byli więzieniem lub śmiercią. Zobaczyliśmy też ściany Getta. W tej dzielnicy znajdowała się apteka Tadeusza Pankiewicza, w której chowali się Żydzi, aby uniknąć schwytania i rozstrzelania. Pankiewicz mógł wychodzić z Getta bez konsekwencji. Załatwiał on mieszkańcom fałszywe dowody osobiste, dzięki czemu niektórzy się stamtąd wydostali. W salonie fryzjerskim usłyszeliśmy przez głośniki, o czym rozmawiali ludzie w tamtych czasach. W muzeum nie mogło również zabraknąć czołgu, bunkrów i oczywiście broni. Ukazany był także dom, w którym mieszkały żydowskie rodziny. Mijaliśmy korytarz, gdzie wisiały hitlerowskie flagi, a na podłodze namalowane były swastyki. Jednym z najważniejszych pomieszczeń był gabinet Oskara Schindlera, w którym znajdowała się maszyna do pisania oraz ,,arka ocalonych" stworzona z tysięcy garnków, przypominających te produkowane przez żydowskich pracowników w czasie wojny. Dzięki panu Schindlerowi ocalało około 1000 osób. Na koniec wpisaliśmy się do "księgi gości".
To była udana wycieczka. Polecamy wszystkim odwiedzenie tego miejsca.

Marcin Galos, kl. Ib
Wojciech Bień, kl. Ib

Opowieści z "Księgi Dżungli" 

14 grudnia wybraliśmy się całą klasą do teatru Groteska na inscenizację książki pt. "Księga Dżungli".
Przedstawienie było opowiedzianą w formie musicalu historią małego chłopca - Natoo - porwanego z indyjskiej wioski przez tygrysa Shere - Khana. Natoo, inaczej niż każdy chłopiec w jego wieku, wychowywał się wśród dzikich zwierząt. Jego przybraną matką stała się wilczyca Raksha, która nadała mu imię Mowgli. Przybranym ojcem został dowódca gromady wilków - Akela, a praw dżungli nauczali go niedźwiedź Baloo i pantera Bagheera. Tygrys Shere - Khan nie mógł zapomnieć odebrania mu jego zdobyczy - porwanego chłopca. Na różne sposoby próbował namówić Baloo i Bagheere do oddania mu Mowgliego, na szczęście na próżno. W końcu chłopiec dowiedział się o swoim pochodzeniu i zaczął walczyć ze zwierzętami przy pomocy jedynej mu dostępnej broni - ognia. Messua - prawdziwa matka Mowgliego, odnalazła syna. Chłopiec podziękował swoim przyjaciołom z dżungli za wszystko, czego go nauczyli, jednak postanowił opuścić puszczę. Powrócił do wioski z Messuą, gdzie czuł się naprawdę bezpiecznie.
Główną rolę w spektaklu zagrał Krzysztof Prystupa. Większości uczniów najbardziej podobała się pantera Bagheera, zagrana przez Monikę Filipowicz oraz niezdarny niedźwiadek Baloo, w którego wcielił się Franciszek Muła. Spektakl wyreżyserowany przez Arkadiusza Klucznika był naprawdę profesjonalny i wszystkich nas zachwycił.

Kamila Czyż, klasa 4b

Turniej unihokeja. 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Drużyna w składzie: Łukasz Kolarski, Dariusz Mitka, Tomasz Piórkowski, Kamil Ibek, Patryk Bigaj, Kajetan Kruczek, Grzegorz Biel, Michał Calik zdobyła II miejsce w Gminnym Turnieju Unihokeja, który odbył się 11 XII w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej.

Spotkanie z Mikołajem w Wieliczce 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


6 grudnia, uczniowie klas 0-III, pojechaliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnia ta ma 700 lat. Dawniej wydobywano tu sól, a teraz są szlaki turystyczne i sanatorium. Zeszliśmy na głębokość 135 m, żeby długimi korytarzami zwiedzić kopalnię- muzeum. Najbardziej podobała nam się Komora Kazimierza Wielkiego, Weimar, Pieskowa Skała, jeziora solankowe, Kaplica św. Kingi, a także wyrzeźbiona w soli postać Skarbnika - ducha kopalni.
W komorze Budryka spotkaliśmy Mikołaja, który bawił się z nami i rozdał nam prezenty. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą , w której wszyscy bardzo wrzeszczeliśmy ze strachu. Wycieczka była udana, a my z głowami pełnymi wrażeń i kieszeniami pełnymi pamiątek, bardzo zmęczeni wróciliśmy do domów.

Iza Czyż
Jarosław Kremer
Maja Mulik
Kacper Kwaśny
kl III

W Kościelisku 

W dniach od 30 listopada do 4 grudnia klasy V i VI wraz z wychowawczynią, panią Janiną Zając przebywały na "zielonej szkole" w Kościelisku.
Po przybyciu na miejsce zastaliśmy piękną i mroźną zimę. Zamieszkaliśmy w ośrodku o nazwie "Dom Wczasów Dziecięcych". Już w pierwszym dniu świetnie się bawiliśmy. Zaraz po obiedzie całą grupą poszliśmy na spacer po okolicy. Dzień zakończył się wieczorkiem, na którym każda z grup przedstawiła śmieszny skecz. W środę również było wiele atrakcji. Po śniadaniu pojechaliśmy busem do Zakopanego. Kolejką wyjechaliśmy na Gubałówkę, skąd roztaczają się piękne widoki na Tatry. Następnie pieszo wróciliśmy do Kościeliska. Po południu poszliśmy na pobliską górkę, aby pozjeżdżać na jabłuszkach. Wieczorem odbyła się dyskoteka. W czwartek czekał na nas ciężki dzień. Zaraz z rana wyruszyliśmy do Zakopanego. Przeszliśmy pieszo aż 8 kilometrów. Wycieczkę zakończyliśmy pod "Mamucią skocznią", skąd busem wróciliśmy do ośrodka. Po obiedzie w doskonałych nastrojach udaliśmy się na kulig. Atmosferę podgrzewały trzymane przez nas pochodnie, które oświetlały nam drogę przez las. Wieczorem, po raz drugi, dyskoteka zakończyła kolejny dzień naszego pobytu w górach.
Piątek był również urozmaicony. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Następnie udaliśmy się na ulicę Krupówki, gdzie mieliśmy godzinę za zakupy. Tym razem dzień zakończył się śpiewająco, ponieważ odbył się konkurs "Karaoke". Przed nami była już, niestety, ostatnia noc w ośrodku.
W sobotę, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do Korzkwi. Wycieczka była wyjątkowo udana. Ciężko było nam się rozstać z pięknymi widokami na góry. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy do Kościeliska.

