IMPREZYZakończenie roku szkolnego 2014/2015


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Podziękowanie dla wolontariuszy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jak co roku o tej porze opiekunki naszego klubu bardzo dziękują wszystkim wolontariuszom.
Ten rok był bardzo pracowity. Braliśmy udział w wielu akcjach, przedsięwzięciach i kursach.
Pracowaliśmy w szkole, ale nie tylko.
Staraliśmy się pokazać z jak najlepszej strony i chyba nam wyszło!
A najważniejsze jest to, że wszyscy się lubią i mogą na siebie liczyć!
Życzymy wszystkim miłych i udanych wakacji.

A. Bełzowska, A. Kamińska, M. Kruczek

"Każdy jest komuś potrzebny"


      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Najmłodsi wolontariusze z klasy IV otrzymali 23 czerwca podziękowania za udział w projekcie "Każdy jest komuś potrzebny" Fundacji Anny Dymnej.

Projekt ekonomiczny


 

W ostatnim tygodniu nauki wybrańcy z gimnazjum brali udział w projekcie ekonomicznym prowadzonym przez p.Lucynę Dzień Skrzyńską . Odwiedzili oni Raiffeisen Polbank przy ulicy Długiej w Krakowie i wzięli udział w ciekawych zajęciach dotyczących funkcjonowania banku. Była tez kształcąca zabawa. Uczestnicy mieli za zadanie w określonym czasie dokonywać wymiany handlowej typu barter z przechodniami [głównie w Galerii Krakowskiej ze względu na deszcz].Okazało się, że ołówek można zamienić nawet na notes, zapałki i wiele innych cennych rzeczy.

Lekcja fizyki dla maluchów


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

10 czerwca uczniowie klasy trzeciej gimnazjum przygotowali ciekawą lekcję fizyki dla uczniów z klasy Ib. Pierwszaki udały się do sali, w której starsi koledzy zorganizowali stoliki z ciekawymi doświadczeniami fizycznymi. Maluchy nie tylko obserwowały doświadczenia, ale mogły również sami spróbować swoich sił biorąc w nich udział. Każde doświadczenie było opatrzone krótkim, ciekawym i niekiedy śmiesznym mini wykładem. Były wybuchy ( i to się najbardziej podobało) przygotowane przez Tomka, doświadczenia z balonami, z mieszaniem kolorów, z mieszaniem substancji, eksplozje wulkanów. Młodzi fizycy z okrzykami "Och",i "Ach" wracali do swojej klasy i oczywiście każdy obiecał, że takie doświadczenia zrobi w domu i już uwielbia fizykę. Tę niezwykle ciekawą lekcję przygotowali uczniowie klasy III pod czujnym okiem pani Agnieszki Domaradzkiej - Hebdy. Może w przyszłym roku też nam się uda w podobnej lekcji wziąć udział.

M. Kruczek

Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III "Najlepszy Orotgrafek"


 

 

10 czerwca 2015 roku uczniowie klas I-III z pięciu szkół podstawowych z terenu gminy Zielonki tj. Korzkwi, Bibic, Zielonek Woli Zachariaszowskiej, Owczar brało udział po raz 14 w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Zespół Szkół w Korzkwi. Uczestnicy walczyli o tytuł "Najlepszego Ortografka". Uczniowie pisali dyktanda opracowane specjalnie na tę okoliczność i dostosowane poziomem do każdej z klas. Każdą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni na drodze eliminacji wewnątrzszkolnych. Uczestnicy okazali się prawdziwymi znawcami polskiej ortografii. Niczym były dla nich zawiłości: herbata , żółty , różowe. Znajomość zasad był znakomita. O wyrównanej walce świadczą dogrywki na wszystkich poziomach. Tytuł "Najlepszego Ortografka" w kategorii klas pierwszych zajął Kamil Zontek z Zielonek. Miejsce drugie Michalina Kotyza z Bibic, trzecie Bartosz Liziniewicz z Korzkwi. W grupie klas drugich pierwsze miejsce zdobył Bartosz Zapała z Bibic, drugie miejsce Maria Truskolaska z tej samej szkoły, trzecie Igor Ślusarczyk z Owczar.
Z pośród klas trzecich najlepszy okazał się Jakub Gawron z Zielonek, drugie miejsce zajęła Nina Malczyk, trzecie Adrian Sarna - oboje z Bibic. Gratulujemy zwycięzcom. Słowa uznania należą się również paniom, które z właściwą sobie cierpliwością wdrażają reguły ortograficzne. Konkurs przebiegł w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, zakupione z budżetu GZASISZ-u. Organizatorkami konkursu były nauczycielki z nauczania zintegrowanego z Korzkwi. Zapraszamy do kolejnych zmagań już za rok.

U. Kowacka - Kwinta

Z wizytą w Teatrze im. Juliusza Słowackiego


 

Dnia 9 czerwca większa część klasy IIa pod opieką kilku nauczycieli udała się do Teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl pt. "Pułapka na myszy", który został zrealizowany na podstawie powieści Agathy Christie. Wszyscy przygotowani byli na kryminał na deskach teatru w reżyserii znanej Olgi Lipińskiej, która częściej przygotowywała scenariusze kabaretów. Te informacje tłumaczą fakt, że na widowni więcej razy dało się usłyszeć gromki śmiech niż odgłosy przerażenia. Pomimo to, myślę, że wszyscy bardzo dobrze się bawili i nie zapomną tego spektaklu przez długi czas. Sztuka opowiada o młodym małżeństwie, które stawia pierwsze kroki w branży hotelarskiej. Akcja rozwija się bardzo wolno. Nic z pozoru nie zdradza śmiertelnego niebezpieczeństwa, w jakim znajdą się mieszkańcy pensjonatu. Przybycie policjanta wytwarza różne podejrzenia. W pozbawionym przerw przedstawieniu uwaga trzymana jest w napięciu bardzo konsekwentnie aż do niewiarygodnego i niezapomnianego finału. Myślę, że każdy z oglądających poleciłby tę sztukę drugiej osobie.

Weronika Kasprzyk, II a

"POMAGAMY" przy pikniku "Stowarzyszenia Bądźcie z nami"


      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Co zdarzyło się w Manko?


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

8 czerwca dzieci z klasy Ib i III zostały zaproszone na Zamek Królewski gdzie brały udział w przedstawieniu zorganizowanym przez NBP. Przedstawienie, a właściwie lekcja ekonomii odbywała się w salach konferencyjnych na Wawelu. W bardzo ciekawy, śmieszny i prosty sposób aktorzy pani Dagmara Bąk i pan Arkadiusz Wrzesień wyjaśniali trudne ekonomiczne sformułowania. Manko, dziura budżetowa skąd się biorą pieniądze to wszystko stało się proste po takim przedstawieniu. Całość dopełniały jeszcze piękne i wpadające w ucho piosenki . Wszystkie dzieci świetnie się bawiły i z wielką ochotą brały udział w konkursach i krzyżówkach. Na koniec każdy uczeń otrzymał mały prezent od NBP.

M. Kruczek

Spektakl "Pinokio" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Dnia 03.06.2015 klasa IV, razem z paniami Anną Kamińską i Joanną Błocką udała się do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na spektakl pt. "Pinokio".
Jest to adaptacja książki pt. "Pinokio" C. Collodiego. Spektakl reżyserował Jarosław Kilian, muzykę napisał znany krakowski muzyk Grzegorz Turnau. Główną rolę grał Daniel Marchar, Dżeppetta grał Rafał Dziwisz, rolę Wróżki zagrała Katarzyna Zawiślak - Dolny.
Każdy z nas zna historię Pinokia, oglądajac przedstawienie mogliśmy przypomnieć sobie opowieść o chłopcu z drewna, który kłamie i jest niegrzeczny, i porównać ją do książki, którą przerabialiśmy na języku polskim.
Przedstawienie bardzo nam się podobało i pobudziło naszą wyobraźnię. Na scenie było dynamiczne i kolorowo. Barwne kostiumy, wspaniała gra aktorów, dużo piosenek, piękna choreografia i kilmat teatru sprawiły, że z ciekawością oglądaliśmy spektakl.
Z uwagą i zdziwieniem oglądaliśmy poruszający się kawałek drewna, który ożył na scenie. Podobało nam się jak Pinokio zawisł nad sceną, gdy miał służyć jako kawałek drewna na rozpałkę. Bardzo pięknie pokazane było jak Pinokio oraz Dżepetto znaleźli się w brzuchu wieloryba. Najbardziej jednak podaobała się nam scena, kiedy Pinokio i Arlekin znaleźli się w krainie zabawek, a aktorzy rzucali w widownię poduszkami, spowodowało to rozbawienie wszystkich dzieci obecnych na widowni.
Teatr Słowackiego zawsze prezentuje piękne przedstawienia, tym razem także nie zawiedliśmy się, dlatego też polecamy wszystkim ten spektakl. Warto poprosić rodziców lub nauczycieli, aby zabrali nas do teatru. Zarówno dzieci jak i dorośli nie będą się nudzić.

Julia Szpil
klasa IV

Dzień Dziecka w Bazie ZHP


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

W maju w muzeum


 

W maju 2015 roku klasa VI wraz z nauczycielką historii Panią Lucyną Dzień-Skrzyńską wybrała się do muzeum archeologicznego. W muzeum mogliśmy zobaczyć mumie i sarkofagi ze starożytnego Egiptu, ekspozycje dotyczące człowieka pierwotnego, wyroby ceramiczne, ozdoby, dymarki, różne stare monety i rzeczy, które zostały wykopane z ziemi. Pani przewodnik opowiadała o naszych przodkach - pierwszych ludziach. Pod koniec wycieczki przeszliśmy do osobnego pomieszczenia, gdzie przewodniczka rozdała ekologiczne torby z różnymi rysunkami postaci. Malowanie ich była to jedna z wielu atrakcji tego wyjazdu. Klasa z uśmiechem na twarzy wróciła do szkoły.

Karolina Synowska, Nikola Roś

Konkurs Pięknego Czytania


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

W czwartek, 28 maja, w szkolnej bibliotece odbył się doroczny konkurs, w trakcie którego najmłodsi uczniowie szkoły z klas: O, 1, 2 zademonstrowali swoje umiejętności pięknego czytania. Każdy z uczestników wylosował fragment książki, który następnie starał się jak najlepiej zaprezentować. Wszyscy spisali się doskonale, a komisja konkursowa stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem, by wybrać najlepszych.
Po podliczeniu wyników ogłoszono, iż Mistrzami Pięknego Czytania Szkoły Podstawowej w Korzkwi zostali: Zachariasz Kufta z "zeróweczki", Karolina Grzyb z klasy Ib i Tomasz Dudziak z klasy 2.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych umiejętności.

Wycieczka do Bałtowa i Pacanowa


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

21 i 22 maja klasa Ib i III pojechały do Bałtowa i Pacanowa.
Pierwszy dzień mimo deszczowej pogody był bardzo intensywny i interesujący.
Po długiej podróży autokarem dotarliśmy do Juraparku w Bałtowie. Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych. Każdy z wielkim zaangażowaniem pomalował gipsowe figurki dinozaurów i amonitów, potem było szaleństwo na placu zabaw, aż wreszcie przyszedł czas na spotkanie oko w oko z prehistorycznymi gadami. W Bałtowie w 1959 roku zostały odkryte ślady dinozaurów i dlatego postanowiono stworzyć tu park, w którym znajdują się dinozaury w naturalnej wielkości. Przewodnik oprowadzający nas po parku przekazał nam wiele ciekawych informacji związanych z życiem tych wielkich gadów.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie muzeum, w którym były skamieliny i minerały, a następnie odwiedziliśmy oceanarium. Tam powitał nas potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon oraz obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur i wszystko w trójwymiarze. Kiedy wszyscy myśleli, że to już koniec atrakcji na dziś, trafiliśmy do stajni pełnej koni i wspaniałego mini zoo. Każdy mógł pogłaskać owieczkę, kucyka czy kózkę. Wyczerpani i bardzo głodni dotarliśmy do hotelu, a po obiedzie mimo zmęczenia chłopcy zagrali jeszcze wielki mecz, a dziewczynki szalały na placu zabaw. Wieczorem odbyło się spotkanie z książką pana Kornela Makuszyńskiego Przygody Koziołka Matołka ponieważ na drugi dzień mieliśmy się udać do Pacanowa. Tak też się stało. W Pacanowie znajduje się Europejskie Centrum Bajek i to dopiero było szaleństwo. Jechaliśmy bajkowym pociągiem, odwiedziliśmy zaczarowany ogród, przechodziliśmy przez czarodziejskie lustro, trafiliśmy do kina i spotkaliśmy się z bohaterami wielu bajek. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Wycieczka bardzo się udała, choć pogoda była deszczowa, a program bardzo bogaty to jednak żaden uczeń nie marudził i świetnie się bawił.

M. Kruczek

Wycieczka do Budapesztu


 

Zdjęcia wysokiej rozdzielczości udostępnione są pod linkami:
Dzień pierwszy

Dzień drugi

Dzień trzeci

W dniach 20-22 maja 2015 roku klasy szkoły podstawowej: 4 i 6 oraz gimnazjalne: 1a, 1b, 2a, 3 wyjechały na trzydniowy wyjazd do Budapesztu.
Wszyscy zebraliśmy się na zbiórkę o 7.15 na długo wyczekiwaną wycieczkę. Po krótkim sprawdzeniu autokarów przez policję wyruszyliśmy. Gdy przejechaliśmy przez granicę polsko-słowacką, mogliśmy podziwiać niesamowity krajobraz naszych południowych sąsiadów. Kiedy wjeżdżaliśmy do Węgier, zaparło nam dech w piersiach. Wszyscy zachwycali się widokiem miast Esztergom oraz Szentendre. Nasi koledzy oraz koleżanki robili pamiątkowe zdjęcia przy Bazylice, która była tak olbrzymia, że uczniowie czuli się mali, nawet wysokie osoby były jak mrówki. Następnie udaliśmy się do muzeum, spędziliśmy tam dwie godziny, podziwiając figurki zrobione z marcepanu. Najbardziej zapadły nam w pamięci szopka, tancerz wielkości człowieka oraz myszka Mickey. Nie mogło się też obejść bez zakupów. Dobiegał już koniec dnia, więc udaliśmy się do hotelu, a po zakwaterowaniu wszyscy padli na swe łóżka.
Następnego dnia wstaliśmy wcześnie rano i zaczęliśmy zwiedzać Budapeszt. W planach mieliśmy, aby obejrzeć Peszt, a następnego dnia Budę. Najpierw udaliśmy się na Plac Bohaterów, gdzie mogliśmy zobaczyć pomniki władców węgierskich i usłyszeć ich historię, co uzupełniło naszą wiedzę. Następnie przespacerowaliśmy się po parku miejskim i zwiedzaliśmy zamek Vajdahunyad. Mieliśmy również przyjemność ujrzeć Parlament, który jest jedną z najwspanialszych budowli w mieście. Niestety, przez niesprzyjającą nam pogodę musieliśmy się bardzo spieszyć. Pod koniec dnia udaliśmy się do Oceanarium, gdzie podziwialiśmy niesamowite gatunki zwierząt w tym: krokodyla, iguany, małpy czy węże. Wszyscy z przyjemnością oglądali okazy, przy których robili sobie zdjęcia. Po niezwykle spędzonym dniu udaliśmy się na obiadokolację, aby następnie pójść spać.
Dzień trzeci, a zarazem nasz ostatni, rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po czym wyruszyliśmy, aby zwiedzić Budę. Udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe, gdzie podziwialiśmy przepiękny Kościół Koronacyjny Matyasa pw. Najświętszej Marii Panny, Basztę Rybacką, Zamek Królewski oraz stare kamieniczki. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, skąd wzięły nazwy dwóch miast. Buda jest to określenie osady zbudowanej na miejscu dawnego grodu rzymskiego Aquincum. Jeśli chodzi o Peszt, to oznacza on jaskinię lub pieczarę, które to słowo średniowieczni Węgrzy przejęli na określenie pieca. Później podziwialiśmy mosty na Dunaju. Następnie udaliśmy się na Wzgórze Gellerta, gdzie podziwialiśmy panoramę oraz Pomnik Wolności. Potem z autobusu mogliśmy ujrzeć Wyspę Małgorzaty, która stanowi "zielone płuca" stolicy tego kraju.
Gdy dzień powoli zaczął dobiegać końca, nadszedł czas, aby pożegnać Węgry. Spędziliśmy tutaj niesamowite chwile, lecz nic nie trwa wiecznie. Około godziny 23.00 dotarliśmy do Polski. Rodzice czekali na nas na szkolnym parkingu, więc wszyscy po wyjściu z autobusu wrócili szczęśliwie i bezpiecznie do swoich domów.
Mamy nadzieję, że to nie był nasz ostatni wyjazd za granicę. Dzięki niemu mogliśmy się bardziej zintegrować, przez co polepszyliśmy relacje miedzy sobą.

Marta Gajewska, kl. IIA i Marta Kwasek, kl. IA

Szkolni Mistrzowie Ortografii
W połowie maja odbył się w naszej szkole coroczny konkurs ortograficzny. Zwycięzcy klasowych eliminacji 12 i 13 maja pisali trudne dyktando, które miało wyłonić najlepszych. Informujemy, iż w szkole podstawowej "Mistrzem Ortografii" została Kamila Krzywda z klasy VI, a w gimnazjum ex aequo: Zofia Wilk z kl. IIa i Aleksandra Butulescu z kl. IIb.
15 maja trzyosobowe reprezentacje ze szkoły podstawowej i gimnazjum pojechały do szkoły w Woli Zachariaszowskiej, gdzie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. W kategorii gimnazjalistów III miejsce zajęła Zofia Wilk.

Gratulujemy!

Ekonomia w szkole


 15 maja wszystkie klasy Gimnazjum pod okiem pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej wzięły udział w grze ekonomicznej. Miała ona na celu wprowadzenie nas w zagadnienia związane z handlem[popyt, podaż], pieniędzmi, wartością produktów oraz inwestowaniem.
Po poznaniu zasad, każdy uczeń został przydzielony do jakiegoś zawodu, dostał małą kwotę "pieniędzy" oraz listę krajów, do których mogliśmy eksportować wyprodukowany i zakupiony towar. Głównym celem było zorganizowanie wyprawy handlowej i jak największe pomnożenie dóbr w najkrótszym czasie. Uczniowie wymieniali się towarem, odkupywali od siebie różne produkty i starali się zorganizować dalekie wyprawy. Niestety były one najbardziej kosztowne a losowanie karty określającej zysk było obarczone ryzykiem. Każdy rodzaj wyprawy miał określoną minimalną i maksymalną wartość zysku, więc gracz mógł dokładnie zaplanować, gdzie chce spróbować szczęścia. Bilans zysków i kosztu zaangażowanych towarów nie zawsze musiał wyjść na plus. Każdemu bardzo zależało na jak największym zarobku, więc wszyscy mocno angażowali się w grę, która spodobała się całej klasie. Zrozumieliśmy, ze świat ekonomii nie jest aż tak prosty, jak nam się wydaje. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się wziąć udział w podobnych zajęciach.

