IMPREZYZakończenie roku szkolnego 2015/2016


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Korzkiewscy wolontariusze na 12 edycji
Festiwalu Zaczarowanej Piosenki


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Festiwal Zaczarowanej Piosenki, od 2005 roku promujący uzdolnione wokalnie osoby niepełnosprawne, miał swój 12. finał 18 czerwca 2016 roku na Rynku Głównym w Krakowie podczas Ogólnopolskich Dni Integracji Zwyciężać Mimo Wszystko. O Statuetki Zaczarowanego Ptaszka walczyło 12 wykonawców. W tym roku zwyciężczyni w kategorii osób dorosłych została zaproszona na Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.
Symbolicznego otwarcia Festiwalu dokonała pierwsza dama polskiej piosenki, opiekunka artystyczna FZP - Irena Santor. Koncert finałowy prowadziła prezes Fundacji MIMO WSZYSTKO - Anna Dymna, a towarzyszył jej Zbigniew Zamachowski z córką. W niedzielę koncert JEDEN ŚWIAT wraz z Anną Dymną prowadził Piotr Polk. Wśród wykonawców obu koncertów znaleźli się: Anita Lipnicka, Katarzyna Nosowska, Alicja Majewska, Natalia Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Damian Ukeje, Monika Kuszyńska, Andrzej Piaseczny, Halina Mlynkova, Katarzyna Cerekwicka. Gośćmi specjalnymi pokazów niepełnosprawnych mistrzów sportu byli: Mateusz Ligocki, Marcin Nowak,, Bartłomiej Ostałowski, Jarosław Rola, Przemysław Saleta, Tomasz Schimscheiner, Łukasz Szeliga, Rafał Wilk, Tomasz Manikowski, Zbigniew Zamachowski i in. A nad przebiegiem imprezy, dobrym samopoczuciem gwiazd, gości i publiczności czuwali wraz z wolontariuszami Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej MIMO WSZYSTKO również specjalnie przeszkoleni wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu POMAGAMY w Korzkwi.
Pracowali we wszystkich sekcjach - od cateringu, przez sport, ECO, grupę porządkową i gadżetową, aż po Galerię pod Gołym Niebem. Pracowali w słońcu i w deszczu, od godziny 8.00 do północy z jednakową pasją i zaangażowaniem. Współdziałali z wykonawcami, sportowcami, Pokojowym Patrolem WOŚP, wolontariuszami Fundacji MIMO WSZYSTKO. 22 dzielnych młodych ludzi mimo lejącego się z nieba ukropu sprawnie i profesjonalnie wykonywało wszystkie swoje obowiązki, zdobywając w ten sposób uznanie i życzliwość organizatorów. A w wolnych chwilach korzkiewscy wolontariusze wspaniale dopingowali niepełnosprawnych wykonawców sportowców. Miło było patrzeć, jak poświęcają swój wolny czas, żeby bezinteresownie pomagać i sprawia im to wyraźną , nieudawaną przyjemność....
Nic nie było w stanie zetrzeć z ich twarzy uśmiechu, przeszkodzić im w radości wspólnej pracy dla innych - na koniec w strugach wieczornej ulewy triumfalnie odtańczyli w sercu Krakowa "belgijkę", wciągając do wspólnej zabawy pozostałych uczestników imprezy i świętując zakończenie 42godzinngo wysiłku. Oczarowali wszystkich swoją życzliwością, profesjonalizmem i witalnością. Zebrali nieprzebraną ilość słów wdzięczności i podziwu od organizatorów oraz uśmiechów od gości i uczestników. Najpiękniejsze przeżycia zabrali ze sobą, oto jak wspominali na gorąco swoją pracę:
Zaskoczyło mnie to, że wcale nie było tak ciężko, jak wszyscy mówili, że będzie. Całe dwa dni były cudowne i z pewnością wrócę tu na następne edycje festiwalu. Najważniejsze było szczęście osób, które śpiewały z gwiazdami, uśmiech na twarzach dumnych sportowców, zrozumienie okazywane podopiecznym fundacji, wspaniała atmosfera. Przeżyłam wiele niesamowitych rzeczy, poznałam niezwykłych ludzi, stałam się bardziej otwarta. Gdy przypominam sobie minione chwile, na mojej twarzy pojawia się szeroki uśmiech. Siły dodaje mi poczucie bycia potrzebnym. Zrobiliśmy coś ważnego.
Przeżycia z minionego weekendu utwierdzają nas w przeświadczeniu, że wolontariusze z Korzkwi byli i są FANTASTYCZNI!
Dumne i wdzięczne opiekunki SKW POMAGAMY w Korzkwi

Anna Bełzowska
Anna Kamińska
Małgorzata Kruczek
Retransmisję obydwu koncertów można będzie obejrzeć w trzech częściach w TVP 2: 25 i 26 czerwca oraz 2 lipca 2016 roku o godz. 15.15

"ANGIELSKO - NIEMIECKI
CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ
W ZESPOLE SZKÓŁ W KORZKWI"


 

 

Dnia 13 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Korzkwi miało miejsce nietypowe wydarzenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum mieli możliwość obejrzenia znanego musicalu zatytułowanego "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w angielsko - niemieckiej wersji językowej. Widowisko muzyczne zostało przygotowane przez uczniów klasy VA i VB oraz klasy IIA, II B i III A Gimnazjum pod kierownictwem pani Agnieszki Kapel, Renaty Madej i Joanny Błockiej.
W trakcie czterdziestominutowego przedstawienia młodzi aktorzy wykazali się nie tylko kunsztem aktorskim, ale również muzycznym, tanecznym, jak również umiejętnościami językowymi. Zapewne zrodzi się pytanie, na czym polegała niezwykłość tego artystycznego wydarzenia? Przede wszystkim na połączeniu w dwóch językach obcych tych samych scen, które tworzyły spójną i logiczną całość zrozumiałą przez wszystkich odbiorców zasiadających na widowni, nawet przez tych najmłodszych czyli uczniów klasy "zerowej". Na szczególną pochwałę zasługują również członkowie chóru, którzy w mistrzowski sposób zaśpiewali musicalowe piosenki. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez widzów, a gromkie brawa potwierdziły jego wartość artystyczną. Zaprezentowany musical był efektem całorocznej pracy ponad trzydziestoosobowej grupy uczniów z pięciu klas na różnym poziomie wiekowym i jednocześnie początkiem nowej ery językowo - muzyczno - tanecznej w Zespole Szkół w Korzkwi.

Renata Madej

"Chory z urojenia"
w Teartrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


 

Dnia 8 czerwca 2016 roku o godzine 19:00 odbył się spektakl w Teatrze im. Juliusza Słowackiwgo, pt. ,,Chory z urojenia'', na który pojechali uczniowie klas: pierwszej, drugiej A i B, trzeciej A oraz opiekunowie: pani Anna Kamińska, pani Renata Madej, pani Agnieszka Domaradzka, pani Anna Sawczuk, pan Marek Czarnecki oraz pani Katarzyna Wilk.
O godzinie 17:30 zebraliśmy się na parkingu pod szkołą. Wszyscy uczniowie byli elegancko ubrani. Jadąc do teatru, żartowaliśmy, śmialiśmy się i zastanawialiśmy, jak będzie wyglądał spektakl. Po 30 minutach byliśmy już na miejscu. Przed wejściem otrzymaliśmy bilety od opiekunów, które oddaliśmy do kontroli. Następnie udaliśmy się do sali, zgodnie z numeracją zajęliśmy miejsca i czekaliśmy w napięciu na początek spektaklu, podziwiając wnętrze pięknego teatru. Po pięciu gongach zgasły światła i zapadła cisza. Kotara podniosła się, ukazując głównego bohatera komedii Moliera - hipochondrycznego Argana (w tej roli Andrzej Grabowski). Pragnie on wydać córkę Anielę (Natalia Strzelecka) za lekarza, by mógł mieć stały, nieograniczony dostęp do świadczeń medycznych. W intrygę zamieszana jest również siostra Anieli - Ludwisia (Karolina Kamińska), która obiecała informować ojca na bieżąco o tym, co robi jej siostra. Swoje plany względem pasierbicy ma też żona Argana - Belinda (Lidia Bogaczówna), która chce posłać dziewczynę do zakonu, a męża wpędzić jak najszybciej do grobu, żeby móc zamieszkać z kochankiem. Nie wiedzą oni, że Aniela jest zakochana w Kleancie (Rafał Sadowski) i nie tak łatwo zrezygnuje z miłości. O intrydze ojca, planach macochy i tajemnicy Anieli wie służąca - Antosia (Anna Tomaszewska), która nie może się zdecydować, kogo wspierać. Przedstawienie rozbawiło wszystkich do łez. W trakcie antraktu wyszliśmy, by rozprostować nogi i przejść się po teatrze. Po 15 minutach wróciliśmy z powrotem do sali, by obejrzeć dalszą część spektaklu. Aktorzy doskonale wcielili się w role bohaterów komedii i bawili publiczność od początku aż do końca. Po przedstawieniu zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Wracając, wciąż rozmawialiśmy o przedstawieniu i śmialiśmy się, cytując aktorów. Wszystkim uczniom spektakl bardzo się podobał i na pewno zostanie on na długo w naszej pamięci jako wspaniałe wspomnienie.

Izabela Liziniewicz, kl. IIIa

Uczniowie z Korzkwi śladami Augusta II Mocnego


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Grupa 48 uczniów z Zespołu Szkół w Korzkwi wraz z 4 nauczycielkami udała się w dniach 1-3 czerwca 2016 na wycieczkę do Wrocławia, Drezna i Szwajcarii Saksońskiej. Pierwszego dnia młodzież zwiedzała najpiękniejsze zakątki Wrocławia: Ostrów Tumski, katedrę, Halę Targową, Uniwersytet Wrocławski, rynek oraz Halę Stulecia. Mieli również okazję zrelaksowania się w Ogrodzie Japońskim. Kolejny dzień przyniósł jeszcze więcej wrażeń. Zaczęło się od wizyty w Moritzburgu, czyli przepięknym barokowym zamku na wodzie. Ten wybudowany w stylu renesansowym pałac myśliwski swój obecny barokowy wygląd zawdzięcza przebudowie, zainicjowanej przez króla Augusta II Mocnego. Następnym przystankiem na trasie wycieczki było Drezno, gdzie uczniowie zobaczyli Operę Sempera, rezydencję Dynastii Wettynów, Georgentor, taras Bruhla czyli tzw. balkon Europy, barokowy luterański kościół Marii Panny, katedrę z kryptą Wettynów, starówkę oraz imponujący późnobarokowy zespół architektoniczny Zwinger, wzniesiony na życzenie Augusta II Mocnego. Korzystając z okazji młodzież odwiedziła Galerię Obrazów Starych Mistrzów, gdzie mogła podziwiać dzieła między innymi Rubensa, Rembrandta, Tycjana, Canaletto czy Madonnę Sykstyńską Rafaela. Na koniec dnia uczniowie mogli jeszcze podziwiać z okien autokaru usytuowane wzdłuż Łaby zamki (Albrechtsberg, Lingnera i Eckberg) oraz piękne dziewiętnastowieczne wille. Trzeci dzień również wiódł śladami dynastii Wettynów i polskiego króla elekta. Olbrzymie wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki twierdza Koenigstein, górująca 247 metrów nad poziomem Łaby. Jej potężne mury wkomponowane są w naturalne skalne filary. Z góry rozpościera się widok na malowniczą Szwajcarię Saksońską z przełomem Łaby oraz skalnymi basztami. Właśnie Bastei, czyli formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej (Saksońskiej) Szwajcarii, była ostatnim punktem programu. Widoki zapierały dech w piersiach, zaś metalowe mostki nad ogromnymi przepaściami paraliżowały kroki tych bardziej bojaźliwych. W drodze powrotnej grupa jeszcze raz doświadczyła historycznej obecności Augusta Mocnego na tamtych ziemiach, mijając zamek Stolpen, w którym dożywotnio uwięził on swoją faworytę, hrabinę Cosel.
Ten krótki, aczkolwiek pełen pozytywnych doznań i wrażeń wyjazd na pewno na długo zapadnie w pamięci korzkiewskiej młodzieży. Po zeszłorocznej wyprawie do Budapesztu i tegorocznej wizycie w Dreźnie młodzi ludzie są pełni zapału, by dalej odkrywać piękne zakątki Europy.