Aleksandra Górska, kl.VI

Andrzejki 2010 

Wtorek, 30 listopada był dla najmłodszych uczniów naszej szkoły dniem pełnym wrażeń. Zgodnie ze zwyczajem panującym w korzkiewskiej szkole, po raz kolejny zorganizowane zostały andrzejki. Jednak oprócz tradycyjnego lania wosku, czekały na uczniów dwie niespodzianki.
Pierwszą z nich było wspaniałe przedstawienie ''Szewczyk Dratewka'' w wykonaniu dzieci z klasy II. Spektakl wyreżyserowała pani Urszula Kowacka-Kwinta, a jej uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie. W rolach głównych wystąpili:
Adam Kawa - Szewczyk Dratewka
Karolina Synowska - czarownica
Karolina Zelek - księżniczka
Julia Biesiada, Karol Grzyb, Mariola Kremer - mrówki
Kamila Krzywa, Gabrysia Kufta - pszczoły
Karol Juszczynka, Cezary Knapik, Nikola Roś - kaczki
Paweł Kaczmarczyk, Konrad Kulka, Szymon Marriott-Rybka, Adrian Regulski, Kacper Rudowski - mieszkańcy miasta
Przedstawienie było niezwykle barwne i wesołe. Uroku małym aktorom dodawały ciekawe kostiumy. Z niecierpliwością czekamy na następny występ.
Drugą niespodzianką w dniu andrzejek było przybycie do szkoły prawdziwej czarownicy. Na początku przypomniała ona uczniom o dawnych zwyczajach andrzejkowych, a następnie zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy i wróżb. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, również towarzyszący nam w tym dniu goście z Turcji. Dzięki butom z lewej nogi dowiedzieliśmy się, która panna i który kawaler jako pierwsi staną na ślubnym kobiercu. Była również wróżba z trzynastoma zapisanymi na czerwonych sercach przepowiedniami oraz z pięcioma filiżankami, pod którymi ukryto następujące przedmioty: pierścionek (zaręczyny), różaniec (życie zakonne), liść laurowy (sława), moneta (bogactwo) oraz pusta filiżanka (brak zmian w życiu). Dużym zainteresowaniem cieszyła się wróżba z obrączką, dzięki której poznać można było płeć własnych dzieci oraz ze sznurkiem, który rzucony do tyłu przez lewe ramię zdradzał pierwszą literę imienia przyszłego męża lub przyszłej żony. Nie zabrakło również wróżenia z kart oraz tradycyjnego lania wosku przez ogromny klucz. Wspaniałe woskowe figury dzieci zabrały na pamiątkę do domów, ale wcześniej dzięki pani Ewie Staniszewskiej poznały sekrety swojej przyszłości. Ten przyjemny dzień możemy teraz wspominać dzięki fotografiom wykonanym przez panią Małgorzatę Kruczek.

Do zobaczenia za rok!
Wasza Czarownica A.Cz.

Wizyta nauczycieli z Turcji 

 

W dniach od 29.11. do 03.12.2010 w naszej szkole gościło czworo nauczycieli z Turcji.
W związku z wymianą, którą mamy w planach na dwa najbliższe lata, chcieli nauczyć nas podstawowych słów tureckich. Codziennie uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach języka tureckiego. Jedna z pań nauczycielek biegle posługiwała się językiem angielskim, dlatego nie mieliśmy problemu, aby się porozumieć. Ponadto pani Joanna Błocka zawsze służyła nam pomocą.
W pierwszym dniu nauczyli nas, jak się witać, zapytać o samopoczucie i o imię. Na początku było nam bardzo trudno, gdyż język turecki znacznie różni się od naszego. W tym dniu odbyła się także po raz pierwszy prezentacja multimedialna opowiadająca ogólnie o tym pięknym kraju. Mogliśmy zobaczyć wszystkie makiety, które wcześniej przygotowaliśmy na kółku ekonomicznym z panią Lucyną Skrzyńską. Mieliśmy okazję posłuchać o kulturze, tradycjach, obyczajach, naturze i krajobrazie Turcji. Wszystko to było przedstawione przez troje uczniów z trzeciej klasy gimnazjum: Joannę Czyż, Magdalenę Mosur oraz Rafała Kiełkowicza. Na końcu odbył się konkurs, który polegał na odpowiedzeniu na pytania związane z zaprezentowanymi w tym dniu wiadomościami o Turcji. Wygrane drużyny mogły poczęstować się figami przywiezionymi dla nas przez gości z Turcji. Prezentacje te odbywały się codziennie, dla każdej klasy z osobna. Aby umożliwić trójce wymienionych wyżej uczniów udział w normalnych lekcjach (zdają przecież w tym roku egzamin gimnazjalny!), zastępowały ich raz po raz drugoklasistki: Natalia Zasępa, Sylwia Cieślik i Patrycja Franczak.
Następnego dnia powtórzyliśmy słówka z pierwszych zajęć. Mogliśmy zaprezentować scenki w dwuosobowych grupach. Nauczyliśmy się także jak powiedzieć "Dzień Dobry" w różnych porach dnia. Na końcu rozwiązywaliśmy ćwiczenia, aby utrwalić wiadomości.
W środę nie było już tak łatwo, jak wcześniej. Turcy zaprezentowali nam swój alfabet. Posługują się oni od czasów reform Ataturka alfabetem łacińskim, ale dodano do niego wiele nowych znaków. Ponadto część liter jest wymawiana inaczej niż po polsku. Jedna z pań pięknie wykaligrafowała nam na tablicy 29 liter. Przyswoiliśmy mnóstwo słówek o przyrządach używanych w szkole. Mogliśmy poznać zasady liczby pojedynczej i mnogiej rzeczowników, wyrażenia określające odległość przedmiotów, o które pytamy. Turcy przygotowali bardzo urozmaicony program na swoje lekcje, codziennie odbywały się przeróżne gry i zabawy lub ćwiczenia pomagające zapamiętać dane wyrazy. Na końcu nauczyli nas trudnej ale zarazem zabawnej piosenki o alfabecie.
W czwartek opanowaliśmy nazwy zwierząt. Niektóre z tych słów kojarzyły nam się zabawnie z polskimi wyrazami, dlatego łatwo je zapamiętaliśmy. Na końcu zaprezentowano tradycyjną piosenkę dziecięcą, mówiącą o pływającej, małej żabce. Śpiewaliśmy ją w grupach. Na zadanie domowe mieliśmy narysować wybrane zwierzę i podpisać je w trzech językach: polskim, angielskim i tureckim. Turcy zabrali nasze rysunki i obiecali, że oddadzą nam je, gdy do nich przyjedziemy w przyszłym roku.
W ostatnim dniu nauczyliśmy się o liczbach oraz o tym, jak zapytać, ile co kosztuje. . Nasi goście byli bardzo smutni, że muszą nas opuścić i powiedzieli, że bardzo nas polubili.
To był niezapomniany, wspaniały tydzień. Przyswoiliśmy wiele wyrazów, które na pewno przydadzą się nam, gdy odwiedzimy ten piękny kraj. Tureccy nauczyciele to bardzo ciepłe, przyjazne i sympatyczne osoby. Bardzo żałowaliśmy, że tak szybko musieli wyjechać.