Karolina Świstak

Konkurs Mitologiczny ,,Złoty Laur''


 

 

Dnia 14 maja 2015r. szkole odbył się konkurs mitologiczny " Złoty Laur''. Brali w nim udział uczniowie z naszej szkoły, Woli Zachariaszowskiej i Bibic.
Konkurs zorganizowały panie: Anna Kamińska, Lucyna Dzień Skrzyńska oraz Anna Sawczuk, natomiast autorkami testów były uczennice: Paulina Wierzbicka i Marta Kwasek. Udekorowaniem sali zajęła Marta Gajewska.
Na początku konkursu zawodnicy dowiedzieli się o zasadach i zostali usadzeni na swoje miejsca. Następnie otrzymali 35 minut na rozwiązanie testu. Potem organizatorzy sprawdzili prace, a uczestnicy delektowali się pączkami i sokami z naszego sklepiku. Wynik był następujący:

1. miejsce - Katarzyna Somolej ze szkoły w Bibicach,

2. miejsce - Kinga Grzędziel ze szkoły w Bibicach,

3. miejsce - Patrycja Kremer ze szkoły w Woli Zachariaszowskiej.

Wszyscy uczestnicy dostali wyróżnienia z rąk pani dyrektor, a wygrani otrzymali nagrody oraz ręcznie robione laury.
Mimo, iż uczniowie z naszej szkoły nie zajęli miejsc w pierwszej trójce, to i tak dobrze się bawiliśmy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku konkurs mitologiczny również będzie tak udany.

Marta Kwasek,
Paulina Wierzbicka
Kl. 1a gim.

Odyseusz znowu zaciekawia
Dnia 13 maja 2015 roku klasy szósta i piąta szkoły podstawowej pod opieką Pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej oraz Pani Anny Kamińskiej wybrały się do teatru "Groteska" na spektakl pt. "Przygody Odyseusza".
Wyjechaliśmy spod szkoły w Korzkwi około godziny 10:30. Podróż minęła nam szybko i przed budynkiem teatru znaleźliśmy się już o 11:15. Niektórzy kupili coś do jedzenia w niewielkim sklepiku, po czym wszyscy udaliśmy się na salę, gdzie zajęliśmy miejsca. Po chwili na scenie pojawił się drzemiący na huśtawce bóg Zeus. Bardzo się nudził, więc inni bogowie proponowali mu różne formy rozrywki. Władca wybrał obejrzenie sztuki teatralnej o przygodach Odyseusza. Scenariusz był bardzo zawiły, ponieważ Zeus ciągle go zmieniał i bohater przeżywał przygody w innej kolejności niż w książce.
Na początku pojawiła się kobieta, która chciała zatrzymać Odyseusza. Jednakże scenariusz został zmieniony, więc pani wypuściła go na morze. Tam spotkał księżniczkę, a potem razem z przyjaciółmi znalazł się w jaskini cyklopa. Podczas tej sceny aktorzy sterowali mniejszymi lalkami, aby pokazać, jaki duży był potwór. Bohater wybił mu oko, dzięki czemu mógł uciec. Następnie wszyscy wylądowali na wyspie, którą władała zła czarodziejka zamieniająca gości w świnie. Podczas dalszej podróży przezorni marynarze włożyli do uszu wosk, a Odys kazał przywiązać się do masztu, aby posłuchać śpiewu syren. Następną przeszkodą był ośmiogłowy potwór morski, ale i jego udało się pokonać. W kolejnej części przedstawienia bohaterowie wrócili do wydarzeń, które miały już miejsce na początku spektaklu. Odyseusz znów spotkał księżniczkę, a następnie powrócił do ojczyzny i swojej ukochanej żony Penelopy. Po wygranej Ateny kurtyna opadła.
Wszystkim spektakl bardzo się podobał i każdy chciałby go obejrzeć jeszcze raz. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni z miłej wycieczki.

Gabriela Kufta, Julia Regulska

MEDIACJE


 

12 maja w naszej szkole odbyło się szkolenie dla mediatorów. Nasi goście pomogli nam zrozumieć, na czym polega różnica pomiędzy sędzią, mediatorem. Dowiedzieliśmy się również, jak należy rozmawiać z drugim człowiekiem, aby każda ze stron była zadowolona.
To spotkanie na pewno zaowocuje w naszym życiu wtedy, gdy na naszej drodze pojawi się konflikt, który trzeba będzie rozwiązać.

Karolina Fundament kl III

Wycieczka do Muzeum w Ojcowskim Parku Narodowym


 Dnia 11 maja klasy pierwsze gimnazjum wybrały się na wycieczkę do Muzeum w Ojcowskim Parku Narodowym.
O godzinie 8.15 wyjechaliśmy autokarem. Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do budynku muzeum, w którym podzieliliśmy się na dwie grumy. Pierwsza poszła oglądać wystawę dotyczącą parku. Znajdowały się tam ciekawe eksponaty, w tym rekonstrukcja jaskini, model Ojcowskiego Parku Narodowego oraz prezentacja zwierząt i roślin.
W tym czasie druga grupa oglądała film w 3D o powstaniu tego miejsca. Później nastąpiła zamiana.
Następnie wszyscy udaliśmy się na lekcję dotyczącą czystości wody, a po jej zakończeniu wyruszyliśmy na badanie, w jakim stopniu są zanieczyszczone rzeki w Ojcowie. Po trudnych badaniach - pobieraniu próbek, wyławianiu i szukaniu zwierząt w wodzie oraz roślin nad brzegiem - dowiedzieliśmy się, iż rzeki w parku są tak czyste, że można z nich pić.
Wycieczka była bardzo ciekawa i wszystkim zapadła w pamięć. Mamy nadzieję, że klasy, które jeszcze tam nie dotarły, będą miały okazję tak jak my poznać Ojcowski Park Narodowy od tej strony.

Marta Kwasek, kl. Ia

Co wiemy o J. Piłsudskim


 

Dnia 8 maja uczniowie klasy piątej i szóstej pod opieką p. L.Dzień-Skrzyńskiej i p. D Szczerby wybrali się do Biblioteki Przybysławicach, aby uczestniczyć wykładzie poświęconym postaci Józefa Piłsudskiego. Postać Marszałka zawsze wzbudzała i nadal wzbudza wiele emocji. Pani Sylwia Białowiejska-Chuchmacz , absolwentka historii UJ, w przygotowanej prezentacji i wykładzie przedstawiła go uczniom ze szkół w Korzkwi i Owczarach jako niezwykłego człowieka, który również nie był pozbawiony wad. Po południu o godzinie 17:00 odbył się quiz historyczny związany z postacią Naczelnego Wodza. Udział w konkursie wzięli uczniowie naszej szkoły podstawowej. Miejsce pierwsze zajęli: Kamila Krzywda, Kacper Windys i Wojciech Krzywda. Miejsce drugie: Maja Dobosz, Ania Kolarska i Donata Grudnik. Miejsce trzecie: Karolina Synowska, Nikola Roś i Julia Biesiada. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i cennymi nagrodami.

Wiwat 3 maja!


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dnia 04.05.2015 r. w szkole w Korzkwi odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uroczystość została przygotowana przez panie: Lucynę Skrzyńską i Annę Sawczuk. Cała sal gimnastyczna została pięknie ustrojona, co pomogło nam wczuć się w klimat spotkania. Na początku ceremonii odbyło się uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły klasie drugiej gimnazjum, przez klasę trzecią. Podczas akademii mogliśmy również wysłuchać wspaniałych wierszy recytowanych przez uczniów z klas: 1a i 2a gimnazjum. Pokazano również scenki, które pomogły nam zrozumieć, czym jest konstytucja i do czego służy. W trakcie apelu mogliśmy podziwiać chór, ale także wysłuchać solowego występu Klaudii Doniec, która zaśpiewała jedną z piosenek.
Akademia, która odbyła się w naszej szkole, była niezwykle ciekawa. Mogliśmy się z niej wiele nauczyć i lepiej poznać historię naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że każdy coś wyniósł z tej uroczystości i że ta wiedza nie pójdzie na marne.

Kinga Kwasek, kl II a

Spotkanie z górami


 


     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dnia 28 kwietnia szkołę w Korzkwi zaszczyciła swoją obecnością pani Cecylia Kukuczka - żona naszego patrona. Jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni, gdyż pomimo wielu obowiązków znalazła dla nas czas. Podczas spotkania z nią dowiedzieliśmy się więcej o życiu jej męża. Pani Kukuczka przygotowała również bardzo ciekawą prezentację o jego osiągnięciach, z którą zapoznała zebranych.
W tym dniu odbył się również Konkurs Piosenki Górskiej i ogłoszono wyniki zorganizowanego przez naszą szkołę Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Piękno Gór". Wyniki konkursu plastycznego :

kategoria I - III

miejsce I - Olaf Dziewoński (SP nr 12 im. J. Kukuczki w Jastrzębiu Zdroju)
miejsce II - Zofia Piechaczek (Społeczna SP im. J. Kukuczki w Rybniku)
miejsce III - Alicja Cyzio i Kalina Kępka (SP im. J. Kukuczki w Korzkwi)
wyróżnienia - Karolina Gajda, Kacper Gajewski, Kinga Goc, Zofia Grąbka, Patryk Grudnik, Karolina Grzyb, Bartosz Jałocha, Jan Łukasiewicz, Hanna Sterna, Filip Witoniowski i Kinga Zapart (SP im J. Kukuczki w Korzkwi)

kategoria IV - VI

miejsce I - Krystian Dudek i Pola Morawska (SP nr 12 im. J. Kukuczki w Jastrzębiu Zdroju)
miejsce II - Marta Krochmal (SP nr 12 im. J. Kukuczki w Jastrzębiu Zdroju)
miejsce III - Natalia Pawlik (SP nr 12 im. J. Kukuczki w Jastrzębiu Zdroju)
wyróżnienia - Aleksandra Koszowska (SP nr 12 im. J. Kukuczki w Jastrzębiu Zdroju ) i Liwia Wojtczak (Społeczna SP. im. J. Kukuczki w Rybniku)

Później każda klasa zaśpiewała wybraną piosenkę o tematyce górskiej. Wszyscy wypadli wspaniale, lecz można było wyróżnić tylko najlepszych. W jury zasiadały p. Cecylia Kukuczka, p. Regina Styn, p. Anna Bełzowska.

Wyniki konkursu piosenki górskiej :

kategoria 0 - 3

miejsce I - klasa 1 a
miejsce II - klasa 1 b oraz klasa 2
miejsce III - klasa 3 oraz klasa 0

kategoria 4 - 6

miejsce I - klasa 5
miejsce II - klasa 4
miejsca III - klasa 6

kategoria I - III

miejsce I - klasa 2 b
miejsce II - klasa 1 b
miejsce III - klasa 2 a oraz 1 a

Natalia Dulińska i Weronika Kasprzyk, kl. IIa

Wycieczka do Zwierzyńca


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dnia 26 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy trzeciej gimnazjum udali się w podróż do Zwierzyńca wraz z wychowawczynią - panią Anną Kamińską. Wyruszyliśmy z Dworca Głównego w Krakowie o godzinie 14.27. Po długiej sześciogodzinnej trasie w końcu dotarliśmy na miejsce. Na szczęście Gimnazjum im. Róży Zamojskiej, w którym zarezerwowaliśmy nocleg, znajdowało się niedaleko, więc udaliśmy się do niego na piechotę. Natychmiast po rozlokowaniu się w ośrodku, poszliśmy na kolację. Następnie zasnęliśmy zmęczeni.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wycieczki rowerowej po Zwierzyńcu. Musieliśmy się bardzo natrudzić nad zrobieniem pamiątkowego zdjęcia nad Stawami ECHO, gdyż pewien samotny łabędź koniecznie chciał na nim być. Po małych problemach technicznych z rowerem naszego kolegi pojechaliśmy do stadniny we Floriance, w której mogliśmy zobaczyć tarpany. Zaraz po obiedzie udaliśmy się na spływ kajakowy po Wieprzu. Po pokonaniu wielu trudnych przeszkód na meandrującej malowniczo rzece dopłynęliśmy do końca trasy. Po powrocie do ośrodka chłopcy z naszej klasy zagrali mecz piłki nożnej przeciwko miejscowym uczniom.
Kolejnego ranka udaliśmy się na spacer do wieży widokowej, skąd mogliśmy podziwiać piękno okolicznego krajobrazu. Po południu zwiedziliśmy wystawę pt. "W krainie jodły, buka i tarpana" w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Następnie wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po ścieżce przyrodniczej na Bukową Górę, słuchając historii tutejszych ludzi, zwierząt, roślin i ziem. Byliśmy zaniepokojeni, gdyż słyszeliśmy grzmoty nadchodzącej burzy. Zdążyliśmy dotrzeć na samą górę, gdy zaczął bardzo mocno padać deszcz. Na szczęście niedaleko znajdował się deszczochron. Zdecydowaliśmy, że będziemy wracać i dzięki uprzejmości przewodnika przywieziono nas do ośrodka. Wieczorem po kolacji zwiedziliśmy okolice Zwierzyńczyka i pięknie oświetlony zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.
Czwartego dnia zwiedziliśmy Zamość, m. in. Ratusz, Katedrę, taras widokowy Bastionu VII oraz park miejski. Po południu niestety musieliśmy zacząć się pakować. Wieczorem urządziliśmy ognisko pożegnalne, na którym piekliśmy kiełbaski i rozmawialiśmy do późna.
Ostatniego dnia obudziliśmy się o godz. 4.50. Niewyspani, w popłochu sprawdzaliśmy, czy wszystko jest zabrane i ruszyliśmy na stację PKP. Już myśleliśmy, że się spóźnimy, ale pan dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu zapewnił nam transport na miejsce. Po krótkiej chwili pociąg nadjechał i musieliśmy szybko do niego wsiadać. Gdy zajęliśmy już nasze miejsca, próbowaliśmy zasnąć. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ siedzenia zwrócone tyłem do ruchu pociągu utrudniały nam sen. Około godz. 12.20 dojechaliśmy do Dworca Głównego w Krakowie, gdzie czekali na nas rodzice.
Pragnę podziękować w imieniu całej klasy pani Annie Kamińskiej za to, że zorganizowała tak wspaniałą wycieczkę. Długo będziemy wspominać piękne okolice Zamościa i Zwierzyńca. Dziękujemy!

Klaudia Świątek

Teatralny sukces
korzkiewskich gimnazjalistów z 2B


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Nie często młodzież gimnazjalna ma okazję zaprezentowania swoich talentów na profesjonalnej scenie. Dzięki uprzejmości krakowskiego Teatru KTO 23 kwietnia br. klasa 2B Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi mogła przedstawić klasyczną inscenizację "Balladyny" Juliusza Słowackiego, co we współczesnym teatrze zdarza się coraz rzadziej.
Przygotowywana wiele miesięcy przez uczniów i ich wychowawcę Reginę Adamską sztuka, przekroczyła najśmielsze oczekiwania zgromadzonych na widowni rodziców, nauczycieli, ludzi teatru i zaproszonych gości. To, co miało być jedynie szkolnym przedstawieniem przerodziło się w profesjonalną inscenizację.
Zachwyt wzbudzały przepiękne, kolorowe kostiumy i charakteryzacja a gra młodych aktorów ujawniła prawdziwe talenty dramatyczne i komediowe. Salwy śmiechu towarzyszyły scenom, w których występował Karol Pielka, odtwórca roli Grabca. Niemałe poruszenie wzbudzał swym pojawieniem się na scenie Filon, w tej roli Kacper Kowalik, a Grzegorz Hapek - odtwórca roli Kostryna stworzył prawdziwą kreację sceniczną. Na szczególne wyróżnienie gry aktorskiej zasługują odtwórczynie roli tytułowej - Eliza Rajca i Wiktoria Zębala, które w pełni oddały ludzką tragedię postaci oraz Kamila Staropilna i Anna Talanda grające wdowę - matkę Aliny i Balladyny. Swą rolą liczną widownię ujęły Kamila Czyż i Kamila Goraj, czyli sceniczne Aliny a całość inscenizacji zamykały bajeczne Chochlik i Skierka, czyli Natalia Juszczyk i Julia Klimecka.
Dbałość o słowo, rekwizyt i nastrój dramatu Słowackiego sprawiły, że teatralne spotkanie młodzieży z literaturą stało się prawdziwym świętem teatru, co zostało nagrodzone owacjami na stojąco.

Obsada:

Postaci fantastyczne
GOPLANA - ALEKSANDRA Butulescu; ALICJA Wrona nimfa, królowa Gopła
CHOCHLIK - NATALIA Juszczyk; TOMASZ Fior
SKIERKA - JULIA Klimecka; AGNIESZKA Tomczyk
DUCH ALINY- JULIA Przybylska
PUSTELNIK, Popiel III wygnany -KAMIL Litewka
KIRKOR, pan zamku - KACPER Nowak
MATKA, wdowa - KAMILA Staropilna.; ANIA Talanda
BALLADYNA, córka - ELIZA Rajca.; WIKTORIA Zębala
ALINA, córka - KAMILA Czyż.; KAMILA Goraj
FILON, pasterz - KACPER Kowalik
GRABIEC, syn zakrystiana - KAROL Pielka
FON KOSTRYN, naczelnik straży zamku Kirkora - GRZEGORZ Hapek
GRALON, rycerz Kirkora - GRZEGORZ Bubka.; BARTOSZ Regulski
KANCLERZ - KLAUDIA Doniec
WAWEL, dziejopis KLAUDIA Kuciel; MARTYNA Litewka
POSEŁ ZE STOLICY GNEZNA - BARTOSZ Regulski
DWORZANIN - NATALIA Marriott-Rybka
LEKARZ KORONNY - ARNOLD Judka

adaptacja i reżyseria: Regina Adamska
scenografia i rekwizyty: Michał Sąsiadek
muzyka: Witold Żiżka; Bartosz Regulski

Spotkanie autorskie z panią
Roksaną Jędrzejewską -Wróbel


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dnia 16 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy pierwszej b, drugiej, trzeciej i czwartej uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Roksaną Jędrzejewską -Wróbel, pisarką książek dla dzieci, podczas którego mogli poznać książki autorki oraz dowiedzieć się skąd czerpie do nich pomysły. Czasem jest to znaleziona, niepotrzebna zabawka (seria o Florce) lub przedmiot leżący na dnie szuflady, jak np. kawałek sznurka, będący inspiracją do napisania "Sznurkowej historii" lub własne doświadczenia życiowe ("Kamienica"). Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania "O trzech obrotnych świnkach", które było okazją do rozmowy o tym, co jest w życiu ważne, prowadzącą do wniosku, że miłość, przyjaźń, rodzina- to wartości, których nie można kupić za pieniądze oraz że trzeba starać się żyć zgodnie z własną naturą, a także nie ulegać wszechobecnemu konsumpcjonizmowi. Uczniowie mogli także się dowiedzieć, jak wygląda droga od pomysłu do książki, która trafia w ręce czytelnika. Pani Roksana nie tylko zachęcała dzieci do czytania, mogącego być podróżą w głąb siebie, ale również do podejmowania twórczych zabaw i rozwijania swojej wyobraźni. Podczas spotkania była możliwość zakupu książek oraz uzyskania autografów autorki. Jego organizacja była sfinansowana ze środków Instytutu Książki.25 lat
"Czasu na Zemstę"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Dnia 15 kwietnia 2015 r. w szkole w Korzkwi odbył się przegląd teatralny, poświęcony "Zemście". Uczniowie już od ćwierć wieku, co roku przedstawiają fragmenty tej słynnej komedii Aleksandra Fredry, która nigdy nam się nie nudzi. Również tym razem młodzi aktorzy spisali się świetnie. Publiczność była zachwycona zdolnościami naszych kolegów i często nagradzała ich gromkimi brawami. W przygotowanie przedstawienia gimnazjaliści z pierwszych klas włożyli dużo ciężkiej pracy, a w razie pomyłek zawsze mogli liczyć na niezawodną pomoc suflerów. To jednak nie zdarzało się zbyt często. Wszystkie sceny były niezwykle zabawne, więc widzowie co jakiś czas wybuchali gromkim śmiechem. Niesamowite były również kostiumy, które aktorzy mieli na sobie. Dzięki nim można było poczuć się jak w prawdziwym zamku Cześnika Raptusiewicza. Według mnie jedyna rzecz, jaka zasługiwała na poprawę, to dekoracje, których brakowało. Poza tym uważam, że całość wypadła świetnie. Publiczności szczególnie przypadły do gustu sceny, takie jak pisanie listu do Klary, śniadanie u Cześnika, bójka przy murze oraz oświadczyny Papkina. Mam nadzieję, że coroczna tradycja przedstawiania "Zemsty" nie przeminie, gdyż jest ona niezwykła. Jej realizacja pozwala uczniom zintegrować się i pokazać swoje artystyczne umiejętności, które czasami są zaskakujące. Nie mogę się doczekać, kiedy za rok znowu się spotkamy i będziemy mogli podziwiać kolejną adaptację tej sztuki.