Agnieszka Kapel

Rajd do Ojcowa - 1 czerwca


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Coroczny rajd


Dnia 20 maja 2016r. my klasa I gimnazjum wybraliśmy się na coroczny Rajd Jerzego Kukuczki. Opiekowali się nami trzej nauczyciele: pani Jolanta Jurek, pani Renata Wierzbiak oraz pan Dawid Kmak.
Zgromadziliśmy się na szkolnym parkingu o 5:20. Dwadzieścia minut później wyruszyliśmy w drogę. Podczas podróży w autokarze panowała cisza, dopiero koło godziny 8 zaczęliśmy głośniej rozmawiać. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 9. Pani przewodnik przedstawiła nam zamysł rajdu i po dojechaniu drugiej grupy mogliśmy wyruszyć. Niestety, z racji tego, że byliśmy najstarsi, musieliśmy iść na końcu, dlatego nie słyszeliśmy słów pani przewodnik. Po drodze mogliśmy podziwiać piękne widoki. Widzieliśmy kościół, do którego Jerzy Kukuczka przychodził, kiedy spędzał wakacje u dziadków. Szliśmy bocznymi drogami, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się ciszą i spokojem oraz śpiewem ptaków. Trasa była trudna do pokonania i z niecierpliwością wypatrywaliśmy mety.
Jednym z punktów postoju była "Izba pamięci Jerzego Kukuczki", znajdująca się w domu, w którym się wychował. Jego żona, Cecylia Kukuczka, pokazywała nam niektóre pamiątki po nim. Między innymi były to narty, czekany, zdjęcia gór z flagami 8- tysiączników i wiele, wiele innych. Po wyjściu z budynku zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z panią Cecylią Kukuczką. Po tym przystanku udaliśmy się prosto na metę. Oczywiście cała wyprawa nie obyła się bez śmiechów, żartów oraz rozmów. Po dotarciu na miejsce dostaliśmy "talony żywnościowe" i z piłkami udaliśmy się na boisko. Oprócz tego były atrakcje typu: strzelanie z łuku, skoki w workach, chodzenie na nartach, konkurs plastyczny, muzyczny, ale klasę najbardziej zainteresowało przeciąganie liny. Dziewczyny postanowiły spróbować swoich sił i rywalizowały z chłopakami. Niestety, chłopcy okazali się silniejsi.
Po ogłoszeniu wyników poszczególnych konkursów nadszedł czas powrotu do domu. Droga minęła szybko w wesołych nastrojach. Nie obyło się również bez śpiewania. Wszyscy zmęczeni, ale uśmiechnięci wrócili do domu. Chętnie pojechalibyśmy tam ponownie.

Pozdrawiam,
Karolina Synowska

Niesamowity występ
uzdolnionych korzkiewskich gimnazjalistów
z klasy 3b!


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 17 maja 2016 roku uczniowie klasy 3b mieli zaszczyt wystąpić na scenie Teatru "Zależnego" Politechniki Krakowskiej. Tym razem młodzi artyści wystawili komedię czeskiego autora Jana Drdy pt.: "Igraszki z Diabłem".
Salwy śmiechu rozbrzmiewały na widowni przy występie Karola Pielki w roli rozbójnika Sarki-Farki oraz prześwietnego Grzegorza Hapka, który wyśmienicie odegrał postać Pustelnika - Scholastyka. Niesamowitym talentem aktorskim wykazała się Eliza Rajca grająca młodego adepta Diabelskiej Akademii - Lucjusza. Swoimi zdolnościami teatralnymi zachwyciła publiczność Kamila Czyż w roli krzykliwej wieśniaczki Kasi dzieląc postać z równie utalentowanymi: Kamilą Goraj, Julią Klimecką oraz Aleksandrą Butulescu. Oderwana od rzeczywistości królewna Disperanda, zagrana przez Kamilę Staropilną wręcz zaczarowała publiczność swoim wdziękiem i brakiem inteligencji. Anna Talanda grająca księcia piekieł Belzebuba również spowodowała nie lada rozbawienie wśród odbiorców. W główną postać Marcina Kabata wcielili się znakomici: Kacper Nowak i Klaudia Doniec, a ich gra została nagrodzona gromkimi oklaskami. Postacie diabłów zaprezentowane przez: Natalię Juszczyk, Arnolda Judkę, Kamila Litewkę, Grzegorza Bubkę oraz Wiktorię Zębalę i Alicję Wronę ożywiały publiczność zabawnymi wypowiedziami i wprowadzały wszystkich w "piekielny" nastrój. W rolę kusicielek wcieliły się piękne: Martyna Litewka i Julia Przybylska, a wdzięcznym diabełkiem odźwiernym była Klaudia Kuciel. Rola łowczego Huberta przypadła niezawodnemu Kacprowi Kowalikowi, natomiast wspaniałego anioła Teofila zagrała Natalia Marriott-Rybka. O scenografię zadbał ceniony nauczyciel plastyki Pan Michał Sąsiadek. Dźwiękiem, dopełniającym całe przedstawienie, operował niezastąpiony Bartosz Regulski.
Rzecz jasna, spektakl nie odbyłby się bez wybitnej reżyserki, a zarazem charakteryzatorki i wychowawcy Pani Reginy Adamskiej, która włożyła w przedstawienie całe swoje serce.
Ogromną stratą jest dla nas fakt, iż nie zobaczymy już występów klasy 3b na scenie, gdyż uczniowie w tym roku opuszczają korzkiewską szkołę.

"Książki naszych marzeń"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole był realizowany program "Książki naszych marzeń", którego celem była promocja czytelnictwa wśród uczniów szkoły podstawowej. Zakupiono 64 książki o wartości 1625 zł, wśród których znalazły się zarówno lektury szkolne, jak i beletrystyka.
W każdej klasie odbyły się zajęcia projektowe z wykorzystaniem zakupionych lektur. I tak klasa pierwsza spotkała się z "Naszą mamą czarodziejką" Joanny Papuzińskiej. Klasy drugie i trzecia odbyły warsztaty detektywistyczne z Detektywem Pozytywką, bohaterem książek Grzegorza Kasdepke. Gościem specjalnym, zaproszonym na spotkanie była pani Agnieszka Wypych, która zaprezentowała uczniom fragmenty swojej książki pt. "Kryminałki". Uczniowie klasy czwartej czytali codziennie fragmenty książki "Rodzinne przygody Mikołajka", a na lekcjach języka polskiego wykorzystywane były fragmenty przeczytanego wcześniej tekstu do analizy słowotwórczej, przy omawianiu części mowy i ćwiczeń fleksyjnych, słownikowych związanych z tworzeniem własnego tekstu oraz dramowych polegających na pokazywaniu uczuć za pomocą mimiki i gestu, Ponadto po przeczytaniu całej książki każdy uczeń tworzył tzw. "duży komiks"[wybraną przygodę Mikołajka przedstawiali w formie wielu rysunków o formacie A4 składających się na cały komiks], który ułatwiał tworzenie wystawy prac. Najwięcej prac dotyczyło przygody związanej z paleniem papierosów. Uczniowie zwrócili uwagę na szkodliwość palenia, co nadało projektowi nieplanowany a uzyskany wymiar edukacji prozdrowotnej. Percy Jackson był bohaterem projektu w klasach piątych i szóstej. W ramach podjętych działań zorganizowano serię spotkań, których tematyka związana była z dwiema pierwszymi częściami cyklu: "Percy Jackson: Złodziej pioruna" i "Percy Jackson: Morze potworów". By niezdecydowanych zachęcić do sięgnięcia po książki z serii, obejrzano także dwa filmy fabularne, zrealizowane na podstawie przygód tej niezwykłej postaci. Ukoronowaniem projektu było zorganizowanie trzech konkursów: Przygody Percy Jacksona w komiksie, dla kl. 5a i 5b, Czy chciałbym mieć takiego przyjaciela? Konkurs literacki dla kl. 6, Percy Jackson - gra planszowa oparta na przygodach bohatera, dla uczniów klas: 5a, 5b i 6.
Przez sześć miesięcy trwał konkurs "Czytające rodziny", którego celem było zachęcenie rodziców do codziennego czytania dzieciom. Odbyły się dwie prelekcje dla rodziców na temat wpływu czytania na rozwój dziecka. Niezwykle ciekawe okazało się spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem, autorem książek dla dzieci i tłumaczem z języka angielskiego. Zbiory biblioteki powiększyły się o siedem książek tego autora, dużo uczniów zakupiło dla siebie jego książki.
Realizacja programu spowodowała wzrost wypożyczeń w stosunku do roku ubiegłego szkolnego o 13 %.

Zmagania z ortografią


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W środę, 18 maja, odbył się wielki finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Najlepsi uczniowie z poszczególnych klas zebrali się w bibliotece, gdzie przyszło im zmierzyć się z długim tekstem dyktanda, najeżonym trudnymi w pisowni wyrazami. W zmaganiach wzięli udział:

- ze szkoły podstawowej: Wojciech Krzyżek i Maciej Winnicki z kl. 4, Joanna Kapel z kl. 5a, Mateusz Liziniewicz z kl. 5b, Donata Grudnik i Klaudia Małucha z kl. 6,

- z gimnazjum: Adam Ziemba z kl. IIa, Weronika Kociarz z kl. IIb, Zofia Wilk z kl. IIIa i Wiktoria Zębala z kl. IIIb.

Mamy przyjemność ogłosić, iż Mistrzem Ortografii Szkoły Podstawowej w Korzkwi została w tym roku Joanna Kapel z kl. 5a, a Mistrzem Ortografii Gimnazjum w Korzkwi - Zofia Wilk z kl. IIIa.
Najlepsi pojechali w piątek, 20 maja, do Woli Zachariaszowskiej na Gminny Konkurs Ortograficzny. Tam, rywalizując z mistrzami szkół z Woli, Bibic, Zielonek i Owczar, sprawdzili swe ortograficzne umiejętności. Z dumą informujemy, iż bezkonkurencyjna wśród gimnazjalistów okazała się Zofia Wilk z klasy IIIA, która zdobyła tytuł Gminnego Mistrza Ortografii.
Wszystkim uczestnikom konkursu szczerze gratulujemy, gdyż wiemy, że mimo tego, iż we współczesnych czasach nad naszą poprawną pisownią zwykle czuwają programy komputerowe, umiejętności ortograficzne nadal pozostają nieodzowne, gdy myśli się o własnej przyszłości.