Klaudia Łudzik kl.Ib

Nowy projekt Comeniusa w Korzkwi
'So Far - So Close' 

Nasze korzkiewskie Gimnazjum rozpoczęło właŚnie realizację kolejnego projektu współpracy międzynarodowej, tym razem ze szkołą turecką. Projekt jest finansowany z funduszy europejskich będących w gestii Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jedną z licznych akcji tej fundacji jest program "Uczenie się przez całe życie", w którego skład wchodzi program "Comenius".
Projekty dwustronne (a taki jest i nasz projekt), oprócz treŚci kulturowych, skupiają się na nauce języków partnerów oraz języka roboczego projektu, w tym wypadku języka angielskiego. Uczniowie mają poznawać się nawzajem, zwiedzać swoje kraje oraz uczyć się wspólnie podczas dwóch 10-dniowych wyjazdów. Oprócz tego, w swoich szkołach, uczniowie wykonają kilka projektów na temat własnych krajów i krajów partnera. Będzie to między innymi "Księga bohaterów" oraz "Księga religii Świata". Podczas wymian uczniowie będą pracować nad słownikiem trójstronnym, polsko-turecko-angielskim, o którego formie zdecydują sami.
Pod koniec listopada przyjechali do nas z wizytą nauczyciele i dyrektor szkoły partnerskiej. Pochodzą oni z miasta Sultanhisar, położonego w zachodniej Turcji, niedaleko, między innymi, starożytnego Efezu i przepięknego Pamukkale.
Podczas tygodniowego pobytu goŚcie codziennie bywali w szkole, prowadząc zajęcia z języka tureckiego dla grupy ponad dwudziestu uczniów gimnazjum. Oprócz tego zwiedzali Kraków oraz nasze piękne okolice.
Uczniowie, pod opieką pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej, przygotowali wczeŚniej, na zajęciach pozalekcyjnych, wystawę makiet zabytków tureckich, plakaty oraz prezentację multimedialną o najciekawszych aspektach tureckiej kultury, geografii i historii. W czasie "Tygodnia Turcji" uczniowie oprowadzali wszystkie klasy po wystawie, zapraszając na koniec uczestników do krótkiego quizu. Zwiedzanie urozmaicono muzyką turecką i pokazem zdjęć. Dla informacji goŚci przygotowano również prezentację o systemie edukacji w Polsce.
Niewątpliwie najbardziej egzotycznym elementem wizyty była pogoda. Tureccy nauczyciele nie widzieli Śniegu od ponad dziesięciu lat, kiedy to spadł w Sultanhisar centymetr białego puchu i cienki lód skuł kałuże. Nasze zaspy i temperatury były dla niech niezapomnianym przeżyciem, a kulig, na który wybraliŚmy się pewnego pięknego popołudnia, wprawił ich w zachwyt. Nauczycielka języka angielskiego stwierdziła, że teraz rozumie o czym mówi piosenka 'Jingle Bells', której uczy dzieci w szkole.
Już w maju oczekujemy kolejnej wizyty z Turcji, tym razem grupy 20 uczniów i ich opiekunów. My z kolei wybieramy się do Turcji w przyszłym roku.

Joanna Błocka

"Militarne" otrzęsiny klas pierwszych 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 25 listopada br. o godzinie 15:00 rozpoczęła się dyskoteka andrzejkowa, na której odbyły się otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum.
Imprezę poprowadziły klasy drugie. Zachwyciły nas one niezwykle pomysłowymi zadaniami dla kandydatów na gimnazjalistów oraz zabawnymi komentarzami. Całość utrzymana była w stylu militarnym. Obie klasy pierwsze zaprezentowały wcześniej przygotowane flagi i piosenki, śpiewane w rytm melodii znanych bajek. Jednym z zadań było rozpoznanie pracownika szkoły po przedstawionym na fotografii elemencie jego stroju. W kolejnych konkurencjach uczniowie zaprezentowali swoją sprawność fizyczną i zdolności manualne. Dziewczęta doskonale poradziły sobie z budowaniem jak najwyższych wież z klocków, a kilkoro z zawodników zachwyciło nas swym niezwykle twórczym tańcem z miotłą. Jeżeli prace w domu wykonują równie ochoczo, to zazdrościmy rodzicom wypolerowanych podłóg. Sprawdzono także, jak szybko pierwszaki potrafią spakować do plecaka przybory szkolne oraz zjeść drugie śniadanie.
Z dumą stwierdzamy, że młodsi koledzy celująco zaliczyli otrzęsiny i z czystym sumieniem możemy powiedzieć, iż będą naszymi godnymi następcami.

Martyna Nurek, kl. IIIB
Katarzyna Warmus, kl. IIIA

Jesień w wierszach 22 XI dzieci z klas I-III zostały zaproszone do udziału w Gminnym Konkursie Recytatorski. Tematem recytacji miała być jesień. Z naszej szkoły do finału zakwalifikowało się pięcioro dzieci : Maja Dobosz z klasy I, Mariola Kremer i Karolina Synowska z klasy II oraz Iza Czyż i Paweł Kolarski z klasy III. Wszyscy pięknie wyrecytowali swoje wiersze. Konkurencja była duża i w efekcie Iza Czyż zajęła III miejsce, a Karolina Synowska zdobyła wyróżnienie.
Wszystkim finalistom gratulujemy!