Kinga Kwasek, kl. IIa

Spotkanie z historią


 

Dnia 10 kwietnia 2015 roku do naszej szkoły przybył pan Piotr Krzyworzeka z Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego, który stanie w Wiedniu na Kahlenbergu, w miejscu zwycięstwa nad Imperium Osmańskim w 1683 roku. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii Polski za czasów tego wspaniałego Polaka. Pomnik z wizerunkiem Sobieskiego wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali oraz zadawali pytania pod koniec prezentacji. Została już zbudowana podstawa i fundament, na którym ma stanąć rzeźba. Miejsce, gdzie ma powstać pomnik, jest najbardziej godne dla uczczenia zwycięstwa i chwały naszego wielkiego rodaka. Na pomniku będzie król z insygniami wodza naczelnego w ręku, siedzi na koniu, pod jego kopytami jest pokonana armia wezyra Kara Mustafy, a za nim zwycięski pododdział husarii polskiej. Jego wysokość nie przekroczy trzech metrów, a jego długość ma siedem metrów. Odlany zostanie w brązie. Każdy obywatel będzie mógł wziąć udział w przedsięwzięciu postawieniu pomnika Sobieskiemu i go wesprzeć w budowie.
Wiedza, którą zdobyliśmy tego dnia, na długo pozostanie nam w pamięci, a informacje na temat Jana III Sobieskiego na pewno wykorzystamy na lekcjach historii. To była bardzo pouczająca lekcja dla uczniów, którzy mogli wzbogacić swoją wiedzę i poczuć dumę z tego, że są Polakami.

Marta Gajewska, kl IIa

Wycieczka do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej
Manggha w Krakowie


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 01.04.2015 r. uczniowie klasy pierwszej gimnazjum, wraz z panią Agnieszką Kapel, pojechali do Krakowa, aby zwiedzić Muzeum Manggha.
Na początku czekał na nas długi spacer z autokaru do budynku. Gdy udało nam się dotrzeć na miejsce, dostaliśmy na poczęstunek sushi oraz japońską herbatkę. Kiedy skończyliśmy jeść, pani przewodnik oprowadziła nas po pięknych wystawach, na których znajdowały się drzeworyty, kimona, zbroje i wiele innych rzeczy związanych z Japonią. Następną atrakcją było robienie bukietów w stylu japońskim. Bardzo dobrze bawiliśmy się, tworząc własne ułożenia kwiatów. Cudowne było to, że nasze prace mogliśmy zabrać ze sobą do szkoły. Po świetnej zabawie nadszedł czas na naukę origami. Zrobiliśmy w tym czasie zajączki wielkanocne i ładne pudełka. Gdy skończyliśmy, udaliśmy się na lekcję kaligrafii. Wszystkim wydawało się, że pisanie po japońsku jest trudne, ale okazało się, że to całkiem proste, wystarczy tylko wytrwałości. Ostatnią rzeczą, jaką robiliśmy, było oglądanie filmu o życiu Japończyków.
Wycieczka bardzo nam się wszystkim podobała, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o Japonii i bardziej poznaliśmy piękno tego kraju. Mamy nadzieję, że inne klasy również będą mogły wybrać się do Muzeum Manggha.

Marta Kwasek kl. Ia

Konkurs Wielkanocny


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 31.03.2015 r. rozstrzygnął się konkurs na wielkanocną pisankę, który zorganizował Samorząd Szkolny.
Przedstawiciele każdej klasy zebrali się w bibliotece wraz z opiekunami samorządu: panią Małgorzatą Kruczek, panem Markiem Czarneckim oraz z panią dyrektor - Reginą Styn, która ogłosiła następujące wyniki:
W kategorii 0-III - pierwsze miejsce zajęły klasy 1a i 2; drugie miejsce - klasa 1b, trzecie miejsce - klasa 0, a czwarte - klasa 3. W kategorii IV-VI - pierwsze miejsce zajęła klasa 6, a drugie - klasa 4.
W kategorii gimnazjum - pierwsze miejsce zajęła klasa 1b, drugie - klasa 3, trzecie- klasa 1a, a czwarte - klasa 2a. Każda klasa, która wzięła udział w konkursie, dostała pamiątkowy dyplom i ,,ptasie mleczko".
Wszystkie prace były niezwykle kolorowe i bardzo piękne. Zachęcamy do udziału w dalszych konkursach.

Agnieszka Tomczyk, klasa IIa

Spotkanie z chemią


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek 27 marca zorganizowane zostały już po raz drugi warsztaty chemiczne dla najmłodszych. Tym razem zajęliśmy się wulkanami.
Na spotkaniu z dziećmi stawili się naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zamienili klasę w laboratorium. Dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest Ziemia, co powoduje wybuch wulkanów, jakie są ich rodzaje, co wspólnego ma wybuch wulkanu oraz butelki gazowanej wody mineralnej. Każdy uczeń wykonał swój własny mały wulkan. Na koniec zajęć w klasie nastąpiła najprawdziwsza erupcja wulkanu. W górę wystrzeliły ogniste fajerwerki, które wzbudziły prawdziwy zachwyt.
Dzieci dowiedziały się, że wulkany są niebezpieczne i bardzo groźne, a naukowcy stale pracują, by jak najdokładniej przewidzieć ich wybuchy. Może ktoś z naszych małych naukowców zostanie badaczem tych ciekawych zjawisk?

M. Kruczek

Spotkanie z myśliwymi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


26 marca odbyło się spotkanie najmłodszych uczniów naszej szkoły z myśliwym z Koła Łowieckiego z Bolechowic. Zostali oni zaproszeni aby opowiedzieć dzieciom o swojej pracy. Myśliwi muszą mieć dużą wiedzę o zwierzętach , które występują w naszych lasach.
Opowiadali o zwyczajach zwierząt, o tym jak pomagają zwierzętom w zimie i jak starają się je chronić przed kłusownikami. Jeden z myśliwych potrafił bezbłędnie naśladować jelenia, sarnę i wilka, czym wprawił wszystkich w osłupienie.
Przywieźli również ze sobą zdjęcia zwierząt, pióra bażanta, poroże jelenia i koziołka. Każdy mógł na własne oczy zobaczyć i dotknąć wielkiego poroża jelenia, które zwierzę to zrzuca co roku.
To było bardzo ciekawe spotkanie.

M. Kruczek

Pożegnanie zimy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


20 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły tradycyjnie udali się nad Korzkiewkę gdzie co roku żegnamy zimę. W tym roku piękną Marzannę przygotowała klasa trzecia. W kolorowym pochodzie uczniowie zanieśli kukłę nad rzekę i tam została ona spalona. Spłonęła cała, więc mamy nadzieję, że od jutra zagości u nas piękna i ciepła wiosna. Tego dnia na niebie było widoczne zaćmienie słońca, co prawda nie całkowite, ale było. Nie mogliśmy tego zjawiska przegapić. Uczniowie zaopatrzeni w odpowiednie okulary obserwowali to niezwykle zjawisko, które zdarza się niezwykle rzadko.
Wróciliśmy do szkoły z gałązkami zielonego gaika - przygotowanego dla nas przez klasę drugą.
Od jutra, jesteśmy tego pewni, na świecie będzie już WIOSNA.

M. Kruczek

Dzień Tolerancji


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


20 marca 2015 roku odbył się długo wyczekiwany przez uczniów Dzień Tolerancji. Każda przebrana osoba nie była w tym dniu pytana na lekcjach. Większość uczniów postanowiło ubrać się w niecodzienne stroje. Niejeden poświęcił dużo czasu, przygotowując swój kostium, a efekty ich pracy można było podziwiać w czasie przerw. Uczniowie byli przebrani za min. czarownice, raperów itp. Nawet chłopcy dali ponieść się fantazji. Gdy przechodziło się korytarzem, wielu zadawało sobie niejednokrotnie pytanie: "Czy to napewno chłopak?". Jak co roku można spotkać naszych kolegów spacerujących w krótkiej spódniczce i obcisłym podkoszulku.
Dla najbardziej pomysłowo przebranych uczniów Samorząd Szkolny ufundował upominki.Najlepiej prezentującą się osobą był Jarek Kremer z kl.1a, który ukazał się nam w kobiecej odsłonie. Na drugim miejscu znalazła się Kinga Kobylarczyk z kl.1a, przebierając się za "Wyznawcę Szatana", trzecie miejsce wywalczyła sobie Kamila Czyż z kl.2b, na czwartym miejscu znalazła się Justyna Cieślik z kl.1a, przebierając się za żołnierza.
Wszystkim należą się gratulacje za pomysłowość. Ten dzień pozostanie nam długo w pamięci. Miejmy nadzieję, że w następnym roku coraz więcej uczniów weźmie udział w zabawie i także będzie mógło wykazać się wyobraźnią.

Marta Gajewska kl. IIa

Konkurs recytatorski


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 20 marca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla najmłodszych. Dzieci recytowały wiersze napisane przez Danutę Wawiłow - autorkę i poetkę literatury dziecięcej. Uczniowie klas 0 - 3 spisali się bardzo dobrze. Przykładami utworów, w których mogli się oni pochwalić swoim kunsztem, były m.in: "Dziwny kot " , "Jak tu ciemno " , "Szybko " , "Rupaki '' , "Daktyle '' , "O Fabianie '' i '"Dziwny pies '' . Po wystąpieniu wszystkich ucznió, szanowne jury zaczęło podliczać punkty. W tym czasie nasz gość, znany aktor - Mieczysław Grąbka, opowiedział o różnych rodzajach teatru oraz o tym, jak trudno, ale zarazem ciekawie jest na studiach aktorskich. Zadawał dzieciom pytania, czy chciałyby zostać aktorami, czy chodzą do teatru itp. Dał uczniom wiele cennych rad związanych z grą, np. że trzeba rozumieć to, co chcemy przekazać widzom lub to, że aktorzy w szkole teatralnej uczą się śpiewać, poprawnie mówić, tańczyć, a nawet ćwiczą gimnastykę.
Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki konkursu:

KATEGORIA MŁODSZA :
1. MIEJSCE: Bartosz Liziniewicz
2. MIEJSCE: Zofia Grąbka
3. MIEJSCE: Katarzyna Gajda

KATEGORIA STARSZA :
1. MIEJSCE: Karolina Gajda
2. MIEJSCE: Tymoteusz Kufta
3. MIEJSCE: Dominika Woźniczka

Wszyscy mali artyści dostali dyplomy za udział w konkursie. Dzieci naprawdę ślicznie recytowały wiersze. Niejeden z nas nie potrafiłby zaprezentować utworów tak, jak to zrobili nasi najmłodsi uczniowie.

Weronika Kasprzyk, kl. IIa

Już pływam


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


19 marca rozpoczął się w naszej szkole program "Już pływam" wsparty dotacją Gminy Zielonki i samorządu województwa małopolskiego. Do programu przystąpiło 15 osób z klasy Ib Szkoły Podstawowej. Lekcje pływania odbywają się na pływalni w Zabierzowie. Uczniowie odważnie i z wielkim entuzjazmem wzięli udział w pierwszej lekcji mając nadzieję, że w czerwcu wszyscy będą wspaniale pływać.

M.Kruczek

Dzień Bezpieczeństwa


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 14 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się Dzień Bezpieczeństwa, zorganizowany przez nauczycieli dla klas 0-3 szkoły podstawowej. W realizacji tego przedsięwzięcia pomogły takie organizacje, jak: Ochotnicza Straż Pożarna z Bibic i Zielonek, Prywatna Firma Medyczna "TRANS-MED" , policjanci z Komedy Powiatowej Policji w Krakowie oraz harcerze z Zielonego Szczepu. Pan Piotr Pasierbiński (ratownik medyczny i konserwator w naszej szkole) prowadził zajęcia z wyposażenia i działania sprzętu medycznego, np. defibrylatora czyli urządzenia, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa, czy poszkodowany wymaga defibrylacji.
Na kolejnym wykładzie dzieci dowiedziały się, że rolą strażaków jest nie tylko gaszenie pożarów, ale też, np: usuwanie gniazd szerszeni, os i czasem pszczół oraz pomoc w wypadkach samochodowych, Uczestnicy zapoznali się również z działaniem specjalistycznego sprzętu, takiego jak: prądownica, agregat, rozdzielacz (trójnik), łom (łobuz), czujnik prądu, ochronny kombinezon oraz piła pneumatyczna. W sali gimnastycznej odbyły się zajęcia z harcerzami. Zapewnili oni uczniom wiele ciekawych atrakcji, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się: zabawa na pompowanym zamku oraz wiązanie węzłów, niestety, ze względu na zbyt niską wysokość sali nie udało się rozłożyć dmuchanej ścianki wspinaczkowej. "Bezpieczna droga do szkoły" był to temat wykładu profilaktyczno-edukacyjnego, który miał na celu uświadomić dzieciom, że muszą uważać na drodze. Odbył się też pokaz multimedialny pt.: "Zasady poruszania się po drodze". Panie policjantki omówiły rolę odblasków oraz wyjaśniły, że nie wolno rozmawiać z obcymi. Kolejne zajęcia były poświęcone zasadom udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie poznali wyposażenie apteczki, nauczyli się, jak dużo trzeba wykonać uciśnięć klatki piersiowej na dwa oddechy ratownicze, ćwiczyli to na fantomie "AED Little Anne".
Na pewno ten dzień zapadnie dzieciom głęboko w pamięci i pozwoli wykorzystać zdobytą wiedzę w przyszłości.

Justyna Cyzio i Natalia Dulińska, kl. IIa

Warsztaty ekologiczne


 

W piątek, 13.03.2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla klas 4- 6 podstawówki i pierwszych gimnazjum. Przyjechali do nas aktorzy z Trzebini z grupy "EKO". Tematem zajęć było hasło "Czy śmieci muszą nas zasypać?". Zajęcia o ekologii były w formie przedstawienia z udziałem widowni.
O godzinie 10.40 uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni, o czym dokładnie będzie przedstawienie. Podczas spektaklu wykonawcy odgrywali różne scenki, do których zapraszali osoby z widowni. Ich akcja toczyła się różnych miejscach, takich jak: las, góry, park i kuchnia w domu. Podczas każdej sceny wyrzucali różne przedmioty do kosza, a na końcu uczniowie je segregowali. Aktorzy bardzo dużo śpiewali i współpracowali z osobami siedzącymi na widowni. Pod koniec warsztatów artyści zadawali pytania dotyczące przedstawienia, a wszyscy na nie odpowiadali. Zajęcia miały na celu pokazanie, jak bardzo ważne jest segregowanie śmieci i niewyrzucanie ich w lesie, górach czy nad morzem. Nauczyliśmy się także, żeby np. myć słoiki i zgniatać butelki przed wrzuceniem ich do kosza.
Warsztaty bardzo podobały się uczniom i wszyscy mieli uśmiechy na twarzach. Zajęcia były bardzo przydatne, ponieważ nauczyły nas, jak dbać o środowisko i być ekologicznym. Uważam, że to spotkanie dało wszystkim do zrozumienia, jak bardzo zaśmiecamy nasze otoczenie. Mam nadzieję, że teraz wszyscy będą dbali o czystość i nie wyrzucali śmieci byle gdzie.

Justyna Grzyb, kl. Ib

Powiatowy Konkurs Recytatorski


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


10 marca w Mogilanach odbyły się przesłuchania w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim - eliminacje powiatowe. Uczestników przesłuchiwało jury w składzie:
Grażyna Skotnicka - aktorka, przewodnicząca jury, Marta Bizoń - aktorka, członek jury, Maria Knapik - polonistka, członek jury, Agata Ślazyk - wokalistka, członek jury.
Do tego konkursu zakwalifikowały się cztery osoby z naszej szkoły: A. Mlonek, K. Gajda, B. Liziniewicz i J. Kapel. Wszyscy pięknie recytowali wiersze i fantastycznie reprezentowali naszą szkołę.
Po przesłuchaniu 67 uczestników jury wybrało najlepszych.

Z naszej szkoły I miejsce w kategorii klas I-III zajął

Bartosz Liziniewicz z klasy Ia

i w kategorii klas IV-VI

III miejsce zajęła Joanna Kapel z klasy IV.

To wielki sukces! Nagrodzonym gratulujemy.

