ARCHIWUM 2012/2013Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Komers

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Spotkanie z literaturą

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Mały Ortografek

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 6 czerwca w naszej szkole odbył się coroczny Gminny Konkurs Ortograficzny "Najlepszy Ortografek". Do naszej szkoły przybyli reprezentanci Owczar , Zielonek i Woli Zachariaszowskiej. Zostali oni wybrani w drodze eliminacji szkolnych. Jak zawsze uczestnikom towarzyszyły wielkie emocje. Otuchy dodała wszystkim Pani dyr.R. Adamska. Przygotowane wcześniej przez nauczycieli dyktanda losowali reprezentanci poszczególnych poziomów. Przyszedł czas na rozgrywkę. Z głowami pełnymi zasad ortograficznych i z rumieńcami na twarzy zawodnicy rozeszli się do klas, gdzie podyktowano im teksty. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom znajomości tajników polskiej ortografii . W klasach nie obyło się bez dogrywek. Kiedy komisja sprawdzała dyktanda dzieci oglądały film i z niecierpliwością oczekiwały wyników konkursu.
Wkrótce komisja ogłosiła wyniki. W kategorii klas pierwszych tegorocznym mistrzem został Maciej Winnicki z Korzkwi, II miejsce zajął Jakub Gawron z Zielonek, a trzecie Wojtek Krzyżek również z Korzkwi. W klasie drugiej I miejsce zdobył Igor Kałahurski z Zielonek, II miejsce Mateusz Liziniewicz z naszej szkoły oraz III miejsce Zofia Jedlińska z Zielonek. Mistrzem w klasie trzeciej został Filip Orłowski z tej samej szkoły, II miejsce należy do Moniki Kosak Z Woli Zachariaszowskiej, a trzecie do Marii Rostworowskiej z Owczar.
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy serdecznie i zapraszamy ponownie już za rok.

U. Kwinta

Dzień Sportu

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


PIKNIK DWORSKI W KORZKWI

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W niedzielę 16 czerwca o 13.45 w parku pod zamkiem rozpoczął się Piknik Dworski orga-nizowany przez Zespół Szkół w Korzkwi i Stowarzyszenie Korzkiew.
Na piknik przybyli nie tylko mieszkańcy, ale również goście z innych gmin. Czekało na nich wiele różnorodnych atrakcji. Na usytuowanej pod drzewami scenie występowały dzieci z klas 0-3, było także przedstawienie dworskie oraz emocjonujący pokaz rycerski. Imprezę zainaugurował zespół "Sekret", który nastrajał gości do zabaw. Występy zapowiadał zaproszony przez Stowarzyszenie klaun. Podczas licytacji była możliwość wylicytowania różnych, podarowanych przez artystów oraz wycza-rowanych przez rodziców wspaniałych fantów. Około godziny 17.00 odbył się konkurs "Mam Talent", w którym nasi zdolni koledzy wykazywali swoje nieprzeciętne umiejętności. Obejrzeliśmy też pokaz tańca Hip Hop oraz spektakl "Pan Samochodzik" w wykonaniu klasy 6, który wprawił oglądających widzów w prawdziwy zachwyt.
W tym samym czasie była możliwość skosztowania przepysznych, słodkich domowych wypieków oraz kiełbasek z grilla. Zainteresowani mogli oglądać ciekawe doświadczenia i pokazy nau-kowe oraz delektować się zdrową żywnością reklamowaną przez koleżanki z gimnazjum. Odważni goście mogli wybrać się w niesamowity lot balonem, by podziwiać otulinę Ojcowskiego Parku Naro-dowego. Dzieci mogły zjeżdżać na linie oraz spędzić miło czas podczas zabaw na trampolinie, dmu-chanej zjeżdżalni czy mechanicznej kolejce. Chętni mogli powierzyć swoje włosy w ręce doświadczo-nych pań fryzjerek, które za darmo wyczarowywały piękne fryzury.
Pogoda sprzyjała zabawom, śpiewom i konkursom. Czas spędzony na pikniku minął w przyjemnej, miłej i wesołej atmosferze. Mamy nadzieję, że za rok będzie równie wspaniale!

Nikola Kwinta, klasa I gimna-zjum

Jeszcze raz o Pikniku w Korzkwi

W niedzielę, 16 czerwca, na gościnnym terenie pod zamkiem, udostępnionym przez pana Jerzego Donimirskiego odbył się "Piknik Dworski" zorganizowany przez Zespół Szkół w Korzkwi oraz Stowarzyszenie Korzkiew. Mimo obaw odnośnie pogody rodzinnym spotkaniom ciągle towarzyszyło słońce. Gości przywitał występ zespołu "Sekret", który w większości tworzą dawni i obecni uczniowie naszej szkoły.
W trakcie pikniku rodzice z dumą oglądali swoje pociechy występujące na scenie w roli aktorów, plastyków, muzyków jak również tancerzy. Najmłodsi mogli poszczycić się osiągnięciami w konkursie recytatorskim, pięknie opowiadając, jak gra wiosenne "Ptasie radio" albo jak "Pan Słowik" spóźnia się na kolację. Klasy 0 - 2 pokazały program dla Mamy i Taty, trzecioklasiści przedstawili baśń o Śpiącej Królewnie, natomiast szóstoklasiści dali spektakl "Pan Samochodzik". Można było również usłyszeć laureatów konkursu piosenki angielskiej i niemieckiej, jak i obejrzeć talenty uczniów naszej szkoły, gdzie ponownie prym wiodły występny wokalne oraz taneczne. Po emocjonującym "Mam Talent" przyszedł czas na licytację prac, dzięki czemu znowu mogliśmy podziwiać, jak zdolną mamy młodzież oraz nauczycieli, którzy dołożyli wszelkich starań podczas tworzenia aukcyjnych przedmiotów. Na potrzeby szkoły kupowano również cegiełki, które uczestniczyły w losowaniu wielu nagród, w tym zaproszeń do okolicznych restauracji, bonów na jazdę konną w stadninie "Botoja" czy karnetów do salonów fryzjerskich. Nagrodą główną był jednak nocleg w zamku w Korzkwi.
Nie można zapomnieć również o tym, że zainteresowanie nie kręciło się jedynie wokół występów scenicznych, ale zadbano także o zaciekawienie gości podczas wykonywania atrakcyjnych doświadczeń fizycznych, promowania zdrowej żywności, częstując każdego rozmaitymi sałatkami lub owocowymi specjałami, które estetycznie podane jeszcze bardziej zachęcały do skosztowania. Nie zabrakło także smakołyków dla wykwintnych smakoszy, którzy bez obaw mogli poczęstować się kiełbaskami z grilla, ciastami domowej roboty lub skosztować pyszną kawę.
Dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej z Grębynic podziwialiśmy pokaz gaszenia pożaru, a młodsi goście oraz uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się wielu ciekawostek, które potem wpłynęły na losy konkursu z wiedzy o straży pożarnej.
W to niedzielne popołudnie wiele osób wspomogło zwierzaki na stoisku fundacji "Dar serca", stworzyło rozmaite prace z gliny lub uczesało się w kąciku fryzjerskim.
Nie zabrakło nawet dyscyplin sportowych! Zjazd kolejką tyrolską i lot balonem na uwięzi gwarantowały otrzymanie certyfikatu odwagi. Goście mogli również spróbować swoich sił strzelając z łuku, a dzieciaki zachwycały się jazdą na kucykach.
Niezliczoną ilość atrakcji przypieczętowały występy tańca dworskiego czy pokazy rycerskie, przygotowane przez Małopolską Zgraję Sarmacką oraz Krakowskie Bractwo Grodzkie. To właśnie dzięki tym grupom mogliśmy czuć ten tytułowy, dworski klimat i radować oczy niecodziennymi średniowiecznymi zabawami i strojami.
Piknik cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego liczymy, że w kolejnych latach zaangażowanie ze strony szkoły jak i stowarzyszenia będzie jeszcze większe, aby organizować kolejne imprezy, kreować rodzinny klimat oraz promować naszą miejscowość.

Aleksandra Górska kl. 2b

Najmłodsi zdobywają Ogrodzieniec

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


To była bardzo udana wycieczka. 12 czerwca, wczesnym rankiem najmłodsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli spod zamku w Korzkwi, Szlakiem Orlich Gniazd do Ogrodzieńca. Kiedy wszyscy dojechali na miejsce najpierw leśną ścieżką dotarli do grodu na górze Birów. Tam po zdobyciu niezliczonej ilości schodów dotarli do grodu otoczonego drewnianym murem skąd roztaczał się wspaniały widok na okolicę. Znajduje się tam jedna z najstarszych osad na Jurze. Pani przewodnik opowiadała o życiu dawnych Słowian, pokazywała stare sprzęty użytkowe . Potem uczniowie przemaszerowali na zamek w Ogrodzieńcu .Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zbudowany został z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych rodów. Następnie dzieci, pełne wiedzy i wrażeń odwiedziły Park Miniatur, w którym znajdują się wierne miniatury zamków polskich. Na koniec zabawom i harcom na placu zabaw nie było końca. Każdy zadowolony, zaopatrzony w pamiątki, wrócił do domu.

M. Kruczek

Eksperyment łańcuchowy

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 1 czerwca 2013r uczniowie klasy I Kajetan Kruczek i Michał Rudowski reprezentowali szkołę w konkursie organizowanym z inicjatywy studentów Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Eksperyment łańcuchowy. Była to I polska edycja konkursu, który rozpoczął się w 2005 roku w Słowenii. Zadaniem uczestników konkursu było zbudowanie urządzenia, które przetransportuje metalową kulkę do następnego urządzenia z wykorzystaniem zjawisk fizycznych. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością, przez wiele majowych wieczorów konstruowali swoją machinę, która została nagrodzona dyplomem. Chłopcy udowodnili, że majsterkowanie, kreatywność i wytrwałość to ich "drugie imię". Uczestnikom serdecznie gratulujemy i liczymy na udział w konkursie w przyszłym roku.

Czas na "Zemstę"

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 24 maja 2013 r. uczniowie pierwszej klasy gimnazjum prezentowali wcześniej wybrane przez siebie i przygotowane sceny z komedii Aleksandra Fredry, pt. "Zemsta". Całą uroczystość rozpoczęli pierwszoklasiści, którzy przybliżyli nam historię "Czasu na Zemstę". Okazało się, że to już 23 raz spotykamy się na tym przeglądzie. Potem pan Marek Czarnecki oficjalnie ogłosił rozpoczęcie "Czasu na Zemstę", a pani Anna Kamińska zapowiedziała pierwszą grupę.
Dało się zauważyć, że pierwszoklasiści poświęcili wiele czasu, aby dobrze odegrać swoje role, a ponadto mogliśmy zauważyć u niektórych spory potencjał aktorski. Szczególną uwagę widzów przyciągały kolorowe stroje, fryzury i wspaniałe rekwizyty aktorów, które łudząco przypominały te z końca XVIII wieku. Publiczność była zachwycona oraz rozbawiona poczynaniami pierwszoklasistów, co potwierdzały gromkie brawa po każdym występie. Początkowo niektórzy widocznie się stresowali, lecz po paru chwilach całe napięcie znikało z ich twarzy. Wydaje nam się, że potraktowali oni tę uroczystość jako po prostu dobrą zabawę.
Podsumowując, nasi artyści świetnie się spisali! Po zakończeniu występów publiczność jeszcze raz nagrodziła ich brawami, a opuszczając salę, wszyscy byli uśmiechnięci i wspominali najzabawniejsze fragmenty tej komedii. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli podziwiać równie dobre widowisko.

Joanna Regulska i Jakub Czyż, kl. IIa

Mistrzowie Ortografii

 W piątek, 24 maja 2013 roku, w bibliotece odbył się wielki finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Każdą klasę reprezentowali dwaj uczniowie, wyłonieni we wcześniej przeprowadzonych eliminacjach.
W tym roku Mistrzami Ortografii zostali: Zuzanna Błocka w szkole podstawowej i Łukasz Kolarski w gimnazjum. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe.
7 czerwca w Woli Zachariaszowskiej odbędzie się Gminny Konkurs Ortograficzny. Z naszej szkoły wezmą w nim udział: Zuzanna Błocka, Kamila Czyż, Maja Sadowska, Eliza Rajca, Gabriela Kufta, Karolina Synowska, Łukasz Kolarski, Aleksandra Krokosz i Izabela Krokosz.

Życzymy powodzenia!