Urodziny na "zielonej szkole" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniach od 15 do 19 listopada uczniowie z klas drugich gimnazjum, z klasy IV A ze szkoły podstawowej, wraz z "pospolitym ruszeniem" z innych klas, spędzili pięć dni na "zielonej szkole" w górach, w Kościelisku. Opiekowali się nami wychowawcy z ośrodka oraz panie: Joanna Błocka, Ewa Czarnecka i Renata Madej.
Program pobytu był ciekawy, wyczerpujący (niekiedy) i atrakcyjny. Nie było czasu na nudy, chociaż niektórzy za nimi tęsknili. Myśleli pewnie, że będą siedzieć w ośrodku, pić colę, jeść chipsy i oglądać seriale telewizyjne oraz grać w game boya. Pomylili się jednak bardzo.
Zaraz po przyjeździe i wypakowaniu naszych bagaży poszliśmy na spacer i oglądaliśmy panoramę Tatr. Dowiedzieliśmy się wiele o nazewnictwie różnych miejsc oraz o roślinności i zwierzętach górskich. Wieczorem był ciąg dalszy "lekcji biologii". Obejrzeliśmy pokaz zdjęć w 3D oraz wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o górskiej przyrodzie. Później, oczywiście, dyskoteka, przed którą mieszkańcy każdego pokoju krótko się zaprezentowali, było przy tym dużo śmiechu.
Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na spacer Doliną Kościeliską. Po kilkugodzinnej wyprawie byliśmy nieco zmęczeni, ale humory dopisywały, zwłaszcza dziewczętom. W trakcie wycieczki odbyła się lekcja biologii w terenie. Wieczorem po kolacji obchodziłam (autorka artykułu) wraz z Klaudią Łudzik urodziny. Podczas oglądania filmu "Władca pierścieni" poczęstowałyśmy wszystkich pysznym sokiem i chipsami (wyjątkowo, ze względu na tak ważne święto, nasi opiekunowie się na to zgodzili) .
Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Zakopanego. Zwiedziliśmy kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku. Byliśmy również w Kolibie, wysłuchaliśmy wykładu o architekturze góralskiej oraz o Stanisławie Witkiewiczu i jego synu - Witkacym. Nasi koledzy z czwartej klasy natomiast udali się do domu Kornela Makuszyńskiego. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Gubałówki, na którą wjechaliśmy kolejką. Przez chwilę opalaliśmy się na tarasie, a później udaliśmy się pieszo do Kościeliska. Przed kolacją musieliśmy się nieco pouczyć, nasi nauczyciele nam nie odpuścili zajęć.
Następnego dnia, niestety, a dla niektórych na szczęście, padał deszcz, więc nie mogliśmy pójść w góry. Zobaczyliśmy skocznię narciarską i kupowaliśmy oscypki na "Krupówkach".
Po powrocie były lekcje, a na koniec dnia dyskoteka, na której były różne atrakcje: występ uczniów klasy czwartej - "pokaz mody", który niezmiernie nas rozbawił, karaoke. Odbyło się również podsumowanie konkursu czystości pokoi. Pierwsze miejsce zajęły: Ilona, Sylwia, Ania, Iza, Kasia i Justyna. Dziewczynom gratulujemy. Później były tańce, niestety, chłopcy nie dopisali, gdyż mieli inne, "ciekawsze" zajęcia.
Następnego dnia po śniadaniu trzeba było wracać do domu.
Wyjazd był udany, szkoda tylko, że niektórym zabrakło poczucia humoru i marudzili.
Dużo zwiedziliśmy i mieliśmy okazję ze sobą pobyć. Nasz "fotograf" zrobił kilkaset zdjęć i kilka krótkich filmików, będzie pamiątka.

Dominika Sosnowska, kl. IIB

W Muzeum Lotnictwa 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek, 17 XI byliśmy z klasą drugą na wycieczce w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia najstarszych samolotów, które znajdują się we wnętrzu nowego budynku muzeum.. Były to stare eksponaty, ale bardzo dobrze zachowane. Pan przewodnik opowiadał nam o nich i przypomniał także mit o Ikarze i Dedalu, uważanych za pierwszych lotników. Pokazywał lotnie, i pierwsze bardzo proste samoloty. Oglądaliśmy również samoloty, które znajdowały się na zewnątrz budynku min; samolot "Iskra", Tu 134 A i śmigłowce.
W hangarach znajdowała się ekspozycja samolotów z I i II wojny światowej, szybowce i szczątki samolotów z okresu II wojny światowej. Prawie wszystkim podobał się samolot Cessna z paszczą rekina. Potem mieliśmy chwilę czasu na odpoczynek i małe "co nieco".Kiedy już zjedliśmy i wydaliśmy wszystkie pieniądze w sklepiku, poszliśmy do pomieszczenia gdzie były różne zabawki związane z lotnictwem i lataniem. Była tam kabina pilota, fotele z prawdziwego samolotu pasażerskiego, a także można było samemu nadmuchać latający balon, sprawdzić jak działa powietrze i ułożyć z części samolot. Chłopcom podobał się symulator lotu, gdyż czuli się w nim jak w prawdziwi piloci w kokpicie.
Bardzo podobała nam się ta wycieczka.

Maja Mulik kl III
Paweł Kolarski III

Święto Niepodległości 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie pod opieką pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej, pana Witolda Żiżki i pana Michała Sąsiadka przygotowali dla swych kolegów przedstawienie związane z tym wydarzeniem.
Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, która przybrana już była biało-czerwonymi barwami. Po wejściu Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewaniu hymnu narodowego na scenę wkroczyli aktorzy. Przypomnieli oni w skrócie historię naszego kraju: 123-letnią niewolę i wyrwanie się spod jarzma zaborców dn. 11 listopada 1918 roku. Uczniowie, wcielając się w różne role, np. żołnierzy ginących po przeciwnych stronach frontu, Orła Białego czy też w końcu samej Polski - próbowali uświadomić zgromadzonym wielki patriotyzm Polaków związany z chęcią walki o Ojczyznę oraz ogromną radość, kiedy udało się ją wyzwolić. Widzowie docenili wysiłki aktorów, nagradzając ich gromkimi brawami.
Po zakończeniu przedstawienia pani dyrektor - Regina Styn wraz z panią katechetką - Anną Szczerbą oraz panią Ewą Staniszewską przyznały nagrody laureatom konkursów: plastycznego i różańcowego. W tym pierwszym miejsca na podium zajęli: klasa "0": I - Joanna Kapel, II - Patrycja Macała-Wrześniowska, III - Miłosz Seweryn, wyróżnienie - Justyna Marek. Klasa I: I - Jakub Sobociński, II - Donata Grudnik, III - Kacper Krzaczyński, wyróżnienie - Wojtek Krzywda. Klasa II: I - Karolina Sapnewska, II - Julia Biesiada, III - Paweł Kaczmarczyk, wyróżnienie - Gabriela Kufta. Klasa III: I -Jarosław Kremer, II - Marta Kwasek, III - Oskar Zasępa, wyróżnienie - Katarzyna Ziółko. W konkursie różańcowym nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie rozeszli się do swoich klas. Akademia wszystkich wzruszyła i skłoniła do głębszych refleksji nad historią naszej Ojczyzny.