Miłośnik pięknego,
bezbłędnie napisanego słowa

Rodzina Dulskich na deskach
Szkolnej Sceny Teatralnej


Dobra passa naszych młodych aktorów trwa i nic nie wskazuje na to, by miała się szybko zakończyć. Po spektakularnym sukcesie zaprezentowanych przez klasę III B "Igraszek z diabłem", Jana Drdy, przyszła kolej na Szkolne Koło Teatralne "Do Góry Nogami", które przygotowało spektakl oparty na "Moralności pani Dulskiej", Gabrieli Zapolskiej. Do premiery doszło w piątek, 20 maja, w sali nr 6, która powoli zamienia się w szkolną salę teatralną. Przed rozpoczęciem przedstawienia dało się wyczuć duże oczekiwania licznie zgromadzonej publiczności i zdenerwowanie aktorów oraz animatora całego przedsięwzięcia - pani Anny Kamińskiej.
Nieliczni tylko widzowie znali treść sztuki, pozostali wiedzieli jedynie, że to komedia i powinno być śmiesznie. Trzeba przyznać, że było. Gdy wczesnym rankiem zjawiliśmy się w domu Dulskich, od razu było wiadomo, że będą się tu działy rzeczy niezwykłe. W tytułową rolę - pani Dulskiej wcieliła się Kamila Dudek, która zaskoczyła widzów swą sceniczną witalnością. Na co dzień jest to niezwykle zrównoważona i spokojna dziewczyna, w której mało kto doszukałby się cech despotycznej, a wręcz budzącej strach Anieli Dulskiej, prowadzącej swój dom żelazną ręką. Dobrze, że chociaż reżyser miał proroczą wizję i zaangażował do tej roli Kamilę, która niepodzielnie królowała na scenie. Trzeba uczciwie przyznać, iż doskonale partnerowali jej pozostali aktorzy, którzy dali prawdziwy popis swych niecodziennych umiejętności. Szalejąca Maja Mulik w roli ciekawej świata i ludzi Hesi nieustannie prowokowała swą nieświadomą "pewnych rzeczy" siostrę - Melę (tu znakomita Marta Kwasek). Paulina Wierzbicka jako kokieteryjna ciotka Juliasiewiczowa wprowadziła sporo świeżości do spektaklu, flirtując ze Zbyszkiem. No właśnie - Zbyszko, a raczej grający go Bartosz Sioła potrafił sprawić, iż publiczność raz po raz wybuchała niepohamowanym śmiechem. Jego powrót nad ranem do domu na pewno pozostanie w pamięci i w komentarzach wielu z obecnych tego dnia na widowni. Skoro mowa o Zbyszku nie może zabraknąć też mającej z nim kłopoty Hanki, w którą bardzo przekonująco wcieliła się Iza Czyż. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o wybitnej kreacji, którą stworzył Jakub Wardęga, grający zahukanego, prawie w ogóle nieodzywającego się męża głównej bohaterki - Felicjana Dulskiego. Napisałem: "prawie nieodzywającego się", gdyż w scenie finałowej "poniosło go" i krzykiem próbował dać znać, że żyje i że on też mieszka w tym domu. Brawo, panie Jakubie!
Jeszcze pamiętamy zeszłoroczne "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry, a tu kolejna premiera, która zakończyła się pełnym sukcesem. Gwiazdy Koła Teatralnego nic nie straciły ze swego blasku przez ostatni rok i ponownie zachwyciły publiczność. Młodzi aktorzy umiejętnie prowadzeni przez panią Annę Kamińską przygotowali wspaniałe, a co najważniejsze niezwykle zabawne przedstawienie. W tym miejscu należałoby zastanowić się nad tym, co przyniesie przyszłość. Za rok spodziewamy się kolejnej premiery. Nieodparcie nasuwają się pytania: co to będzie tym razem, jaka sztuka zostanie wybrana, czy w zespole nastąpią jakieś zmiany i na co jeszcze stać naszych uczniów.
Gimnazjaliści z drugich klas! Jesteście Wielcy, macie talent i z przyjemnością się Was ogląda! Ech!, gdyby jeszcze egzamin gimnazjalny można było zdawać na scenie.

Pozostający pod wrażeniem
Widz z pierwszego rzędu

Uczymy się statystyki


 

19 maja 2016 roku członkowie Koła społeczno -ekonomicznego wraz z p L. Skrzyńską wybrali się na zajęcia warsztatowe do Urzędu Statystycznego . Kierownicy poszczególnych przedstawili nam, co robią podlegli im pracownicy, do czego wykorzystywane są zdobyte podczas badań informacje i jak opracowuje się je w działach . Dzięki ich uprzejmości oraz koordynującej wszystko p. M. Wałaszek mieliśmy możliwość obejrzenia autentycznych dokumentów GUS. Największą frajdą była jednak praca jako urzędnik. W grupach opracowaliśmy ankiety i przedstawialiśmy wyniki swoich działań. Po przeszkoleniu na pewno nadawalibyśmy się na urzędnika.
Na zakończenie pobytu braliśmy udział w konkursie, w którym należało wykazać się wiedzą ze statystyki i gospodarki naszego kraju. Okazało się, że bardzo dużo nauczyliśmy się i dzięki temu zdobyliśmy wspaniałe nagrody, np. ręczniki kąpielowe, latarki, zestawy pisaków, tematyczne książki, lornetki, itp. Po kilku godzinach wysiłku intelektualnego wróciliśmy do szkoły. To był ciekawy wyjazd.

Uczniowie niemieccy z rewizytą
w Zespole Szkół w Korzkwi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniach od 9 do 14 maja 2016 roku po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Korzkwi mieli okazję gościć partnerów z Ratsgymnasium Minden w Niemczech. Młodzież wraz z opiekunami przyjechała, aby poznać nasz kraj, naszą okolicę oraz uczestniczyć w bogatym programie przygotowanym przez nauczycielki ze szkoły polskiej, a dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Pobyt swój goście rozpoczęli od powitania w szkole, gdzie zostali ciepło przyjęci przez Panią Dyrektor Reginę Styn. Mieli też okazję obejrzeć krótki film o Polsce przygotowany przez jednego z uczniów oraz kompilację zdjęć z wrześniowego pobytu w Minden, wykonaną przez uczestniczkę wymiany, a także uczestniczyć w grach i zabawach integracyjnych. Obejrzeli również szkołę, w której uczą się ich partnerzy. Następnie grupa polsko-niemiecka spędziła wspólnie czas na zwiedzaniu Krakowa, a dokładnie - Starego Miasta, którego najpiękniejsze zakątki pokazała im pani przewodnik. Kolejny dzień był wprowadzeniem do trudnego tematu holocaustu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Żydowskim "Galicja", gdzie również spotkała się z Ocaloną, Panią Lidią Maksymowicz, która jako trzyletnie dziecko trafiła do obozu w Auschwitz-Birkenau. Jako jedna z nielicznych dzieci przeżyła, a swoją historią i opowieścią o warunkach w obozie i eksperymentach doktora Mengele poruszyła serca słuchaczy i wycisnęła łzy z ich oczu. Po tych chwilach wzruszenia uczestnicy wymiany zwiedzili dawną żydowską dzielnicę Krakowa - Kazimierz, a swoją wędrówkę zakończyli w Fabryce Schindlera. Tak przygotowani uczniowie wyruszyli następnego ranka do Oświęcimia, gdzie przez sześć godzin zwiedzali były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, mierząc się z bolesną historią. Wizyta młodzieży niemieckiej niosła też ze sobą momenty relaksujące i radosne, jak choćby wycieczka do kopalni soli w Wieliczce, spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, czy wspólny pożegnalny grill, przygotowany wspaniale przez rodziny goszczące.
Kolejne spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej przeszło do historii, wpisując się w długoletnią tradycję wymian uczniowskich ze szkołą w Minden. Pozostawiło wiele wspomnień i przyjaźni, a także otworzyło młodzież polską na kontakty międzynarodowe i porozumiewanie się w języku obcym. Już myślimy o następnej wizycie w roku szkolnym 2017/2018.

Konkurs Pięknego Czytania


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 12 maja 2016 roku w bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania, podczas którego najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności w tej dziedzinie. Przedstawicielami "zerówki" byli: Gabrysia Gaweł, Wojciech Kwaśny i Jakub Zaremba. Z klasy pierwszej wystąpili: Zachariasz Kufta, Katarzyna Gajda i Witold Basiura. Drugie klasy reprezentowali: Oliwia Buczak, Julia Kleszcz, Bartosz Liziniewicz - z 2a, a z 2b - Karolina Grzyb, Emilka Piotrkowska oraz Mikołaj Wypych.
Każdy z uczestników wylosował fragment książki, który następnie starał się jak najlepiej przeczytać. Wszyscy spisali się znakomicie, a komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, jakim było wyłonienie najlepszych spośród wszystkich uczestników.

Mistrzami Pięknego Czytania 2016 zostali:

- Gabrysia Gaweł z "zeróweczki",

- Zachariasz Kufta z klasy pierwszej,

- Emilka Piotrkowska z klasy 2b oraz Bartosz Liziniewicz z klasy 2a.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych umiejętności i życzymy kolejnych zwycięstw.

Marta Gajewska i Paulina Piskorz, kl. IIIA

Wystawa ekologiczna


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Z okazji obchodów Dnia Ziemi klasa 6 SP przygotowała w ramach projektu makiety miasta przyszłości inspirowane lekturą Bajek robotów Stanisława Lema. W klasie 5a SP natomiast dla potrzeb przedstawienia uczniowie wykonali postać pani Twardowskiej - postrachu Mefistofelesa. Wszystkie pomysły uczniowskie łączy jedena wspólna idea - zostały wykonane z surowców wtórnych.
Eksponaty można oglądać jeszcze przez kilka dni przy wejściu do szkoły. Wzbogacone są plakatami z naszą planetą w roli głównej, wykonanymi przez uczniów klas piątych. Warto też zatrzymać przez chwilę wzrok na wierszu Sebastiana Łudzika i pomyśleć o Ziemi nie tylko z okazji jej święta.

Anna Kamińska

"Pani Twardowska" na szkolnej scenie teatralnej


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniu 09.05.2016 klasa 5a i 5b wystawiła spektakl pt. "Pani Twardowska" . Obejrzeli go młodsi koledzy oraz część gimnazjalistów.
Przedstawiana scena opowiadała o panu Twardowskim, który zawarł pakt z diabłem, a później próbował go oszukać, zadając mu coraz trudniejsze zadania, aż w końcu kazał mu na rok zaopiekować się swoją żoną. Przerażony tym pomysłem diabeł uciekł, co rozbawiło naszych widzów. Ale nic dziwnego - pani Twardowska w wersji klasy 5a to kukła wykonana z surowców wtórnych z odpadającymi oczami i nosem, burzą gazetowych włosów i takąż spódnicą (możecie ją podziwiać na wystawie z okazji Dnia Ziemi), a Paulina Bień, która grała panią Twardowską w klasie 5b, pół godziny poświęciła na charakteryzację - można się było przerazić!
Do przedstawienia przygotowywaliśmy się około miesiąca. Rolę pana Twardowskiego dostała Julia Szpil i Sarah Mariott-Rybka, Mefistofelesa zagrała Joanna Kapel i Aleksandra Kwaśny. Występowali też żołnierze, adwokaci, szewcy, karczmarki oraz oczywiście diabły i konie z godła karczmy. Klasa 5b zachwyciła wszystkich jednym z elementów dekoracji - własnoręcznie namalowanym zamkiem. Tuż przed występem złapała nas trema, jednak całość możemy zaliczyć do udanych. Przedstawienie bardzo się podobało zarówno naszym kolegom jak i niektórym nauczycielom, którzy przyszli na nasz spektakl. Uczniowie poprosili nas o więcej takich przedstawień. Chcieliśmy gorąco podziękować pani Annie Kamińskiej za przygotowanie nas do występu oraz za jej cierpliwość i poświęcony nam czas.

Katarzyna Knapik (5a) i Mateusz Liziniewicz (5b)

"Zielona Gęś" z wizytą w Korzkwi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek, 6 maja, po naszej szkole krążył duch Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Uczniowie drugich klas gimnazjum wzięli na warsztat Teatrzyk "Zielona Gęś" i mogliśmy obejrzeć samodzielnie przygotowane przez młodych artystów wybrane scenki. Gęste opary absurdu spowiły salę teatralną, gdzie doszło do tego niecodziennego wydarzenia. Całość w iście szalony sposób poprowadzili Iza Czyż i Jarek Kremer. Poznaliśmy Gżegżółkę, który dwukrotnie starał się oświadczyć swej ukochanej, obserwowaliśmy bójkę między dwoma Polakami, gościliśmy w placówce służby zdrowia, daliśmy jałmużnę dwóm żebrakom, oswoiliśmy Fafika, obserwowaliśmy stworzenie Adama, pojechaliśmy na wakacje z biurokratą i śledziliśmy miłosne perypetie córki zegarmistrza.
Drugoklasiści we właściwy dla siebie sposób podeszli do twórczości Gałczyńskiego i dali prawdziwy popis swych umiejętności. Być może pomogło im to, iż na co dzień oni także żyją w wykreowanym przez siebie świecie, który niewiele ma punktów wspólnych ze szkolną rzeczywistością. Brawo, Panie i Panowie! Stać Was na wiele, a może nawet na jeszcze więcej.