Spotkanie z historią

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Uczniowie z klasy I i II udali się w ubiegły czwartek na Skałkę i na Kopiec Kraka. Kościół OO. Paulinów na Skałce to bardzo ważne miejsce dla Krakowa i Polski. W krypcie nazwanej też Panteonem Narodowym znajdują się szczątki wielkich Polaków min: Jana Długosza, Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego oraz noblisty Czesława Miłosza. Pani przewodnik opowiadała dzieciom o patronie Polski św. Stanisławie, który zginął męczeńską śmiercią. Kolejnym punktem wycieczki był Kopiec Kraka, który znajduje się w dzielnicy Podgórze. Wysokość wzniesienia to 16 m. Kopiec został usypany jak mówi legenda dla uczczenie pierwszego władcy Krakowa - Kraka. Gdy uczniowie weszli na kopiec zobaczyli piękną panoramę Krakowa. W wielkanocny wtorek odbywa się tu festyn zwany Rękawką. Pani przewodnik zorganizowała dla dzieci zawody sportowe. W drodze powrotnej dzieci widziały kościółek św. Benedykta, gdzie wg legendy sam mistrz Twardowski szukał złota. Uczniowie mieli więcej szczęścia, bo znaleźli tam małe złote kamyczki. Wycieczka zakończyła się w Parku Bednarskiego wielkim plenerowym malowaniem. Pogoda i humory dopisywały, dlatego wycieczka bardzo się udała.

Tajemnice skrzypiec i wiolonczeli

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


17 maja młodsze dzieci wzięły udział w koncercie. Do naszej szkoły przyjechali muzycy państwo Izabela i Mateusz Jędrysek. Pani Iza gra na wiolonczeli, a pan Mateusz na skrzypcach. Dzieci zapoznały się z budowa tych instrumentów i z ich wyjątkowym dźwiękiem. Wysłuchały kilku utworów min "Cztery pory roku -Wiosna" A. Vivaldiego. Na koniec kilkoro dzieci spróbowało samodzielnie zagrać na malutkich skrzypcach. To było bardzo ciekawe spotkanie.

M. Kruczek

Z czym się wiąże bycie wiązem? - zajęcia z bioróżnorodności.

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 14 maja 2013 roku do szkoły w Korzkwi przyjechała pani entomolog z Towarzystwa Ornitologicznego, by przeprowadzić z klasą VI a zajęcia na temat "Z czym się wiąże bycie wiązem".
Najpierw odbyła się prezentacja o znakach charakterystycznych, na podstawie których rozróżnić można różne gatunki drzew i krzewów. Po jednej godzinie lekcyjnej grupa wraz z p. Janiną Zając udała się na trwającą cztery lekcje wycieczkę, podczas której można było obejrzeć wiele roślin drzewiastych i zielnych.
Wyprawa przypadła do gustu wielu uczestnikom. Mieli bowiem możliwość zapoznania się z florą oraz niektórymi okazami fauny pięknych okolic szkoły w Korzkwi. Nasz gość opowiadał o różnych właściwościach roślin.
W pewnym momencie pani entomolog wyjęła ze swego wielkiego plecaka schowane w pudełku zeszłoroczne, już nie używane gniazdo trzmieli.
Dała nam także do obejrzenia plaster wosku pszczelego oraz fragmenty gniazd os i szerszeni. Pokazała nam również dwa martwe trzmiele. Mieliśmy szansę zobaczyć okaz jednego z najstarszych owadów latających-wielbłądkę o charakterystycznej, trójkątnej głowie i garbie na grzbiecie. Dowiedzieliśmy się dlaczego nie wolno brać małych sów, które "uciekły" z dziupli, do domu. Dała nam także porównać twarde, szorstkie pióro zwykłego ptaka drapieżnego z gładkim, zakończonym puchem piórem latającej bezszelestnie sowy. Pod sam koniec wycieczki znaleźliśmy całkowicie żółtego pająka, który poluje na pszczoły, czatując na kwiatach tego samego koloru. Jak wszystkie polskie pająki, nie jest on groźny dla człowieka.
Wycieczka wszystkim uczniom bardzo się podobała, ponieważ nasz gość posiadał dużą wiedzę i umiał ją dobrze przekazać. Nawet nasza nauczycielka, p. Zając była zachwycona, z uśmiechem na ustach powiedziała, że dowiedziała się wielu nowych, ciekawych informacji. Mamy nadzieję, że wszyscy na długo zapamiętają tę wyprawę.

Zuzanna Błocka, Maja Sadowska

Konkurs pięknego czytania

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 16.05.2013 roku odbył się zorganizowany przez Samorząd Szkolny konkurs pięknego czytania dla najmłodszych. Klasy I-III reprezentowało po troje przedstawicieli.
Każdy uczestnik musiał przeczytać wybrany fragment danego utworu. W klasie I jury postanowiło nagrodzić Macieja Winnickiego. Drugie miejsce zostało przyznane Oskarowi Janusowi, a trzecie Michałowi Mydło. W klasie II pierwsze miejsce zajął Miłosz Seweryn, drugie miejsce otrzymała Joasia Kapel, a trzecie Dominik Warchoł. W klasie III zwyciężył Szymon Wilk, drugie miejsce przyznano Jakubowi Sobocińskiemu, a trzecie Ani Kolarskiej. W jury zasiadli uczniowie tworzący samorząd naszej szkoły.
Mieliśmy bardzo trudne zadanie, gdyż każdy uczestnik zaprezentował bardzo wysokie umiejętności płynnego czytania. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczestnicy zaprezentują równie wysoki poziom jak w tym, a może nawet lepszy.

Klaudia Łudzik, klasa IIIb

Scrabble w bibliotece w Przybysławicach 

9 maja reprezentanci klas VI-tych zostali zaproszeni na turniej Scrabble'owy do biblioteki w Przybysławicach. Po długich, ale pasjonujących zmaganiach wyłoniono mistrzynię - Natalię Juszczyk (kl. VIb) i wicemistrzynię - Zofię Wilk (kl. VIa) gry w Scrabble. Więcej informacji:

     Kliknij aby zobaczyć więcej informacji


Spotkanie z Michałem Rusinkiem - sekretarzem Wisławy Szymborskiej

 Dnia 08.05.2013 r. w hali spor-towej w Zielonkach odbyło się spotkanie z sekretarzem polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej - panem Michałem Rusinkiem. Organizatorem była Biblioteka Publiczna w Zielonkach.
Gość krótko opowiedział o życiu pani Wisławy. Następnie mówił o swojej pracy, zainteresowaniach, podróżach i relacjach z panią Szymborską. Sekretarz przedstawił nam kilka ciekawostek, między innymi wierszyk, który na jego temat wymyśliła pani Szymborska: "Zmarł Michał Rusinek, to był jego najlepszy uczynek".
Dowiedzieliśmy się również, że noblistka nie wyobrażała sobie podróży do Stanów Zjednoczonych, gdyż bała się, że nie wytrzyma tak długiego czasu bez zapalenia papierosa. Na końcu pan Rusinek odpowiadał na pytania publiczności oraz dokonał wpisu do szkolnej kroniki.
Było to dla nas bardzo ciekawe i nie-zapomniane spotkanie, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pani Wisławie Szymborskiej.

Katarzyna Kwiecień i Klaudia Łudzik, klasa IIIb

Rocznica uchwalenia
Konstytucji 3 maja

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


3 maja obchodzono kolejną - 222. rocznicę uchwalenia Konsty-tucji 3 maja. Polska ustawa zasad-nicza z 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną, spi-saną konstytucją. Z tej okazji w poniedziałek, 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uro-czysta akademia. O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej zebrali się wszyscy ucz-niowie i nauczyciele. Na początku wpro-wadzono Poczet Sztandarowy, a następnie wszyscy odśpiewali hymn na-rodowy. Gimnazjaliści z trzecich klas przy-gotowani przez panią Reginę Adamską poprzez swój występ starali się przekazać pozostałym uczestnikom odpowiedź na pytanie: "Do czego potrzeba jest nam historia?". Przypomnieli w ten sposób dzieje Polski w XVIII wieku. Mogliśmy również posłuchać kil-ku pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego, którym opiekuje się pan Witold Żiżka. Apel uświetnił solowy występ Izy Krokosz w utworze pt. "Jeszcze się tam żagiel bieli". Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali "Rotę", po czym rozeszli się do swoich klas. Akademia była bardzo ciekawą lekcją historii dla uczniów. Mam nadzie-ję, że dzięki niej zapamiętają te ważne dla Polski wydarzenia.

Katarzyna Kwiecień, kl. IIIB

KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ I NIEMIECKIEJCorocznie organizowany konkurs przez Zespół Szkół w Woli Zachariaszowskiej przyciągnął jak zwykle mnóstwo chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych w języku angielskim i niemieckim. Uczestnicy prezentowali utwory znanych na całym świecie profesjonalnych wykonawców muzyki rozrywkowej. Uczniowie naszego gimnazjum skorzystali z zaproszenia do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Naszą szkołę reprezentowały cztery osoby: IZABELA KROKOSZ z klasy IIIA, ANNA RADECKA z klasy IIB, JAKUB CZYŻ z klasy IIA oraz ALEKSANDRA GÓRSKA z klasy IIB. Trzeba przyznać, że nasi reprezentanci spisali się na medal! Każdy z nich znalazł się w pierwszej trójce laureatów. W kategorii piosenki angielskiej I miejsce zajęła IZABELA KROKOSZ, prezentując utwór Kelly Clarkson, pt. "A Moment like this". W kategorii piosenki niemieckiej I miejsce zajęła Anna Radecka, która zaśpiewała przebój niemieckiego zespołu Wir sind Helden, pt. "Nur ein Wort". Na III miejscu, również w kategorii piosenki niemieckiej, uplasowali się Aleksandra Górska oraz Jakub Czyż, wykonując w duecie hit zatytułowany "99 Luftballons". Całej czwórce gratulujemy i życzymy podobnych sukcesów w przyszłości.

Renata Madej

Wycieczka do Teatru J. Słowackiego11 kwietnia 2013 roku klasy : I, II, III oraz V wybrały się do Teatru im. Juliusza Słowackiego, na spektakl pt. Czarnoksiężnik z krainy Oz. Przedstawienie wyreżyserował Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau.
Rano o godz. 9.00 uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę dwoma autokarami. Gdy przybyliśmy na miejsce, skierowaliśmy się do szatni, podziwiając teatr, który okazał się wspaniałą, zabytkową budowlą. Czarnoksiężnik z krainy Oz to opowieść o niezwykłych przygodach Dorotki i jej przyjaciół w tajemniczej krainie Oz. Dziewczynka w czasie burzy zostaje porwana przez tornado i przenosi się do baśniowej krainy. Poznaje tam Lwa, Stracha na wróble oraz zardzewiałego Drwala. Każdy z nich pragnie spełnić swoje marzenie, dlatego razem wybierają się do strasznego czarnoksiężnika Oza. Lecz gdy już tam dotrą, to okaże się, że czarnoksiężnik spełni ich marzenia dopiero wtedy, gdy oni zniszczą złą Wiedźmę z zachodu.
Spektakl okazał się wspaniałym widowiskiem. Najciekawszą kreację stworzył według mnie Błażej Wójcik jako Strach na wróble, ale pozostali aktorzy (Emilia Kalarus, Rafał Dziwisz, Wojciech Skibiński, Krzysztof Jędrysek, Lidia Bogaczówna, Dorota Gódzic, Jerzy Światłoń) również zagrali genialnie. Kompozycja muzyczna trafiła do słuchaczy, a stroje były ciekawe i kolorowe. Po spektaklu pełni wrażeń z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.

Marta Kwasek kl.5Co może się wykluć z wielkanocnego jajka?

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Szkolny postanowił zorganizować konkurs plastyczny dla uczniów klas 0 - 3. Tematem było hasło: "Co może wykluć się z wielkanocnego jajka?" Prace zostały wykonane w formie obrazków i rzeźb. Jury miało przed sobą ciężką pracę, ponieważ nasi najmłodsi uczniowie wykazali się kreatywnością, rysując chociażby dinozaura czy słonia wykluwającego się jajka! Po długiej i skrupulatnej ocenie wyłoniono zwycięzców. Są nimi: ...

I miejsce Zuzanna Tomczyk i Mateusz Liziniewicz

II miejsce Mikołaj Rajca i Sarah Marriott- Rybka

III miejsce Jakub Synowski i Joanna Kapel

Wyróżnienie : Karol Rosa, Patrycja Macała-Wrześniowska, Andrzej Macała - Wrześniowski I Dominika Woźniczka

Sławek Łudzik

Pucheroki w Bibicach

 Jak co roku i w tę Niedzielę Palmową 24 marca, chłopcy w ko-lorowych czapkach wędrowali od domu do domu, wygłaszając ora-cje.
Gdy kilka godzin później prezen-towali się w bibickim Domu Kultury, na zewnątrz deszcz lał jak z cebra. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać oracji i podziwiać przebrania uczestników. Przegląd zorganizowało sołectwo Bibice oraz CKPiR w Zielon-kach. Prowadzący spotkanie, dyrektor CKPiR Marek Płachta i Katarzyna Żak zapraszali na scenę poszczególne grupy pucheroków, a ci, stukając laskami, wy-powiadali dowcipne, czasem groźne ry-mowanki.
Naszą szkołę reprezentowała dość liczna grupa pucheroków: Kacper Barański, Magdalena Koziara, Wojciech Krzywda, Kacper Mosurek, Kamil Lelek, Klaudia Małucha, Jakub Sobociński i Kacper Windys. Duże zainteresowanie wzbudził występ dwóch braci: Kamila i Artura Sobocińskich, uczniów klasy "0", których stroje były zgodne z obowiązującymi wymogami. Po pięknym wygłoszeniu oracji chłopcy przyznali, że w przygotowaniu strojów pomogli im dziadkowie - mieszkańcy Bibic. Śmiechu było przy tym co niemiara. Nikt nie zszedł ze sceny bez oklasków zachwyconej publiczności.
Przegląd jest prezentacją i nie ma charakteru konkursowego, wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i słodki poczęstunek.