Agnieszka Bień, kl. IIIB

14 Targi Książki w Krakowie 

Dnia 6 listopada 2010 roku odbyła się wycieczka członków koła społeczno-ekonomicznego na 14 Targi Książki w Krakowie. Spotkaliśmy się we wcześniej wyznaczonym przez panią Lucynę Dzień-Skrzyńską miejscu i udaliśmy się miejsce imprezy. Po wejściu na halę rozdzieliliśmy się na kilka mniejszych grupek, po czym przystąpiliśmy do oglądania przygotowanych atrakcji.
Można było skorzystać z kursu perswazji lub obejrzeć przedstawienie. Ze względu na fakt, iż były pozycje, które długo trwały, nie czekaliśmy, aż się skończą. Udaliśmy się na stoiska wydawnictw, gdzie oglądaliśmy ciekawe pozycje książkowe oraz otrzymaliśmy materiały reklamowe i atrakcyjne plakaty. Będą wspaniałą pamiątką z Targów.
Część z nas próbowała swych sił, układając origami lub grając w gry strategiczne. Największą atrakcją Targów były jednak sławne osoby. Wojciech Cejrowski opowiadał o swoich książkach, rozmawiał z ludźmi o podróżach po dzikich krajach, a potem przeniósł się na inne stanowisko i rozdawał autografy. My też taki autograf otrzymaliśmy. Na Targach podpisywali swe książki: biskup Antoni Długosz, Ewa Nowak i Martyna Wojciechowska. Niestety, nie zdążyliśmy już zdobyć od niej autografu. Nie udało nam się to także w przypadku Mirosława Hermaszewskiego, ponieważ tłumy ludzi ustawiły się w niebotyczną kolejkę do znanego astronauty. Na 14 Targach Książki w Krakowie nie zabrakło znanego dziennikarza - Piotra Kraśko. Można było z nim porozmawiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Po zobaczeniu licznych atrakcji i spotkaniu ciekawych osób nadszedł, niestety, czas powrotu. Odebraliśmy ubrania z szatni i ruszyliśmy w drogę. To była niezapomniana wycieczka. Miejmy nadzieję, że za rok również się tam wybierzemy.

Klaudia Łudzik kl.Ib
Sławomir Łudzik kl.Ib

W kinie na filmie
pt. "Śluby panieńskie" 

20 października uczniowie wszystkich klas gimnazjum wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do krakowskiego Multikina na najnowszy film Filipa Bajona, pt. "Śluby panieńskie". Jest to adaptacja klasycznej komedii autorstwa Aleksandra Fredry Historia dwóch panien - Anieli i Klary, które założyły, że nigdy nie wyjdą za mąż, za to będą dręczyć mężczyzn swą obojętnością. Wszystko kończy się szczęśliwie, a młode damy, oczywiście, nie dotrzymują swych "ślubów".
Po dojechaniu na miejsce nikt nie mógł doczekać się rozpoczęcia seansu.
W sali kinowej zajęliśmy wygodne miejsca. Oglądaliśmy film w pełnym skupieniu, a od czasu do czasu uczniowie wybuchali głośnym śmiechem. Reżyser postanowił wprowadzić do filmu nieco współczesnych elementów, np. aktorzy w strojach z epoki, wśród porcelanowej zastawy i kurtuazyjnych rozmówek rodem z XIX wieku, wyjmują telefony komórkowe, chodzą koło przyczepy campingowej albo próbują odpalić samochód. Po zakończonym seansie wyszliśmy z kina i wsiedliśmy do autokaru, który miał nas zawieźć do szkoły. Przez całą drogę powrotną trwały dyskusje na temat obejrzanego filmu. Około godziny 12.40 wszyscy udali się do klas na lekcje.
Według mnie wyjazd do kina był wspaniałym pomysłem. Film był dość ciekawy, ale wzbudził różne odczucia wśród uczniów. Zdania były podzielone. Wiele osób porównywało go do ,,Zemsty" w reżyserii Andrzeja Wajdy i muszę stwierdzić, że zrobiła ona większe wrażenie.. Byli także i tacy, którym podobała się ta ekranizacja.
Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy trochę odpocząć i zapomnieć o codziennych, szkolnych obowiązkach. Z chęcią wybierzemy się jeszcze raz na taką wycieczkę!

Agnieszka Drzyzga, klasa IIIB

Pierwszoklasiści - Uczniami Szkoły Podstawowej w Korzkwi 

 

 

14 października obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej połączone w tym roku z Dniem Patrona i ślubowaniem uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ze względu na te okoliczności nie było lekcji.
Około godziny 9:30 zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Pani dyrektor - Regina Styn i pani wicedyrektor - Regina Adamska przywitały przybyłych uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości, wśród których byli, m.in.: wójt gminy Zielonki - Bogusław Król i przewodniczący Rady Gminy - Ryszard Krawczyk. Następnie prowadzący uroczystość: Klaudia Doniec, Justyna Paluch, Izabela Krokosz i Konrad Nowak przybliżyli sylwetkę Jerzego Kukuczki. Mówili o jego osiągnięciach i zdobytych szczytach. Mogliśmy także obejrzeć ciekawy film dokumentalny o dokonaniach naszego patrona.
Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez siedemnastu pierwszoklasistów moment. Po odśpiewaniu hymnu narodowego poproszeni oni zostali o zaprezentowanie swojego programu artystycznego. Młodzi artyści śpiewali, tańczyli i recytowali wiersze. Po fantastycznym występie Pani Dyrektor pasowała ich "rycerskim mieczem" na uczniów Szkoły Podstawowej w Korzkwi. Całe przedsięwzięcie przypieczętowano, rozdając pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Następnie wraz z rodzicami i wychowawczynią - panią Ewa Staniszewską udali się do sali, gdzie czekał na nich poczęstunek.
Akademię rozweseliły piosenki o górach w wykonaniu klas: od czwartej szkoły podstawowej do drugiej gimnazjum, a także wspaniałego szkolnego chóru.
Podczas uroczystości wyróżniono osoby, które brały udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez panią katechetkę - Annę Szczerbę i nauczyciela plastyki - Michała Sąsiadka. Pierwsze miejsce przyznano uczennicy klasy IIIA gimnazjum - Joannie Czyż.
Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła dyplom Dominikowi Tomczykowi za wykazanie się obywatelską postawą dnia 8 października bieżącego roku podczas gaszenie płonącego w Brzozówce domu.
Mam nadzieję, że nasi nowi koledzy z pierwszej klasy szkoły podstawowej będą się dobrze czuć wśród nas. Życzę im wiele sukcesów, szczególnie w tym roku.