W zastępstwie Gżegżółki napisał
Rozbawiony Widz z pierwszego rzędu

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja


Dnia 4 maja 2016 na trzeciej i czwartej lekcji odbyła się akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja. Spotkanie przygotowali uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz dziewczęta z klas drugich, pod opieką pani Reginy Adamskiej, której pomagali: pan Marek Czarnecki, pani Małgorzata Kruczek, pan Witold Żiżka, a za scenografię odpowiedzialny był pan Michał Sąsiadek.
Na początku uroczystości pani wicedyrektor - Regina Adamska opowiedziała o tym, jak ważne jest to wydarzenie w historii naszego kraju. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły przez reprezentantów klas trzecich przedstawicielom klas drugich. Później laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Zielonkach przedstawili wiersze polskich poetów, czym zachwycili zgromadzoną publiczność.
Po tych występach uczniowie klas trzecich i chór wprowadzili nas w patriotyczny nastrój. Recytowano okolicznościowe wiersze, poświęcone obradom Sejmu Wielkiego, śpiewano pieśni związane z tą tematyką. Po uroczystej akademii odbył się konkurs historyczny, w czasie którego uczestnicy mogli się wykazać wiedzą z dziejów Polski. Wszyscy byli znakomicie przygotowani i zmagania zakończyły się remisem. Byliśmy pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy podczas uroczystości i na pewno to wydarzenie długo pozostanie w naszej pamięci.

Paulina Wierzbicka, kl. IIa

Projekt "Ciekawe doświadczenia fizyczne"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek 6 maja 2016r. uczniowie klasy III a gimnazjum, przygotowali niezwykłe spotkanie z fizyką.
Pokazy doświadczeń fizycznych prezentowane były najmłodszym uczniom Naszej Szkoły. Publiczność okazała się niezwykle wdzięczna i z zaciekawieniem brała udział w zajęciach.
Dziękujemy serdecznie uczniom klasy III a za wspaniałe pokazy doświadczalne.

Szkolne rozgrywki w edukacyjne gry


 

25 kwietnia 2016 r. odbywały się w szkolnej bibliotece rozgrywki w dydaktyczne gry planszowe. W zabawie uczestniczyli uczniowie z klas 5 i 6 SP oraz I i II Gimnazjum - twórcy gier planszowych dotyczących historii, ekonomii, mitologii, lektur poznawanych na lekcjach. Dzięki temu mogliśmy zaprezentować swoją grę innym uczniom i pouczyć się przy wykorzystaniu gier kolegów. Nad rywalizacją czuwała p. L.Dzień-Skrzyńska.
Wszyscy wychodzili z biblioteki szczęśliwi i z wielkimi uśmiechami na twarzach.

Julia Biesiada

Sukces Wojtka Podleśnego


 Uczeń klasy trzeciej Wojciech Podleśny zajął drugie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krakowie organizowanym przez Zamek Królewski na Wawelu. Konkurs "Krakusek" dotyczy wiedzy o zabytkach, legendach i tajemnicach miasta królewskiego Krakowa, przebiega w dwóch etapach i jest skierowany tylko do uczniów klasy trzeciej. Najpierw po kilku wycieczkach test pieszą wszyscy uczniowie z klasy trzeciej, a potem tylko jedna, osoba z najlepszym wynikiem pisze finałowy test na Zamku Królewskim na Wawelu.
Wojtek wykazał się ogromną wiedzą historyczną i zajął drugie miejsce. Gratulujemy i życzymy Wojtkowi dalszych sukcesów!

Obserwator

Spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 14 kwietnia 2016 r. w naszej szkole w związku z realizacją programu "Książki naszych marzeń" odbyło się spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich, trzeciej i czwartej szkoły podstawowej. Paweł Beręsewicz jest tłumaczem z języka angielskiego oraz autorem licznych książek dla dzieci i młodzieży m.in. serii o przygodach rodziny Ciumków. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a pisarzowi udało się pozyskać zainteresowanie dzieci, które z zaciekawieniem uczestniczyły w interesującej prezentacji dorobku pisarskiego, a także zadawały liczne pytania dotyczące autora i jego twórczości. Po spotkaniu była możliwość zakupienia jego książek i uzyskania autografu. Również szkolna biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór m.in. o "Historię człowieka z blizną", "Warszawa-spacery z Ciumkami", "Kiedy chodziłem z Julką Maj" i "Ciumkowe historie". Pan Paweł Beręsewicz wręczył również nagrody książkowe dzieciom biorącym udział w konkursie "Czytające rodziny".

Regina Styn

CZAS NA ZEMSTĘ


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jak co roku od 26 lat, wiosną przyszedł w naszej szkole czas na spotkanie z "Zemstą" Aleksandra Fredry.
W tym roku uczniowie pierwszej klasy gimnazjum zademonstrowali przygotowane przez siebie sceny w środę, 7 kwietnia.. Na widowni zasiedli pozostali gimnazjaliści z klas drugich i trzecich, którzy występy w "Zemście" mają już za sobą, więc mogli obiektywnie ocenić swych młodszych kolegów. Tegoroczny przegląd teatralny rozpoczęła Paulina Wierzbicka z klasy IIa, która w brawurowy sposób zaprezentowała spektakl "Jestem Papkin". Warto zaznaczyć, iż za to przedstawienie Paulina otrzymała wyróżnienie w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Zielonkach w kategorii Teatru Jednego Aktora. Potem na scenie niepodzielnie panowali już pierwszoklasiści. Publiczność doskonale bawiła się, oglądając dobrze wszystkim znane sceny. Zaproszono nas na śniadanie do Cześnika, potem śledziliśmy miłosne perypetie Klary i Wacława, nie mogło obyć się bez bójki na murze i pisania testamentu przez Papkina. Wszystko zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się ślubem młodych i zawarciem zgody pomiędzy Cześnikiem a Rejentem.
Młodzi aktorzy znakomicie się spisali, przez godzinę bawiąc widzów. Uwagę zwróciły także pomysłowe kostiumy, które przeniosły nas do początków XIX wieku.
Dziękujemy pierwszakom za radosne chwile i mamy nadzieję, iż w przyszłym roku znowu spotkamy się podczas kolejnego Czasu na Zemstę.

Rozbawiony Widz

Pierwszy Dzień Wiosny


 

Starym zwyczajem najmłodsi pożegnali dzisiaj zimę. Marzanna została spalona i ... od jutra będzie już WIOSNA!

Dzień Tolerancji


 
 

Dnia 21 marca obchodziliśmy w na-szej szkole pierwszy dzień wiosny i Dzień Tolerancji. Wszyscy bardzo długo na niego cze-kali, ponieważ każdy przebrany w tym dniu uczeń miał nie być pytany na lekcji.
Gdy przechodziliśmy szkolnym kory-tarzem, nasz wzrok przykuwało wiele cieka-wych kostiumów, począwszy od chłopców w spódniczkach, przez bajkowe postacie, a kończąc na gimnazjalistach przebranych za małe dzieci. Nie można ukryć, że dzięki barwnym i ciekawym strojom wszędzie wiadomo było, iż nadeszła wiosna. Uczniowie jak zwykle wykazali się wielkim zaangażowaniem i po-puścili wodzę fantazji. Na pewno spędzili wiele czasu na wymyślaniu zadziwiających i zabawnych kreacji, dlatego wszystkim należą się gratulacje.
Ten dzień był pełen humoru i wszyst-kim bardzo się podobał. Jestem pewna, że przez długi czas zostanie w naszej pamięci. Każdy z nas miał w głowie mnóstwo pomy-słów. Niestety, mogliśmy wykorzystać tylko jeden. W przyszłym roku na pewno pojawi się ich jeszcze więcej.
Marta Kwasek, kl. IIA

"Już pływam"


 

Dnia 17 marca 2016 r. kolejna grupa uczniów, tym razem klasy pierwszej naszej szkoły, rozpoczęła naukę pływania w ramach projektu "Już pływam" , którego celem jest oswojenie się z wodą i zdobycie podstawowych umiejętności pływackich. Projekt jest współfinansowanych przez Gminę Zielonki, Urząd Marszałkowski oraz rodziców uczniów. Wszyscy chętnie uczestniczą w zajęciach na basenie w Zabierzowie. Nauka pływania sprawia dzieciom wiele radości.

Złoty Laur


 

Dnia 17.03.2016r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Mitologiczny "Złoty Laur". Aby dostać się do etapu gminnego uczestnicy musieli napisać etap szkolny, który wyłaniał najlepszych z najlepszych. Osoby, które się dostały do finału, pisały test na podstawie "Mitologii" Jana Parandowskiego. Dla naszych wybrańców nie było to trudne, bo zwycięzców dzieliła niewielka różnica punktów. Najlepsza okazała się Joanna Kapel z Zespołu Szkół w Korzkwi, drugie miejsce zajęła Maria Szczerbowska, a zaraz za nią była Jagoda Flejmer, obie z Zespołu Szkół w Bibicach. Jak widać w tym roku to dziewczyny wykazały się ogromną wiedzą. Dziękujemy wszystkim osobom zaanga-żowanym w ten projekt oraz tym, które poświęciły czas, aby się do niego przygotować.

Julia Nowak i Karolina Synowska, kl. I

Recenzja spektaklu "Mały Książę"


Dnia 11 marca 2016 r. wybraliśmy się na "Małego Księcia" do Teatru Stu. Przedstawienie wyreżyserował Krzysztof Jasiński. Kostiumami bohaterów, które zapierały dech w piersiach, zajęła się Anna Czyż. Oprawą muzyczną oraz efektami dźwiękowymi dowodził Janusz Grzywacz. Mały Książę, w którego wcieliła się Agata Woźnicka, budził ciepłe emocje wśród ludzi znajdujących się na widowni. Jednak największą atrakcją stał się Pijak, grany przez Tadeusza Synowskiego. Dzięki idealnie dobranemu kostiumowi i genialnemu rekwizytowi, którym była wielka butelka przyczepiona na plecach, nie musiał dużo mówić, aby cała sala zaczęła się śmiać. Uwagę zwracał również wąż, którym był Jan Lorys. Jednak pomimo ciekawego przebrania i licznych akrobacji gimnastycznych nie dało się zamaskować słabej gry aktorskiej i jeśli mogę to tak ująć, zabijania się o własny ogon. Przedstawienie cieszyło się dużym za-interesowaniem młodszych dzieci dzięki swojej interaktywności, aktorzy nawiązywali kontakt z widzami. Natomiast jeśli chodzi o osoby starsze, w tym również młodzież, nie było dobrze przyjęte. Zniechęcenie budził fakt, że całe przedstawienie zostało zagrane bez uczuć. Aktorzy się mylili, a było to bar-dzo zauważalne dla osób, które czytały książkę. Nagłośnienie również budziło za-strzeżenia. Aktorzy mieli przy sobie mikro-fony, co było korzystne dla osób siedzących dalej od sceny, natomiast publiczność z pierwszego rzędu słyszała pogłos i echo, któ-re utrudniało zrozumienie tekstu. Efektem, który cieszył się wielkim uznaniem, były lasery oraz dym, który wydostawał się spod sceny. Podsumowując, nie była to dobra adap-tacja głębokiego i wzruszającego tekstu

Karolina Synowska, kl. I

Wystawa mitologiczna


 

Nasi uczniowie z piątych klas szkoły podstawowej pod czujnym okiem pani Anny Kamińskiej opracowali słowniki mitologiczne i gry planszowe poświęcone mitycznym bohaterom. Są to bardzo ciekawe prace, które można było obejrzeć w marcu w szkolnej bibliotece. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Doceniamy pomysłowość autorów i ogrom pracy, jaką włożyli w przygotowanie eksponatów. Warto zaznaczyć, iż najciekawsze gry planszowe zostały wysłane do Zielonek na konkurs, w którym biorą udział uczniowie ze wszystkich szkół w naszej gminie. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

Marta Gajewska, kl. IIIA

Przygoda z Percy Jacksonem


 

Na początku tego roku w szkolnej bibliotece pojawiły się książki Ricka Jordana, z cyklu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, które cieszą cię sporym zainteresowaniem młodych czytelników. Uczniowie klas piątych i szóstej obejrzeli także filmy, które zostały zrealizowane na kanwie tych powieści. Efektem cyklu spotkań poświęconych niezwykłemu bohaterowi były napisane przez szóstoklasistów teksty poświęcone Jacksonowi, a także przygotowane przez piątoklasistów kolorowe komiksy i gry, opracowane na podstawnie książek. Wszystkie te prace można było obejrzeć w szkolnej bibliotece, a autorzy najciekawszych zostali nagrodzeni książkami o tematyce fantastycznej.