Na szkolnej scenie


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 13 lutego Koło Teatralne, które tworzą uczniowie z klas 1a i 1b gimnazjum, pod przewodnictwem pani Anny Kamińskiej wystawiło przedstawienie z okazji Walentynek. Były to wybrane fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego i "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry. Na spektakl aktorzy zaprosili swoich kolegów z innych klas oraz nauczycieli.
W rolę tytułowej Balladyny wcieliła się Paulina Wierzbicka, która grała także ... Radosta - stryjka Gustawa ze "Ślubów panieńskich". Adam Ziemba podbił serca publiczności jako zakochany Kirkor i flegmatyczny Gustaw. Matkę Balladyny i Aliny zagrała Justyna Grzyb. Izabela Czyż zachwyciła nas rolą wyniosłej i energicznej Klary. Niemniej dobrze sprawiły się Maja Mulik jako Aniela i Marta Kwasek grająca Panią Dobrójską oraz Alinę. Konrad Piasny wcielił się natomiast w rolę uległego Albina. W "Balladynie" jako duszki leśne: Skierka i Chochlik wystąpiły Marta Gajewska i Weronika Kociarz.
Wszyscy aktorzy świetnie sobie poradzili. Zagrali bardzo profesjonalnie, bez pomyłek i z dopracowanymi ruchami scenicznymi. Ciekawe stroje dodały przedstawieniu autentyczności. Widownia doskonale się bawiła podczas trwania przedstawienia. Po spektaklu można było porozmawiać z aktorami i zadać im pytania, m.in. na temat ról i prób.
Wszyscy nie możemy się doczekać "Zemsty" Aleksandra Fredry, która już niedługo zostanie wystawiona przez te klasy.

Zofia Wilk, kl. IIa

Przedstawienie na Walentynki
Dnia 13 lutego koło teatralne "Do góry nogami" pod czujnym okiem pani Anny Kamińskiej, wystawiło przedstawienie z okazji Dnia św. Walentego, w którego skład wchodziły fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego oraz "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry.
Próby do występu, zaczęły się w połowie pierwszego półrocza. Na początku musieliśmy ustalić grupy. Nie było to łatwe, ale na szczęście doszliśmy do porozumienia. W skład obsady wchodziły następujące osoby:

1."Balladyna"
 • Balladyna - Paulina Wierzbicka
 • Alina - Marta Kwasek
 • Kirkor - Adam Ziemba
 • Wdowa - Justyna Grzyb
 • Skierka i Chochlik - Marta Gajewska i Weronika Kociarz
 • Sługa- Konrad Piasny

  2."Śluby panieńskie"
 • Klara - Izabela Czyż
 • Aniela - Maja Mulik
 • Albin - Konrad Piasny
 • Gustaw - Adam Ziemba
 • Pani Dobrójska - Marta Kwasek
 • Radost - Paulina Wierzbica

  Wcale nie mieliśmy dużo czasu, jak się na początku zdawało. Spotykaliśmy się raz w tygodniu, czasami mieliśmy wrażenie, że nic z tego nie będzie, niektórzy za bardzo się "wygłupiali", inni mieli problem z nauczeniem się tekstu, a parę osób zapominało, co mają robić na scenie. Jednym słowem, nie było łatwo. Na szczęście po paru próbach zaczęło nam naprawdę wychodzić i iskierka nadziei zapłonęła w każdym z nas.
  Wkrótce dopracowaliśmy tekst i ruch sceniczny, co sprawiało nam ogromną przyjemność. Na premierze, sądząc po oklaskach, wypadliśmy bardzo dobrze. Kiedy otrzymywaliśmy pochwały od nauczycieli i kolegów, byliśmy naprawdę z siebie dumni.
  Dzięki takim przedstawieniom przybliżamy literaturę sobie i kolegom, szlifujemy swoje umiejętności na scenie, poprawiamy dykcję, pamięć i odwagę, której w życiu tak potrzeba do realizowania swoich marzeń. Mamy nadzieję, że będziemy mieli więcej okazji do odkrywania sztuki i będzie to sprawiało wszystkim ogromną przyjemność.

  Marta Kwasek kl. I a

  Bal "Przez Epoki"


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 12 lutego o godzinie 16:30 w naszej szkole rozpoczęła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski impreza karnawałowa "Przez epoki", w czasie której wybrano Najmilsze Pary Roku. W składzie jury znaleźli się przewodniczący klas na czele z panią dyrektor - Reginą Styn oraz panią Anną Czoch.
  Pora na przedstawienie uczestników ze szkoły podstawowej:
  Klasę 4 reprezentowali Aleksandra Kwaśny i Kacper Sadowski, klasę 5 - Maja Dobosz i Kacper Windy, a klasę 6 - Gabriela Kufta i Adam Kawa. Przedstawicielami gimnazjum byli: z kl. Ia - Justyna Baran i Rafał Mazur, z kl. Ib - Julia Czyż i Bartosz Sioła, z kl. IIa - Zofia Wilk i Piotr Serafin, z kl. IIb - Aleksandra Butulescu i Karol Pielka, a z kl. III - Marysia Calik i Bartosz Siesiowicz. Konkurs prowadziły Karolina Synowska i Angelika Łudzik.
  Zadaniem każdej klasy było w dowolny sposób zaprezentowanie wylosowanej wcześniej epoki, a potem scenki, gdzie byliśmy świadkami oświadczyn, utrzymanych w realiach reprezentowanego przez poszczególne klasy historycznego okresu. Trzeba przyznać, że uczniowie naprawdę się postarali i było na co popatrzeć. Śmiałe układy taneczne, bajecznie kolorowe stroje oraz zabawne dialogi sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili.
  Po występach przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Nie tylko kandydaci na "Najsympatyczniejszych" czekali z niecierpliwością na werdykt. Jeszcze chwilka napięcia i Pani Dyrektor oznajmiła, że tegoroczną "Najmilszą Parą" w podstawówce została Aleksandra Kwaśny i Kacper Sadowski z klasy 4, a w gimnazjum - Julia Czyż oraz Bartosz Sioła z kl. Ib. Zwycięska czwórka została obdarowana upominkami ufundowanymi przez samorząd i tym zakończyła się pierwsza część zabawy. Następnie rozpoczęła się z niecierpliwością wyczekiwana dyskoteka, w czasie której z okazji Walentynek można było złożyć życzenia, zawierające wyrazy sympatii bliskiej naszemu sercu osobie.
  Myślę, że tegoroczna impreza była naprawdę udana.

  Natalia Dulińska, kl. IIa

  Bal karnawałowy


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 12 lutego 2015 roku w szkole im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi odbył się bal karnawałowy dla dzieci niepełnosprawnych.
  Przygotowania do imprezy zaczęły się już kilka dni wcześniej. Wszyscy pracowali pełną parą i mieli wiele pomysłów na to, co zrobić, żeby naszym gościom miło upłynął czas.
  Sala gimnastyczna, w której odbyła się uroczystość, została pięknie przystrojona. Tematem przewodnim były "Smerfy", dlatego wykorzystano barwy białoniebieskie. Zostały zawieszone balony, bibułki oraz drobniutkie czerwone serduszka. Na środku sali ustawiono dwa domki w kształcie grzybków. Wszystko to sprawiło, że podczas balu można było poczuć się jak w prawdziwej smerfowej krainie. Po licznych przygotowaniach przyszedł czas na to, żeby rozpocząć bal. W czwartek, o godzinie 10.00 do szkoły w Korzkwi przyjechali nasi niepełnosprawni koledzy. Na początek Pani Dyrektor wygłosiła przemowę i obdarowała przybyłych piękną rzeźbą Gąski Zielonki oraz egzemplarzami książki o jej losach. Następnie dzieci z najmłodszych klas dały pokaz tańca, a zaraz potem zaprezentowano skróconą wersję jasełek, przygotowanych przez klasy: 2a, 1a, oraz 4. Po występach nadeszła pora na to, żeby rozpocząć zabawę taneczną. Impreza trwała około trzech godzin i wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Co jakiś czas przerywano tańce i bawiono się we wcześniej przygotowane gry. Nasi goście musieli tańczyć, śpiewać, a także wykonywać zadania sportowe. Pomimo tego, że dzieci były niepełnosprawne, to z wykonaniem ćwiczeń nie miały kłopotów i bardzo dobrze sobie radziły. Na koniec uczestnikom zabawy rozdano poczęstunek. Niestety, wszystko ma swój koniec. Po tak mile spędzonym dniu nawet nie zdążyliśmy zauważyć, kiedy impreza dobiegła końca, a my z bólem w sercu musieliśmy pożegnać nowo poznanych kolegów.
  Bal karnawałowy zorganizowany w naszej szkole był niesamowitym przeżyciem. Podczas jego trwania można było poznać wielu ciekawych ludzi i świetnie się bawić. Myślę, że to zdarzenie pozostanie w naszej pamięci na długo i mam nadzieję, że za rok będziemy mogli znowu się spotkać, aby wspólnie świętować czas karnawału.

  Kinga Kwasek, kl II a

  Bal karnawałowy dla najmłodszych


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

  W środę, 11 lutego 2015 roku grupa wolontariuszy "Pomagamy" działająca w Zespole Szkół w Korzkwi, prowadzona przez panią Małgorzatę Kruczek, zorganizowała bal karnawałowy dla dzieci z klas od 0 do 3.
  Dzieci przyszły na zabawę w różnych strojach, np. księżniczki, sportowym, owocu dyni i w wielu innych ciekawych przebraniach. Impreza rozpoczęła się wieloma konkursami, takimi jak taniec z balonem lub krzesełka. Najwięcej zabawy i śmiechu było przy tańcu z balonem. W konkursie z krzesełkami, uczestniczyło 6 zawodników. Krzesełek było 5 i zostały one ustawione w kółku. Wokół nich w rytm muzyki tańczyli zawodnicy. Gdy muzyka przestała grać, uczestnicy mieli usiąść na krześle. Zawodnik, dla którego zabrakło miejsca, odpadał z gry. Odstawiano następne krzesło i zabawa trwała nadal. Zwyciężyła osoba, która zawsze znalazła dla siebie krzesełko. Każda rywalizacja została nagrodzona prezentem w postaci cukierka, a dla zwycięzcy przygotowane było coś specjalnego. Gdy ogłoszono przerwę, dzieci wraz z paniami rozeszły się do klas na poczęstunek. Po powrocie zorganizowano jeszcze kilka ciekawych gier, podczas których każdy miło spędzał czas.
  Chociaż uczestnicy mieli ochotę bawić się dalej, nadszedł czas powrotu do domu. Wszyscy opuszczali budynek z uśmiechem na twarzy i w szamańskim nastroju.

  Natalia Gumula, kl. IIa

  Zabawa w Brzozówce


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  W sobotę, 7 lutego 2015 roku, nasza grupa wolontariuszy pod dowództwem pani Małgorzaty Kruczek oraz pani Anny Kamińskiej prowadziła zabawę karnawałową w Brzozówce.
  O godzinie 15,00 w sali balowej miejsca już były zajęte przez rodziców i ich dzieci ubranych m.in za postacie z bajek czy piłkarzy. Na początku pani Maria Pahl przywitała przybyłych gości i zaprosiła do zabawy. Wszyscy bili brawo, po czym puszczono muzykę i utworzyło się koło. Gdy pani Kruczek dała znak, dzieci ustawiały się przed nią gotowe do pierwszego konkursu. Konkursy polegały m.in na: przenoszeniu piłeczki pingpongowej na łyżce, która była w ustach, tańczeniu w parach na kartkach, które kolejno zaginali wybrani wolontariusze czy siadaniu na balonach, aby pękły. Wygrani podchodzili do stołu z nagrodami, gdzie czekały na nich wolontariuszki i wybierały im prezenty, lecz nie tylko oni dostawali miły podarunek, także dzieci, które odpadły przy danej zabawie, otrzymywały cukierki. Po kliku konkurencjach przyszła pora na odpoczynek. Dzieci zajęły miejsca obok rodziców czy dziadków i zajadały się różnymi smakołykami. Po przerwie wszyscy aktywnie brali udział w kolejnych zabawach.
  Ten dzień bardzo miło spędziliśmy, bawiąc się z naszymi młodszymi kolegami. Co rok Klub Wolontariatu robi imponujące postępy. Mamy taką nadzieję, że w kolejnych latach będzie coraz lepiej, a młodsze pokolenia będą brały z nas przykład.

  Marta Gajewska, kl. II a

  Teatrzyk "Królowa śniegu"


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Imieniny pana Kleksa


   

   

  Dnia 30 stycznia 2015 roku w klasie czwartej na lekcji języka polskiego odbyły się imieniny pana Kleksa. Pomysł zorganizowania imienin panu Ambrożemu bardzo nam się spodobał.
  Wszyscy uczniowie przynieśli potrawy, które wspólnie (po dwie, trzy osoby) przygotowaliśmy w domu. Były sałatki owocowe, czekolada, różne ciasta, a nawet pizza. Przynieśliśmy także pięknie ozdobione przepisy, według których powstały nasze dania. Przepisy trafiły na gazetkę klasową, a my mogliśmy się delektować pysznymi potrawami. Po chwili odpoczynku, gdy już wszystkim "pękały" brzuchy postanowiliśmy podzielić się naszymi daniami. "Wędrując" z klasy do klasy (może trochę przeszkadzając w prowadzeniu lekcji), częstowaliśmy nauczycieli. Nauczyciele nie gniewali się na nas, tylko dziękowali i z chęcią kosztowali naszych potraw.
  Dziękujemy naszej pani od języka polskiego - Annie Kamińskiej - za zorganizowanie nietypowych imienin panu Kleksowi.

  Julia Szpil
  klasa IV

  Spotkanie z Andrzejem Grabowskim


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  15 stycznia do naszej szkoły przyjechał pan Andrzej Grabowski. Autor telewizyjnych programów dla dzieci, książek, scenariuszy filmowych oraz ponad 500 piosenek i 15 książek. Razem z panią Ewą Chotomską założył w latach 80-tych zespół Fasolki. Chyba każdy słyszał jego piosenki "Kulfon, co z Ciebie wyrośnie" i "Witaminki". Jest także twórcą programu "Tik- Tak", "Budzik", "Ciuchcia". Pan Andrzej to niezwykle miły i sympatyczny człowiek. Zapoznał dzieci ze swoimi książkami. Najbardziej wszystkim podobała się książka "Instrukcja obsługi pieska Jacósia". Słychać było salwy śmiechu, kiedy autor opowiadał, a potem czytał jej fragmenty. Pan A. Grabowski przyjechał wraz z Kulfonem, zającem Poziomką, kotem Budzikiem, Szefuńciem i Bezkajku. Kto nie zna tych postaci? Nasi uczniowie próbowali wcielić się w role Kulfona, Budzika i Poziomki. To wcale nie jest takie proste poruszać lalką i jeszcze sprawić, by lalka mówiła lub śpiewała. Fantastycznie w role wczuli się Oliwka i Tomek z klasy drugiej. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Na koniec nasz gość wyczerpująco odpowiadał na pytania dzieci, nawet te dotyczące piłki nożnej oraz składał autografy na pamiątkę. To było bardzo sympatyczne spotkanie zorganizowane z cyklu "Dobra książka czyni cuda".
  M. Kruczek

  "Zemsta" w Teatrze Współczesnym w Krakowie


   

  Dnia 14.01.2015 r. uczniowie klas: 1b, 1a i 2a gimnazjum oraz ich wychowawcy wybrali się na wycieczkę do Teatru Współczesnego w Krakowie na "Zemstę" Aleksandra Fredry. Wyjechaliśmy wszyscy spod szkoły o godzinie 9.30. Podróż do samego teatru minęła nam bardzo szybko. Na miejsce przybyliśmy za wcześnie, więc poszliśmy na spacer przez krakowskie Planty, a potem wróciliśmy do teatru. Gdy już odłożyliśmy swoje rzeczy do szatni, skierowaliśmy się w stronę sali, gdzie zajęliśmy miejsca. Z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Od samego początku każdy był zaciekawiony sztuką, zwłaszcza że jak na "Zemstę", rozpoczęła się dosyć nietypowo, bo w zakładzie psychiatrycznym, gdzie pacjenci oglądają w telewizorze to przedstawienie. W pewnym momencie jeden z nich mdleje i przenosi się w środek akcji komedii, stając się raz Cześnikiem, raz Rejentem. Spektakl składał się z szeregu luźno ze sobą połączonych scen z "Zemsty". Oprócz profesjonalnej gry aktorów atutem przedstawienia były barwne szlacheckie stroje. Wracając do domu, w autokarze dzieliliśmy się wrażeniami ze spektaklu i już myśleliśmy o tym, jak my w tym roku wystąpimy w fragmentach tej superkomedii Aleksandra Fredry.

  Julia Czyż kl. 1 b

  Konkurs recytatorski w szkole w Owczarach


   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  12 stycznia klasy młodsze zostały zaproszone na konkurs recytatorski do szkoły w Owczarach . Nasi uczniowie pojechali w bardzo mocnym składzie. Piękne wiersze świetnie recytowali: z klasy Ia Mateusz Liziniewicz, który mówił wiersz "Stefek Burczymucha" i zajął I miejsce. Jan Łukasiewicz z klasy Ib, który przedstawił wiersz "Mój Yeti" zajął II miejsce. Karolina Gajda z klasy II mówiła wiersz "Czy tutaj mieszka Królewna Śnieżka?" zajęła I miejsce. Dominika Woźniczka z klasy III recytowała wiersz "Żuraw i czapla" zajęła III miejsce. Wszyscy nagrodzeni otrzymali piękne nagrody.

  Gratulujemy!

  M. Kruczek

  Dwugłos na temat przedstawienia
  "W krainie Narnii"


  Dnia 12 stycznia 2015 roku uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej udali się razem z panią Joanną Błocką i panią Anną Kamińską do Teatru Współczesnego w Krakowie. Oglądaliśmy spektakl pt. "W krainie Narnii", zrealizowany na podstawie książki C.S. Lewisa pt. "Opowieści z Narnii". Znamy już i bardzo lubimy lekturę, dlatego też przedstawienie oglądaliśmy z zaciekawieniem, oczywiście porównując je do książki. Mieliśmy okazję przenieść się do fantastycznej krainy i na żywo obserwować walkę dobra ze złem. Aktorzy odgrywający czwórkę rodzeństwa zaprosili nas do przejścia przez magiczną szafę do pełnej dziwnych stworów Narnii. Rozczarował nas trochę brak Aslana ( w końcu prawdziwy lew w teatrze to byłaby dopiero atrakcja!), którego zastąpiły wyświetlane na ekranie ogromne fotosy z filmu. Za to zaskoczyła nas pozytywnie pomysłowość i wszechstronność twórców przedstawienia. Aktorzy bardzo dobrze wcielali się w role, a najbardziej przypadła nam do gustu kreacja Edmunda - młodszego z braci. Przedstawienie bardzo nam się podobało i na pewno długo będziemy je wspominać.