Małgorzata Wywiał, klasa IIIb

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 

W sobotę, 2 października 2010 r., miała miejsce wycieczka do Fabryki Oskara Schindlera mieszczącej się przy ul. Lipowej 4 na krakowskim Zabłociu.
Fabryka założona została w 1937 r. jako "Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych Rekord Sp. z o.o.". Początkowo mieściła się przy ul. Romanowicza 9, a rok później zyskała nową siedzibę przy ul. Lipowej. W 1939 r. fabryka zaprzestała produkcji i została postawiona w stan upadłości.
W listopadzie, dwa miesiące po niemieckiej agresji na Polskę, zakład zostaje przejęty przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera. Wznawia on produkcję, a później rozpoczyna rozbudowę. Wytwarzano tutaj naczynia emaliowane, a w 1943 r. uruchomiono także dział produkcji zbrojeniowej, gdzie wykonywano menażki dla Wehrmachtu, łuski i zapalniki do pocisków artyleryjskich oraz lotniczych.
Od likwidacji krakowskiego getta w 1942 r. niemiecki przedsiębiorca, wykorzystując swoje umiejętności negocjacyjne i dając łapówki, prowadzi akcję ocalania swoich pracowników, zwanych Schindlerjuden (Żydzi Schindlera). Do października 1944 r. udaje mu się uratować ok. 1200 osób żydowskiego pochodzenia, których przed zajęciem Krakowa przez Armię Czerwoną przenosi do fabryki w Brünnlitz (dzisiaj Brněnec w Czechach), które zostaje wyzwolone osiem miesięcy później.
Historię Schindlera opisał w swojej książce "Arka Schindlera" australijski powieściopisarz Thomas Keneally, zaś Steven Spielberg w 1993 r. wyreżyserował na jej podstawie film "Lista Schindlera".
Po wojnie budynki fabryki przejął skarb państwa. Od 1948 r. mieściły się w nim "Zakłady Wytwórcze Podzespołów Telekomunikacyjnych "Telpod".
W 2007 r. fabryka stała się własnością miasta Kraków, a następnie Muzeum Historycznego, które jesienią następnego roku otworzyło w nim wystawę stałą "Kraków - czas okupacji 1939-1945".
W 45 salach ekspozycyjnych ukazano Kraków i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ekspozycja została podzielona na kilkanaście segmentów poświęconych poszczególnym zagadnieniom tematycznym: wojna obronna 1939 r., rola Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne mieszkańców, los Żydów krakowskich, tajne państwo, a także dzieje ludzi pracujących w fabryce i historia samego Oskara Schindlera. Eksponaty muzealne zostały uzupełnione bogatą dokumentacją fotograficzną i archiwalną, pochodzącą ze zbiorów polskich i zagranicznych.

Dawid Suder, kl. IIIB

Krakowska Noc Naukowców 

Dnia 24 września 2010 roku członkowie Koło Społeczno - Ekonomiczne wraz z opiekunem, panią Lucyną Dzień - Skrzyńską udali się na Krakowską Noc Naukowców.
Po dotarciu o godzinie 16:30 na miejsce zbiórki na Kleparzu wyruszyliśmy do kina Kijów, gdzie czekały nas przygotowane wcześniej atrakcje. Mogliśmy się tam nauczyć czegoś z fizyki, poczuć na własnej skórze, na czym polega elektrostatyczność oraz przeczytać o wielu ciekawostkach na ten temat.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Akademia Rolnicza. Tam mogliśmy degustować owoce i warzywa, ich przetwory oraz poznać wiele informacji na temat pielęgnacji i uprawy roślin. Po skonsumowaniu sześciu odmian śliwek, które znajdowały się na pierwszym stanowisku, przystąpiliśmy do ich oceny. Po wypełnieniu ankiety przeszliśmy do części z przetworami. Wszystkim wyjątkowo smakował koktajl jagodowy, który zniknął w mgnieniu oka.
Następnie udaliśmy się na kolejne stanowiska, gdzie w salach mogliśmy otrzymać zaszczepki czterech gatunków roślin, zobaczyć i zabrać do domów różne odmiany marchwi oraz dowiedzieć się, jak dbać o rośliny.
W budynku obok podziwialiśmy rzadkie gatunki pająków, chrząszczy, patyczaków i modliszek. Niektóre z nich przyprawiały o gęsią skórkę, jak na przykład pająk wielkości ludzkiej dłoni, a inne rozbawiały, jak chociażby modliszka wielkości monety.
Około godziny 19.00 wyruszyliśmy do ostatniego punktu wycieczki, czyli do Politechniki Krakowskiej. Niektórym z nas udało się zobaczyć sztuczną błyskawicę lub dowiedzieć, jak spala się termit.
Wyjazd zakończyliśmy o godzinie 20.00. Po pożegnaniu się z kolegami, pełni wrażeń, udaliśmy się do domów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zorganizowana będzie taka sama wycieczka. Łączy ona naukę i zabawę poprzez interesujące eksperymenty, które naprawdę warto zobaczyć na własne oczy.

Magdalena Mosur i Katarzyna Warmus, kl. III A

W oczyszczalni ścieków 

 

7 października dwanaście osób ze szkoły podstawowej wraz z panią Janiną Zając pojechało do oczyszczalni ścieków "Kraków Płaszów".
Trafiają tu ścieki z prawie całego Krakowa, pozostałą część miasta obsługuje oczyszczalnia "Kraków Kujawy". Po obiekcie oprowadzał nas przewodnik.
Obiekty oczyszczalni ścieków "Płaszów" są zlokalizowane na obszarze około 50 ha. Oczyszczalnia wyposażona jest w kompleksowy system sterowania ze stosowną aparaturą kontrolno-pomiarową. Najpierw zanieczyszczona woda przepływa przez wielkie sito, gdzie usuwane są wszelkie większe nieczystości, typu gałęzie kamienie itp., a potem przepływa przez mniejsze sito, na którym zatrzymują się drobne zanieczyszczenia Następnie woda płynie przez piaskarkę, która działa jak filtr. Na koniec następuje oczyszczanie biologiczne i chemiczne. Podczas oczyszczania ścieków tworzy się biogaz, który jest źródłem energii. Pokazano nam także laboratorium chemiczne, w którym prowadzone są ważne badania naukowe.
Mimo że bardzo zmarzliśmy i niezbyt ładnie pachniało, to zobaczyliśmy na własne oczy, jak wielką ilość zanieczyszczeń produkuje Kraków i wiemy już, że budowanie oczyszczalni ścieków jest niezbędne w dzisiejszych czasach, aby chronić przyrodę.

Kajetan Kruczek
kl. V7 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja szkoły. 