Obserwator

Mistrzostwa Powiatu Krakowskiego
w Piłce Siatkowej Dziewcząt


 


Dnia 10.03.2016 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krakowskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Do zawodów zgłosiło się osiem drużyn, rozgrywki odbywały się w dwóch grupach po cztery zespoły, systemem "każdy z każdym". Nasze dziewczęta w swojej grupie rozegrały trzy mecze, z czego dwa wygrały, lecz niestety, nie udało im się pokonać drużyny z Zabierzowa. Do finału awansowały cztery zespoły, nasze dziewczyny, niestety, przegrały mecz ze szkołą w Liszkach. W kolejnym starciu z drużyną z Zabierzowa początkowo szło dobrze, udało się nawet zdobyć jednego seta, ostatecznie jednak przegrały, zdobywając IV miejsce. Podsumowując, I miejsce zajęły dziewczyny ze szkoły w Liszkach, II miejsce - Krzeszowice, natomiast III miejsce - Zabierzów. To ogromny sukces naszej drużyny, ponieważ rok temu nie udało się nawet wyjść z grupy.
Co roku XIV LO gości w swoich progach reprezentacje siatkarskie z innych szkół, aby wyłonić spośród nich najlepszy zespół, w którego skład wchodzą zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Dnia 15 marca nasza szkolna drużyna zmierzyła się z rówieśnikami z gimnazjum nr 15, z którymi wygrała oba sety. Następny mecz także udało się wygrać i nasze zawodniczki dostały się do półfinału. Następnego dnia był kolejny etap zmagań. Pierwszy mecz odbył się pomiędzy naszą drużyną, a gimnazjum nr 2 i udało się go wygrać 2:0. O pierwsze miejsce walczyliśmy z gimnazjum nr 15. Nie było łatwo, ale i tym razem nie daliśmy za wygraną. Udało nam się pokonać drużynę przeciwną i później mogliśmy już tylko świętować w związku z zajęciem I miejsca. Najlepszym zawodnikiem całego turnieju został Karol Pielka. Po powrocie do szkoły rozpierała nas duma, a uśmiech sam cisnął się na usta. Te zawody na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
W dniu 18 marca rozegrano turniej indywidualny i drużynowy w tenisie stołowym. W turnieju indywidualnym startowało 28 uczestników, a w turnieju drużynowym uczestniczyli reprezentanci wszystkich szkół z gminy Zielonki. Najlepszym zawodnikiem został Bartosz Dudek, a w kategorii drużynowej
I miejsce wywalczyli reprezentanci z Korzkwi. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!!

Justyna Cyzio, kl. IIIA
Konkurs Recytatorski


 


8 marca w Zielonkach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Zespół Szkół w Korzkwi reprezentowało 26 świetnie przygotowanych uczniów. Każdy z uczestników musiał przygotować wiersz i fragment prozy.
Nagrodzeni zostali w kategorii klasy I-III: Karolina Gajda - I miejsce, Bartosz Liziniewicz - II miejsce i III miejsce ex aequo - Adrian Duliński i Filip Witoniowski. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Kulis, Katarzyna Gajda W gimnazjum III miejsce zajęła Marta Kwasek, wyróżnienia otrzymały Izabela Liziniewicz, i Aleksandra Butulescu. W kategorii Jednego Aktora wyróżnienie otrzymała Paulina Wierzbicka. 10 marca w Mogilanach odbył się etap powiatowy konkursu recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Gajda, Bartosz Liziniewicz, Filip Witoniowski, Adrian Duliński i Marta Kwasek. Ostatecznie po przesłuchaniu 61 osób jury pierwszym
miejscem nagrodziło Bartosza Liziniewicza, a drugim Karolinę Gajdę.
To duży sukces. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

M. Kruczek

Grad nagród dla zawodników z Korzkwi


 
Dnia 2 marca reprezentanci Korzkwi uczestniczyli w 7. Międzyszkolnym Turnieju Piłki Siatkowej w Zielonkach o Puchar Wójta Gminy Zielonki. Wzięli w nim udział gimnazjaliści ze wszystkich szkół z naszej gminy.
W rywalizacji sportowej starły się 3 drużyny dziewcząt oraz 4 drużyny chłopców. A oto wyniki rozgrywek:

Dziewczęta:
I miejsce: Zespół Szkół w Bibicach
II miejsce: Zespół Szkół w Korzkwi
III miejsce: Zespół Szkół w Zielonkach

Chłopcy:
I miejsce: Zespół Szkół w Korzkwi
II miejsce: Zespół Szkół w Woli Zachariaszowskiej
III miejsce: Zespół Szkół w Zielonkach
IV miejsce: Zespół Szkół w Bibicach

Warto wspomnieć, że chłopcy z Korzkwi od pięciu lat są niepokonani w tych rozgrywkach.
Serdecznie gratulujemy!

Wielkanocny konkurs


 

Przed Świętami Wielkanocnymi Samorząd Uczniowski tradycyjnie już zorganizował konkurs na najpiękniejszy stroik. W związku z tym, iż poszczególne klasy przygotowały ba-jeczne kompozycje, postanowiono nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.
Gratulujemy pomysłowości i precyzji wykonania.

Malowane święta


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Wielkanoc dla chrześcijan to najważniejsze święto w roku. Przekazuje ludziom przesłanie o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią oraz o nadziei na zmartwychwstanie. Tę symbolikę podkreślają zwyczaje kościelne i ludowe. Opowiadali o nich uczniowie klasy III SP podczas spotkania, jakie przygotowali dla rodziców. Przedstawienie pt. "Malowane święta" odbyło się dnia 22 marca 2016 r. o godz. 13.00 w sali nr 3.

"Chcielibyśmy, aby to spotkanie w pamięci Wam zostało
By dawne obyczaje wskrzesić w Was umiało
Naród żyje i nikomu zwalczyć się nie daje
Dopóki język zna swój i swoje obyczaje
A piękne je mamy! Wszystkie nasze, polskie"

Tymi słowami witała zaproszonych Goci Karolina Gajda. Dzieci opowiadały o przyjściu wiosny, kiedy "wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas". Nawiązały do tradycji zdobienia jajek, które uważano za symbol życia. Nie zabrakło Śmigusa-Dyngusa i polewania się wodą. Największą atrakcją był występ dyngusiarzy z kogutem na wózku. "Śpiewali ludowe pieśni, bliską wiosnę przywołując i za udane przyśpiewki drobne datki inkasując". Uczniowie wystąpili w strojach krakowskich, dlatego nie mogło zabraknąć tradycyjnego Krakowiaka. Dostaliśmy brawa i wręczyliśmy rodzicom własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne.
Mamy nadzieję, że wszystkim się podobało.

Zwiedzamy Dom Jana Matejki


Dnia 9 marca 2016r. uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią p. Ewą Staniszewską wybrali się na wycieczkę do Domu Jana Matejki. Punktualnie o 9. 30 zatrzymaliśmy się przy ulicy Floriańskiej 41. To właśnie tutaj w zabytkowej kamiennicy urodził się, żył i zmarł najwybitniejszy malarz polski Jan Matejko. Po zakupieniu biletów zostaliśmy zaproszeni przez panią przewodnik do pierwszej sali, gdzie naszym oczom ukazała się bardzo bogata kolekcja portretów najbliższej rodziny malarza oraz cenne pamiątki (pierścionek zaręczynowy pani Teodory) Następnie udaliśmy się na pierwsze piętro, gdzie podziwialiśmy salon państwa Matejków.
Został on urządzony z dużą starannością przez żonę malarza. Kolejnym etapem była niewielka sypialnia zwana "pokojem pod gwiazdami."Wszystkie pomieszczenia mieszkalne zawierają oryginalne meble, różnego rodzaju sprzęty codziennego użytku oraz pamiątki osobiste i stare fotografie. Na drugim piętrze gdzie urodził się malarz znajduje się pamiątkowa tablica z łacińskim napisem, jest to aluzja do słabego zdrowia artysty i jego niewielkiego wzrostu "Często sprawia Bóg, że wielkość zamyka się w małym kształcie" Matejko zajmował się nie tylko malowaniem obrazów, ale również kolekcjonowaniem i projektowaniem. W muzeum znajduje się bogata kolekcja rzemiosła artystycznego, rzeźb, broni, zbroi, tkanin i strojów z różnych okresów historycznych. Jako ciekawostkę należy dodać, iż artysta sam zaprojektował suknię ślubną dla swojej żony. Na trzecim piętrze oglądaliśmy pracownię malarską mistrza. Podziwialiśmy tutaj obraz młodej dziewczyny w aksamitnej sukni. Niestety obraz ten nie ma rogów. Wszystko to przez zazdrosną żonę Teodorę, która zażądała zniszczenia tego dzieła. Matejko był człowiekiem niezwykle wszechstronnym i dobrym. Swoją wiedzą dzielił się ze studentami. Po zwiedzeniu muzeum nasze kroki skierowaliśmy do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przez 20 lat dyrektorem był sam mistrz Matejko. Nosiła ona wtedy nazwę Szkoła Sztuk Pięknych. Kto wie, może i z naszego grona trzecioklasistów wyłoni się w przyszłości jakiś artysta i zasili grono utalentowanych studentów.

Euroweek


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniach 6-10 lutego 2016r. Uczniowie klas piątych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści z Korzkwi uczestniczyli w obozie szkoleniowym Euroweek - Szkoła Liderów w Międzygórzu. W odległych Sudetach spotkali dzieci i młodzież z różnych zakątków Polski oraz wolontariuszy, którzy przyjechali m.in. z Kenii, Filipin, Łotwy, Danii, Francji, Meksyku, Azerbejdżanu, Turcji czy Indii, by pracować z młodymi ludźmi w ramach projektu prowadzonego przez Europejskie Forum Młodzieży. Spotkanie dedykowane było osobom, które pragną się rozwijać, doskonalić swoje umiejętności, tak, aby w przyszłości aktywnie włączyć się w życie społeczne oraz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Duża część zajęć poświęcona była pracy w grupie. Dodatkowym atutem była możliwość sprawdzenia i doskonalenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku obcym, gdyż wszystkie zajęcia z wolontariuszami odbywały się po angielsku. Były to bardzo aktywne dni wypełnione pracą ale jednocześnie i świetną zabawą. Wytchnienie dawały krótkie spacery po - jakże urokliwej - okolicy. Uczniowie zwiedzili również Bystrzycę Kłodzką oraz Kłodzko. Spotkanie dało też wolontariuszom z Korzkwi motywację do pracy nad własnym rozwojem oraz zaowocowało nowymi przyjaźniami. W dalszym ciągu również niektórzy z nich ćwiczą swoje umiejętności językowe, komunikując się z trenerami z Indii, Meksyku czy Łotwy za pośrednictwem portali społecznościowych. Nawet najwięksi na początku wyjazdu sceptycy wracali do domu zadowoleni i już przynieśli deklaracje uczestnictwa w następnym obozie.