E.S.

Pożegnanie zimy

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


22 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły postanowili pożegnać zimę, która już bardzo długo gości u nas w Korzkwi. Piękną słomianą kukłę - Marzannę przygotowała w tym roku klasa trzecia. Kiedy wszyscy ciepło się ubrali, bo wokół było zimno i biało, kolorowy korowód, ze śpiewem ruszył spod szkoły nad rzekę Korzkiewkę. Gdy uczniowie dotarli na miejsce, każda klasa pięknie wyrecytowała wiersze o wiośnie mając nadzieję, że w ten sposób choć na trochę słoneczko wyjrzy zza chmur. Na koniec pozostało tylko spalić naszą Marzannę, ale niestety nasza kukła nie poddawała się i nie chciała nas opuścić. Oj, chyba w tym roku zima tak szybko nie odejdzie. Mimo to, zerówka wyczarowała śliczny gaik, z którym wszyscy nieco zmarznięci wrócili do szkoły. Od jutra zaczynamy wyglądać WIOSNY!

M. Kruczek

Dzień Tolerancji

      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


22 marca zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Choć z pewnym opóźnieniem (Światowy Dzień Tolerancji przypada na 21 marca), to świętowanie odbyło się oczywiście w niezwykłej atmosferze. Większość uczniów uraczyła oczy swoich znajomych i nauczycieli niezwykłymi i dość oryginalnymi strojami. Wśród postaci z bajek czy horrorów nie zabrakło także przebranych za dziewczęta uczniów, którzy dosłownie zrobili furorę w tym dniu. Mobilizacją do przebrania się była obietnica zwolnienia z niezapowiedzianych odpowiedzi ustnych i pisemnych na lekcjach, a także drobny upominek dla najbardziej ciekawie ubranej osoby. Jury zostało postawione przed naprawdę trudnym zadaniem, albowiem nasi uczniowie to dosłownie mistrzowie w tworzeniu niecodziennych kreacji! Po dokładnej i długiej analizie tytuł najbardziej oryginalnie obranej osoby zdobyli Dawid Mulik (IIa, Gimnazjum) i Karolina Zelek (IV, SP). Oprócz nich wyróżnienia otrzymali: Karol Gajewski, Mariusz Zelek, Karolina Synowska i Kinga Kwasek. Zwycięzcom z całego serca gratulujemy kreatywności i liczymy na podobny poziom zaangażowania za rok.

Sławomir Łudzik, IIIb

Na Targach Edukacyjnych w KrakowieW dniach 21-23 marca 2013 r. w Krakowie odbyły się Targi Edukacyjne. Uczniowie klas trzecich gimnazjum w czwartek również wzięli udział w owym "Festiwalu Zawodów".
W hali znajdowały się stoiska różnych szkół zawodowych, policealnych, techników i liceów ogólnokształcących. Reprezentanci tych placówek zachęcali do zapisania się do ich instytucji. Opowiadali wiele ciekawostek i zdarzeń z życia szkół, rozdawali ulotki, prezentowali filmy. Każdy mógł dowiedzieć się o dniach otwartych, rekrutacji, tradycjach i innych przydatnych informacjach. Na stoiskach szkół gastronomicznych mogliśmy między innymi zobaczyć przystrajanie stołu i robienie ozdób z owoców. Uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego wykonywali tricki piłkarskie. Nie zabrakło także szkół, które zachęcały uczniów do rzemieślnictwa. Były również pokazy dla dziewcząt - można było podziwiać pracę fryzjerów i pogodynek.
Ta wycieczka pomogła nam w jakimś stopniu w podjęciu decyzji o naszej przyszłości. Dowiedzieliśmy się o różnych ciekawych o mniej znanych zawodach. Według mnie warsztaty tego typu powinny być organizowane częściej, gdyż pomagają osobom, które nie wiedzą do końca, co chcą robić w życiu.

Klaudia Łudzik, klasa IIIb.

Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej 

20 marca w Zielonkach odbył się turniej piłki ręcznej na poziomie powiatowym, w którym wzięła udział męska reprezentacja naszej szkoły. Impreza rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na samym początku rozlosowane zostały grupy. Nasi reprezentanci trafili do grupy B razem z Raciborowicami i Skawiną. Pierwszy mecz chłopcy, niestety, przegrali ze Skawiną 9:6. Po tym meczu p. Agnieszka Wypijewska - Kurek, nauczyciel wychowania fizycznego w Zielonkach, powiedziała: "Jeszcze zagracie ze Skawiną. Zagracie w finale". Kolejne spotkanie, tym razem z Raciborowicami, Korzkiew wygrała 8:7, zapewniając tym sobie awans do półfinału, w którym rozgromiła drużynę z Igołomii 6:2. Słowa p. Agnieszki, niczym prawdziwe proroctwo, zapowiedziały finał z naszym przeciwnikiem z grupy - Skawiną. Choć nasi reprezentanci dawali z siebie 100%, nie wystarczyło to, aby pokonać rywali.
Zwycięzcą turnieju została drużyna ze Skawiny, srebro zdobyła Korzkiew, a brąz otrzymał Zabierzów. Naszą szkołę reprezentowali: Patryk Krzywda (kapitan), Piotr Pochopień, Sławomir Łudzik, Konrad Nowak, Adrian Maślej, Konrad Rosa, Michał Galos, Dawid Mulik, Jan Marek, Bartłomiej Siesiowicz, Nikodem Kafel i Piotr Doniec, a trenerem był p. Dawid Kmak.

Sławomir Łudzik, kl. IIIb

Turniej Siatkówki o Puchar Wójta Gminy ZielonkiDnia 19 marca w Zespole Szkół w Zielonkach odbyły się międzyszkolne zawody w siatkówce. W turnieju wzięły udział wszystkie szkoły znajdujące się na terenie gminy. Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 9.00. Wszystkie mecze sędziował pan Jerzy Reguła z Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Uczestnicy zawodów grali w systemie ,,każdy z każdym". Pierwszy mecz odbył się miedzy drużynami z Zielonek i z Bibic i zakończył się pomyślnie dla reprezentantów Bibic. Później zmierzyły się gimnazjalistki z Korzkwi i z Zielonek. W tym roku szczęście dopisało drużynie z Zielonek i wygrała ona 2:0. Następnie na boisku pokazali się chłopcy z gimnazjum w Woli Zachariaszowskiej oraz gimnazjum w Korzkwi. Mecz był bardzo zacięty, lecz tym razem lepsza okazała się drużyna z naszej szkoły, która bez żadnych skrupułów wygrała 2:0.
Najlepszymi siatkarkami zawodów okazały się dziewczęta z Zielonek, natomiast siatkarzami - chłopcy z Korzkwi. II miejsce zajęły dziewczęta z Bibic i reprezentanci Zielonek, III miejsce w tym roku zdobyły gimnazjalistki z Korzkwi oraz gimnazjaliści z Bibic. Nie powiodło się tym razem zawodnikom z Woli Zachariaszowkiej , którzy zajęli IV miejsce.
Każde spotkanie na boisku było bardzo ekscytujące i pełne wrażeń. Pokazywało ono zamiłowanie młodych ludzi do siatkówki oraz ich wielkie umiejętności.

Klaudia Bryła, kl. IIIB

W kinie na "Tajemnicy Westerplatte"

Dnia 13 marca 2013 klasy gimnazjalne z naszej szkoły wraz z opiekunami udały się do kina na film pt. ,,Tajemnica Westerplatte". O godzinie 9.00 wszyscy zebrali się na parkingu przed szkołą, skąd wyruszyliśmy dwoma autokarami do Multikina.
Przed seansem większość uczniów zakupiła popcorn oraz inne przekąski. Później weszliśmy na salę, gdzie każdy zajął swoje miejsce i z niecierpliwością czekał na rozpoczęcie filmu. Seans trwał około dwóch godzin. Film pokazywał prawdziwą historię początków II wojny światowej. Na około dwustuosobową załogę Westerplatte uderzyły dwie kompanie policji, batalion SS-Heimwehr, oddział piechoty morskiej z pancernika "Schleswig-Holstein", kompania obrony wybrzeża. Niemcy posiadali olbrzymią przewagą liczebną i techniczną. Żołnierze jednak, poświęcając swoje życie, nie poddali się i walczyli do końca. Wytrzymali 7 dni, stając się tym samym bohaterami.
Film był wspaniałą lekcją historii, dzięki której mogliśmy poznać fragment przeszłości własnego państwa. Pełne napięcia momenty i niespodziewane zwroty akcji na długo zapadną w naszej pamięci.

Magdalena Talanda i Katarzyna Kwiecień, kl. IIIB

NIEMIECCY UCZNIOWIE Z RATSGYMNASIUM
W MINDEN Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ W KORZKWIKontynuując trwającą od 2008 roku współpracę ze szkołą RATSGYMNASIUM w Minden, Gimnazjum w Korzkwi skorzystało z możliwości, jakie daje program SOCRATES COMENIUS i właśnie gości u siebie młodzież z Niemiec. Dwudziestosześcioosobowa grupa uczniów niemieckich wraz z czwórką opiekunów w trakcie swojego dziesięciodniowego pobytu w Polsce realizuje wspólnie z korzkiewskimi gimnazjalistami kolejny etap projektu zatytułowanego MUSICART CONNECTIONS. Oprócz wycieczek mających przybliżyć piękno, historię i dorobek kulturowy naszej ojczyzny, młodzi Polacy i Niemcy podczas zajęć w szkole uczą się podstaw języka swoich partnerów. Czas spędzony wspólnie jest nie tylko okresem przeżywania radości, ale również dotyka bolesnej przeszłości, która łączy oba narody.

Aby przeczytać więcej, otwórz plik:

Wizyta w ramach programu SOCRATES COMENIUS


Gady w naszej szkole      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


12 marca we wtorek przyjechała do naszej szkoły Pani z Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Opowiadała o płazach i gadach, pokazując żywego węża pytona, jaszczurkę agamę brodatą oraz rzekotkę nowogwinejską. Zwierzęta oglądali z zainteresowaniem zarówno młodsi jak i starsi uczniowie. Pod koniec spotkań z gimnazjalistami prowadząca rozdała uczniom karty pracy, które miały sprawdzić, jak wiele zapamiętali z prezentacji.
Wszyscy byli szczęśliwi, ponieważ mogli dotknąć żywego węża i pogłaskać jaszczurkę. Najodważniejsi robili sobie zdjęcia z egzotycznymi zwierzętami. Lekcja bardzo się podobała.

Klaudia Świątek, 1 gimnazjum

Manggha      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek, 22 lutego klasa I i II pojechały na wycieczkę do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Spotkanie z Japonią rozpoczęło się od krótkiego filmu o tym pięknym i egzotycznym kraju. Potem dzieci ubrane w kolorowe kimona wysłuchały informacji o tym pięknym tradycyjnym stroju japońskim. Uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą samurajom i sami złożyli z papieru według tradycyjnej sztuki japońskie - origami , piękne hełmy samurajskie. Następnym etapem wizyty były warsztaty z kaligrafii. Chociaż pismo japońskie bardzo różni się od naszego to jednak dzieci ogromnie się starały żeby znaki japońskie były starannie napisane. Litery japońskie pisane były specjalnym pędzelkiem i tuszem. Kosztowało to dużo wysiłku, ale udało się napisać: słońce, drzewo, las, księżyc. Ostatni etap naszej wizyty to zabawy w specjalnym do tego przeznaczonym pokoju. Wszyscy musieli ściągnąć buty i zająć miejsce na tatami. Chłopcy od razu rzucili się do układania zamku z kartonów. Dziewczynki biegały w labiryncie z samurajami. Niektórzy bawili się w popularny twister, a inni tworzyli nowe twarze samurajom. Śmiechu było co niemiara, wszyscy świetnie się bawili.

To była niesamowita i bardzo pouczająca wyprawa do Japonii .

Walentynkowa wyprawa do starożytnej Grecji      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


14 lutego był w naszej szkole dniem pełnym walentynkowych znaków sympatii oraz mitologicznych znaków zapytania. W sali gimnastycznej stanęły kolumny greckiego Olimpu, rozwarły się wrota Hadesu, ziemia ginęła pod klątwą bogini urodzaju, aby rozkwitnąć na powitanie jej powracającej z mrocznej otchłani córki. Wszystko to za sprawą grupki piątoklasistów, którzy zaprezentowali mit o Demeter i Korze.