  Julia Szpil

  W poniedziałek 12.01.2015 roku klasa 4 pojechała do Teatru Współczesnego w Krakowie na spektakl ,,W krainie Narnii''. Sztuka była bardzo piękna. Opowiadała historię dzieci, które przeniosły się do magicznej krainy Narnii, w której poznały wiele interesujących postaci, na przykład pana Tumnusa, lwa Aslana, państwa Bobrów.
  Dzięki bardzo dobrze przygotowanej scenografii przedstawienie było ciekawe. Na uwagę zasługuje również doskonała gra aktorów. Było też wiele efektów specjalnych, które dodawały spektaklowi atmosfery magii i aury niezwykłości. W kominku wyświetlała się postać profesora, a gdy dzieci przechodziły przez szafę, gasło światło i rozlegała się tajemnicza muzyka. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty na temat aktorstwa. Prowadzący opowiadał, że przy uczeniu się ról aktorzy muszą być skupieni, uważni, mieć wyobraźnię, umieć pracować w zespole, dobrze się porozumiewać. To był naprawdę wspaniały dzień i uczniowie zapamiętają go na długo.

  Joanna Kapel

  PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNYCH
  w NASZEJ SZKOLE:   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ - WOLONTARIUSZE W AKCJI!  Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę to ogólnopolska inicjatywa organizowana od 1993 roku przez Polskie Radio Lublin, kierowana przez Ewę Dados. Jest to zbiórka trwałej żywności, odzieży, środków czystości, słodyczy i zabawek dla potrzebujących rodzin. W akcji tej nie zbiera się żadnych środków finansowych, dlatego też osiągnęła ona dużą popularność. Kulminacyjnym punktem akcji jest Wielka Uliczna Zbiórka Darów w której wolontariusze na ulicach kwestują i zbierają dary rzeczowe. W tym roku poraz pierwszy nasz Klub Wolontariatu postanowił przyłączyć się do tej akcji, ponieważ naszą tradycją są przedświąteczne zbiórki żywności i ubrań. Zachęceni przez koordynatora oddziału małopolskiego akcji - pana Pawła Zegartowskiego - błyskawicznie wzięliśmy się do pracy. Zbieranie rozpoczęliśmy od kwesty pod Kościołem Parafialnym w Korzkwi, gdzie dzięki wsparciu księdza proboszcza Zbigniewa Płachty, nasi wolontariusze pod opieką pani Małgorzaty Kruczek przez cały zimny i deszczowy dzień zbierali żywność, ubrania, środki czystości i zabawki przynoszone przez parafian. Po takim wstępie mogło być tylko lepiej! Zbiórka kontynuowana była w szkole i do 19 grudnia zebraliśmy kilkaset kilogramów żywności, ubrań, środków czystości i przyborów szkolnych.
  Dziękujemy wolontariuszom, ale przede wszystkim darczyńcom! Jak zwykle uczniowie, rodzice i mieszkańcy okolicznych miejscowości wsparli nasze działania.

  DZIĘKUJEMY!

  Wielkie granie w Korzkwi  Tradycyjnie w naszej szkole zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny zagraliśmy nie tylko dla dzieci, ale także dla osób w podeszłym wieku. Już w grudniu zaczął działać w szkole Sztab Imprezy Zamkniętej. Pięciu wolontariuszy kwestowało podczas dyskoteki. Zachęcali kolegów do wrzucania datków, częstując ich własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami. 18 grudnia 2014 roku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, żeby licytować zgromadzone fanty: gadżety WOŚP, przetwory z domowych spiżarni, wypieki, rękodzieło, zabawki. Zachęcani przez panią Małgorzatę Kruczek zebraliśmy rekordową sumę 2390 złotych. Najwyżej Marta Gajewska wylicytowała piłkę z podpisami naszych zwycięskich siatkarzy. Sztab szkolny zebrał tym samym łączną kwotę 2771,33 zł! 11 stycznia 2015 roku podczas Wielkiego Finału 30 wolontariuszy (28 z gimnazjum i 2 czwartoklasistów) kwestowało na ulicach Krakowa, Korzkwi i okolic. Udało im się zebrać rekordową sumę 12853,76 zł! Łącznie w 23. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbieraliśmy

  15.625,09 zł!!!

  Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom fantów na licytację oraz hojnym jej uczestnikom, wszystkim, którzy wypiekali ciastka na dyskotekę szkolną oraz przede wszystkim kwestującym w szkole i podczas Finału. Pamiętajcie: gramy, bo lubimy! Nasze zaangażowanie przekłada się na sukces i rekord, ale przede wszystkim na konkretną pomoc dla dzieci oraz seniorów.

  Anna Kamińska

  Gwiazdka dla zwierzaka  W naszej szkole kolejny raz zbieraliśmy dary dla krakowskiego schroniska dla zwierząt. Obecnie w schronisku przebywa 350 psów i 110 kotów. Sytuacja zwierząt jest trudna i dlatego uczniowie naszej szkoły pokazali, że są wrażliwi i potrafią pomóc. Zebrane dary pozwolą przetrwać zwierzętom przez większą część roku. Zebraliśmy 8,4kg suchej karmy dla kotów i 30 kg suchej karmy dla psów,a także 4, 5kg konserw dla kotów i 16,6kg dla psów oraz gryzaki dla psów.
  Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim dzieciom i młodzieży za wielkie serce.

  Bardzo dziękujemy!!!!

  Góra Grosza


   

  W tym roku jak zawsze uczestniczyliśmy w akcji "Góra Grosza". W całej szkole uczniowie zebrali 1023,97 zł, co jest naszym nowym rekordem. Szkoła podstawowa zebrała 726, 26 zł (najwięcej klasa I B - 182,21 zł), a gimnazjum - 297,71 zł (najwięcej klasa I B - 131, 74 zł). Dziękujemy wszystkim za szczodrość i chęć pomagania potrzebującym.

  Samorząd Uczniowski

  Jasełka          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  W piątek, 19 grudnia 2014 roku, w naszej szkole odbyły się Jasełka i klasowe Wigilie. O godzinie 10:30 w sali gimnastycznej zaprezentowano przedstawienie jasełkowe, w którym udział brały: klasa 4. szkoły podstawowej i klasy 1a i 2a gimnazjum. Reżyserami były: pani Renata Madej, pani Agnieszka Kapel i pani Joanna Błocka. Na widowni zgromadzili się wszyscy uczniowie z naszej szkoły, całe grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów z klas młodszych. To była bardzo oryginalnie przedstawiona historia narodzenia Jezusa. Do stajenki, gdzie przebywali Maria (Izabela Liziniewicz) i Józef (Jacek Zeman), kolejno przybywały postacie z różnych książek, m.in. Pinokio (Kacper Sadowski), Dziewczynka z zapałkami (Sabina Krztoń), Jaś (Mateusz Liziniewicz) i Małgosia (Zuzanna Tomczyk), Stary Rybak (Miłosz Seweryn), Sierotka Marysia (Wiktoria Krok), Calineczka (Joasia Kapel), Kopciuszek (Julia Szpil), Czerwony Kapturek (Sarah Marriott-Rybka), Smerfetka (Paulina Bień). Całość uzupełniały recytowane przez gimnazjalistów wiersze i muzyczne przerywniki, wykonywane na różnych instrumentach przez uczniów. Publiczność była zachwycona aktorskimi umiejętnościami młodych artystów i bajecznie kolorowymi strojami, więc po zakończeniu spektaklu długo nagradzała występujących gromkimi brawami. Po Jasełkach rozstrzygnięto zorganizowany przez Szkolny Samorząd konkurs na najładniej świątecznie przystrojoną salę. W szkole podstawowej wygrały klasy: 2. i 6, a w gimnazjum; Ia, IIa i IIb. Wszystkie klasy dostały po paczce cukierków. Później uczniowie rozeszli się z wychowawcami do swoich klas na Wigilię. Podczas dzielenia się opłatkiem składano sobie różnego rodzaju życzenia. Odwiedzili nas także wspaniali instrumentaliści, którzy składali świąteczne życzenia. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie Jasełek i Wigilii klasowych. Przeżyliśmy w tym dniu niezwykle wzruszające chwile.

  Agnieszka Tomczyk, kl.IIa

  Wigilie w klasach          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Wigilia u harcerzy          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  20 grudnia, harcerze ze Szczepu Zielonego jak co roku spotkali się, aby wspólnie złożyć sobie życzenia, kolędować i posmakować potraw wigilijnych. W tym roku organizatorami wigilii szczepu była I Gromada Zuchowa "Zamkowe Orły" i Drużyna Harcerzy "Widmo". Wszyscy spotkali się w restauracji "Polesie". Na wigilię została zaproszona pani dyrektor Regina Styn, ksiądz proboszcz Zbigniew Płachta, opiekun harcerzy w szkole w Korzkwi Małgorzata Kruczek oraz druh hufcowy Jarosław Nowak. Wigilia rozpoczęła się rozpaleniem kominka, a następnie druhna szczepowa Anna Potok powitała wszystkich i złożyła życzenia świąteczne. Potem już serdeczne życzenia składał każdy, każdemu. Na stole pojawiły się przysmaki przyniesione z domu przez zuchy i harcerzy, a potem kolędowaniu nie było końca. Kiedy już wszyscy zjedli, nastąpił czas występów. Każda drużyna przygotowała piosenkę świąteczną, przedstawienie - jasełka i sanie św. Mikołaja. Drużyny same napisały scenariusze jasełek, więc śmiechu było wiele kiedy to jasełka np. w konwencji Gwiezdnych wojen zostały przedstawione. Gdyby św. Mikołaj miał takie sanie jak te przygotowane przez harcerzy i zuchy, napędzane np. rakietami nie straszny by mu był żaden śnieg i wyboje. Wszystkie występy były oceniane przez jury i publiczność. Za najlepsze występy drużyny dostały oczywiście nagrody. To było bardzo miłe spotkanie w gronie sympatycznych ludzi.

  M. Kruczek

  Licytacja WOŚP          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  W dniu 18 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się licytacja. Została zorganizowana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki czemu mogliśmy pomóc potrzebującym dzieciom i osobom starszym. Całą zabawę poprowadziła pani Małgorzata Kruczek. W bardzo przekonujący i ciekawy sposób zachęcała do brania udziału w licytacji. Przekazywane pieniądze trafiały do pani Anny Bełzowskiej i pani Anny Kamińskiej, które były za to odpowiedzialne. Gimnazjaliści chętnie brali udział w zabawie, ale najbardziej aktywni byli najmłodsi uczniowie podstawówki, którzy bardzo emocjonalnie podeszli do sprawy. Najdroższą wylicytowaną rzeczą była piłka do siatkówki z autografami naszych uczniów, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w zawodach. Łącznie zebraliśmy 2390 złotych.
  Jesteśmy pewni, że pieniądze te zostaną w odpowiedni sposób wykorzystane. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom za hojność oraz aktywne uczestnictwo w licytacji.

  Aleksandra Bugajska, kl. II a

  Świąteczny koncert          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  16 grudnia specjalnie dla najmłodszych w naszej szkole zagrali muzycy z Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Wystąpił kwartet smyczkowy, który przygotował dla dzieci kolędy polskie i zagraniczne. Usłyszeliśmy bardzo znane wszystkim min; "White Christmas", "Jingle Bells'', a także polskie piękne kolędy np.; "Cicha noc", "Lulajże Jezuniu". Nasi wspaniali, mali śpiewacy próbowali swoich sił i zaśpiewali kilka kolęd, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodkimi ozdobami choinkowymi. Na koniec wszyscy wspólnie, na całe gardła zaśpiewali "Przybieżeli do Betlejem pasterze", a następnie podziękowali oklaskami wspaniałym gościom za występ. Można śmiało powiedzieć, że świąteczny czas w naszej szkole właśnie się rozpoczął.

  M. Kruczek

  Konkurs Literacki          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 12 grudnia 2014 roku w szkolnej bibliotece odbył się konkurs literacki dla gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej z klas: IV - VI. Z każdej klasy wyłoniono po pięciu reprezentantów, którzy indywidualnie rywalizowali między sobą. Pod czujnym okiem pani dyrektor - Reginy Styn i pana Marka Czarneckiego konkurs poprowadziły: Weronika Kasprzyk, Aleksandra Bugajska i Zuzanna Bugajska z klasy IIa, a także Eliza Rajca i Kamil Litewka z kl. IIb. Czytano fragmenty z różnych książek, a uczestnicy konkursu musieli odpowiadać na przygotowane wcześniej pytania. Jeżeli ktoś znał odpowiedź, podnosił rękę, a jeśli miał rację, prowadzący przyznawali mu jeden kupon, który następnie można było wymienić na inne nagrody, takie jak: kalendarze, notesy, długopisy itp. Wśród przeczytanych utworów można było usłyszeć fragmenty "Dziadów" Adama Mickiewicza, "Zemsty" Aleksandra Fredry, "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa "Romea i Julii" Williama Szekspira, a dla uczniów szkoły podstawowej: "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, "Tego obcego" Ireny Jurgielewiczowej, "Szatana z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego, "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy i wielu innych powieści.
  Pomimo tego, że niektóre teksty były trudne i niełatwo było je odgadnąć, uczniom szło bardzo dobrze. Na koniec każdy z uczestników wymienił kupony na nagrody oraz otrzymał czekoladowego Mikołaja, którego od razu wszyscy bardzo chętnie zjedli.
  Konkurs Literacki zorganizowany w naszej szkole był bardzo ciekawym doświadczeniem. Myślę, że wszyscy uczniowie biorący w nim udział bardzo dobrze się bawili, mogąc rywalizować pomiędzy sobą. Tych, którym nie udało się zdobyć nagród, na pewno zmobilizuje to do lektury ciekawych książek, tak aby wykazać się wiedzą w kolejnym konkursie, który mam nadzieję, odbędzie już w przyszłym roku. Dzięki zdrowej rywalizacji możemy pochwalić się swoimi umiejętnościami, co daje satysfakcję zarówno nam - jak i nauczycielom. Serdecznie wszystkich zachęcam do udziału w konkursach.

  Kinga Kwasek, kl. II a

  Turniej siatkówki w Korzkwi   

   

  11 grudnia w naszej szkole odbyły się zawody w piłce siatkowej. Już o godzinie 9:00 pojawiły się drużyny z Bibic, Zielonek oraz Woli Zachariaszowskiej. Po przywitaniu i omówieniu reguł gry zmagania rozpoczęły drużyny dziewcząt z Korzkwi i Woli Zachariaszowskiej. Mecz zakończył się wynikiem 2:0. Kolejny mecz rozegrały dziewczyny z Bibic i Zielonek. Tym razem starcie zakończyło się remisem 1:1. W końcu przyszedł czas na naszych chłopców, którzy zmierzyli się z drużyną z Woli Zachariaszowskiej, wygrywając 2:0. Niestety, rozgrywka pomiędzy chłopcami z Korzkwi i Bibic zakończyła się przegraną gospodarzy 0:2. W wyniku kolejnych meczów dziewczyny z Korzkwi zajęły I miejsce. II miejsce zdobyły dziewczyny z Zielonek, III miejsce zajęła drużyna z Bibic, ostatnie - Wola Zachariaszowska. U chłopców sytuacja wyglądała zupełnie inaczej: drużna z Bibic zajęła I miejsce, nasi reprezentanci - II miejsce, drużyna z Woli Zachariaszowskiej zajęła III miejsce, a nasi goście z Zielonek - ostatnie miejsce.
  To były bardzo udane dla naszych drużyn zawody. Jesteśmy z Was dumni!

  Justyna Cyzio, kl. IIa

  Festiwal Literacki          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 7 grudnia w Zespole Szkół w Korzkwi miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach projektu "Dobra Książka Czyni Cuda- animacja czytelnictwa w gminie Zielonki" finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Zielonkach zorganizowano Festiwal Literacki. W sali gimnastycznej szkoły pięknie udekorowanej pracami plastycznymi uczniów, m.in. nagrodzonymi w konkursie plastycznym "Mój ulubiony bohater literacki", pięknymi malowidłami pani Ewy Staniszewskiej oraz wytworami uczniów powstałymi podczas zajęć prowadzonych w szkole w ramach projektu, a także często rodzinnymi pracami przedstawiającymi postać z bajki "Przygody Gąski Zielonki", zebrali się licznie uczniowie, ich rodzice, a także babcie i dziadkowie, aby wraz z nauczycielami uczestniczyć w święcie książki. A atrakcji ma ten dzień zaplanowano wiele. Uroczystość rozpoczęło powitanie uczestników przez panią Reginę Styn, gospodarza imprezy, oraz pana Mariusza Zielińskiego, dyrektora Biblioteki w Zielonkach, po którym zaprezentowano przedstawienie "Serce, serduszko" w wykonaniu "Baśniowej Kapeli", która przygotowała widowisko inspirowane baśnią H. CH. Andersena "Królowa Śniegu". Jej założyciel pan Adam Szafraniec jest autorem pierwszej książki dla dzieci o gminie Zielonki i tu właśnie miała miejsce jej premiera. Autor podziękował organizatorom za przygotowanie wspaniałej imprezy. W zamian otrzymał od dzieci kwiaty, Gąskę Zielonkę wykonaną przez uczniów klasy 1a szkoły podstawowej oraz egzemplarze autorskie książki. Następnie można było podziwiać występy taneczne najmłodszych uczniów pod kierunkiem pani Justyny Dragan, które wzbudzały aplauz publiczności. Młodsi uczniowie prezentowali się w tym dniu wielokrotnie śpiewając piosenki i tańcząc. Również starsi uczniowie dotrzymywali im kroku. Mogliśmy zobaczyć przedstawienie oparte na mitologii "W labiryncie" przygotowane pod kierownictwem pani Anny Kamińskiej przez uczniów klas pierwszych gimnazjum, którzy również byli autorami lalek animowanych w trakcie sztuki. Uczniowie klasy 2 a gimnazjum zaprezentowali przedstawienie na motywach książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Templariusze", do którego sami napisali scenariusz, a nad próbami czuwała pani Renata Madej. Prawdziwy popis dali uczniowie klas drugich gimnazjum, wystawiając dwa fragmenty "Zemsty" Aleksandra Fredry. W korzkiewskiej szkole "Zemsta" ma już prawie dwudziestopięcioletnią tradycję zainicjowaną przez pana Marka Czarneckiego. Podczas imprezy nie tylko artyści prezentowali się w pięknych strojach, także wielu uczniów i nauczycieli można było zobaczyć przebranych za różne postacie z bajek, takie jak: Królewna Śnieżka, Dziewczynka z zapałkami, Czarownica, Śpiąca Królewna, Królewicz, Krasnoludki, Pan Kleks, Smerfy, Hobbit i wiele innych. Festiwal odwiedziła pani Barbara Gawryluk, która opowiedziała dzieciom o swoich książkach. Można było je zakupić, podobnie jak "Przygody Gąski Zielonki" Adama Szafrańca oraz zdobyć autograf . Na tym nie koniec atrakcji, gdyż zaplanowano również popisy "Czytających rodzin". Wysłuchać w ich wykonaniu fragmentów "Hobbita" Tolkiena, "Pipi Pończoszanki" Astrid Lindgren, "Powrotu taty" Adama Mickiewicza oraz "Bajek filozoficznych" Michel'a Piquemal'a. Odbył się konkurs literacki dla młodszych uczniów, podczas którego trzeba było rozpoznać tytuły, autorów i postaci na podstawie wybranych fragmentów książek. Dużym powodzeniem cieszyła się wymiana książek- "książka z książkę".
  W tym dniu na dzieci, które stworzyły Gąski Zielonki czekały nagrody książkowe- jeszcze pachnące drukiem "Przygody Gąski Zielonki", zaś na wyróżnionych w konkursie plastycznym, książki pani Barbary Gawryluk. Podczas całej imprezy można było zdobywać kupony i zamieniać je na nagrody. Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek oraz napoje. W organizacji uroczystości pomagali wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu "Pomagamy". Sądząc po licznym udziale gości i ich opiniach, imprezę można uznać za bardzo udaną.