Bal karnawałowy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 9 lutego 2016 roku w szkole w Korzkwi odbył się bal karnawałowy dla dzieci niepełnosprawnych.
Już kilka dni przed imprezą dla naszych gości zaczęły się przygotowania. Wszyscy angażowali się i chętnie pomagali przystrajać salę gimnastyczną różnymi serduszkami, balonikami i bibułą oraz wymyślać różne konkurencje, w jakich miały wziąć udział dzieciaki. W tym roku tematem przewodnim był ,,Cyrk''. Maluchy z naszej szkoły podstawowej były przebrane za klaunów, kucharzy, czarodziei, baletnice, myszki, atletów, akrobatów i akrobatki.
Gdy o godzinie 10.00 przyjechali do nas nasi niepełnosprawni koledzy, wszystko było dopięte na ostatni guzik. Na początek Pani Dyrektor wygłosiła powitalną mowę oraz wręczyła upominek dla przybyłych gości, którzy także obdarowali nas prezentami. Następnie dzieci z najmłodszych klas dały pokaz, więc mogliśmy się poczuć, jak na prawdziwej arenie cyrkowej. Po występie nadeszła pora na to, aby rozpocząć zabawę taneczną. Impreza trwała trzy godziny i wszyscy świetnie się bawili, nikt nie mógł narzekać na nudę. Co jakiś czas były przerwy, aby skosztować poczęstunku oraz odbywały się różne konkurencje dla dzieciaków, które przygotowali nasi wolontariusze, m.in. taniec z balonem i różne zadania sportowe. Wszyscy bardzo dobrze radzili sobie z wykonywaniem ćwiczeń, nie mieli żadnych kłopotów z nimi. Każdy uczestnik na koniec zabawy dostawał coś na słodko. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Gdy wybiła godzina 13.30, wszyscy pożegnaliśmy nowo poznanych kolegów, którzy musieli wracać do swojej szkoły. Podarowaliśmy każdemu dzieciakowi kubeczek, aby o nas nie zapomniał i żeby pamiętał, że już niedługo się ponownie się zobaczymy.
Bal karnawałowy zorganizowany w naszej szkole był niesamowitym przeżyciem. Mogliśmy poznać dużo nowych ludzi i spotkać się z osobami, które odwiedziły nas w tamtym roku. Myślę, że ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci i na drugi rok znowu się spotkamy.

Natalia Dulińska, kl. IIIa

Bal przebierańców u maluchów


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


9 lutego 2016 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, w którym brali udział uczniowie nauczania początkowego oraz zerówki. Całą zabawę poprowadzili wybrani wolontariusze, którzy byli również odpowiedzialni za przygotowanie różnych zabaw i konkurencji oraz udekorowanie sali gimnastycznej.
Już na samym początku mieliśmy wspaniałe humory i ogromne uśmiechy na ustach. Nie mogąc się doczekać rozpoczęcia zabawy, wszyscy podziwialiśmy nasze kolorowe kostiumy.
Można śmiało powiedzieć, że każde przebranie było wyjątkowe i dopracowane pod najdrobniejszym względem. Sala gimnastyczna była wypełniona różnymi bohaterami z bajek, w których wcielili się nasi uczniowie. Nie zabrakło czarownic, księżniczek, piratów, piłkarzy i wielu innych postaci i idoli maluchów. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez Panią Kruczek rozpoczęliśmy bal karnawałowy. Atmosfera panująca podczas zabawy była fantastyczna. Każdy świetnie się bawił tańcząc i powtarzając ruchy wspaniałych wolontariuszek, które układały choreografie do piosenek puszczanych przez naszych kolegów z gimnazjum, którzy byli odpowiedzialni za sprzęt. Uczniowie mogli zdobyć nagrodę w postaci słodyczy, wygrywając jakąś konkurencję wymyśloną przez organizatorów. Wszyscy byli podekscytowani tym, kto wygra konkurs. Dzieci zażarcie dopingowały przedstawicieli ze swoich klas, co powodowało, że w sali panowała gorąca atmosfera.
Po pewnym czasie wszyscy uczniowie udali się ze swoimi wychowawcami na poczęstunek, a wolontariusze mogli mieć chwilę na odpoczynek. Następnie najedzeni i pełni energii ponownie wróciliśmy do wspólnej zabawy.
W końcu nadszedł czas, aby zakończyć bal. Pani Kruczek podziękowała uczniom za przybycie i wspaniałą zabawę, a organizatorom za ciężką pracę. Wszyscy zmęczeni, ale z wielkimi uśmiechami udaliśmy się do swoich klas.

Aleksandra Bugajska, kl. IIIA

Najmilsze Pary Szkoły 2016


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 4 lutego, po południu w naszej szkole odbyła się dyskoteka połączona z wyborem ,,Najmilszej Pary Szkoły". Każdą klasę reprezentowało dwoje kandydatów.

Wystąpili:

- ze szkoły podstawowej:

klasa 4: Amelia Włodarz, Jakub Rosa,
klasa 5a: Joanna Kapel, Piotr Ślusarczyk,
klasa 5b: Sara Marriot-Rybka, Kacper Sadowski,
klasa 6: Magdalena Koziara, Kacper Windys.

- z gimnazjum:

klasa1: Kamila Krzywda, Kacper Rudowski,
klasa 2a: Natalia Malicka, Rafał Mazur,
klasa 2b: Julia Czyż, Bartosz Sioła,
klasa 3a: Weronika Kasprzyk, Dawid Plewa,
klasa 3b: Aleksandra Butulescu, Kacper Nowak.

Uczestników oceniało jury w składzie: pani wicedyrektor - Regina Adamska, pani Anna Szmerek, pani Małgorzata Kruczek oraz dwie uczennice z Samorządu Szkolnego: Julia Szpil i Natalia Dulińska (autorka tekstu).
Pierwszą konkurencją, w której wzięli udział uczniowie, było karaoke. Każda para musiała zaśpiewać wybraną wcześniej przez siebie piosenkę disco polo. Później odbyły się wyścigi. Kandydaci, mając związane ze sobą nogi, musieli jak najszybciej dobiec do mety. Z tym zadaniem najlepiej poradziła sobie klasa 6 ze szkoły podstawowej, natomiast z gimnazjum klasa 2b. Kolejne zadanie było związane z "tłustym czwartkiem" i polegało na tym, że pary miały jak najszybciej zjeść pączki, używając do tego noża i widelca. Gdy wszyscy się już najedli, przyszedł czas na to, aby chłopcy wykazali się swoimi zdolnościami fryzjerskimi. Każdy z nich musiał zapleść swojej partnerce warkocz, używając ozdób, które otrzymali od prowadzących, czyli Natalii Juszczyk i Karola Pielki. W ostatniej konkurencji panowie wygłosili wiersz dla Swojej Ukochanej.
Następnie przyszedł czas na podliczenie wyników. Zwycięzcami tegorocznych wyborów ,,Najmilszej Pary" ze szkoły podstawowej zostali Amelia Włodarz i Jakub Rosa z klasy 4, natomiast z gimnazjum Aleksandra Butulescu i Kacper Nowak z klasy 3b.
Po zakończeniu konkursu odbyła się wyczekiwana przez wszystkich dyskoteka. Uważam, że był to dzień pełen wrażeń. Wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas.

Natalia Dulińska, kl. IIIa

Wigilijne spotkanie


 

 

Dnia 22 grudnia 2015 roku w szkole imienia Jerzego Kukuczki w Korzkwi odbyła się Wigilia. O godzinie 10 wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na Sali gimnastycznej. Jako pierwsza zaprezentowała się szkoła podstawowa, przedstawiając jasełka. Pieczę nad nimi sprawował pan katecheta Leopold Sieczkowski. Podczas występu wszyscy świetnie się bawiliśmy śpiewając wspólnie kolędy. Po jasełkach przyszedł czas na program przygotowany przez przedstawicieli poszczególnych klas z gimnazjum, pod opieką pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej. Podczas występu uczniowie mogli wykazać swoimi zdolnościami muzycznymi śpiewając lub grając na instrumentach. W pierwszym duecie wystąpiły Marta Kwasek(gitara) i Izabela Czyż(śpiew). Jako drugie wystąpiły uczennice z klasy III b: Kamila Czyż (saksofon), Natalia Mariot Rybka(klarnet) i Klaudia Doniec(śpiew). Następnie Bartek Sioła zagrał na akordeonie. Wraz z nim kolędowały Julia Czyż, Weronika Kociarz oraz Kamila Dudek. Jako ostatnie zaprezentowały się Oliwia Maślej i Justyna Baran, które zaśpiewały kolędę po angielsku. Towarzyszyła im pani Agnieszka Kapel grając na skrzypcach. Potem przyszedł czas na kolędowanie z chórem. Mogliśmy również ujrzeć występ rady pedagogicznej. Następnie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy zaśpiewali świąteczną piosenkę pt."Pada Śnieg" w trzech różnych językach. Na sam koniec Pani Dyrektor wygłosiła swoją mowę życząc wszystkim wesołych świąt. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby wspólnie świętować Wigilię.

Kinga Kwasek
Natalia Dulińska

Wielkie granie w Korzkwi


Tradycyjnie w naszej szkole zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny wspieraliśmy nie tylko dzieci, ale także osoby w podeszłym wieku. Już w grudniu zaczął działać w szkole Sztab Imprezy Zamkniętej. Pięciu wolontariuszy kwestowało podczas dyskoteki. Zachęcali kolegów do wrzucania datków, częstując ich ciasteczkami upieczonymi własnoręcznie przez szkolnych mistrzów cukierniczych i ich rodziców.
18 grudnia 2015 roku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, żeby podczas wspólnej zabawy zakupić zgromadzone fanty: gadżety WOŚP, przetwory z domowych spiżarni, wypieki, rękodzieło, zabawki. Zachęcani przez panią Małgorzatę Kruczek zebraliśmy rekordową sumę trzech i pół tysiąca złotych. Po świętach kupowaliście jeszcze cegiełki, a Wasze szczodre datki wzbogaciły zasobność puszek kwestarskich.
Sztab szkolny zebrał tym samym łączną kwotę
4532,37 zł!
10 stycznia 2016 roku podczas Wielkiego Finału 30 wolontariuszy kwestowało na ulicach Krakowa, Korzkwi i okolic. Udało im się zebrać rekordową sumę
19039,24 zł!
Łącznie w 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbieraliśmy
23571,61 zł!!!
Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom fantów na giełdę i cegiełki oraz hojnym ich uczestnikom, wszystkim, którzy wypiekali ciastka na dyskotekę szkolną oraz przede wszystkim kwestującym w szkole i podczas Finału.
Pamiętajcie: gramy, bo lubimy! Nasze zaangażowanie przekłada się na sukces i rekord, ale przede wszystkim na konkretną pomoc dla dzieci oraz seniorów.
Mierzyliśmy wysoko i udało się! Jesteście wielcy!
Z podziwem i wdzięcznością

Anna Kamińska

Wielka Giełda


 18 grudnia 2015 roku w piątek nasza szkoła jak co roku zorganizowała wielką giełdę, podczas której zbieraliśmy pieniądze na szczytne cele. Uczniowie z pełną świadomością i powagą podeszli do tego wydarzenia, wiedząc, że przekazane przez nich datki, mogą pomóc wielu potrzebującym.
Najbardziej aktywni byli najmłodsi, którzy z wielką ekscytacją przekrzykiwali się wzajemnie. Nie można również zapomnieć o starszych uczniach, którzy równie mocno byli zaangażowani. Podczas licytacji prowadzonej przez Panią Kruczek w sali gimnastycznej panowała wspaniała i gorąca atmosfera. Uczniowie świetnie się przy tym bawili, a także świadomie czy nieświadomie wspierali zbiórkę pieniędzy dla osób starszych i chorych dzieci. Wszyscy nauczyciele byli uśmiechnięci, obserwując skupionych uczniów zawzięcie podbijających ceny licytowanego przedmiotu. "Wygiełdować" można było wiele ciekawych rzeczy, miedzy innymi: poduszki, koszulki, ciasta, choinki zrobione przez rodziców uczniów, bilety do Aquaparku i teatru, kupony do kosmetyczki, książki z autografami sławnych pisarzy, powidła pani Janiny Zając, pierogi wykonane przez Przewodniczącego Samorządu Szkolnego, piłkę z podpisami naszych szkolnych sportowców itd.
Największe emocje wzbudziła jednak licytacja wycieczki, która została "wygiełdowana" przez klasy drugie gimnazjum za 400 zł!
Po zakończeniu tego emocjonującego wydarzenia wszyscy zadowoleni ze swoich "zdobyczy" wróciliśmy uśmiechnięci do klas.