Obsada:
Demeter - Paulina Wierzbicka
Kora - Marta Kwasek
Kyane - Iza Czyż
Zeus - Jarek Kremer
Hades - Paweł Kolarski
Hermes - Dominik Grudnik
nimfy - Maja Mulik, Oliwia Maślej, Weronika Kociarz, Kinga Kobylarczyk, Justyna Grzyb

narrator - Krzysztof Rosa
scenografia - Marta Gajewska
oprawa muzyczna - Kacper Krzaczyński, Paweł Namysło
efekty specjalne - Michał Rudowski (gościnnie)
dźwięk - Dawid Krzywda (gościnnie)
reżyseria - Anna Kamińska


Spektakl uświetnił zmagania par zawodników w drugim etapie Szkolnego Konkursu Mitologicznego przygotowanego i przeprowadzonego przez uczniów klasy I gimnazjum. 14 (!) najlepszych znawców świata starożytnego z klasy 5, 6a i 6b budowało Olimp, błądziło w labiryncie Minotaura, rozpoznawało bogów i ich atrybuty, rozszyfrowywało tajemniczy list od Zeusa, a także tropiło związki frazeologiczne o mitologicznym rodowodzie i kompletowało stroje dla wylosowanych bogów. Nad przebiegiem zmagań przy każdym stanowisku czuwali sędziowie - organizatorzy:
Marysia Calik, Karolina Fundament, Klaudia Osika, Natalia Kaczmarczyk, Małgosia Kwiecień, Kajetan Kruczek, Angelika Łudzik, Karolina Świstak, Martyna Wolak i Ewa Wąsik, którzy skrupulatnie sprawdzali wiedzę, refleks i umiejętności młodszych kolegów, aby po krótkiej dogrywce ogłosić wyniki konkursu.
Pani dyrektor Regina Styn - honorowy gość imprezy - pogratulowała zwycięzcom oraz wręczyła dyplomy i nagrody.

jury konkursu:
Anna Bełzowska
Anna Kamińska
Anna Sawczuk

Lista nagrodzonych:
1. miejsce - Zofia Wilk, Iza Liziniewicz
2. miejsce - Marta Kwasek, Paulina Wierzbicka
3. miejsce - Justyna Cyzio, Emilia Podleśny
4. miejsce - Dominik Grudnik, Filip Kuś
5. miejsce - Kacper Krzaczyński, Kacper Kwaśny
6. miejsce - Miłosz Dobosz, Andrzej Krzywda
7. miejsce - Marta Gajewska, Weronika Kociarz

Bal integracyjny 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ
12 lutego odbył się w naszej szkole bal integracyjny. Impreza organizowana była przez panią Reginę Adamską i panią Ewę Staniszewską. Opiekę nad naszymi gośćmi ze stowarzyszenia "Bądźcie z nami", kierowanego przez panią Cecylię Chrząścik, sprawowali uczniowie klas: 3. i 6a ze szkoły podstawowej oraz uczennice trzecich klas gimnazjum.
Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się o godzinie 10:00 od występu chóru szkolnego, który zaśpiewał takie utwory, jak "Szkolny rock'n'roll" czy "Jingle Bells". Następnie swe umiejętności aktorskie zaprezentowała klasa 3. SP w przedstawieniu pt. "Śpiąca Królewna". Po ich występie nadszedł czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Kolejną niesamowitą atrakcją całej imprezy był pokaz iluzjonisty - Wiesława Jaśkowskiego o pseudonimie "Havis". Jego magiczne show zatytułowane "Hokus - Pokus" zrobiło olbrzymie wrażenie na wszystkich widzach.
Po występach nadszedł czas na tańce w rytm muzyki dyskotekowej przeplatane z konkursami i zabawami w stylu średniowiecza, prowadzonymi przez panią Ewę Staniszewską i panią Reginę Adamską.
Ten niesamowity bal mógłby trwać wiecznie, jednak o 13:30 goście opuścili Szkołę w Korzkwi z nadzieją powrotu w nasze przyjazne i serdeczne mury.

Sławomir Łudzik, kl. lllB

Najsympatyczniejsze Pary Szkoły      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 8 lutego 2013 roku odbyła się dyskoteka karnawałowa połączona z wyborami Najsympatyczniejszych Par Szkoły. Przewodnim motywem imprezy był niezwykły świat baśni. Całość prowadzili przedstawiciele Samorządu Szkolnego.
Zadaniem każdej z klas było wymyślenie związanej z wylosowaną wcześniej bajką scenki i przedstawienie jej przed liczną publicznością. Pomysły były bardzo oryginalne i zaskoczyły wszystkich. Tę konkurencję, podobnie jak i wszystkie pozostałe oceniało jury w składzie: Anna Bełzowska, Anna Czoch i Maciej Pawłowski. Drugim niełatwym zadaniem było zawiązanie przez dziewczynę krawata w najoryginalniejszy z możliwych sposób. Każdy pomysł był wspaniały i zachwycił zebranych. Potem byliśmy świadkami niezwykle zaciętej walki ze smokami, które na tę okazję przybrały postać żółtych balonów. Następnie dziewczyna miała przedstawić swojego wybranka rodzicom, czyli członkom jury. Wypowiedzi uczestniczek były zabawne i pełne niespodzianek. Była to niewątpliwie najbardziej humorystyczna konkurencja ze wszystkich. Po ciężkich zmaganiach części żeńskiej przyszedł czas na panów. Ich zadaniem było zjedzenie jabłka, które znajdowało się w misce z wodą.
Na tym zakończyła się rywalizacja. Po podliczeniu głosów przez jury w szkole podstawowej zwyciężyli uczniowie klasy 6b - Anna Talanda i Miłosz Dobosz, natomiast w gimnazjum Najsympatyczniejszą Parą zostali Klaudia Łudzik oraz Michał Galos z klasy 3b.
Wszyscy zebrani byli bardzo zadowoleni. Miejmy nadzieję, że za rok zabawa będzie równie udana.

Klaudia Bryła, kl. IIIb

Zawody w piłce ręcznej 

Dnia 8 lutego w Zespole Szkół w Zielonkach zostały zorganizowane zawody w piłce ręcznej. Wzięły w nich udział szkoły z Zielonek, Bibic i Korzkwi.
Nasza szkoła wystawiła dwa zespoły. W skład drużyny dziewcząt wchodziły: Klaudia Bryła, Klaudia Łudzik, Katarzyna Kwiecień, Kamila Grabowska, Urszula Szostek, Justyna Paluch, Anna Radecka, Moniak Plewa, Natalia Windys i Joanna Regulska, a chłopców reprezentowali Michał Galos, Marcin Galos, Maciej Jasiczek, Konrad Nowak, Patryk Krzywda, Konrad Rosa, Adrian Maślej, Darek Knapik, Nikodem Kafel, Bartek Siesiowicz i Piotr Pochopień. Na miejscu organizatorzy powitali wszystkich uczestników i życzyli gry fair play. Po długich i emocjonujących rozgrywkach w końcu wyłoniono zwycięzców. Tym razem to chłopcy z naszej szkoły okazali się najlepsi w gminie. Dziewczyny zajęły drugie miejsce, pokonały je tylko koleżanki z Bibic.
Na końcu rozdano dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy im powodzenia w kolejnym, powiatowym już etapie rozgrywek.

Katarzyna Kwiecień, kl. IIIB

Bajkowa zabawa w klasach 0 - III      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas 0-III. Na sali pojawiły się królewny, wróżki, rycerze, superman, krasnoludki i wielu innych bohaterów bajek. Zrobiło się bardzo kolorowo i bajkowo. Dziewczęta z klasy I i III gimnazjum wraz z panią Małgorzatą Kruczek wymyśliły dla młodszych koleżanek i kolegów następujące konkurencje: taniec z balonem, hula-hop, taniec na gazecie, gorące krzesełka, rozpoznawanie karnawałowych przedmiotów oraz zabawa z piłkami. Zwycięzcy konkursów otrzymali drobne nagrody. Między poszczególnymi konkurencjami maluchy pląsały w rytm muzyki ze starszymi koleżankami, które z wielkim oddaniem i zaangażowaniem opiekowały się młodszymi kolegami. Nagłośnienie zapewnili: Sławek Łudzik, Kajetan Kruczek i Dawid Krzywda. Robieniem zdjęć zajął się Kajetan Kruczek. Zabawa zakończyła się około południa,kolorowym korowodem.
Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i z chęcią przyjdą na bajkową zabawę w przyszłym roku!

Martyna Wolak, Angelika Łudzik, Natalia Kaczmarczyk kl.1

Dogoterapia      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


6 lutego w naszej szkole pojawił się pies Kula. Nie był to zwykły pies, ale labrador - retriever, który jest psem terapeutą. Pracuje w szpitalach i przedszkolach gdzie dzieci poddawane są dogoterapii. Pani Laura i pies Kula odwiedzili najmłodsze dzieci. Kula jest młodym psem, ma dopiero 11 miesięcy, ale już pomaga ciężko chorym dzieciom. Jest dobrze wychowanym i wspaniale ułożonym psem. Na zajęciach uczniowie nauczyli się jak zachować się w obecności obcego psa, jaką pozycję przyjąć, gdy zostanie się zaatakowanym przez agresywnego psa. Podczas zajęć wykonywano wiele ćwiczeń i zabaw, które pokazały, że pies czuje tak samo jak człowiek, a niektóre jego zmysły są bardziej wyostrzone niż ludzkie. Dzieci nauczyły się jak bezpiecznie nawiązywać kontakt z obcymi psami. Oczywiście było bardzo dużo pytań do pani Laury, na które wyczerpująco odpowiadała. To było bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

M. Kruczek

Bal karnawałowy w Grębynicach

 Budynek OSP w Grębynicach rozbrzmiewał w sobotnie popołudnie 2 lutego 2013 r. muzyką i śpiewem za sprawą zorganizowanego przez sołtysa A. Dulińskiego i Radą Sołecką Grębynic spotkania noworocznego dla najmłodszych. Bajka, której autorem jest M. Barańska, opowiada o królewnie, którą dobre wróżki obdarowały różnymi talentami, natomiast zła wróżka rzuciła na nią klątwę. Królewna po 15 latach zapadła w sen trwający 100 lat.

" Ale kiedy sto lat minęło
To w szczęśliwej tej godzinie
Książę młody, piękny śmiały
W każdym calu doskonały
Znalazł zamek i królewnę
I obudził ją - to pewne"

Śpiącą królewnę zagrała z dużym wdziękiem Oliwia Wyrwa, a rolę królewicza z krwi i kości - Kacper Windys. Dostojna para królewska (Kacper Barański i Wiktoria Sadowska) wprowadziła zebranych w klimat dworu królewskiego. Urocze wróżki nie tylko wróżyły, ale również śpiewały i tańczyły. Dużą popularnością cieszył się występ czterech kucharzy (Kacper Mosu-rek, Kamil Lelek, Szymon Wilk i Kacper Krzaczyński), którzy w rytm muzyki piekli na patelniach naleśniki. Mali widzowie tak zaangażowali się w zabawę, że kiedy mali artyści tańczyli, dzieci z widowni dołączyły do nich.
Młodzi aktorzy przygotowywali się do przedstawienia 2 miesiące. Pracowali z dużym zaangażowaniem. Stroje pomagali przygotować rodzice, a nad stworzeniem scenografii i oprawy muzycznej pracowała wychowawczyni. Myślę, że miło było ucz-niom Zespołu Szkół w Korzkwi wystąpić dla swoich kolegów.
Po występach nastąpiły tańce, hu-lanki i swawole trwające do godziny 21.00. Teraz czeka na nich kolejny występ na Balu Integracyjnym organizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym " Bądźcie z Nami".

E.S.

Konkurs recytatorski "Wiersze Juliana Tuwima"      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


3 stycznia w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego zorganizowanego dla uczniów klas 0-III.
Jako, że rok 2013 został ogłoszony rokiem Juliana Tuwima, więc dzieci przygotowały piękne wiersze tego poety. Z każdej klasy do ostatniego, szkolnego etapu zakwalifikowały się cztery osoby. W jury zasiadły Pani Dyrektor Regina Styn, Pani Anna Czoch i aktor Teatru im. J. Słowackiego prof. Krzysztof Jędrysek. Na scenie pojawił się Pan Hilary, Zosia Samosia, Pan Maluśkiewicz, Rzepka, Kotek, Pani Słowikowa, znane wszystkim Ptasie Radio oraz wiele postaci z wierszy J. Tuwima. Oceniający mieli trudny orzech do zgryzienia, bo wykonawcy wspaniale recytowali wiersze. Niektórzy byli również pięknie przebrani. Jury wzięlo pod uwagę opanowanie pamięciowe i dobór tekstu oraz dykcję Pan prof. Krzysztof Jędrysek pokazał dzieciom kilka ćwiczeń aktorskich, opowiadał o swojej bardzo ciekawej pracy, a na zakończenie przeczytał wiersze J. Tuwima.
Na koniec został ogłoszony werdykt:
w kategorii klas 0-I, I miejsce zajęła Dominika Woźniczka z klasy I, II miejsce Karolina Gajda z klasy 0 i III miejsce Jakub Rosa z klasy I. W kategorii klas II-III, I miejsce zajęła Oliwia Wyrwa z klasy III, II miejsce Mateusz Liziniewicz z klasy II i III miejsce Anna Kolarska z klasy III. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze, a wyróżnieni również nagrody rzeczowe. W kwietniu wybierzemy się do teatru, żeby zobaczyć naszego gościa w głównej roli w przedstawieniu "Czarnoksiężnik z OZ"

M. Kruczek

Wielkie granie w Korzkwi! Już po raz drugi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Zespole Szkół w Korzkwi. W tym roku gra wyjątkowo barwnie i różnorodnie. Założony w szkole sztab WOŚP zorganizował już w listopadzie 2012 roku dyskotekę połączoną ze sprzedażą upieczonych specjalnie na tę okazję domowych ciast.