  Regina Styn

  Dzień Wolontariatu          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 5 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zaprosiliśmy gości na to święto. Odwiedził nas Marco Trimboli, Włoch działający w Stowarzyszeniu Rozwoju i Integracji Młodzieży. Towarzyszyła mu młoda Francuzka - Amandine, wolontariuszka od dwóch miesięcy przebywająca w Polsce. Udział wzięli uczniowie z 6 klasy szkoły podstawowej i klas 1-3 gimnazjum.
  Na początku spotkania goście opowiadali o możliwości włączenia się w działania międzynarodowego wolontariatu. Przedstawili nam również prezentacje z ciekawymi zdjęciami. Dzielili się wrażeniami i doświadczeniami ze swojej działalności. Marco zachwycił nas mówieniem po polsku i poczuciem humoru. Amandine podejmowała próby posługiwania się naszym językiem. Goście pokazali nam również, co powinniśmy zrobić, jeśli chcemy zostać wolontariuszem, po czym zadali nam związane z ich wypowiedzią pytania. Wszyscy zaangażowali się i chętnie zgłaszali do odpowiedzi. Niektórzy dostali ciekawe nagrody, nawet ci najmłodsi. Pod koniec spotkania obejrzeliśmy specjalnie na tę okazje przygotowany libdub, który pokazał pracę naszego klubu.
  Po spotkaniu szkolne korytarze zapełniły się ubranymi w klubowe koszulki oraz czerwone mikołajowe czapki wolontariuszy, którzy rozdawali grzecznym dzieciakom cukierki.
  To był niezapomniany dzień! Szkoda, że obchodzimy go tylko raz w roku. Uczeń, myśląc o tym dniu, przyszedł do szkoły uśmiechnięty, oczekując na dobrą zabawę. Na szczęście nikt się nie zawiódł!

  Paulina Piskorz, kl. II a

  Festiwal Literacki
  w oczach redaktorów "Żaka Korzkiewskiego"


  To była niesamowita, pełna wrażeń niedziela w naszej szkole. Doskonale bawiliśmy się na Festiwalu Literackim, który został zorganizowany z wielkim rozmachem. Po sali gimnastycznej krążyły kolorowo ubrane postacie z wielu książek, wśród których można było rozpoznać przebranych uczniów, a nawet naszych nauczycieli. Na początku gości powitała pani dyrektor - Regina Styn, a potem wystąpił pan Adam Szafraniec z żoną, przedstawiając dwie baśnie we własnej interpretacji. Później zostały rozdane nagrody za prace poświęcone Gąsce Zielonce, bohaterce nowej książki, której akcja toczy się w gminie Zielonki. Dzieci doskonale się spisały, ponieważ wykonane przez nich dzieła były naprawdę wspaniałe. Następnie najmłodsi z klas 0-2 pod czujnym okiem pani Justyny - nauczycielki tańca - pokazały, co potrafią. Kolejno zaprezentowali się pierwszoklasiści z gimnazjum w mitologicznym przedstawieniu pt. "W Labiryncie", nad którym czuwała pani Anna Kamińska. Podczas imprezy wielokrotnie prezentowały swe umiejętności dzieci z klas 1-3, które zachwyciły nas swoimi tańcami i śpiewami. Pokazały się również klasy drugie gimnazjum w pełnych humoru scenach z komedii Aleksandra Fredry, pt. "Zemsta". Wykorzystani także zostali rodzice, którzy przyszli ze swoimi dziećmi z młodszych klas, czytając książki całą rodziną. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Barbara Gawryluk - autorka książek dla najmłodszych, która opowiadała o swych utworach Następnie dzieci klas 0-4 mogły wykazać się swoją wiedzą o literaturze w konkursie przeprowadzonym przez samorząd szkolny. Naprawdę bardzo dobrze im poszło. Później, jak na Festiwal Literacki przystało, na scenę wkroczyły bajkowe postacie, a widzowie zgadywali, kim one są. Przebrani nauczyciele wzbudzili prawdziwy entuzjazm publiczności, gdyż bardzo się postarali ze swoimi strojami.
  Następnie pokazała się klasa II a gimnazjum w przedstawieniu "Pan Samochodzik i Mali Odkrywcy", przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni - pani Renaty Madej. Na koniec swe umiejętności zaprezentowała Klaudia Doniec, śpiewając dwie piękne piosenki. Oprócz tego podczas spotkania można było skorzystać z poczęstunku, zakupić nowe książki, wymienić używane, a za zdobyte w konkursach kupony otrzymać różne nagrody. Zauważyliśmy, że wszyscy doskonale się bawili, więc organizatorzy mogą być dumni z tego spotkania z literaturą.

  Weronika Kasprzyk IIa,
  Natalia Dulińska IIa
  Święty Mikołaj w naszej szkole          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 5 grudnia 2014 roku naszą szkołę odwiedziła osoba szczególnie uwielbiana przez dzieci. Był to św. Mikołaj. Wszyscy od początku dnia ze zniecierpliwieniem wyczekiwali na przybycie miłego gościa. Nawet nasi starsi koledzy. Każdy z uczniów pragnął dostać wymarzony prezent. Nasz szkolny Mikołaj z pełnym workiem podarunków, wraz ze swoimi pomocnikami - elfami, odwiedził każdą klasę, zaczynając od przedszkola, a kończąc na gimnazjum. Dzieci z zadowoleniem siadały mu na kolanach i mocno przytulały. Z chęcią wykonywały polecenia zadane przez naszego gościa, aby dostać od niego prezent. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z jego wizyty i otrzymanych upominków.
  Każdy z nas miło wspomina ten dzień pełen wrażeń.

  Aleksandra Bugajska, kl. IIa

  Spotkanie autorskie z panią
  Marzeną Filipczak


          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 2 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Korzkwi odbyło się spotkanie autorskie z panią Marzeną Filipczak, podróżniczką, autorką książek podróżniczych. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki "Dobra Książka Czyni Cuda- animacja czytelnictwa w gminie Zielonki". Pani Marzena, po odejściu z pracy w korporacji, od siedmiu lat podróżuje samotnie po różnych kontynentach. Jeździła po Indiach, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, Malezji i Peru. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać ciekawych opowieści ilustrowanych pięknymi zdjęciami z odwiedzanych miejsc."Do wyjazdów potrzebne są pieniądze i czas. Ale łatwiej jest wyjeżdżać nie mając pieniędzy"- uważa globtroterka, która jest również autorką poradnika "Lecę dalej. Tanie podniebne podróże" oraz książki "Między światami". Spotkanie okazało się bardzo interesujące dla młodzieży, która zasypała panią Marzenę gradem pytań dotyczących zarówno odwiedzanych miejsc, jak i przygód w trakcie podróży. Uczniowie zainteresowani tematem będą mogli wypożyczyć z biblioteki szkolnej książki autorki.

  "Dookoła świata" z panią Marzeną Filipczak


  W dniu 02.12.2014 roku uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z panią Marzeną Filipczak, która opowiadała o swoich licznych podróżach. Pokazała także bardzo ciekawe zdjęcia i opisała tradycje, związane z różnymi krajami. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy, które na pewno pomogą nam, gdy podczas wyjazdu wpadniemy w jakieś tarapaty. Poradziła nam również, w jaki sposób bezpiecznie i tanio zwiedzić różne zakątki świata. Udowodniła, że nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na luksusowe hotele i restauracje, żeby przyjemnie spędzić wolny czas. Barwnie opisała potrawy i smakołyki, jakimi była częstowana podczas pobytu w różnych krajach. Pokazała książki, w których opisuje swoje przygody i podróże. Zachęcała do zwiedzania wszystkich kontynentów świata. Pod koniec spotkania mogliśmy zadawać pytania, na które podróżniczka chętnie i wyczerpująco odpowiadała.
  Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy niewiarygodnych opowieści. Po zakończeniu udaliśmy się do swoich klas i jeszcze długo wspominaliśmy historie, które usłyszeliśmy. Prelekcja ta dostarczyła nam wiedzy na temat świata i wielu niezapomnianych wrażeń.

  Zuzanna Bugajska, kl. IIa

  Andrzejki w bibliotece   

   

  Dnia 29 listopada 2014 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyły się andrzejkowe wróżby. Organizatorką całej imprezy była pani Anna Czoch. W role wróżek wcieliły się: Justyna Cyzio, Julia Klimecka, Izabela Liziniewicz, Eliza Rajca, Karolina Synowska i Natalia Juszczyk, natomiast Jacek Zeman był czarodziejem.
  Zabawę rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej na temat tego wspaniałego zwyczaju. Młodsi uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w słowa Jacka. Następnie odbyła się wróżba polegająca na ustawieniu dzieci w kręgu, dostały one jedną szkatułkę, w której znajdowały się karteczki z przepowiednią. W takt muzyki podawały ją sobie z rąk do rąk, a gdy muzyka ucichała, osoba, która akurat trzymała karteczkę, wyjmowała ją i czytała przepowiednię na głos. Później wybraliśmy kilkoro dzieci do kolejnej wróżby, polegającej na przebiciu balonu, w którym znajdowała się nazwa zawodu. Kolejną zabawą była bardzo popularna wróżba z łupinami orzechów włoskich, prowadzona przez Justynę.
  Potem każdy uczeń mógł podchodzić do wybranych stanowisk. Przy stoliku Julii były filiżanki, pod którymi kryły się różne przedmioty symbolizujące przyszłość każdego z nas. U Karoliny Synowskiej można było dowiedzieć się o ilości potomstwa, które będziemy mieli w przyszłości oraz o płci tych dzieci. Eliza Rajca przepowiadała pierwszą literę imienia mężczyzny, który prawdopodobnie zwiąże się z nami na cale życie.
  Ten dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci naszych młodszych kolegów. Miejmy nadzieję, że wszystkie przepowiednie się spełnią!

  Justyna Cyzio, kl. IIA

  "Quo vadis" w Teatrze Łaźnia Nowa   

  Dnia 26 listopada 2014 r. uczniowie klasy IIa gimnazjum wybrali się do teatru, aby obejrzeć spektakl pt. "Qvo vadis".
  O godzinie 16.30 wszyscy spotkaliśmy się pod szkołą na zbiórkę, zaraz po tym wyjechaliśmy autokarem. Podróż minęła nam szybko, chociaż do celu było daleko. Po wejściu do teatru i pozostawieniu w szatni kurtek zajęliśmy miejsca i z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie. Podczas przedstawienia od samego początku rozlegały się śmiechy widzów. Wśród widowni znaleźli się także niektórzy nauczyciele z naszej szkoły.
  Czterej aktorzy w bardzo zabawny i oryginalny sposób przedstawili swoją interpretację sceniczną słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Przedstawienie wzbudziło w nas wiele pozytywnych emocji i wprawiło w dobry nastrój.
  Wracając do domu, w autokarze uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, omawiając najzabawniejsze fragmenty przedstawienia.

  Marta Gajewska, kl. IIA

  Otrzęsiny   

   

  Dnia 27 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się jak co roku otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum, które przygotowane zostały przez ich starszych kolegów z klas drugich. Każdy uczestnik musiał wykonać jedno zadanie związane z farmą, żeby zostać pełnoprawnym uczniem naszego gimnazjum. Zadania były bardzo różne, ponieważ organizatorzy chcieli właśnie poprzez te wyzwania pokazać pierwszakom, jak ciężko jest być gimnazjalistą. Wszyscy byli mile zaskoczeni naszymi pomysłami. Konkurencje, które najbardziej zapadły mi w pamięci, to: "Taniec country" oraz "Jesienne zbiory", przygotowane przez uczniów klasy IIa , a także "Szukanie szydełka w mące" i "Taniec z miotłą", przygotowane przez uczniów klasy IIb.
  Po przejściu przez wszystkie konkurencje pierwszoklasiści złożyli uroczyste "Ślubowanie" i już jako prawdziwi gimnazjaliści mogli wziąć udział w dyskotece, która się później odbyła.
  Myślę, że wszyscy uczestnicy, a także widzowie równie dobrze się bawili.

  Klaudia Wąsik, kl. IIA

  W Muzeum AK          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  21 listopada klasa Ia i Ib pojechały do Muzeum Armii Krajowej. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zmierzyli się trudną historią naszej ojczyzny.
  Dzieci zwiedzały stałą ekspozycję w dwóch grupach. Jedna grupa dowiedziała się wiele o walce Polaków w czasie II wojny światowej, a druga poznała historię dzielnego żołnierza, misia Wojtka. Dzieci brały udział w warsztatach, w czasie których wykonano prace plastyczne. Na własne oczy uczniowie zobaczyli prawdziwy sprzęt wojskowy. Mogli założyć maskę przeciwgazową, hełm, dotknąć karabinu i zaglądnąć do menażki, pustej niestety. Największe emocje wzbudził czołg. Można było dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa i obejrzeć wnętrze rakiety V-2. Na zakończenie tego ciekawego spotkania dzieci odwiedziły strzelnicę.
  Dla niektórych było to pierwsze bardzo pouczające spotkanie z historią.

  M. Kruczek

  Zwiedzanie Muzeum Ak realizowały także inne klasy ZS w Korzkwi. To nowoczesne muzeum odwiedziły w różnych terminach klasy IV, V, VI SP oraz klasy Ia Ib III Gimnazjum. Młodsi realizowali w większym zakresie zajęcia warsztatowe, starsi natomiast dużo czasu przeznaczyli na słuchanie opowieści przewodnika i dogłębne poznanie ekspozycji. Największą atrakcją była możliwość oddania strzałów karabinem i replikami powstańczych Stenów. Multimedialność wystaw, autentyczne przedmioty z okresu II wojny światowej spowodowały, że materiał historyczny, który wg obecnej podstawy programowej już nie jest omawiany w gimnazjach, cieszył się dużym zainteresowaniem.

  Projekt "Archipelag Skarbów''  19 i 20 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty pt.,,Archipelag Skarbów" i trwały od 9.00 do 12.30. Brały w nich udział klasy 2a, 2b i 3 gimnazjum. Zajęcia miały na celu przygotowanie młodych ludzi do dojrzałego życia i podejmowania ważnych decyzji dotyczących ich przyszłości. Były one prowadzone w ciekawy i przystępny sposób w formie prezentacji multimedialnej, a także ćwiczeń mających zachęcić uczniów do aktywnego udziału.
  Podczas trwania projektu "podróżowaliśmy" razem z prowadzącymi m.in. po Wyspie Miłości i poznawaliśmy różne jej rodzaje. Rozmawialiśmy też o relacjach pomiędzy chłopcami i dziewczętami oraz o sposobach postrzegania siebie. Dowiedzieliśmy się także, jak oswajać nasze ,,tygrysy", czyli słabości, takie jak: zbyt łatwe wpadanie w gniew lub zakochiwanie się i wyłączanie przy tym racjonalnego myślenia. Prowadzący udzielali nam rad dotyczących rozwiązywania tego typu sytuacji i ostrzegali nas, że różnego rodzaju używki mogą sprawić, iż stracimy kontrolę nad naszym zachowaniem. Obejrzeliśmy wywiady ze słynnymi sportowcami, którzy zapewniali, że pasja jest w życiu bardzo ważna i dzielili się swoimi doświadczeniami. Zrozumieliśmy też, jak działa mózg młodego mężczyzny oraz, że człowiek jest jak gwiazda, składa się z pięciu ,,ramion"- ciała, uczuć, rozumu, ducha i więzi, więc jeśli będziemy zwracać uwagę tylko na wygląd, to nie poznamy całej osoby. Wykonywaliśmy także różne zadania, np. jeden uczeń miał z zawiązanymi oczami znaleźć skrzynię ze skarbami. Na swojej drodze miał wiele przeszkód. Jego koledzy prowadzili go głosem. Po wykonaniu ćwiczenia prowadzący warsztaty wytłumaczyli nam, że szukanie skrzyni symbolizowało nasze poszukiwania mające na celu zdobycie swojego szczęścia w życiu. Przyjaciele i rodzina pomagają nam w tym. Odgrywaliśmy także scenki i decydowaliśmy, jak aktorzy wybrani spośród uczestników powinni się zachować w danej sytuacji. Wszyscy z chęcią wypowiadali się, a osoby będące na środku mogły wybrać sobie nagrodę ze skrzyni skarbów. Były to książki na tematy związane z zajęciami, płyty i opaski na rękę. Można było także wziąć udział w konkursie, który polegał na wykonaniu pracy dowolną techniką plastyczną lub napisaniu wiersza o warsztatach. Pod koniec zajęć poznaliśmy zwycięzców. Zaśpiewaliśmy także wspólnie szantę żeglarską.
  Uważam, że warsztaty były niezwykle pouczające i ciekawe. Wszystkie klasy zaangażowały się w zajęcia i z chęcią odpowiadały na pytania. Myślę, że każdy wyniósł z tego projektu wiele przydatnych wiadomości.