 Rajd Neandertala 2010

Dnia 30 września 2010 roku uczestnicy Koła Społeczno - Ekonomicznego wraz z nauczycielem, panią Lucyną Dzień - Skrzyńską, wybrali się do Ojcowa na coroczny "Rajd Neandertala", organizowany przez Ojcowski Park Narodowy.
O godzinie 8:30 wyruszyliśmy spod szkoły. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup. Na miejscu nasza wędrówka rozpoczęła się od Murowni. Tam czekało na nas już pierwsze zadanie. Było to rozpoznanie fragmentów zdjęć, które przedstawiały wszystko to, co może znajdować się na terenie parku, np. zabytki, rośliny itp. Wykonanie tego polecenia nikomu nie sprawiło żadnych trudności. Następnie, podążając jednym z tamtejszych szlaków, mogliśmy zaobserwować otaczającą nas przyrodę. Po dwudziestominutowym marszu zatrzymaliśmy się przy Bramie Krakowskiej, gdzie musieliśmy wykazać się znajomością historii Parku. Każda z grup losowała pytania, na które trzeba było udzielić odpowiedzi. Tej części obawiali się wszyscy uczestnicy, ale wcale nie okazała się tak trudna. Dalej szliśmy kolejną ścieżką, mijając rzekę Prądnik, różnokolorowe drzewa i stawy z rybami. Kolejnym punktem konkursu było rozpoznanie tamtejszych roślin. Były to sosny, klony, kasztanowce i inne drzewa. Wszyscy dobrze poradzili sobie z zadaniem. Idąc dalej, mieliśmy okazję zobaczyć tamtejsze muzeum i wzgórze zamkowe, gdzie odbył się kolejny etap konkursu. Tym razem musieliśmy zmagać się z pytaniami dotyczącymi zwierząt żyjących na terenie Parku. Pytania nie były łatwe, lecz poszło nam całkiem nieźle. Tu zakończyliśmy nasze zmagania. Przed nami były cztery kilometry marszu do gimnazjum znajdującego się w Skale, gdzie czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Po czterdziestominutowym spacerze zjedliśmy kiełbaski i wypiliśmy herbatę.
Niestety, tego roku żadna nasza drużyna nie zajęła miejsca na podium. Mimo tego dzień ten był bardzo udany i wszyscy w doskonałych humorach wróciliśmy do domów.

Magdalena Mosur, klasa III A

IX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi 

W sobotę, 25 września 2010 r., w ramach IX Podgórskich Dni Otwartych Drzwi odbyła się wycieczka członków Koła Społeczno - Ekonomicznego. Jej celem było poznanie regionu, jego zasobów, ekonomii i kultury.
Na początku udaliśmy się do Stopnia Wodnego i Elektrowni Dąbie. Mogliśmy dowiedzieć się, jak działają: ruchomy jaz utrzymujący poziom wody w Wiśle i zabezpieczający Kraków przed powodzią, mała hydroelektrownia o mocy nominalnej 3 MW oraz śluza umożliwiająca żeglugę wodną po rzece. Zadbano także o ochronę przyrody - stopień został wyposażony w specjalną przepławkę dla ryb.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie siedziby regionalnego oddziału Telewizji Polskiej, mieszczącego się przy ul. Krzemionki 30. Mieliśmy możliwość obejrzenia wielu pomieszczeń związanych z realizacją programów telewizyjnych. W jednym z nich nagrywany jest program "Młodzież kontra, czyli... pod obstrzałem", w którym znani politycy odpowiadają na pytania gości. Potem zwiedziliśmy rekwizytornię, zazwyczaj nie udostępnianą osobom z zewnątrz. Obejrzeliśmy tam potężny zbiór przedmiotów wykorzystywanych przy tworzeniu programów telewizyjnych, np. stare meble, pamiątki po gościach telewizji. Niektóre z nich zostały przez nas rozpoznane i przyporządkowane do nadawanych audycji. Odwiedziliśmy także nowoczesne studio "Kroniki" oraz newsroom, w którym przygotowywane są podawane na antenie informacje.
Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki Afrykańskiej "Teranga", gdzie degustowaliśmy oryginalną herbatę z malwy sudańskiej. Później mogliśmy obejrzeć dawną lodownię miejską, Pracownię Architektury Wnętrz "Mill Studio" z wystawą poświęconą meblarstwu i nowoczesnemu designowi oraz neogotycki kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim.
Wycieczkę można uznać za bardzo udaną. Mam nadzieję, że w przyszłości zostaną zorganizowane kolejne wyjazdy Koła Społeczno - Ekonomicznego.

Dawid Suder, kl. IIIB

Krakusek 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Klasa trzecia w ramach koła "Przyjaciel Krakowa" i przygotowania do konkursu Krakusek pojechała 24 września na wycieczkę do Krakowa. W tym roku tematem spotkań jest życie w dawnym Krakowie. Spacer rozpoczęty został pod kościołem św. Idziego, gdzie każdy uczestnik otrzymał indeks Akademii Żakowskiej. Następnie ulicą Grodzką dzieci przeszły na Rynek. Po drodze wykonywano wiele ciekawych i trudnych zadań. Klasa trzecia zwiedziła także kościół Dominikanów, Sukiennice, Mały Rynek i kamienice Hipolitów, gdzie podziwiała piękne wnętrza, przedmioty codziennego użytku, stroje i malarstwo. Bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiedzy trzecioklasiści wrócili do Korzkwi.

M. Kruczek

Spotkanie z poetą Karolem Kozłowskim. 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


22 września odbyło się w naszej szkole spotkanie najmłodszych uczniów z poetą Karolem Kozłowskim . Pan Karol od wielu lat tworzy ciekawe i pouczające wiersze dla dzieci . Można się z nich dowiedzieć jak piękny jest Kraków, co to jest zwierzątkowo, jak należy poprawnie wymawiać trudne słowa i pięknie się wysławiać, jak przechodzić przez jezdnię. Na spotkaniu autor przedstawił kilka swoich śmiesznych wierszyków napisanych dla najmłodszych, sam je z wielkim zaangażowaniem recytował. Publiczności bardzo się podobały wiersze zwłaszcza walentynkowe, a w podziękowaniu nagrodziła wykonawcę wielkimi brawami. Pan Kozłowski przywiózł tomiki swoich wierszy. Każdy kto chciał, mógł po spotkaniu nabyć książeczkę z autografem poety. Książki będą wspaniałą pamiątką po tym bardzo pouczającym spotkaniu.