Swoimi wypiekami zachwycili nas:
Kamila Krzywda z klasy 4,
Marta Kwasek, Filip Kuś i Kacper Krzaczyński z klasy 5,
Karolina Gęgotek, Klaudia Świątek, Karolina Fundament i Martyna Wolak z klasy I gimnazjum,
Justyna Paluch i Kamila Grabowska z III a
oraz Daniel Kociarz i Przemysław Paździor z klasy III b gimnazjum.
Nic dziwnego, że szkolni wolontariusze WOŚP -
Karolina Fundament,
Martyna Wolak,
Małgosia Kwiecień,
Angelika Łudzik i Kajtek Kruczek - mieli pełne puszki Waszych datków i potrzebowali pomocy kolegów i koleżanek w czasie kwestowania.
Jeszcze w grudniu samorząd szkolny rozprowadzał piękne kalendarze na 2013 rok z jeszcze piękniejszymi zdjęciami, na których mogliśmy odnaleźć swoje (piękne) podobizny... Oczywiście chętnie zasilaliśmy szkolny sztab WOŚP swoimi wpłatami.
Przedświąteczna aukcja na rzecz Orkiestry sprawnie i z pełnym zaangażowaniem przygotowana i koncertowo przeprowadzona przez panią Małgorzatę Kruczek na długo pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci. Łączny dochód z aukcji autografów znanych piłkarzy i artystów, ozdób, ciast i ciekawych gadżetów wyniósł tysiąc osiemdziesiąt złotych!
Wysoka kwota oraz świetna zabawa jest zasługą organizatorki oraz fundatorów fantów - państwa:
Anny Czoch,
Anety Gajewskiej,
Doroty Kaczmarczyk,
Agnieszki Kapel,
Artura Kruczka,
Joanny Kwaśny,
Renaty Krzywdy,
Moniki Mosurek,
Mai Ostaszewskiej i Tomasza Rząsy.

Bardzo wszystkim dziękujemy!

Przed nami jeszcze ostatni - jakże gorący - czas trwania akcji oraz wielki Ogólnopolski 21 Finał WOŚP. Już od 3 stycznia szkolni wolontariusze ruszają do pracy - na każdej przerwie będziecie mogli zasilić ich puszki wpłatami datków dla ratowania życia dzieci i godnej opieki seniorów. U nich również możecie jeszcze kupić kalendarze.
11 stycznia będzie miała w szkole miejsce wielka akcja sprzedaży cegiełek na rzecz WOŚP. Za jedyne dwa złote będzie można kupić cegiełkę, do której dołączymy losowo przyznany drobiazg: przygotowane przez wszystkie klasy pomysłowe serduszko oraz fanty - niespodzianki od indywidualnych darczyńców. Liczymy na Waszą pomysłowość i szczodrość. Tym razem akcją pokieruje pani Anna Bełzowska wraz z uczniami: Klaudią Łudzik, Kasią Kwiecień, Marcinem Galosem, Klaudią Bryłą, Michałem Galosem, Sławkiem Łudzikiem, Przemkiem Paździorem, Izą Krokosz, Olą Krokosz, Olą Calik, Pauliną Kasprzyk, Karoliną Gęgotek i Anną Radecką.
A potem wielki finał - 13 stycznia 23 wolontariuszy z naszej szkoły będzie kwestować na rzecz WOŚP w Krakowie, Korzkwi i okolicach. Ankiety wolontariuszy przysłane przez sztab krajowy przy Gazecie Krakowskiej już podbijamy w sekretariacie szkoły. Są wśród nich: Justyna Paluch, Klaudia Świątek, Natalia Kaczmarczyk, Aleksandra Górska, Kamila Grabowska, Ewa Wąsik, Michał Calik, Klaudia Krzaczyńska, Piotr Pochopień, Krzysztof Kozyra, Klaudia Osika, Karolina Świstak, Anna Szumiec, Izabela Mitka, Maria Calik, Ewelina Kasperczyk, Joanna Regulska, Karolina Bołoz. Oni otrzymają puszki i identyfikatory w przeddzień akcji, w niedzielę przekażą je pani Annie Sawczuk, która odwiezie je do sztabu w Sukiennicach.
O ostatecznych wynikach kwesty na rzecz WOŚP w naszej szkole poinformujemy Was wkrótce. Na razie ciągle gramy. Ciągle z uśmiechem, pomysłem i pasją. Tak trzymać!

Anna Kamińska
szkolny koordynator akcji

Rozliczenie kwesty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
w Zespole Szkół w Korzkwi

1. aukcja: 1080 zł
2. sprzedaż kalendarzy: 1110 zł
3. sprzedaż cegiełek: 690 zł
4. wolontariusze w szkole: 823 zł 66 gr
5. wolontariusze XXI Finału: 7385 zł 87 gr, 8 euro 57 eurocentów
zebrana kwota: 11089 zł 53 gr 8 euro 57 eurocentów
To ogromny sukces! Wszystkim, którzy się zaangażowali bardzo, bardzo dziękujemy!

Korzkiewskie bombki na krakowskiej choince  

Na początku grudnia uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej w Korzkwi wraz z wychowawczynią Agnieszką Kapel włączyli się w akcję zorganizowaną przez Radio RMF i wykonali ogromne bombki, które na-stępnie zawisły na choince na krakowskim rynku.
Uczniowie wykazali się ogromnym zapałem i pomysłowością. Chętnie przyszli do szkoły w swoim wolnym czasie, przed lekcjami i pracowali zgodnie w pięciu gru-pach. Każda bombka była inna: jedna symbolizowała kulę ziemską z kontynentami, druga ozdobiona była kolorowymi piórkami, trzecią zdobiły pawie pióra i czapka krakowska, czwarta opasana była różnobarwnymi tasiemkami, zaś piąta tworzyła barwny kolaż wykonany techniką serwetkową.
7 grudnia delegacja czworga uczniów pod opieką jednego z rodziców, a zara-zem pomysłodawcy tej inicjatywy, pana Mirosława Kwaska, udała się na Rynek w Krakowie, gdzie w towarzystwie reporterów RMF, Świętego Mikołaja i zgromadzo-nych Krakowian udekorowała olbrzymią choinkę. Było to na pewno niezapomniane przeżycie i zachęta do ponownego udziału w tego typu akcjach w przyszłości.

Góra Grosza  

Tradycyjnie już na przełomie listopada i grudnia nasza szkoła uczestniczyła w charytatywnej akcji "Góra Grosza", którą firmuje Towarzystwo Nasz Dom. Za organizację odpowiedzialny był Samorząd Szkolny. W tym roku uczniowie zebrali 649,82 zł.

 

Licytacja      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jasełka      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 20 grudnia w naszej szkole odbyła się Wigilia.
Najpierw uczniowie i nauczyciele zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie po uroczystym przywitaniu klasa 2b gimna-zjum zaprezentowała Jasełka. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali dość nietypowe przedstawienie, które bardzo się spodobało.
Następnie chór zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek.
Niespodzianką był występ pani Agnieszki Kapel - skrzypce i pana Dariu-sza Szczerby - gitara. Do tego akompa-niamentu wszyscy zaśpiewali kilka zna-nych świątecznych pieśni.
Później samorząd szkolny ogłosił wyniki konkursów na świąteczną kartkę i wiersz o bożonarodzeniowej tematyce.
Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła zebranym świąteczne życzenia i wszyscy rozeszli się do klas, aby połamać się opłatkiem.

Katarzyna Kwiecień, kl.IIIB

Mikołajki w szkole      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Zgodnie z oczekiwaniami 6 grudnia do naszej szkoły na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego przybył Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami - reniferem i aniołkiem. Wszyscy obecni w tym dniu uczniowie okazali wielki entuzjazm, gdy dowiedzieli się o odwiedzinach tak ważnego gościa. Przybysz rozdał prezenty grzecznym dzieciom, a także w zamian za zaśpiewanie kolędy dawał drobne upominki w postaci słodyczy.
Po wykonaniu swojej pracy Święty i jego świta ruszyli dalej w świat, aby uszczęśliwiać ludzi.

Sławomir Łudzik, kl. lllb

Mikołajki w Bochni      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


6 grudnia dzieci z klasy I , II i III pojechały na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. To była specjalna wycieczka, bo czekał na miejscu na dzieci Mikołaj. Po długiej podróży autokarem maluchy musiały zjechać windą górniczą ponad 200 metrów pod ziemię. To było ogromne przeżycie, bo winda jechała bardzo szybko w ciemnym szybie toteż piski i krzyki słychać było chyba nawet w Korzkwi. Na dole wraz z przewodnikami dzieci przeszły korytarzami solnymi do Komory Ważyn, gdzie przygotowano wiele atrakcji : teatrzyk, malowanie twarzy, dyskotekę. Na koniec każde dziecko spotkało się z Mikołajem i otrzymało paczkę pełną słodkości oraz książeczkę "Legendy bocheńskie". Wracając do windy każdy oczywiście musiał sprawdzić (na swój sposób), czy na pewno korytarze są słone. Wszyscy bardzo zadowoleni wrócili do domu z nadzieją, że jeszcze wrócą do bocheńskiej kopalni, może nawet na noc. A wtedy będzie się działo!

M. Kruczek

Gminny Turniej Siatkówki      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


5 grudnia w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Siatkówki. W zawodach wzięły udział męskie i żeńskie drużyny z gimnazjów w Korzkwi, Zielonkach oraz Bibicach.
Rozgrywki rozpoczęły się o godz. 9:00, kiedy to nasi nauczyciele wychowania fizycznego powitali wszystkich uczestników. Została wylosowana kolejność meczów i po krótkim przypomnieniu zasad rozpoczęły się rozgrywki. Na "pierwszy ogień" poszły męskie drużyny Korzkwi i Bibic. Po trudnym i niestety, przegranym pierwszym secie gospodarze wygrali to starcie 2-1. Kolejne mecze toczyły się już bez napięcia, które panowało podczas pierwszego spotkania, chociaż ciągle można było wyczuć atmosferę stresujących zmagań sportowych. Nasze dziewczęta gładko wygrały oba mecze 2-0. Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie chłopców z drużyną z Zielonek. Tymi zwycięstwami zespoły z Korzkwi zapewniły sobie awans do kolejnej rundy zawodów siatkarskich.
Na sam koniec turnieju Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczestnikom. Po takim sukcesie liczymy na kolejne osiągnięcia naszych drużyn.

Sławomir Łudzik, kl. lllb

Na lekcji o filmie 

We wtorek, 4 grudnia uczniowie wszystkich klas gimnazjum wraz z nauczycielami udali się na lekcję filmową do Centrum Kultury Rotunda. Ze szkoły wyjechaliśmy o 10.30 i po około 30 minutach byliśmy na miejscu.
Po przybyciu zajęliśmy wyznaczone miejsca i czekaliśmy na rozpoczęcie zajęć. Najpierw odbył się wykład na temat gatunków filmowych, ilustrowany przykładami pochodzącymi ze znanych produkcji. Mogliśmy się również wykazać własną wiedzą w czasie kilku quizów. Następnie obejrzeliśmy film pt. ,,Bandslam". Opowiada on o nastolatkach, którzy bardzo się od siebie różnią i pochodzą z różnych środowisk. Jest jednak jedna wspólna rzecz, która ich łączy, muzyka. Po zakończeniu seansu wyszliśmy z sali i udaliśmy się do autobusów. W czasie drogi powrotnej panowała bardzo miła atmosfera.
Wyjazd bardzo nam się spodobał. Wszyscy z chęcią ponownie wybralibyśmy się na podobną wycieczkę.

Katarzyna Kwiecień, kl. IIIB

Bohaterowie Szlachetnej Paczki 2012 z Korzkwi      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Bohaterstwo to jedna z najważniejszych wartości w projekcie SZLACHETNA PACZKA. Wszystkie osoby, które angażują się w projekt, mają odwagę zaryzykować i przeciwstawiać się przeciwnościom losu dla dobra innych - rodzin żyjących w niezawinionej biedzie(...).
Bohaterem można stać się wspierając akcję finansowo lub przygotowując paczkę dla rodziny w potrzebie. Kiedy nie oglądasz się na innych, dostrzegasz potrzebujących i pomagasz nie czekając aż pomoże im ktoś inny, stajesz się bohaterem(...).
SZLACHETNA PACZKA istnieje, żeby inspirować ludzi, do tego, by stawali się bohaterami!