  Zofia Wilk kl. 2a

  Sport          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  W pierwszych miesiącach roku szkolnego nasi sportowcy zafundowali nam wiele emocji.
  Zaczęło się od tego, iż postanowiliśmy spróbować swych sił w przełajowych biegach powiatowych, które odbyły się w Skawinie dnia 1 października. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego wybrali najlepszych ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Zarówno dziewczyny jak i chłopcy starali się uzyskać jak najlepsze wyniki, a do zawodów wojewódzkich dostały się dwie nasze reprezentantki: Martyna Wolak z kl. 3 gimnazjum oraz Justyna Marek z kl. 4 .
  Kolejnym naszym sportowym posunięciem były zawody w piłce nożnej w kategorii chłopców SP i G, które odbyły się dnia 2 października w Zielonkach. Na podium stanęła drużyna gospodarzy, wygrywając wszystkie mecze, a drugie miejsce zajęli nasi dzielni chłopcy.
  6 listopada 2014 roku klasy IV i V szkoły podstawowej w Korzkwi wyjechały do Skały na Zawody Pucharu Tymbarka. Turniej ten wygrała "Skalanka", awansując do dalszej fazy rozgrywek, a my zajęliśmy czwarte miejsce na sześć startujących drużyn. Dziewczęta rozegrały dwa mecze, z czego jeden wygrały z Wolą Zachariaszowską 7:1, a kolejny przegrały 2:3 z Filipowicami. Najważniejsze, że nasz wychowawca i równocześnie trener - pan Dawid Kmak był z nas dumny i na koniec powiedział: "Gracie coraz lepiej, na następnym turnieju macie duże szanse. Trzeba tylko trenować".
  29 października w Woli Zachariaszowskiej odbyły się zawody w unihokeju w kategorii dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji zgłosiły się wszystkie szkoły z Gminy Zielonki. Po niezwykle zaciętych meczach drużyna chłopców zajęła III miejsce a drużyna dziewcząt wywalczyła awans do zawodów powiatowych.
  Po wygraniu zawodów gminnych nasze zawodniczki wyjechały 6 listopada do Świątnik Górnych. Zawody rozpoczęły się o godzinie 9.00 i wzięły w nich udział szkoły z Michałowic, Rząski, Korzkwi oraz z Świątnik Górnych. Nasze dziewczęta kroczyły od zwycięstwa do zwycięstwa i wydawało się, że wygrają ten turniej. Niestety, ostatni mecz z Rząską przyniósł olbrzymie rozczarowanie. Mimo że po pierwszej połowie prowadziliśmy wynikiem 3:1, to jednak w ostatnich dwóch minutach drużyna przeciwna zdobyła jednobramkową przewagę i wygrała mecz 4:3, tym samym dostając się na zawody wojewódzkie. Korzkiewska drużyna całą drogę powrotną analizowała, co zrobiła nie tak. Pomimo iż dziewczęta zajęły II miejsce, nie były zadowolone, gdyż sukces był tak blisko. W następnym roku na pewno będzie lepiej.
  21 listopada nasi sportowcy wyjechali do Rząski na towarzyski mecz siatkarski, który zakończył się wynikiem 2:0 dla dziewcząt z Rząski, natomiast chłopcy z Korzkwi w pięknym stylu wygrali z gospodarzami 2:0.
  Więcej sportowych relacji z rozgrywek oraz zdjęć można znaleźć na facebookowej stronie UKS Korzkiew.

  Marta Gajewska, Justyna Cyzio, kl. IIa
  i Wojciech Krzywda, kl. 5

  Najmłodsi w bibliotece w Przybysławicach          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do biblioteki w Przybysławicach. W bibliotece przywitała dzieci pani Żaneta Krztoń, która poprowadziła zajęcia poświęcone obchodom Święta Niepodległości. Dzieci obejrzały krótki film "Polak mały" o polskich symbolach narodowych i wysłuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Odbyły się też warsztaty, w czasie których uczniowie wykonali biało - czerwone kotyliony,i składali rozcięte części Polski i Orła Białego. Wszyscy dobrze się bawili, a dodatkowo wiele się nauczyli. Nagrodą było wspólne zdjęcie i słodki poczęstunek. Wracając dzieci zatrzymały się jeszcze pod krzyżem upamiętniającym powstańców z powstania styczniowego, aby wspomnieć bohaterów narodowych.

  M. Kruczek

  Święto Niepodległości w naszej szkole          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 10 listopada 2014 r. w szkole w Korzkwi odbyła się akademia z okazji odzy-skania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918 r. W uroczystości brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele.
  Na początku apelu odśpiewaliśmy "Rotę", a potem klasa II b zaprezentowała program artystyczny, związany z dniem, który świętowaliśmy. Podczas uroczystości każda klasa z pomocą chóru zaśpiewała patriotyczną pieśń, którą wcześniej wybrała i przygotowała. Szczególnie przypadł nam do gustu solowy występ Klaudii Doniec, która zaśpiewała dwie przepiękne piosenki. Wszyscy słuchaliśmy jej z wielkim podziwem i zaciekawieniem.
  Następnie przyszła pora na konkurs dotyczący historii naszego kraju. Klasy wystawiły swoich reprezentantów, którzy stworzyli trzy grupy konkursowe. Pierwsza konkurencja polegała na zaprezentowaniu przez uczniów projektów, które zostały zrobione na wcześniejszych lekcjach. Każda klasa inaczej zinterpretowała temat, jakim było pokazanie z czego my, Polacy, powinniśmy być dumni. Pomimo tego, że każdy projekt był inny, wszystkie były piękne i oryginalne. Teraz przyszła kolej na sprawdzenie histo-rycznej wiedzy uczestników konkursu. Wszystkie drużyny doskonale radziły sobie z pytaniami i ostatecznie w tej części nie wyłoniono zwycięzcy. W nagrodę klasy dostały "orzełki", które z dumą przyklejono na drzwi sal, którymi się opiekują.
  Akademia z okazji 11 listopada była bardzo pouczająca, przypomniała nam, że Polska odzyskała niezależność dzięki waleczności wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Dzięki takim uroczystościom pielęgnujemy patriotyzm już od najmłodszych lat. Program akademii został zrealizowany w ciekawy sposób i nikt się tutaj nie nudził. Myślę, że to zdarzenie bardzo długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

  Kinga Kwasek, kl. II a

  BIJEMY REKORD WOśP   

  Więcej informacji w zakładce "Wolontariat"

  Spotkanie z Anną Onichimowską w Korzkwi          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 27 października 2014 roku w szkole w Korzkwi odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską, w którym wzięli udział najmłodsi nasi uczniowie z "zerówki" i klas pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej.
  Na początku pisarka opowiedziała nam o swoim dzieciństwie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w młodości pani Anna była tancerką figurową i miała iść do szkoły baletowej, ale jej rodzice się na to nie zgodzili. Potem chciała pójść w ślady ojca i zostać dziennikarką, ale los tak sprawił, iż została jedną z najpopularniejszych autorek książek dla dzieci i młodzieży. Pani Anna powiedziała nam, że pracuje teraz nad scenariuszem do filmu, który zostanie zrealizowany na podstawie jej książki pt. "Sen, który zniknął".
  Następnie pani Anna Onichimowska opowiedziała o swoich książkach: "Piecyk, czapeczka i budyń", "Tajemnice malutkiej", "Dobry potwór nie jest zły" i "Zasypianki na każdy dzień miesiąca".
  Teraz przyszedł czas na zadawanie pytań.
  Na pierwsze, które brzmiało: "Kiedy pani zaczęła pisać i czy ten pierwszy tekst został opublikowany?, odpowiedziała: "Zaczęłam pisać po studiach i na prośbę moich pracodawców napisałam wtedy książkę pt. "Zbiór wierszy dla dzieci".
  Na następne pytanie "Czy ściśle pani planuje napisanie następnej książki, czy działa pani pod wpływem natchnienia?", szczerze powiedziała: "Nie piszę pod wpływem natchnienia, tylko dlatego, że muszę książkę napisać, ponieważ mam umowę z wydawnictwem".
  Zadaliśmy pani Ani kolejne pytanie: "Czy łatwiej pisać książki dla dzieci, czy dla dorosłych ?" i usłyszeliśmy odpowiedź: "Dla mnie to nie ma żadnego znaczenia, ale wydaje mi się, że trudniej jest pisać książki dla dzieci, bo wtedy trzeba stać się takim dzieckiem".
  Przy ostatnim pytaniu: "Co by pani radziła osobom, które chciałyby zacząć pisać?", doradziła: "Nie bójcie się pisać tego, co myślicie, że jest głupie, bo może się okazać, że będzie to bardzo dobre. Musicie także dobrać właściwego narratora, ponieważ to od niego zależy brzmienie tego, co chcecie opowiedzieć."
  Na koniec spotkania dwaj uczniowie klasy trzeciej przeczytali piękne wierszyki i wręczyli je pani Ani. Można także było kupić książki pisarki i wziąć od niej autograf.

  Paulina Wierzbicka i Justyna Cieślik, klasa Ia

  Zaciąg harcerski          KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Jak co roku, 25 X zawitali do naszej szkoły harcerze. Przyszli, aby zachęcić uczniów najmłodszych klas do pracy w harcerstwie. Były zabawy, pląsy i zdjęcia, opowieści o obozach i zimowiskach . W szkole pracują dwie drużyny. Harcerze to drużyna "Widmo", którą prowadzi dh Magda Różańska i mogą należeć do niej uczniowie klas IV-VI i gimnazjum. Zuchy pracują w I Korzkiewskiej Gromadzie Zuchowej "Zamkowe Orły", prowadzi ją dh Piotr Utylski. Zbiórki odbywają się w soboty w izbie harcerskiej obok szkoły. Harcerze spotykają się o 9.00, a zuchy o 10.30.
  Być harcerzem to świetna zabawa i fantastyczna rzecz. Poznaje się wspaniałych ludzi i przyjaciół na całe życie. Warto być w harcerstwie!
  Wszystkich chętnych ZAPRASZAMY!

  M. Kruczek

  Taka sobie bajka, czyli
  Zielona Szkoła w DWD w Rytrze   

   

  Dawno, dawno temu, czyli 20 października my, klasa 2b, wyruszyliśmy w daleką i niezapomnianą podróż do Rytra. Po drodze wstąpiliśmy na stację benzynową, aby kupić "Red Bulla" dla naszego autobusu za równe 1000 złotych i 1 grosz. Jechaliśmy, jechaliśmy, jechaliśmy aż po drodze minęliśmy Chiński Market, po którym wszyscy wpadli w euforię i zaczęli śpiewać. W końcu dojechaliśmy zmęczeni i wyczerpani, a na domiar złego nasz ośrodek okazał się o wiele mniejszy niż na zdjęciach w Internecie. Nagle zza autobusu wyłonił się pan Stanisław (pseudonim Stachu) i poinstruował nas, jak mamy postępować z walizkami na świeżo zakonserwowanych schodach. Niestety, walizka naszej koleżanki Oli była tak ciężka, że nawet dźwig nie zdołałby jej wnieść na pierwsze piętro. Na szczęście w tej sytuacji koło nas znalazł się pan Stachu, który wniósł walizkę do pokoju nr 7. Okazało się, że ośrodek jest piękny, przestronny, a przede wszystkim nie należy oceniać na pierwszy rzut oka.
  Następnego dnia po trudach lekcyjnych udaliśmy się na stołówkę, aby rozkoszować się smakiem makaronu i sosu do spaghetti bez mięsa (mniam :D ). Przed wieczornym odbył się konkurs piosenki Karaoke, a po nim "Bania u Cygana" w pokoju nr 5. Podczas wyczerpującej zabawy poznaliśmy panią Bożenę. Wszyscy świetnie się bawili, tańczyli i śpiewali, a w czasie ciszy nocnej pan Stachu wchodził niczym Ninja do pokoi, gdzie wszyscy "grzecznie SPALI" i świecił wszystkim swoją żółciutką latarką po oczach.
  W wolnej chwili, a było ich mało, wyciskaliśmy z siebie siódme poty, aby zrobioną kartą pracy usatysfakcjonować panią L. Woźniczkę. Nie wszyscy zdołali podjąć się tego wyzwania.
  Kolejną atrakcją naszego wyjazdu była dyskoteka, na której nasi "kochani" chłopcy nie raczyli się pojawić. Wyjątkiem był Kacper, którego dziewczyny nauczyły tańczyć tańca nazwanego - Twerki.
  Następnego dnia pan Staszek zabrał nas na wycieczkę do mroźnej Krynicy Zdrój. Tam, udaliśmy się do muzeum zabawek i pijalni wody, gdzie mogliśmy zakupić "leczniczy napitek śmierdzący zgniłymi jajami". Ostatniego wieczoru nasza pani groziła nam zaklejeniem drzwi taśmą klejącą, więc kilka dziewcząt wzięło pasty do rąk i wyruszyło na podbój pokoju chłopców.
  Nazajutrz po śniadaniu spakowani i gotowi do podróży powrotnej zgromadziliśmy się w świetlicy w celu rozdania dyplomów i ostatniej cudownej lekcji języka polskiego na terenie DWD w Rytrze.
  25 października 2014 o godzinie 11.28 skończyliśmy pisać te oto słowa, a co się dalej wydarzy, czas nam pokarze. Bardzo nam się tu podobało i chętnie jeszcze tu wrócimy.

  uczniowie klasy 2b gimnazjum:
  Natalia Juszczyk, Martyna Litewka, Natalia Marriott- Rybka, Julia Przybylska, Kamil Litewka, Ania Talanda, Grzegorz Hapek oraz Tomasz Fior

  POLA NADZIEI   

  Więcej informacji w zakładce "Wolontariat"

  Młodzieżowy Festiwal Filmowy
  Moja przestrzeń


  Zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego Młodzieżowego Festiwalu Filmowego Moja przestrzeń organizowanego przez Dyskusyjny Klub Filmowy w Zespole Szkół, Miejski Dom Kultury i Młodzieżową Radę Miejską w Olsztynku pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  W tym roku ilość nadesłanych filmów zaskoczyła nie tylko organizatorów, ale i jury (43 krótkie formy filmowe). Jury miało trudniejsze zadanie niż w poprzednim roku, bo w czołówce kon-kursu znalazło się nie pięć, a dziewięć filmów.
  Młodzież w wieku od 13 do 19 lat, m.in. z Kielc, Nowego Miasta Lubawskiego, Łodzi, Oświę-cimia, Białegostoku, Olsztyna, Lubawy, Olsztynka i okolic, Ostródy, Giżycka, Małopolski za-prezentowała w etiudach swoją przestrzeń na różnych poziomach: świat wewnętrzny - na-dzieje, zagrożenia, lęki; zewnętrzną rzeczywistość, relacje z innymi ludźmi, swoje hobby. Jury w składzie: Andrzej Cichocki - operator, reżyser, scenarzysta, zdobywca nagrody na Rhode Island International Festiwal za film Las cieni, Paweł Soja - młody reżyser kina nieza-leżnego, Andrzej Waluk - stereografer 3D, Martyna Masiak - studentka produkcji filmowej w Krakowie nie przyznało Grand Prix, ale wybrało trzy projekty do głównej nagrody:

  1. film Architekci naszej przestrzeni, zrealizowany przez młodych ludzi z Zespołu Placówek Specjalnych w Olsztynie (pacjenci onkologiczni),

  2. film fabularny Batman Kamila Brandenburga z Kielc,

  3. film zrealizowany z humorem przez młodych filmowców z Łodzi Michała Ciężkiego i Piotra Piaska.

  Przyznano WYRÓŻNIENIA:

 • Film Zwyczajni ludzie, Monika Łapińska, Monika Jankowska, Marta Sobecka, Olsztynek,
 • Film Dzień w szkole, Kajetan Kruczek, Owczary k. Krakowa,
 • Film Codzienność, Aleksander Skórzewski, Paweł Wiśniewski, Marta Aukiewicz, Lu-bawa,
 • Film Ludzka słabość, Przemysław Jankowski, Klaudia Szmigiel, Daniel Warmiński, Olsz-tynek,
 • Film Long life, Agata Masiak z kolegami, Olsztynek.

  Kajtkowi serdecznie gratulujemy!!!!

  wychowawczyni

  Pamiętamy o I wojnie światowej   

  17 października 2014 roku w Gminie Zielonki odbyła się pierwsza gra terenowa upamiętniająca wybuch I wojny światowej. Przedstawiciele III klasy gimnazjum: Wolak M., Świątek K., Osika K., Świstak K., Knapik K., Wąsik E. wraz z opiekunami p.D Kmakiem i p. L. Dzień-Skrzyńską przyłączyli się do niej. Uczestnicy [uczniowie ze szkół w Zielonkach, Woli Zachariaszowskiej oraz Bibic] spotkali się w Forcie 45a w Zielonkach. Tam wylosowali trasy i zostali wprowadzeni w tematykę I wojny światowej. Następnie udali się w wylosowanym kierunku, aby po drodze szukać słoiczków z zadaniami do rozwiązania i wskazówkami, co robić dalej. Gdy rozwiązali wszystkie zadania, szli do biblioteki, gdzie czekał na nich ciepły poczęstunek i finał gry. Każda grupa przedstawiła swoje odpowiedzi i ciekawe zdjęcia z miejsc, które odwiedziła. Na koniec wszyscy dostali małe upominki i pamiątkowe dyplomy.
  Gra bardzo nam się podobała. Za rok my niestety już na nią nie ruszymy, ale mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy będą mieli okazję wziąć w niej udział.

  Karolina Świstak Martyna Wolak

  "JESTEM STĄD"
  multikulturowa wystawa w Korzkwi   

  MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE W KORZKIEWSKIEJ SZKOLE, CZYLI WYSTAWA, KTÓRA UCZY.
  Wraz z początkiem października przybyła do naszej szkoły wystawa poświęcona mniejszościom narodowym i etnicznym w Polsce. Opowiadała o ich wkładzie w historię naszego kraju; o ich kulturze, obyczajach i tradycji, które się tu rozwijały i sjpg kultywowane po dzień dzisiejszy. Wystawa ta została stworzona z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Polsko-Niemieckiego i UM w Krakowie.
  Na samym początku niewiele wiedziałyśmy na ten temat, dlatego zostałyśmy przeszkolone w tym zakresie przez panie ze Stowarzyszenia Centrum Polsko-Niemieckiego w Krakowie. Szkolenie miało na celu przygotować nas do oprowadzania uczniów naszej i zaprzyjaźnionych szkół po wystawie. Spotkanie było bardzo kształcące i ciekawe. Śmiało możemy stwierdzić, że nie zmarnowałyśmy naszego czasu.
  Pierwszą klasą, która zwiedzała wystawę pod naszym przewodnictwem, była nasza własna. Szło nam nieco opornie, dopiero przy następnych grupach otworzyłyśmy się i było coraz lepiej. Okazało się, że w szkole są uczniowie, którzy bardzo wiele wiedzą o kulturze mniejszości niemieckiej i czeskiej oraz o wkładzie Niemców i Czechów w historię naszych ziem, a nawet tacy, którzy wiedzą, co niegdyś wydarzyło się na Wołyniu.
  Nie tylko zwiedzający, ale również i my mogłyśmy się wiele dowiedzieć.
  Czy wiedzieliście, że aktorka Danuta Stenka jest i czuje się Kaszubką, Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej - był Ormianinem lub, że poeta Czesław Miłosz był Litwinem, a Nagrodę Nobla, z której tak jesteśmy dumni, otrzymał za anglojęzyczną twórczość? To tylko kilka przykładów, jest ich o wiele więcej.
  Wystawa otworzyła nam oczy, nie na kraje sąsiadujące ale sąsiadów... rzec by można zza miedzy, którzy są Polakami i zupełnie nie przeszkadza im jednocześnie czuć się Ormianami, Żydami, Ślązakami czy Słowakami.
  Jednym z najcenniejszych elementów wystawy było przedstawienie kultury romskiej z innej perspektywy niż ta, z jakiej postrzegana jest przez większość ludzi w Polsce. Ukazano ją, jako ciekawą mniejszość z wieloma problemami.
  Za najważniejszą naukę dla oprowadzających po wystawie i zwiedzających ją uczniów niewątpliwie należy uznać stwierdzenie, że nie wolno kierować się w życiu stereotypami.

  uczennice klasy 2b:
  Klaudia Kuciel
  Eliza Rajca
  Wiktoria Zębala

  Więcej w zakładce WOLONTARIAT ...