Obserwator

Wybory do Samorządu Uczniowskiego 

 

Dnia 16 września w naszej szkole odbyły się wybory do Uczniowskiego Samorządu Szkolnego. Kilka dni wcześniej na korytarzach pojawiły się kolorowe plakaty, które miały zachęcać do głosowania. Na piątej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej. Jako pierwsi zaprezentowali się kandydaci ze szkoły podstawowej: Michał Calik (kl. VI), Anna Radecka (kl. VI), Angelika Łudzik (kl. V), Zuzanna Błocka (kl. IVa), Zofia Wilk (kl. IVa), Klaudia Doniec (kl. IVb) oraz Grzegorz Hapek (kl. IVb), a następnie z gimnazjum: Joanna Czyż (kl. IIIa), Magdalena Mosur (kl. IIIa), Martyna Nurek (kl. IIIb), Izabela Pudzisz (kl. IIa), Natalia Zasępa (kl. IIa), Magdalena Cieślik (kl. IIb), Dominika Sosnowska (kl. IIb), Grzegorz Warchoł (kl. IIb), Patryk Krzywda (kl. Ia), Monika Plewa (kl. Ia), Wojciech Bień (kl. Ib) oraz Sławomir Łudzik (kl. Ib). Każdy przedstawił swój program wyborczy. Po wysłuchaniu, co mają nam do zaproponowania, przy dźwiękach muzyki udaliśmy się do urn.
Podczas następnej lekcji oficjalnie ogłoszono wyniki. Głosy rozłożyły się następująco.

W skład Samorządu Szkoły Podstawowej wchodzą:
- Angelika Łudzik - przewodnicząca,
- Michał Calik - zastępca przewodniczącego,
- Klaudia Doniec - skarbnik.

Opiekunem niezmiennie jest pani Małgorzata Kruczek.

Samorząd Gimnazjum tworzą:
- Sławomir Łudzik - przewodniczący,
- Joanna Czyż - zastępca przewodniczącego,
- Martyna Nurek - skarbnik.

Opiekunem został tak samo jak rok temu pan Marek Czarnecki.

Wszystkim kandydatom dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w tym roku szkolnym!

Dominika Kowalczyk i Martyna Nurek, kl. IIIb

Zajęcia integracyjne w Ojcowie 

 

Dnia 7 września 2010 roku odbyła się wycieczka kl. Ia i kl. Ib gimnazjum do Ojcowa, gdzie udaliśmy się z wychowawcami: panem Markiem Czarneckim oraz panem Dawidem Kmakiem. Była to nasza pierwsza gimnazjalna "wyprawa".
Na miejscu przywitała nas pani przewodnik i rozdała paszporty Archezjanta, które musieliśmy wypełnić w drodze do Archezji. Później podzieliliśmy się na trzy grupy, które tworzyli:
1. "Wędrowcy" (ich zadaniem było doprowadzić kolegów do Archezji oraz przyrządzić jedzenie ,,upolowane" przez łuczników).
2.  "Alchemcy" (musieli oni zapisywać wszystkie nazwy roślin, które spotykaliśmy po drodze, a na końcu zbudować domek z desek).
3. "Łucznicy" (zapisywali nazwy ptaków, które spotykaliśmy, a w Archezji zdobywali dla nas pożywienie (strzelali do tarczy z łuku i za każde trafienie otrzymywali jedną kiełbaskę do pieczenia).
Kiedy już zostaliśmy podzieleni na grupy, udaliśmy się na wieżę, w której mogliśmy podziwiać miniaturę zamku w Ojcowie, wybudowanego w XIV wieku. Następnie zobaczyliśmy starą studnię, która dawniej miała głębokość około 40 metrów, ale przez lekkomyślność wrzucających do niej odpady turystów jest ona teraz płytsza o połowę. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do wieży zbudowanej z wapienia i krzemienia, w której dawniej, gdy nastąpiło oblężenie zamku przez wrogie wojska, najzacniejsi ludzie z okolicy czekali na pomoc przysłaną przez odważnego śmiałka, który po kryjomu przedarł się poza mury zamku, aby zawiadomić sojuszników z pobliskich grodów. Następnie wyszliśmy na skałę - "Jonaszówkę", na której mieliśmy za zadanie podzielić się na grupy i w dowolny sposób pokazać wybrane słowo, tak, aby inni je odgadli. Po zejściu z ,,Jonaszówki" udaliśmy się do tzw. "Groty Krowiej", której nazwa pochodzi od krów chowanych tam w czasie deszczu. Potem weszliśmy do "Jaskini Ciemnej". Ujrzeliśmy w niej wiele stalaktytów i stalagmitów. Jak powiedziała pani przewodnik, mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ zobaczyliśmy dwa młode nietoperze, które o tej porze rzadko kiedy się pojawiają. Widzieliśmy także pająka jaskiniowego. Po wyjściu z jaskini poszliśmy do "Źródełka Miłości", przy którym mogliśmy chwilę odpocząć po zwiedzeniu tylu ciekawych miejsc.
W końcu dotarliśmy do głównego celu naszej podróży - Archezji. Archezjantka przyniosła bardzo cenną księgę gości, w której zapisaliśmy nasze "zobowiązanie". Następnie łucznicy zdobyli dla nas pożywienie, czyli kiełbaski, alchemicy zbudowali domek, a wędrowcy rozpalili ognisko. Po zaspokojeniu głodu ruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka spodobała się zarówno uczniom jak i wychowawcom i ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Klaudia Łudzik, kl. I B


Witaj szkoło! 

Mimo że wakacje upłynęły nadzwyczaj szybko, pierwszego września wszyscy uczniowie naszej szkoły przybyli do niej w wyśmienitych humorach. Miło jest przecież po tak długim czasie znów zobaczyć znajome twarze przyjaciół oraz nauczycieli. I chociaż ten rok szkolny naznaczony będzie wieloma obowiązkami, szczególnie dla trzecioklasistów z gimnazjum, miejmy nadzieję, że po dwóch miesiącach odpoczynku każdy z nas z nową energią i ochotą weźmie się do pracy.
Tegoroczne uroczystości rozpoczął ksiądz Zbigniew Płachta Mszą Św. Po przyjściu z kościoła wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie rok szkolny uroczyście rozpoczęły pani dyrektor - Regina Styn oraz pani wicedyrektor - Regina Adamska-Matusiak. Zachęciły nas one do wytrwałej pracy oraz pokonywania własnych słabości, gdyż na pewno to zaprocentuje w przyszłości. Następnie wychowawcy spotkali się ze swoimi uczniami w salach lekcyjnych, gdzie ciepło ich przywitali i powiedzieli kilka słów o sprawach organizacyjnych.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się do swych domów, aby wypocząć i nabrać sił przed pierwszym dniem w szkole.
Życzymy wszystkim, aby ten rok szkolny upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze oraz obfitował w mnóstwo sukcesów.

Agnieszka Bień, kl. IIIB