Taki tekst otwiera tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki na stronie internetowej projektu. Wynika z niego, że uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Korzkwi już po raz drugi stali się bohaterami - w tym roku również pomogli dwu rodzinom: jednej z Małopolski, drugiej z województwa świętokrzyskiego.

Przez dwa tygodnie trwała akcja zbierania artykułów potrzebnych siedmioosobowej rodzinie wybranej spośród tysięcy potrzebujących. Akcję koordynowali uczniowie klasy 1 gimnazjum, sali na magazynowanie darów użyczyli piątoklasiści. Wychowawcy klas przypominali i zachęcali swoich wychowanków do dzielenia się z potrzebującymi pomocy rówieśnikami, informowali o akcji rodziców. Nauczyciele angażowali się w segregowanie i pakowanie artykułów przyniesionych przez darczyńców. A ich ilość wkrótce przerosła oczekiwania!

Dzięki hojności szkolnej społeczności Monika, Asia, Piotrek, Karolina i Julka wraz z rodzicami otrzymali 19 szlachetnych paczek - pełnych niezbędnych produktów spożywczych, środków czystości, butów, ubrań, artykułów szkolnych, naczyń. A przede wszystkim pełnych życzliwości i serca! W tym roku darczyńcy spełniali marzenia, kupując dla dzieci gitarę, ofiarowując niebieski zegarek czy błękitnego jednorożca.

Darów przyniesiono tak dużo, że w ostatniej chwili koordynatorzy postanowili obdzielić nimi jeszcze jedną rodzinę. Część zgromadzonych artykułów pojechała z dużym transportem do potrzebujących pomocy z województwa świętokrzyskiego.

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom oraz tym, którzy pomogli w organizacji i sprawnym transporcie paczek. Jesteście bohaterami!!!


szkolny koordynator akcji

Anna Kamińska

Otrzęsiny      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 29.11.2012 w naszej szkole odbyła się dyskoteka połączona z otrzęsinami pierwszych klas gimnazjum. Tematem całej imprezy był ,,Powrót do dzieciństwa". Organizatorami tego byli drugoklasiści z gimnazjum. W jury zasiedli: pani dyrektor - Regina Styn, przewodniczący Samorządu Szkolnego - Sławomir Łudzik oraz pani Małgorzata Kruczek- opiekun samorządu.
Pierwszym zadaniem było zaśpiewanie kołysanki. Cała publiczność była niezwykle rozbawiona, a uczniowie bardzo dobrze sobie poradzili. Kolejną niełatwą konkurencją było rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami. Jednym z nich był pampers, a drugim dziecięcy nocnik. Trzeba przyznać, że starsi koledzy są bardzo pomysłowi. Duży zachwyt wśród zebranych wzbudził także rajd z przeszkodami dziecięcym wózkiem. Na początku uczniom szło dobrze, lecz później robiło się coraz trudniej.
Po zaliczeniu wszystkich konkurencji pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona korzkiewskich gimnazjalistów, a później rozpoczęła się dyskoteka.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Miejmy nadzieję, że za rok otrzęsiny będą również tak udane.

Klaudia Bryła, kl. IIIB

WIZYTA NAUCZYCIELI NIEMIECKICH Z RATSGYMNASIUM W MINDEN
W RAMACH PROGRAMU COMENIUS SOCRATES 

W listopadzie 2012 roku gościli przez 5 dni w naszej szkole nauczyciele niemieccy z Ratsgymnasium Minden. Przybyli oni w ramach projektu Comenius Socrates. W trakcie wizyty prowadzili lekcje języka niemieckiego dla 21 uczniów naszego gimnazjum, którzy uczestniczą w tymże przedsięwzięciu projektowym. Podczas pobytu niemieccy pedagodzy mieli okazję wziąć udział w dniu niemieckim, który został przygotowany przez uczniów klasy I i II naszego gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Kapel, Renaty Madej i Joanny Błockiej. Młodzież gimnazjalna brała udział w konkursie wiedzy o Niemczech, uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w konkursie plastycznym na zaprezentowanie wybranego zabytku niemieckiego. Uczniowie klas najmłodszych przygotowali wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami mini projekty o kompozytorach niemieckich oraz typowych potrawach pochodzących z różnych regionów Niemiec. Klasa VI a zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie i językowe w trakcie przedstawienia pt. "Czerwony Kapturek", które powstało pod kierunkiem pani Renaty Madej. Naszych gości nie ominęły również inne atrakcje, goszcząc w Korzkwi, odwiedzili korzkiewski zamek i odbyli krótki spacer po okolicznym parku. Zwiedzili również okolice Rynku Głównego w Krakowie oraz wysłuchali pięknego koncertu w Filharmonii Krakowskiej. Jednak co dobre, szybko się kończy, nasi goście musieli wrócić do swojego kraju. Pełni wrażeń i zadowoleni z pobytu odjechali do swoich domów i codziennych obowiązków.

Renata Madej

Andrzejkowe wróżby      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 29 listopada 2012 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyły się andrzejkowe wróżby. Organizatorką całej imprezy była pani Anna Czoch. W role czarownic wcieliły się: Klaudia Nowacka, Klaudia Bryła, Katarzyna Kwiecień i Magdalena Talanda, a Klaudia Łudzik wystąpiła jako Cyganka.
Zabawę rozpoczęliśmy od opowieści Pani Ani na temat pogańskich zwyczajów. Młodsi uczniowie z zaciekawieniem podziwiali powstawanie "tajemniczej mikstury", którą najważniejsza wróżka dla nich wyczarowała. Następnie odbyła się tradycyjna wróżba polegająca na ustawianiu lewych butów - jeden za drugim. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, kto jako pierwszy weźmie ślub. Później każdy uczeń mógł podchodzić do stanowisk. Cyganka odczytywała naszą przyszłość z kart. Klaudia Bryła przygotowała dla nas rzut sznurkiem, dzięki któremu mogliśmy się przekonać, jak będzie wyglądało nasze życie. Na stanowisku Kasi były filiżanki, pod którymi kryły się różne przedmioty symbolizujące przyszłość każdego z nas. U Klaudii Nowackiej można było dowiedzieć się o ilości potomstwa, które będziemy mieli w przyszłości oraz płci tych dzieci. Magda również opowiadała o tym, co nas spotka.
Ten dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci naszych młodszych kolegów. Miejmy nadzieję, że wszystkie przepowiednie się spełnią!

Dziady w klasie pierwszej      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W listopadzie nasza klasa przygotowała inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.
Podzieliliśmy się na trzy grupy i każda przedstawiała wylosowany fragment, opowiadający o jednym z duchów. Wszyscy z dużym zapałem zabraliśmy się do pracy, wykazaliśmy się pomysłowością i zaangażowaniem, a niektórzy z nas odkryli swoje talenty aktorskie. Zadbaliśmy o właściwy - niesamowity - nastrój, zgodnie z zaleceniem Guślarza: "w oknie zawieście całuny"... oraz kostiumy i dekoracje, a nawet efekty specjalne.
Niestety, nie mieliśmy za wiele czasu i nie zdążyliśmy nauczyć się tekstów na pamięć. Z tego powodu przedstawienie nie było należycie dopracowane.
Następnym razem zaprezentujemy się już dobrze przygotowani. Nauczeni pierwszym doświadczeniem, pomyślimy o każdym szczególe. Wszystko będziemy mieć dopięte na ostatni guzik. Już wkrótce zapraszamy na nową odsłonę.

Martyna Wolak
Karolina Świstak
Natalia Kaczmarczyk
Angelika Łudzik

Święto Niepodległości      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 9 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły ze-brali się w sali gimnastycznej, by razem uczcić Święto Niepodległo-ści.
Nastrój był podniosły i poważny. Podczas tej uroczystości uczniowie recyto-wali wiersze na temat naszej ojczyzny, opowiadali o historii Polski pod zaborami i podczas I wojny światowej, a chór zaśpiewał pieśni o tematyce patriotycznej, m.in. ,,Bartoszu, Bartoszu'', ,,Legiony'' i ,,Deszcz, jesienny deszcz''. Ponadto, ogłoszono wyniki konkursu plastycznego, który wygrała Julia Regulska z klasy IV i muzycznego - tu w poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęli: Mikołaj Rajca i Patrycja Macała-Wrześniowska (klasy: 1-3), Natalia Marriott-Rybka i Klaudia Kuciel (klasy: 4-6) i Iza Krokosz (gimnazjum). Zwycięzcy konkursu muzycznego zaprezentowali swoje pieśni w szkole, a dnia 10 listopada zaśpiewali podczas uroczystości, która odbyła się w zamku w Korzkwi.

Klaudia Nowacka, kl. IIIB

Dzień Zwierzaka      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek 9 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Zwierzaka. Impreza zgromadziła na wspólnej zabawie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I - III. Rano wszyscy zebrali się w sali przedszkolaków, aby zaprezentować przygotowywane wcześniej wiersze i piosenki o zwierzętach. Dzieci wypadły doskonale, dlatego w tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim uczniom oraz wychowawczyniom klas za trud włożony w zorganizowanie występów. Następnie odbył się quiz, który przygotowała i przeprowadziła pani Anna Czoch. Klasy I, II i III szkoły podstawowej wytypowały do udziału w nim po trzech reprezentantów. Wszyscy radzili sobie świetnie, ale faworytem okazała się klasa III. W przerwie quizu najmłodsi uczniowie, czyli zerówkowicze, zatańczyli słynny przebój ''kaczuszki''. Na zakończenie imprezy każda z klas otrzymała kalendarz na 2013 rok ze zdjęciami psów i kotów.
Imprezę uświetniła także wystawa zdjęć i rysunków wykonanych przez dzieci i ich rodziców, które można oglądać na korytarzu szkolnym. Najciekawsze prace zostały nagrodzone przez wychowawczynie świetlicy drobnymi upominkami.
Z niecierpliwością czekamy jeszcze na wizytę pani dogoterapeutki, która miała przyjechać do nas w tym dniu na warsztaty z udziałem swojego psa rasy Labrador, jednak ze względu na chorobę pieska spotkanie zostało przełożone na inny termin.
Na zakończenie chcemy zachęcić wszystkich do udziału w akcji organizowanej przez Samorząd Szkolny ''Gwiazdka dla zwierzaka'', celem której jest zbiórka karmy, kocyków, zabawek itp. na rzecz krakowskiego schroniska dla zwierząt.

Anna Czoch

Podsumowanie konkursu "Pieśń patriotyczna"
na zamku w Korzkwi      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


"Sztuka na kółkach" w Korzkw 29 października w kościele w Korzkwi, który znajduje się niedaleko naszej szkoły, odbyły się warsztaty z zakresu sztuki i kultury. Udział brały klasy drugie gimnazjum, szóstoklasiści oraz uczniowie z kl. 1 i kl. 2 nauczania początkowego.
Organizatorki opowiadały nam o całym projekcie. Ich zadaniem jest wy-kreowanie w przestrzeni zabytków bli-skich i znanych lokalnej społeczności, na przykład w miejscowej świątyni lub pałacu, pewnego rodzaju "przestrzeni muzealnej", atrakcyjnego miejsca, od którego można zacząć swoją przygodę ze sztuką. W przestrzeni tej prowadzą interaktywne warsztaty dotyczące różnych zagadnień z zakresu ikonografii, architektury, technik artystycznych, stylu, percepcji dzieła itp. Poruszają także tematy z zakresu tury-styki, ochrony dziedzictwa kulturowego, a także aktywnego promowania kultury i swojego regionu.
Jednym z zadań uczniów było od-nalezienie atrybutów świętych, znajdujących się w kościele. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakie niektóre z nich mają niezwykłe znaczenie. Czasa-mi nie zwracamy uwagi na to, ile w ko-ściele ukrytych jest znaków. Dowiedzieliśmy się, że wszystko jest sensownie dobrane i poukładane, tworząc całość. Nawet najmniej istotny drobiazg odgrywa ważną rolę w całej tej kościelnej hierarchii.
Myślę, że te warsztaty nauczyły nas bardzo wiele, nie tylko tego, że nasz kościół jest zabytkiem i że należy o niego dbać, ale także tego, że jest atrakcyjnym miejscem do odkrywania sztuki i zachęca do użycia swojej wyobraźni, aby zrozumieć kierowany do nas kościelny przekaz.