  Dobra Książka Czyni Cuda
  - animacja czytelnictwa w gminie Zielonki   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Zespół Szkół w Korzkwi wraz z Biblioteką Publiczną rozpoczął realizację projektu "Dobra Książka Czyni Cuda- animacja czytelnictwa w gminie Zielonki", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. Głównym celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności wokół Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz jej filii w Przybysławicach, a także promocja czytelnictwa zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i ludzi dorosłych zamieszkałych w obszarze działalności biblioteki. Chcemy poprzez odpowiedni dobór treści oraz form pracy z czytelnikiem, w możliwie atrakcyjny sposób pokazać, jakie korzyści poza sposobem spędzania wolnego czasu można mieć poprzez kontakt z dobrze dobraną lekturą, niezależnie od wieku. Pragniemy również ożywić bibliotekę, aby stała się miejscem, w którym czytelnik może nie tylko wypożyczyć książkę, ale również spotkać się z innymi czytelnikami i aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach. W ramach projektu przewidziano zajęcia biblioterapeutyczne, stymulacji pamięci, kulinarne, spotkania z podróżnikami. 7 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Korzkwi odbędzie się festiwal Literacki, podczas którego zaprezentowane będą prace uczniów oraz program artystyczny, a uczniowie będą mogli uczestniczyć w konkursach. Będzie można nabyć nowe ksiązki, a także wymienić się używanymi z innymi czytelnikami. Gościem Festiwalu będzie pani Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka. 20 października 2014 r. miały miejsce pierwsze zajęcia z biblioterapii i stymulacji pamięci w Zespole Szkół w Korzkwi, które poprowadziła pani dr Wanda Matras, pracownik Uniwersytetu pedagogicznego w Krakowie. Serdecznie zapraszamy dorosłych na spotkania w Bibliotece w Przybysławicach, które będą odbywać się w poniedziałki w godzinach od 17 do 18.30. Szczegóły na plakatach.

  Regina Styn

  Próbna ewakuacja   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Noc w szkole   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 17.10.2014r. dla pierwszoklasistów z gimnazjum i uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej zorganizowano ,,Noc w szkole". Rozpoczęła się ona w piątek o godzinie 18:00, a zakończyła następnego dnia, o godzinie 8:00.
  Gdy wszyscy dotarliśmy na miejsce, przyszła druhna z ZHP i dała grupom mapy które prowadziły do skarbu. Każda grupa musiała wykonać różne zadania, aby dostać monety, które na końcu oddaliśmy kapitanowi Jackowi Sparrowowi. Po przekazaniu zdobytych monet przy ognisku wszyscy składaliśmy przysięgę, a następnie wychowawczynie obu klas wykonywały różne zadania. Byliśmy zadowoleni z tej zabawy w plenerze. Następnie udaliśmy się z powrotem do szkoły, aby przygotować kolację, nakryć do stołu oraz przygotować miejsca do spania. Gdy mieliśmy już napełnione brzuchy, przyszedł czas na zabawy z harcerzami. Wszystkie grupy przedstawiły przygotowany wcześniej okrzyk, piosenkę i strój piarata. Po grach i zabawach przebraliśmy się w piżamy i oglądaliśmy film. Niestety, nie obejrzeliśmy go do końca, ponieważ większości się on nie podobał. Panie zgasiły światła w klasach i wszyscy mieli iść spać, lecz nie każdy był zmęczony. Rano niektórzy byli niewyspani. Zrobiliśmy porządek w salach, a następnie zjedliśmy śniadanie. O godzinie 8:00 zaczęli przyjeżdżać rodzice.
  Wszystkim podobała się ta noc i miło ją wspominają.

  Izabela Czyż i Karolina Mitka, kl. IB

  Dzień Patrona, Ślubowanie Pierwszych Klas
  i Gala Oskarowa   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 14.10.2014 roku w ramach Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyły się trzy uroczystości. Uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej w strojach galowych, by uczcić ten dzień. Na początku pani dyrektor - Regina Styn przywitała zebranych, szczególnie serdecznie odnosząc się do uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum.
  Pierwszą z atrakcji był Dzień Naszego Patrona - Jerzego Kukuczki. Uczniowie klasy IIA przytoczyli kilka wspomnień alpinisty oraz przeczytali wiersze odnoszące się do gór. Nasz szkolny chór zaśpiewał piosenki związane z tą tematyką.
  Drugim powodem naszego spotkania było Ślubowanie Pierwszych Klas. Najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej pokazały fantastyczny program artystyczny, składający się z tańców, śpiewów, ślicznych wierszyków i przede wszystkim dobrej zabawy. Później zostały one uroczyście pasowane przez Panią Dyrektor na Uczniów Naszej Szkoły. Potem klasy IA i IB gimnazjum również zostały przyjęte do naszego grona.
  Trzecim, niestety, już ostatnim, ale za to jakim wydarzeniem, był Dzień Edukacji Narodowej. Świętowaliśmy go w tym roku, wręczając pracownikom szkoły Oskary w różnych kategoriach. Pierwszą z nich był ,,Wyciskacz Wiedzy i Niewiedzy'' i tutaj nagrodę otrzymała nauczycielka matematyki, pani Lilla Woźniczka. Następnego Oskara w kategorii "Przyjaciel na Dobre i na Złe" otrzymała pani pedagog - Anna Bełzowska. Później głosami uczniów został wybrany nauczyciel języka polskiego - pan Marek Czarnecki jako "Mistrz Ciętej Riposty". Następnie w kategorii "Szkolny Kreator Mody" wytypowano nauczycielkę języka angielskiego, panią Agnieszkę Kapel (jak zawsze pięknie ubraną). Nagrodę "Wulkan Pomysłów" dostała pani Małgorzata Kruczek, która serdecznie podziękowała za głosy na nią oddane. Statuetkę "Szkolny Sherlock Holmes" niespodziewanie otrzymał woźny naszej szkoły - pan Piotr Pasierbiński. Ku zdziwieniu wszystkich obecnych nie był to ostatni Oskar. Jeszcze jedną nagrodę (drugiego już Oskara) dostała od uczniów pani Małgorzata Kruczek za wielkie zasługi dla szkoły. To był bardzo miły gest, który doprowadził panią Małgorzatę do łez. Wielu z obecnych także się wzruszyło. Później wszyscy zdobywcy Oskarów zrobili sobie wspólne zdjęcie, które można podziwiać na tablicy ze szkolnymi wspomnieniami. Na koniec trzeba dodać, iż tę niesamowitą Oskarową Galę przygotowali nasi wolontariusze.
  Ten dzień wniósł w nasze życie wiele pięknych wspomnień, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Każdy ze zdobywców nagrody był zadowolony i nie zapominajmy o tym, że każdy na nią zasługiwał.

  Klaudia Wąsik kl. II a
  Weronika Kasprzyk kl. II a

  Wycieczka do Ojcowa   

  Dnia 7.10.2014 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum i ich wychowawcy wyjechali na coroczną wycieczkę do Ojcowa.
  Na początku uczestnicy zapoznali się z przewodnikami. Każdy miał powiedzieć parę słów o sobie. Potem zaczęliśmy zwiedzać poszczególne miejsca. Uczniów najbardziej zaciekawiła Jaskinia Ciemna i posągi Neandertali. W jaskini zauważyli sporo nietoperzy, musieli być cicho, aby ich nie wystraszyć. Widzieli tam także Stalaktyty i Stalagmity. Gdy już wychodzili z jaskini, przewodnicy pokazali im ogromne pająki. Potem udaliśmy się do chaty. Gdy już dotarliśmy na miejsce, zjedliśmy kiełbaski, a potem podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza z grup budowała domek z wielkich klocków, a druga poszła zjeżdżać po linie i skakać na gumie. Jedna z pań liczyła czas tym, którzy budowali domek i gdy się skończył, zamieniliśmy się zadaniami. Kiedy już skończyliśmy, wszyscy pobiegli strzelać z łuku do celu. Jednak nie każdy zdążył, ponieważ trzeba było się już zbierać i wracać do szkoły.
  Gdy szliśmy z powrotem do autokaru, każdemu dopisywał humor. Mamy nadzieję, że uczniowie na długo zapamiętają tę wycieczkę.

  Julia Czyż kl.I b
  Kamila Dudek kl.I b

  Wzruszenia w kinie, czyli "Miasto 44"   

  Dnia 6 października klasy drugie i trzecia gimnazjum udały się do kina na film pt. "Miasto 44" , w reżyserii Jana Komasy.
  Motywem przewodnim produkcji jest powstanie warszawskie. Bohaterowie muszą zmagać się z przeciwnościami losu, które ich spotykają. Ekranizacja miała na celu pokazanie dramatu ludzi, a nawet dzieci w czasie wojny i ich chęć do normalnego życia. Chociaż Warszawa jest pod władzą okupanta, to mieszkańcy mają czas na spotkania i zabawę. W takiej atmosferze poznajemy Stefana (Józef Pawłowski) mieszkającego ze swoją matką i młodszym bratem. Chłopak nie chce się wychylać poza szereg, do którego w końcu trafia za sprawą Kamy (Anna Próchniak). Dziewczyna zakochuje się w nim, lecz on wcześniej oddał swoje serce Biedronce (Zofia Wichłacz), która także angażuje się w powstańczą walkę. Sielanka trwa jednak do momentu "Godziny W", kiedy podczas pierwszej akcji młodzi bohaterowie są świadkami zabicia swojego przyjaciela. Wydarzenia zaczynają nabierać tempa, film staje się coraz bardziej dramatyczny, a powstanie przeobraża się w walkę o przetrwanie i chęć pomszczenia najbliższych. Seans został poprzedzony prelekcją, która pomogła nam zrozumieć wszystkie wątki filmu.
  Produkcja ukazała nam trudności, z jakimi zmagali się powstańcy. Niewielu osobom udało się opanować łzy, oglądając szczególnie dramatyczne sceny. Pewnie większość widzów zgodzi się z tym, że film jest naprawdę godny polecenia.

  Weronika Kasprzyk kl. II a,
  Natalia Dulińska kl. II a

  Owocowe pożegnianie lata   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Rajd Neandertala 2014     Dnia 23 września 2014 r. grupa uczniów z klasy II a udała się na coroczny "Rajd Neandertala".
  Uczestnicy wycieczki pod opieką pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej godnie reprezentowali naszą szkołę, walcząc o pierwsze miejsce. Trasa rajdu rozpoczęła się w Ojcowie, a skończyła w szkole w Białym Kościele. Podczas drogi grupy musiały wykonywać różne zadania rozmieszczone w czterech bazach. Aby rozwiązać ćwiczenia, trzeba było wykazać się wiedzą przyrodniczą i historyczną związaną z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Należało umieć rozpoznawać poszczególne gatunki roślin i zwierząt, a także znać Ojców jak własną kieszeń. Pierwsze zadanie składało się z 18 pytań, na które trzeba było udzielić odpowiedzi. Jeżeli grupa odpowiedziała dobrze na wszystkie pytania, otrzymywała 18 punktów. Następne ćwiczenie polegało na rozpoznaniu odpowiednich gatunków roślin rosnących w Ojcowskim Parku Narodowym. Za udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi uczestnicy mogli otrzymać 9 punktów. Następna baza znajdowała się przy kasie wstępu do Jaskini Ciemnej, gdzie biorący udział w konkursie uczniowie musieli rozpoznawać miejsca znajdujące się w obrębie Ojcowa na podstawie pociętych na drobne kawałki ilustracji. Maksymalnie można było zdobyć 9 punktów. Czwarte i ostatnie zadanie polegało na rozpoznaniu gatunków zwierząt przedstawionych na ilustracjach. Za poprawne wykonanie tego zadania można było otrzymać również 9 punktów.
  Trasa rajdu nie była zbyt wymagająca, ale długa, a pogoda deszczowa, dlatego szło się jeszcze trudniej. Po dotarciu do mety na zmęczonych, przemoczonych i zmarzniętych uczestników czekała pyszna, gorąca herbata oraz kiełbasa z chlebem. Na koniec, kiedy wszyscy reprezentanci szkół zakończyli rajd, odbyło się rozdanie nagród i dyplomów. Naszej szkole niewiele brakło do zajęcia trzeciego miejsca, ale liczymy na to, że w przyszłym roku staniemy na podium.
  "Rajd Neandertala" był bardzo ciekawym doświadczeniem i niezwykłą przygodą. Myślę, że za rok jeszcze więcej uczniów będzie chciało wziąć w nim udział.

  Kinga Kwasek, kl. II a

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  W dniu 22 września 2014 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Tegorocznymi kandydatami ze szkoły podstawowej byli:

  1. Wiktor Halkus klasa IV
  2. Wiktoria Krok klasa IV
  3. Magdalena Koziara klasa V
  4. Jakub Sobociński klasa V
  5. Kamila Krzywda klasa VI
  6. Karolina Synowska klasa VI

  Gimnazjum reprezentowali:

  1. Justyna Cieślik klasa I A
  2. Marta Kwasek klasa I A
  3. Julia Czyż klasa I B
  4. Kamila Dudek klasa I B
  5. Weronika Kasprzyk klasa II A
  6. Wiktoria Zębala klasa II B
  7. Angelika Łudzik klasa III
  8. Natalia Kaczmarczyk klasa III
  9. Karolina Świstak klasa III

  Wybory rozpoczęły się występami kandydatów, którzy przedstawili swoje programy wyborcze. Po zakończonych prezentacjach przyszedł czas głosowania na swoich faworytów. Każdy uczeń miał możliwość oddania głosu. W sali gimnastycznej zrobiło się ogromne zamieszanie, gdy wszyscy udali się do urn wyborczych. Oprócz nowego Samorządu Uczniowskiego wybieraliśmy także opiekuna, który będzie się nim zajmował.
  W drodze demokratycznych wyborów, znaczącą liczbą głosów, w szkole podstawowej przewodniczącą została uczennica klasy VI - Karolina Synowska, zastępcą Jakub Sobociński z klasy V, skarbnikiem Wiktoria Krok z klasy IV, a opiekunem - pani Małgorzata Kruczek.
  W gimnazjum wybory wygrała uczennica klasy II B - Wiktoria Zębala, zastępcą została Angelika Łudzik z klasy III, skarbnikiem Weronika Kasprzyk z klasy II A, a opiekunem - pan Marek Czarnecki.
  Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w wyborach i życzymy nowemu Samorządowi owocnej pracy w naszej szkole.

  Zuzanna Bugajska, klasa II A

  Zwiedzamy Ojców   

   

  15 września uczniowie klas drugiej i trzeciej udali się na wycieczkę, której celem był Ojcowski Park Narodowy. Na uczestników wyprawy czekali już przewodnicy. Pierwsza część zajęć miała charakter warsztatowy. Uczniowie poznawali najbardziej charakterystyczne gatunki drzew i krzewów, które rosną na terenie ośrodka. Łącznie jest ich ponad sto. Uczniowie poznawali różne rodzaje roślin na podstawie wyglądu pędów, owoców oraz kory. Po krótkim odpoczynku i małym "co nieco" dzielni odkrywcy udali się Szlakiem Doliny Prądnika do największej i najpiękniejszej jaskini. Jaskinia Łokietka, bo o niej mowa, położona jest na wysokości 125 metrów nad dnem Doliny Prądnika. Składa się z dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialnej oraz jednej małej, zwanej Kuchnią. Łączna długość korytarzy to 320 metrów. Według legendy tutaj znalazł schronienie Władysław Łokietek. Okoliczni mieszkańcy dostarczali mu żywność przez otwór tak, aby nie naruszyć pajęczyny zasłaniającej wejście. Legenda głosi, że to właśnie pajęczyna zmyliła ślad pogoni prowadzonej przez Wacława II. Na pamiątkę pobytu Polskiego Księcia wykonano kratę zagradzającą wejście, na której widnieje motyw pajęczyny. Po zwiedzeniu jaskini uczniowie czarnym szlakiem udali się pod Bramę Krakowską. Podziwiali Igłę Deotymy oraz Źródełko Miłości. Spragnieni i utrudzeni wędrowcy skosztowali wody z tego tajemniczego zdroju. Ostatnim punktem wycieczki były pamiątki. Zaopatrzeni w kusze, łuki, maczugi, pocztówki, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi powrócili do szkoły.

  Maciej Suder

  "Trylogia" Henryka Sienkiewicza
  w zamku w Korzkwi   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  W odpowiedzi na akcję: "Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza", zainspirowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Gimnazjum w Korzkwi w porozumieniu z Biblioteką Publiczną w Zielonkach, w dniu 8. września zorganizowało wielkie czytanie powieści tego autora. Impreza odbyła się w malowniczym wnętrzu korzkiewskiego zamku, które stworzyło sprzyjającą atmosferę do głośnego czytania fragmentów "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego".
  Na scenie wystąpili uczniowie klas II. i III. gimnazjum, natomiast na widowni zasiedli okoliczni miłośnicy literatury, czyli pozostali gimnazjaliści i Grono Pedagogiczne. Publiczność mogła przypomnieć sobie miłosne perypetie Andrzeja Kmicica i jego Oleńki, a także Michała Wołodyjowskiego i Basi. Poza tym zobaczyliśmy zacięty pojedynek Kmicica i pana Michała, brawurowo zagrany przez Ewę Wąsik i Dorotę Knapik z trzeciej klasy. Na koniec żartobliwy opis Szwedów przedstawiła pani Regina Adamska.
  Uczniowie bardzo solidnie zostali przygotowani przez nauczycieli języka polskiego, którzy byli z nich niezwykle dumni. Młodzi ludzie nie tylko pięknie czytali fragmenty powieści, ale i byli bajecznie przebrani za postacie, w które się wcielili. Występ, którego celem była nie tylko popularyzacja czytelnictwa, ale i zwrócenie uwagi na dbałość o piękną polszczyznę, został zakończony gromkimi oklaskami ze strony widowni, a to najprawdopodobniej najcenniejsza nagroda dla występujących.
  Miejmy nadzieję, że wszystkim obecnym w tym dniu w korzkiewskim zamku czytanie spodobało się i, że uczniowie właśnie tymi krótkimi scenkami zachęcili wielu zgromadzonych do gruntownego poznania którejś z powieści Henryka Sienkiewicza.

  Weronika Kasprzyk, kl. II a

  Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014/2015   

       KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


  Dnia 1 września o godzinie 10.00 w kościele w Korzkwi zaczęło się nabożeństwo dla uczniów. Kiedy dobiegło końca, poszliśmy do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po powitaniu zebranych przez panię wicedyrektor - Reginę Adamską glos zabrała pani dyrektor - Regina Styn, która szczególnie serdeczne słowa skierowała do najmłodszych uczniów naszej szkoły.
  Po uroczystości wszyscy udali się do klas i dowiadywali się, co ich czeka w obecnym roku. Gdy wszystko się skończyło, uczniowie i nauczyciele rozeszli się do domów. Tak właśnie tak minął pierwszy dzień szkoły!

  Justyna Cyzio, kl. IIa