Aleksandra Bugajska, kl. IIIa

Jesteśmy niezwyciężeni!


 Dnia 11 grudnia w naszej szkole odbyły się zawody w piłce siatkowej. Już o godzinie 9:00 pojawiły się drużyny z Bibic, Zielonek oraz skład chłopięcy z Woli Zachariaszowskiej.
Po przywitaniu i omówieniu reguł gry zmagania rozpoczęły drużyny chłopców z Korzkwi i Zie-lonek. Mecz zakończył się wynikiem 2:0. Kolejne spotkanie rozegrali tez chłopcy z Bibic i Woli Zachariaszowskiej, starcie zakończyło się wygraną Bibic.
W końcu przyszedł czas na dziewczyny, które zmierzyły się z drużyną z Zielonek, wygrywając 2:0. Kolejne dwa mecze odbyły się pomiędzy męskimi drużynam,i najpierw Bibice z Zielonkami, a później Korzkiew z Wolą Zachariaszowską i tu gospodarze wygrali 2:0. Kolejny mecz pomiędzy dziewczynami z Zielonek i Bibic zakończył się przegraną Zielonek. Po ostatnich meczach chłopców: Korzkiew-Bibice (2:0) i Zielonki - Wola Zachariaszowska (0:2) nadszedł czas na ostatnie spotkanie tego dnia, zmierzyły się w nim drużyny dziewcząt z Korzkwi i Bibic. Pierwszy set gospodarze przegrali, następny natomiast udało im się wygrać pomimo początkowej przewagi rywalek. Jednak to ostatni set był najbardziej emocjonujący, do-pingujący zdzierali gardła, ostatecznie udało się wygrać naszym dziewczynom.
Przyszedł czas na podsumowanie: w męskich rozgrywkach drużyna z Zielonek zajęła IV miejsce, miejsce III zajęła Wola Zachariaszowska, Bibice - II, a nasi cudowni chłopcy - pierwsze. W damskich rozgrywkach na ostatnim miejscu znalazły się Zielonki, na drugim - Bibice, a pierwsze miejsce zajęły dziewczęta z Korzkwi. Obie nasze drużyny zakwalifikowały się do etapu powiatowego.
To były bardzo udane dla naszych drużyn zawody.

Jesteśmy z Was dumni!

Justyna Cyzio, kl. IIIa

Miołajki w Wieliczce


 

 

8 i 9 grudnia najmłodsze klasy naszej szkoły pojechały do Kopalni Soli w Wieliczce.
Początek wycieczki zaczął się w szybie Daniłowicza. To tutaj uczniowie poznali swojego przewodnika, który podczas wędrówki opowiadał im o historii i tajemnicach kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i o ciężkiej pracy wielu pokoleń górników.
Schodząc coraz niżej, dzieci odwiedziły niezwykłe miejsca: jezioro solne, Kaplicę św. Kingi, a towarzyszyły im małe solne krasnoludki, smoki i oczywiście duch Skarbnik. Bardzo zmęczeni uczniowie dotarli do miejsca, gdzie odbyło się spotkanie z najbardziej oczekiwaną tego dnia osobą - Mikołajem. Teraz dopiero rozpoczęło się szaleństwo, zabawy, pląsy, śpiewy i oczywiście prezenty. Niestety, czas szybko płynie i trzeba było wracać do Korzkwi.

To była wspaniała, choć bardzo wyczerpująca wyprawa.

Mikołajki w Maszycach


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


6 grudnia Klub Wolontariatu został zaproszony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maszycach do przeprowadzenia zabawy z dziećmi.
Nasze wspaniałe wolontariuszki wraz z opiekunkami pomagały małym dzieciom w zabawie, były pląsy, śpiewy lepienie ozdób choinkowych z gliny ozdabianie ich, dużo śmiechu i radości, a wszystko to w oczekiwaniu na Mikołaja, który mimo braku śniegu zjawił się w Maszycach.
Atmosfera zabawy była fantastyczna, a to dzięki paniom - organizatorkom z Koła. Na koniec Mikołaj zaprosił nasze wolontariuszki do wspólnego zdjęcia. Mamy nadzieję, że to wspaniały początek naszej współpracy.

M. Kruczek

W Rymanowie Zdroju


 

Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu każdej klasy. Uczniowie IIIb wraz z wychowawczynią wyjechali na tygodniowy turnus do Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju.
To był deszczowy, chłodny i ponury dzień, jednak nie wpłynęło to negatywnie na nasze humory. Podróż przemijała nam w miłej atmosferze, wspólnie śpiewaliśmy, rozmawialiśmy, planowaliśmy, co będziemy robić oraz podziwialiśmy niezwykle ładne krajobrazy za oknem. Ubarwieniem podróży było to, że kierowca nie znał trasy, a był tradycjonalistą i co jakiś czas zerkał na mapę. W końcu zaproponowaliśmy mu, że skorzystamy z nadajników GPS w swoich smartfonach. Nawigację prowadziła Julia Klimecka, a ta współpraca okazała się bardzo owocna, gdyż szczęśliwie dotarliśmy do celu. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy rozlokowani w dwóch dużych pokojach na różnych piętrach - chłopcy i dziewczęta osobno. Po rozpakowaniu się i krótkim odpoczynku, kiedy na zewnątrz się wypogodziło, udaliśmy się na zapoznawczy spacer. Naszym przewodnikiem była jedna z opiekunek, która szczegółowo i ciekawie opowiadała nam o Rymanowie.
Każdy kolejny dzień rozpoczynał się rytualną pobudką o godzinie 7:30, następnie śniadaniem. We wtorek rano wraz z naszą wychowawczynią przygotowywaliśmy się do egzaminu gimnazjalnego, wspólnie rozwiązując przygotowane testy. Lekcje te jak zwykle minęły nam w bardzo miłej atmosferze, nie obyło się bez żartów. Po południu odbyły się warsztaty plastyczne, na których malowaliśmy ikony. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, a większość kolegów odkryła w sobie talent artystyczny. Ten miły dzień zakończyliśmy projekcją filmu pt. ,,Pianista''. W środę udaliśmy się na spacer do polany Rozbójników Rymanowskich i cukierni. Tam zakupiliśmy sobie gorącą czekoladę i inne słodkości, co pozwoliło nam się zagrzać i nabrać nowej energii. Po powrocie czekała nas miła niespodzianka, ponieważ do naszego turnusu dołączyła młodsza grupa z Krosna. Nasza klasa była otwarta na nowe znajomości i z ogromną chęcią rozmawiała z nowo poznanymi kolegami i oprowadzała ich po budynku. Większość z nas brała udział w balu przebierańców, na którym spotkaliśmy się z różnymi postaciami, pojawiającymi się na wybiegu. To był bardzo udany wieczór i sądzę, że na długo pozostanie w naszej pamięci.
Środa była dniem spędzonym w terenie. Razem wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce i do dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Fascynujący był ten dzień, zetknęliśmy się z przeszłością (były tam bardzo stare maszyny) oraz poznaliśmy nieznaną nam do tej pory tajemnicę wydobywania ropy naftowej. Po powrocie do ośrodka odbył się wieczorek karaoke, w czasie którego śpiewaniu nie było końca. Ten emocjonujący dzień zakończył się spotkaniem z podróżnikiem - Tomaszem Nowatorskim. Czwartek był najbardziej wyczekiwanym dniem naszego wyjazdu, bowiem miał do nas przyjść Święty Mikołaj. W jego rolę wcielił się Kacper Nowak, który w humorystyczny sposób rozdawał upragnione prezenty. Po czułym pożegnaniu kolegów i koleżanek z Krosna nastał czas na wieczór kocykowy. Rozpakowaliśmy prezenty, przynieśliśmy koce, poduszki i przystąpiliśmy do oglądaniu filmu Jerzego Kawalerowicza, pt. ,,Faraon''. Ostatni dzień pobytu był dla nas dosyć smutny, ponieważ bardzo dobrze czuliśmy się w swoim towarzystwie i nie chcieliśmy się rozstawać. Personel ośrodka przygotował nam ognisko i konkurs na najciekawszą fryzurę. Wieczorem odbyła się ostatnia już dyskoteka.
Nadszedł czas wyjazdu. Pożegnaliśmy się z niesamowicie sympatyczną obsługą i obiecaliśmy sobie, że jeszcze kiedyś powrócimy do Rymanowa. Zapewne nie będzie to ten sam skład, ale może indywidualnie tu zawitamy, ponieważ jest to niezwykłe miejsce. Około godziny 14.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Ta nasza ostatnia wycieczka na długo zostanie nam w pamięci i na pewno często będziemy wracać do niej wspomnieniami. Klasa III b stanowi zżyty zespół, dobrze czujemy się w swoim towarzystwie, nie ma między nami sporów czy antypatii. Będzie nam brakować zwłaszcza tej rodzinnej atmosfery, matczynej troski i zrozumienia, jakim obdarzyła nas nasza wychowawczyni.

Martyna Litewka, kl.IIIb

W Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej


 

W I półroczu uczniowie klasy III SP uczestniczyli w pielgrzymce do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Towarzyszyli im rodzice, ksiądz Paweł Łukaszka, pani dyr. Regina Styn i wychowawczyni Ewa Staniszewska.
W Wadowicach zwiedziliśmy Dom Św. Jana Pawła II. Pani przewodnik opowiedziała nam o młodzieńczych latach Karola Wojtyły. Wielu kolegów Karola było Żydami, dlatego w muzeum znajduje się Izba Pamięci Żydów. Oglądaliśmy salon, sypialnię i kuchnię, w których mieszkali państwo Wojtyłowie. W czasie II wojny światowej Karol Wojtyła pracował w Kamieniołomie w Zakrzówku i jednocześnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Tu później został biskupem, arcybiskupem i kardynałem. W gablotach oglądaliśmy sutanny oraz dokumenty pochodzące z tego okresu. Ostatnim punktem programu była ruchoma szopka, której postacie wykonane są z drewna. W Wadowicach nie mogło zabraknąć kremówek i pysznych lodów.
Kolejnym etapem wędrówki była Kalwaria Zebrzydowska. Tu uczestniczyliśmy we mszy świętej, zwiedziliśmy pomieszczenia w których przebywał gościnnie papież Jan Paweł II i zakupiliśmy piękne pamiątki. Pielgrzymka dostarczyła nam samej wiedzy i niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy! Uczniowie klasy

Miedzynarodowy Dzień Wolontariusza


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


4 grudnia w szkole gościliśmy wolontariuszy pracujących w Polskiej Akcji Humanitarnej Heather Darling i Franka Guzzardo.
Goście opowiadali o swojej ciekawej pracy wolontaryjnej w róznych zakatkach świata.
W spotkaniu tym uczestniczyli gimnazjalisci i wolontariusze naszej szkoły, a także gimnazjum z Białego Kościoła.