Aleksandra Górska, kl. IIb

Wycieczka do ogrodu doświadczeń w Krakowie      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Całkiem niedawno zaczynaliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Abyśmy nie zapomnieli letnich przygód, wychowawczyni zorganizowała dla nas naukową wycieczkę. Celem był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema potocznie zwany Krakowski Ogród Doświadczeń. Jest to park edukacyjny utworzony w 2007 r. w Krakowie. W Ogrodzie przygotowanych jest około 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami.
Ogród sam w sobie był bardzo atrakcyjny dla wszystkich. Nikogo nie zniechęcił zimny poranek. Odważnie, z podniesionymi głowami i szeroko otwartymi oczami wyruszyliśmy do świata eksperymentów. Wspomniany park to miejsce gdzie można się świetnie bawić i uczyć.
Największym zainteresowaniem uczniów cieszyła się duża platforma równowagowa. Wszyscy ochoczo wdrapywaliśmy się na platformę badając jak zachowa się urządzenie pod wpływem przemieszczania się dzieci. Po tym doświadczeniu każdy, kto brał w nim udział zobaczył, jakie znaczenie ma dla położenia platformy środek ciężkości.
Wyjątkową atrakcją okazała się też rura głosowa. Mimo, że jej funkcje zostały wyparte przez telefonie głównie komórkową, to sama idea urządzenia jest nadal aktualna. No cóż kolejny dowód na twierdzenie - fizyka rządzi światem
Nie wszystkie doświadczenia uczniowie wykonywali zgodnie z instrukcjami.
Prócz eksperymentowania oglądaliśmy film pod tytułem "Mała gwiazdka" Opowiadał on o gwiazdce szukającej planet, która znalazła układ słoneczny i została nazwana Słońcem.
Przedmiotem westchnień wielu uczniów był żyroskop. Śmiałek siadał na urządzeniu, po czym był obracany na wszystkie strony. Zabawa dość ryzykowna zwłaszcza dla wrażliwych dzieci.
W ogrodzie każdy mógł odkryć, że jest cząstką natury i podlega jej prawom. Wycieczka była bardzo interesująca i udana. Wszyscy wrócili zadowoleni.

Klaudia Małucha kl. III

Zielona szkoła w Porąbce
Klasa I gimnazjum i III szkoły podstawowej      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniu 15 października wyjechaliśmy na pięć dni w Beskid Żywiecki, do miejscowości Porąbka. Była to nasza pierwsza klasowa wycieczka w gimnazjum.
O godzinie 8.15 na parkingu szkolnym czekał na nas autokar, który zawiózł nas na miejsce. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo podekscytowani i nie mogli się już doczekać zakończenia podróży. Nasi chłopcy byli zachwyceni widokiem "orlika" tuż obok naszego ośrodka. Już do końca pobytu w Porąbce każdą wolną chwilę spędzaliśmy właśnie tam, grają w piłkę nożną i koszykówkę.
Gdy już rozlokowaliśmy się w pokojach i rozpakowaliśmy nasze bagaże , wychowawcy Domu Wczasów Dziecięcych zaprosili nas na spotkanie, na którym przedstawili nam regulamin i zasady pobytu w ośrodku. Po zebraniu zorganizowano przyjemny spacer po okolicy, na którym mieliśmy okazję podziwiać piękną, złotą jesień w Porąbce. Wieczorem odbyły się zajęcia sportowe, a później quiz, na którym każdy mógł sprawdzić zdobytą wiedzę.
Następnego dnia odbyły się zajęcia lekcyjne, a później organizatorzy zaoferowali nam różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Wieczorem, po kolacji bawiliśmy się na dyskotece, której wszyscy z niecierpliwością oczekiwali.
W środę pogoda była wspaniała, co dało nam szansę aby przejść się w góry. Postanowiliśmy pójść w ślady naszego patrona Jerzego Kukuczki i zdobyć nasz Beskidzki szczyt.
W czwartek rano pojechaliśmy do Ustronia, gdzie w leśnym parku, mogliśmy podziwiać wspaniale zorganizowane pokazy tresury jastrzębi i sów. Podczas pobytu w Ustroniu przespacerowaliśmy się leśną ścieżką edukacyjną i kupiliśmy pamiątki, a później długo bawiliśmy się na prawie pustym, dużym placu zabaw nie tylko dla maluchów. Wielkie huśtawki, "pajęczyna" do wspinaczki, trampolina i specjalna karuzela była dla nas okazją do szalonych wygibasów, które doprowadziły naszą wychowawczynię do stanu podwyższonego ciśnienia tętniczego. W końcu kazała nam zejść z wszelkich urządzeń i musieliśmy już wracać do autokaru. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni a wieczorem znów bawiliśmy się na dyskotece poprzedzonej wspólnym śpiewaniem karaoke.
W ostatni dzień naszego pobytu w Porąbce rano zorganizowano konkurs , który polegał na znajomości roślin i drzew. Były też różne zabawy i gry zespołowe, tory przeszkód i wiele innych ciekawych zajęć. Były one zresztą organizowane codziennie, zawsze coś innego.
Przed wyjazdem otrzymaliśmy dyplomy za różne osiągnięcia zdobyte podczas pobytu w Domu Wczasów Dziecięcych oraz bardzo podziękowaliśmy opiekunom za pobyt w Porąbce, wspaniałe zajęcia i liczne dyskoteki. Później załadowaliśmy nasze walizki do autokaru i ruszyliśmy do Inwałdu - wspaniałego parku miniatur. Mieliśmy okazję obejrzeć tam wiele miniaturowych budowli z różnych krajów i kultur. Makiety budynków były naprawdę imponujące. Po obejrzeniu wszystkich miniaturowych konstrukcji mieliśmy trochę czasu wolnego dla siebie na zakupienie pamiątek, czy skorzystanie z atrakcji w parku. Gdy już zakończyliśmy wizytę w Inwałdzie, ruszyliśmy wreszcie w drogę powrotną do Korzkwi.
Wycieczka była naprawdę wspaniała, wszystkim bardzo się podobało. Na pewno kiedyś zatęsknimy za tym pięknym miejscem i będziemy chcieli je odwiedzić jeszcze raz.

Karolina Fundament, Krzysztof Kozyra, klasa I

Noc w Szkole      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Z 12 na 13 października 2012 miała miejsce tzw. "noc w szkole", zwyczajowa już w naszej szkole impreza integracyjna dla pierwszoklasistów.
Lecz przed "nocą" odbyła się bardzo zajmująca gra terenowa w okolicy naszej szkoły. O godzinie 17:30 przed szkołą mieli się spotkać wszyscy uczestnicy. Nie stawiło się tylko kilka osób, z ważnych powodów. Czekały na nas pani dyrektor Regina Styn, pani pedagog Anna Bełzowska, pani Małgorzata Kruczek i nasza wychowawczyni pani Joanna Błocka. Nasz ekwipunek, czyli śpiwory, prowiant oraz inne potrzebne rzeczy zostały zniesione do sal, gdzie mieliśmy spać.
Gimnazjaliści udali się następnie na przyszkolne trawniki aby posadzić żonkile zakupione wcześniej w ramach akcji "Pola Nadziei" a także podzielić się na grupy, które poźniej miały uczestniczyć w grze terenowej. Pogoda sprzyjała, chociaż było trochę chłodno. Pięcioosobowe drużyny dostały mapy od organizatorów czyli od harcerzy ZHP. Natychmiast udaliśmy się do pierwszych punktów na mapie.
Wrażenia były niesamowite ponieważ już w momencie wyruszenia natychmiast zrobiło się ciemno. Błoto, woda, kurz, zarośla dawały się we znaki, raz po raz ktoś wzdychał: "nie wiem kto będzie mył te buty"! Mimo to zabawa była świetna. Pod koniec gry zrozumieliśmy, że najważniejsze było granie drużynowo i poleganie na kapitanie, który był oczami oraz uszami drużyny. Z kolei w jednym z zadań, gdzie związani byliśmy liną i musieliśmy przejść przez wielką rurę leżącą w strumienu, najważniejsza była ostatnia osoba w rzędzie, utrzymująca równowagę za wszystkich. Okazało się że obeszliśmy okolicę i ostatni etap był niedaleko zamku w Korzkwi.
Już w szkole odbyło się losowanie sali, gdzie miały spać dziewczyny a gdzie chłopcy - wszyscy chcieliśmy spać w "ósemce". O to był mały spór , ale wychowawczyni zaradziła i losowaliśmy kawałki kredy. Kto wylosował dłuższy, miał spać w ukochanej sali. Wybrano po jednym przedstawicielu od chłopców i od dziewcząt i... dłuższy kawałek wylosowali chłopcy!
Nadszedł czas na kolację, którą sami przygotowaliśmy - wielkim powodzeniem cieszyła się sałatka Karoliny Fundament oraz tosty z Nutellą Michała Rudowskiego, zresztą wszystko było bardzo smaczne i szybko zniknęło. Na szczęście mieliśmy jeszcze mnóstwo chipsów, paluszków, cukierków, ciastek i napojów! Obejrzeliśmy razem, leżąc na materacach, kocach I karimatach bardzo ciekawy film na temat wspinaczki górskiej oparty na prawdziwych wydarzeniach, zatytułowany "Czekając na Joe". Wprawdzie nie był to film o naszym patronie szkolnym ale dał nam wyobrażenie o trudach zdobywania gór oraz jeszcze raz uswiadomił nam, jak wybitnym człowiekiem był Jerzy Kukuczka.
W nocy, zamiast spać, gadaliśmy, śmialiśmy się, robiliśmy sobie nawzajem kawały i ogólnie trochę szaleliśmy a nasza wychowawczyni miała z tym niemały problem. W końcu jednak, nad ranem zasnęliśmy. Nazajutrz największym problemem było chyba wstanie, posprzątanie i spakowanie się.
Na pewno wszystkim się podobało i dobrze wspominają to pierwsze wspólne doświadczenie. Nie możemy już doczekać się kolejnej takiej nocy!

Karolina Fundament, Krzysztof Kozyra, klasa I

Spotkanie najmłodszych z policją      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Święto pieczonego ziemniaka      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jest już jesień i zakończyły się już wykopki. Klasa 0, I i II postanowiły uczcić wesołą zabawą jesiennego króla czyli ziemniaka. Uczniowie udali się do pięknie położonej w Prądniku Korzkiewskim stadniny koni "Botoja", która o tej porze roku tonie w kolorowych liściach i wygląda bajkowo. Na miejscu, na dzieci czekały atrakcje od jazdy konnej przez wesołe pląsy, gry i zabawy, aż do suto zastawionego stołu. Jak na takie święto przystało, na talerzach królował jego wysokość ziemniak. Potem każde dziecko, które miało ochotę i odwagę dosiadało rumaka. Oczywiście chętnych było wielu. Wszyscy świetnie sobie radzili, chociaż dla niektórych był to pierwszy kontakt z tak dużym zwierzęciem. Najodważniejsi próbowali nawet kłusować. Pogoda dopisała, a czas szybko płynął i niestety nadszedł czas powrotu. Z wesołymi buziami, nieco zmęczeni i umorusani, ale za to ze śpiewem na ustach dzieci wróciły do szkoły. Jesteśmy przekonani, że taką wyprawę musimy powtórzyć, bo była niezwykle udana.

M. Kruczek

Pierwszoklasiści są wśród nas      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Dnia 12.10.2012r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. U nas obchodziliśmy także Dzień Patrona - Jerzego Kukuczki.
O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość dla szkoły podstawowej, podczas której uczniowie pierwszej klasy zostali pasowani na uczniów. Na początku Pani Wicedyrektor - Regina Adamska zabrała głos i przywitała wszystkich zebranych gości oraz powiedziała kilka słów na temat naszego patrona. Po krótkim czasie pierwsza klasa zaprezentowała swoje przedstawienie, które mali aktorzy przygotowali pod czujnym okiem pani Urszuli Kowackiej-Kwinty na tę uroczystość. Nauczyciele i zebrani rodzice byli pod ogromnym wrażeniem ich talentu oraz znakomitej pamięci i nagrodzili artystów gromkimi brawami.
Potem nastąpiło uroczyste wprowadzenie Sztandaru Szkoły i odśpiewanie przez zebranych hymnu Polski. Następnie przyszedł bardzo ważny moment dla pierwszaków - ich ślubowanie. Pani Dyrektor - Regina Styn przy śpiewie chóru szkolnego zaczęła pasować pierwszoklasistów na uczniów.
Po zakończeniu ceremonii Sztandar Szkoły został wyprowadzony z sali. Wtedy przyszła pora na obejrzenie krótkiego filmu dokumentalnego na temat naszego patrona, przygotowanego przez uczniów klasy I gimnazjum: Kajetana Kruczka i Dawida Krzywdę. W prezentacji uwzględniono najważniejsze momenty z życia Jerzego Kukuczki oraz wypowiedzi ludzi, którzy dobrze go znali. Film ten wzbudził zainteresowanie nie tylko uczniów, ale także nauczycieli oraz zebranych gości. Byli oni pod dużym wrażeniem trudu włożonego w tę pracę.
W czasie spotkania ogłoszono także wyniki zorganizowanych w szkole konkursów. Szczegółową listę laureatów drukujemy na następnej stronie.
Na samym końcu Chór Szkolny wykonał dwie piosenki, a Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy w jakiś sposób włączyli się do organizacji tej uroczystości. Następnie uczniowie udali się do swoich klas na kolejne lekcje.

Klaudia Bryła klasa IIIb

"Dzień Nauczyciela" w gimnazjumDnia 12. października 2012 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela.
W tym dniu wszyscy uczniowie dziękowali pracownikom naszej szkoły za trud i pracę włożoną w nasze wychowanie.
O godzinie 12:00 rozpoczęła się akademia dla gimnazjalistów. Zebrani w sali gimnastycznej uczniowie zaśpiewali hymn Polski. Następnie Pani Dyrektor - Regina Styn przywitała wszystkich i pokazała nam bardzo starą kronikę szkolną. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali kilku opisanych w niej wydarzeń. Dzięki temu dokumentowi możemy dowiedzieć się, jak wyglądała nasza szkoła, gdy została wybudowana, jak odbywały się poszczególne uroczystości i jakie panowały tu zwyczaje. Każdy chętny do poczytania owej kroniki może poprosić Panią Dyrektor o jej udostępnienie.
Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych gimnazjum, podczas którego chór zaśpiewał piosenkę "Dni, których nie znamy". Potem zostały wręczone nagrody dla zwycięzców szkolnego konkursu plastycznego dotyczącego gór, a samorząd złożył życzenia wszystkim nauczycielom i wręczył kwiaty na ręce Pani Dyrektor.
Później odbył się konkurs o naszym patronie, w którym wzięły udział trzyosobowe zespoły z każdej klasy. Wszyscy spisali się znakomicie, prezentując bogatą wiedzę o górach i Jerzym Kukuczce. Zwyciężyły uczennice klasy IIIb - Klaudia Bryła, Katarzyna Kwiecień i Klaudia Łudzik, które wygrały portret naszego patrona narysowany przez Klaudię Świątek. Pozostałe grupy otrzymały symboliczne upominki w postaci książek. Na koniec chór zaśpiewał kilka znanych górskich piosenek.
Uroczystość przygotowali: p. Joanna Błocka, p. Anna Kamińska, p Anna Bełzowska i p. Witold Żiżka.

W imieniu uczniów jeszcze raz chcielibyśmy życzyć Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Naszej Szkoły wytrwałości, cierpliwości i sukcesów w pracy.

Klaudia Łudzik, klasa IIIb

Warsztaty o niepełnosprawności      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


10 X w klasie drugiej odbyły się warsztaty " Niepełnosprawni są wśród nas"zorganizowane przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego , których celem było przybliżenie dzieciom życia codziennego osób niepełnosprawnych . W bardzo przystępny i ciekawy sposób pokazano dzieciom z jakimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne.
Dzieci z klasy drugiej bardzo chętnie brały udział w dyskusji, podawały wiele pomysłów jak można pomóc ludziom niepełnosprawnym. Ciekawym elementem warsztatów były ćwiczenia praktyczne oraz zapoznanie się z przedmiotami, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym. Dzieci miały okazję zagrać w karty i domino dla osób niewidzących. Próbowały poruszać się za pomocą laski dla osób niewidzących, a także próbowały nalać wodę do szklanki z zawiązanymi oczami. Czynność ta była możliwa dzięki specjalnemu urządzeniu dźwiękowemu. Dzieci dowiedziały się, że niewidzący grają w piłkę nożną, a osoby bez nóg i rąk pięknie malują. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa oraz nagrodę.
Warsztaty bardzo się dzieciom podobały i wiele ich nauczyły. Na pewno dzieci stały się bardziej tolerancyjne i wrażliwe na problemy innych.

M. Kruczek

Zaciąg zuchowy      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


27 września, jak co roku do naszej szkoły przybyli harcerze, którzy przeprowadzili zaciąg zuchowy w klasach 0-III, a także harcerski w klasie IV. W naszej szkole działają dwie drużyny: harcerska "Widmo" i I Korzkiewska Gromada Zuchowa "Zamkowe Orły". W czasie spotkania dh. Piotr oraz druhny Ewelina i Dominika pokazały najmłodszym uczniom wiele ciekawych pląsów i zabaw. Opowiadali o zbiórkach i obozach harcerskich.
Każdy, kto chce wesoło się bawić, poznać wielu wspaniałych ludzi, zwiedzić ciekawe miejsca, sprawdzić samego siebie może przyjść na zbiórkę.
Harcerze spotykają się w soboty o 9.00, a zuchy o 10.30 w naszej izbie harcerskiej.

ZAPRASZAMY!

Małgorzata Kruczek

Pola Nadziei 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się w tym roku do akcji. Dnia 04.10.2012 gimnazjaliści wzięli udział w wielkiej kweście na rzecz Hospicjum im. świętego Łazarza w Krakowie. Jej celem było sprzedanie jak największej ilości cebulek żonkili. Całość pieniędzy ze sprzedaży została przekazana dla ludzi potrzebujących z hospicjum.
Koordynatorka akcji, pani Anna Sawczuk, wybrała trzydziestu sześciu uczniów i podzieliła ich na dwie grupy. Razem z moimi kolegami z pierwszej grupy wyszliśmy ze szkoły o 8:30, aby pod opieką pani dyrektor Reginy Styn i pani Anny Kamińskiej zameldować się przy Bunkrze Sztuki w Krakowie. Tam otrzymaliśmy identyfikatory, koszulki z logo akcji i cebulki kwiatków oraz puszki, w które mogliśmy zbierać pieniądze. Trochę stremowani wyruszyliśmy na Rynek. Nasza zmiana trwała od 9:30 do 11:30. W drodze spotykaliśmy grupy uczniów z innych szkół - każda z nich miała przydzielony inny rejon Starego Miasta.
Na początku trochę się wstydziliśmy podchodzić do wszystkich, ale potem było już z górki. Większość ludzi reagowała bardzo sympatycznie, chociaż zdarzali się też mniej przyjemni, ale o tych się nie pamięta. Niektórzy zanim jeszcze zdążyliśmy podejść, już pytali, o co chodzi i dawali pieniądze. Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Około 11:00 na Rynku zaczęło się kręcić wielu ludzi, którzy chętnie oferowali pomoc. Wtedy udało się nam sprzedać najwięcej cebulek.
Druga grupa pod opieką pani Anny Sawczuk i pani Anny Bełzowskiej swoją zmianę zaczynała o 11:30 - przekazaliśmy im wszystkie akcesoria. Oni na zakończenie akcji wzięli udział w marszu żonkilowym, posadzili symboliczne kwiaty na Plantach, do szkoły wrócili o zmroku.
Nasi młodsi koledzy samodzielnie pod opieką swoich wychowawczyń - p. M. Kruczek, p. U. Kwinty i p. E. Staniszewskiej - sadzili zakupione przez siebie cebulki na skarpie przy szkole. Na wiosnę mamy nadzieję powitać żonkilowe pole nadziei w Korzkwi.
Całą akcję uważam za bardzo udaną. Zainteresowanie było ogromne. Myślę, że takie przedsięwzięcia są dobrym pomysłem. Inwestując tak niewielki wkład, można pomóc wielu potrzebującym.

Martyna Wolak

Rajd Neandertala


 

Dnia 27. września grupa uczniów z trzecich klas naszego gimnazjum pod opieką pani dyrektor - Reginy Adamskiej wybrała się do Ojcowskiego Parku Narodowego na "Rajd Neandertala" organizowany dla zaprzyjaźnionych gimnazjów przez zarząd parku.
O godzinie 8:15 odjechaliśmy sprzed budynku szkoły i już pół godziny później byliśmy na miejscu, gdzie czekali na nas organizatorzy z pierwszym zadaniem. W czteroosobowych zespołach, na które podzieliliśmy się już wcześniej, musieliśmy rozwiązać test, który sprawdzał naszą wiedzę na temat OPN, a następnie ruszyliśmy wyznaczonym szlakiem. Po drodze była sprawdzona nasza znajomość fauny, flory i miejsc znajdujących się na obszarze rezerwatu. Ostatnim punktem wędrówki był Zespół Szkół w Woli Kalinowskiej, gdzie zostaliśmy poczęstowani ciepłą herbatą i kiełbaską z grilla.
Po pewnym czasie zostały ogłoszone wyniki, jednakże żadnemu zespołowi z naszej grupy nie udało się uzyskać miejsca na podium. Mimo porażki z uśmiechem na ustach wróciliśmy do szkoły i na pewno dobrze będziemy wspominać tę wyprawę.

Sławomir Łudzik kl. lllb

GIMNAZJALIŚCI Z KORZKWI ODWIEDZILI UCZNIÓW PARTERSKIEJ SZKOŁY
RATSGYMNASIUM W MINDEN
KOLEJNA WYMIANA MŁODZIEŻY
POLSKO-NIEMIECKIEJ KORZKIEW-MINDEN


 

We wrześniu bieżącego roku uczniowie korzkiewskiego gimnazjum udali się wraz z opiekunami panią Agnieszką Kapel i Renatą Madej z rewizytą do Niemiec, do pięknej i malowniczej miejscowości Minden, w której znajduje się partnerska szkoła Zespołu Szkół w Korzkwi.
Gimnazjaliści byli goszczeni w domach swoich niemieckich kolegów, których poznali podczas ich marcowego pobytu w Polsce. W trakcie wyjazdu polscy uczniowie mieli możliwość poznania niemieckiego systemu edukacji i odbyli razem ze swoimi przyjaciółmi wspólne zajęcia lekcyjne w świetnie wyposażonej szkole swoich gospodarzy. Pobyt w Niemczech był pełen różnych interesujących i ciekawych atrakcji. Korzkiewska młodzież miała możliwość zwiedzenia wielu wspaniałych i niepowtarzalnych miejsc, wśród których należy wymienić Minden - urocze i pełne przepięknych budowli miasto. Młodzi ludzie zwiedzili również Hameln, gdzie byli oprowadzani przez przewodnika przebranego za znanego wszystkim, z baśni braci Grimm, Szczurołapa. Podczas pobytu nie zabrakło także wycieczki do pełnej uroku Bremy, małego uzdrowiskowego miasteczka o nazwie Bad Salzuflen, jak również do Detmold - miasta posiadającego wspaniałą atmosferę i do miejscowości Bueckeburg, w której znajduje się zapierający wszystkim dech w piersiach zamek.
Fantastyczna atmosfera spotkania wynagrodziła uczestnikom trudy wielogodzinnej podróży autokarem i pociągiem, a wspaniałe przyjęcie i serdeczna gościnność gospodarzy spowodowała, że nikt nie chciał wracać do kraju. Jednak co dobre szybko się kończy, tak więc i czas pobytu w Minden dobiegł do końca. Uczniowie wrócili do Korzkwi pełni niezapomnianych wrażeń.
Już teraz tęskniąc, czekają na kolejną możliwość spotkania ze swoimi niemieckimi kolegami, która pojawi się już niebawem, a mianowicie w marcu 2013 roku.


Szkolne wybory do samorządu 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 30 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Już tydzień wcześniej na korytarzach wisiały plakaty zachęcające do głosowania na danych kandydatów. W piątek całe gimnazjum i podstawówka od klasy III zebrały się w sali gimnastycznej, by posłuchać, co do zaprezentowania mają osoby, które chcą wygrać wybory. Wszyscy zapewniali, że będzie kontynuacja "szczęśliwego numerka" i konkurs dla najbardziej utalentowanych uczniów naszej szkoły. Ponadto Klaudia i Sławek z klasy III B wspomnieli o zmianach w Honorowym Kodeksie Ucznia.

Oto nowy Samorząd Szkoły Podstawowej:

- przewodniczący - Natalia Dulińska,
- zastępca - Marcin Serafin,
- skarbnik - Marta Kwasek

oraz nowy Samorząd Gimnazjum:

- przewodniczący - Sławomir Łudzik,
- zastępca - Klaudia Łudzik,
- skarbnik - Jakub Czyż.

Opiekunami samorządu zostali pani Małgorzata Kruczek i pan Marek Czarnecki.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Tegoroczne wakacje były dla nas bardzo udane i aktywne. Mimo to, że szybko minęły, na długo pozostaną w naszej pamięci i w czasie tego roku szkolnego będą nam przypominać o miłych chwilach. Wszystko jednak kiedyś się kończy i dnia 3.września wypoczęci wróciliśmy do naszych obowiązków.
Rok szkolny zainaugurowała uroczysta Msza Święta odprawiona specjalnie dla nas w kościele w Korzkwi. W kazaniu ksiądz - Zbigniew Płachta uświadomił nam, że każdy posiada jakiś talent, tylko musi go odpowiednio wykorzystać. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie powitała nas pani dyrektor - Regina Styn oraz pani wicedyrektor - Regina Adamska. Tym razem usłyszeliśmy bajkę o trzech małych świnkach, z której każdy wyciągnął odpowiedni dla siebie morał. Potem poszliśmy do klas, gdzie spotkaliśmy się z naszymi wychowawcami.
Na zakończenie wszystkim uczniom życzymy udanego, pełnego sukcesów roku, gimnazjalistom z klas trzecich i szóstoklasistom powodzenia na egzaminach, a pracownikom szkoły cierpliwości i wytrwałości w ich pracy.

Redakcja "Żaka Korzkiewskiego"