M. K

Spotkanie z górnikiem


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


3 grudnia, z okazji Barbórki zorganizowaliśmy dla klas drugich spotkanie z górnikiem, dziadkiem Andrzejka, który przybył do nas z Zabrza. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda strój galowy górników, ale przede wszystkim wysłuchały niezwykłych opowieści o kopalni, pracy pod ziemią w niebezpiecznych warunkach, o zwierzętach pomagających w wydobywaniu węgla, czy narzędziach używanych dawniej i dziś. Nasz Gość przywiózł ze sobą skrzynię wypełnioną starymi lampami górniczymi, hełmami, pamiętającymi połowę XX wieku, ale też pamiątkami i słodyczami, między innymi tradycyjnymi śląskimi "kopalniokami". Całemu wydarzeniu towarzyszyły dwa kanarki. Ptaki te dawniej ostrzegały górników przed niebezpieczeństwem wybuchu metanu. Nauczyliśmy się jak ważne jest zachowywanie zasad współpracy z innymi ludźmi i zwierzętami oraz jak ważna jest dyscyplina. Nie tylko w pracy górnika, ale też w życiu i w nauce. Dyscyplina, jak powiedział nasz Gość, "jest matką bezpieczeństwa i siostrą sukcesów".

Andrzej Jusięga z rodzicami.

Andrzejki


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 30 listopada, jak nakazuje tradycja, w szkolnej bibliotece zorganizowano andrzejkowe wróżby. Zaprzyjaźniona z naszą szkołą Dobra Wróżka (Anna Strycharek) wraz ze swymi Wróżkami Pomocniczymi (uczennicami gimnazjum) przygotowała kilka stanowisk, gdzie można było poznać swoją przyszłość. Tłumy spragnionych tajemnej wiedzy młodych ludzi szturmowały bibliotekę przez kilka godzin, aż do zupełnego wyczerpania zapasów wszelkich wróżb i przepowiedni. Jedni wychodzili zadowoleni, a inni szczęśliwi. Nasi reporterzy nie odnotowali żadnego przypadku zwrotu lub nawet zgłoszenia reklamacji otrzymanej przepowiedni, co świadczy o wysokim poziomie świadczonych przez naszą szkołę wróżbiarskich usług.

Do zobaczenia za rok!

Wnikliwy Obserwator

Konkurs recytatorski ''Wiersze D&D Gellner''


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek 27 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie recytatorskim. Koordynowały go dwie panie: Monika Jabłońska-Czyż i Anna Strycharek. Dzieci prezentowały wiersze Doroty lub Danuty Gellner.
Każda z klas nauczania początkowego wytypowała trzech swoich reprezentantów. Jury w składzie: pani dyrektor Regina Styn, pani logopeda Ewa Imosa i pani świetliczanka Anna Strycharek miało nie lada problem z wyborem laureatów, gdyż wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Po dość długiej naradzie postanowiono przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w kategorii dzieci młodszych (oddział przedszkolny i klasa pierwsza) przypadło Katarzynie Gajdzie z klasy I recytującej wiersz "Bajeczka", natomiast w kategorii dzieci starszych (klasy drugie i klasa trzecia) pierwsze miejsce zajęli ex aequo Karolina Gajda z klasy III, która zaprezentowała "Baśń o śniegowej dziewczynce" i Bartosz Liziniewicz z klasy IIa, który wyrecytował wiersz "Królewna i potwór". Drugie miejsca zdobyli: Jakub Zaremba z oddziału przedszkolnego i Emilia Kulis z klasy IIa, natomiast trzecie: Zachariasz Kufta z klasy I i Filip Witoniowski z klasy IIb. Kuba przedstawił wiersz "Kruk i wnuk", Emilka "Pisklę", Zachariasz "Szły raz myszy", a Filip "Stworki". Przyznano także wyróżnienia dla: Janki Grąbki z klasy I ("Mój brat") i Andrzeja Jusięgi z klasy IIa ("Piłka").
Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna S.

Otrzęsiny 2015


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 26 listopada 2015 roku odbyły się Otrzęsiny klasy pierwszej gimnazjum, które zostały przygotowane przez uczniów z klas 2a oraz 2b. Tematem tegorocznej imprezy były bajki.
Organizatorzy przygotowali wiele bardzo ciekawych konkurencji. Pierwsza z nich polegała na tym, że gimnazjaliści, mając założone opaski na oczach, musieli się nawzajem karmić galaretką. W następnym zadaniu jeden z chłopców przekonał się na własnej skórze, jak to jest chodzić w butach na wysokich obcasach. Kolejnym wyzwaniem, któremu musieli podołać uczniowie, było oddzielenie grochu od maku. Trudno było ocenić wynik tej konkurencji, a o zwycięstwie autorytatywnie zadecydowała wychowawczyni pierwszaków. W pozostałych konkurencjach gimnazjaliści zostali podzieleni na dwie grupy po dwie osoby i musieli nadmuchać jak najwięcej balonów w określonym czasie oraz zbudować jak najwyższą wieżę z klocków. Nie zabrakło również zmagań sportowych. Wybrane osoby miały do przebycia tor przeszkód utworzony przez organizatorów. Było jednak pewne utrudnienie, zawodnicy mieli pokonać wyznaczoną trasę, skacząc na piłkach. Ostatnim zadaniem, jakie czekało na naszych nowych gimnazjalistów, było przebranie przez dziewczyny chłopców za księżniczki. Na koniec zabawy pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki od starszych kolegów z klas 2a i 2b.
Cała impreza wszystkim szczególnie przypadła do gustu i świetnie się na niej bawiliśmy. Nie zabrakło śmiechu ani miłej atmosfery. Potem odbyła się dyskoteka z okazji andrzejek.

Natalia Dulińska i Aleksandra Solasa, kl. IIIa

Wieczornica


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 12 listopada w naszej szkole, wieczorem, o godzinie 17.00 rozpoczęło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Nie-podległości.
W Wieczornicy wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczyciele, rodzice oraz pan Adam Duliński - radny gminy Zielonki i sołtys Grębynic. Panie: Anna Kamińska, Małgorzata Kruczek, Anna Bełzowska były odpowiedzialne za przebieg uroczystości, natomiast przygotowanie chóru zawdzięczamy panu Witoldowi Żiżce. Nagłośnieniem zajmowali się chłopcy: Bartosz Regulski, Kacper Kowalik i Jarek Kremer. Wieczór poprowadzili gimnazjaliści z klas: 2a, 2b i 3a, którzy pięknie recytowali wiersze oraz przeczytali teksty dotyczące tego święta. Swoimi zdolnościami wokalnymi wykazali się: Klaudia Doniec z klasy 3b, która już nieraz występowała podczas apeli szkolnych, a także Bartosz Sioła z klasy 2b. Gościnnie zaśpiewała dla nas Izabela Krokosz, która kiedyś chodziła do naszej szkoły.
Podczas Wieczornicy wszyscy wraz z chórem śpiewali pieśni patriotyczne. Uroczysty apel był wspaniale dopracowany i wiele osób się wzruszyło. Nikogo to jednak nie zaskoczyło, ponieważ nastrój, jaki panował w sali oraz występy uczniów z gimnazjum, niejednego mogły doprowadzić do łez.
Wszystkie osoby, które wzięły udział w programie artystycznym oraz panie odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości, zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Wydarzenie to bardzo się podobało publiczności i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Natalia Dulińska, kl. 3a

Zielona szkoła w Porąbce


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Listopadowa zielona szkoła w Porąbce Dnia 3 listopada 2015 roku klasy 3, 4, 5a, 5b i 6 szkoły podstawowej oraz klasa 1 gimnazjum wyjechały do Porąbki na odpoczynek. W dobrych humorach spotkaliśmy się o godzinie 8.00 na parkingu szkolnym, gotowi do wyjazdu.
Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i poznaliśmy regulamin oraz zasady panujące w ośrodku. Wszystkie dziewczynki zamieszkały na drugim, a chłopcy na pierwszym piętrze. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali opiekunowie z domu wczasowego i oczywiście nasi wychowawcy ze szkoły. Budynek DWD położony jest w Dolinie Wielkiej Puszczy, w sąsiedztwie lasu, u stóp Kozubnika. Jego kształt oglądany z lotu ptaka przypomina samolot. Na terenie DWD znajduje się boisko i plac zabaw. W ośrodku jest sklepik z pamiątkami i słodkościami (hura!).
Po śniadaniu i lekcjach z naszymi nauczycielami, spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu. Korzystaliśmy z pięknej słonecznej pogody i spacerowaliśmy po kolorowych jesiennych zboczach gór. Drugiego dnia chłopcy mieli wydłużony spacer i wrócili do ośrodka nocą, oświetlając sobie drogę latarkami. Wieczorami klasy miały swoje zajęcia. Braliśmy udział w wieczorze powitalnym, balu przebierańców - w kategoriach detektywi, zespół rockowy i świat baletu klasy piąte zwyciężyły, przygotowując najciekawsze stroje. Zmagaliśmy się z zadaniami drużyny mistrzów, wykazując się wiedzą z róznych dziedzin - musieliśmy na przykład rozpoznać liście drzew i ułożyć w kolejności kolory tęczy. Co wieczór bawiliśmy się na dyskotece.
Trzeciego dnia po śniadaniu i lekcjach wyruszyliśmy na wycieczkę. Celem wyprawy była góra Żar i olbrzymi zbiornik wodny, zasilający hydroelektrownię w jej wnętrzu, którą - niestety - mogli obejrzeć tylko najstarsi z nas. Czwartego dnia pobytu w Porąbce zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Podziwialiśmy specjalnie wytresowane ptaki drapieżne - niektórzy zrobili sobie zdjęcia z myszołowem, a Filip z piątej klasy w nagrodę za wiedzę mógł nawet wypuścić drapieżnika do lotu. Potem oglądaliśmy sowy i pozostałe zwierzęta, karmiliśmy wolno chodzące kozy i sarny, a także wesoło bawiliśmy się na placu zabaw. Pobyt dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Ostatniego wieczoru odbył się późny seans filmowy, oglądaliśmy "W głowie się nie mieści". W sobotę od rana wszyscy szykowaliśmy sie do powrotu. Trochę było nam żal, że już wracamy, jednocześnie cieszyliśmy się na spotkanie z najbliższymi. Na pewno na długo zapamiętamy pobyt w Porąbce.

Julia Szpil
Joanna Kapel
klasa 5a

Turniej unihokeja


 

Dnia 29 października wybraliśmy się na zawody gminne do Woli Zachariaszow-skiej. Pojawili się również uczniowie z Bibic.
Na początku zostały przedstawione przez sędziego zasady fair play. Po ich wysłuchaniu kapitanowie drużyn wylosowali kolejność rozgrywanych meczów. Dziewczęta z Woli pokonały w pierwszym meczu reprezentantki z Bibic, dzięki czemu wyszły na prowadzenie. Nasi chłopcy w pierwszym meczu poradzili sobie wspaniale, wygrywając z uczniami z Bibic. Gdy jednak nadszedł mecz przeciwko gospodarzom, już nie było tak pięknie. Wyniki meczów wyglądają następująco: w kategorii dziewcząt I miejsce przypadło gospodarzom, II miejsce wywalczyły sobie nasze uczennice z Korzkwi, III miejsce przypadło reprezentantkom Bibic.
U chłopców bardzo podobnie: I miejsce chłopcy z Woli Zachariaszowskiej, II miejsce nasi z Korzkwi, III miejsce zajęli uczniowie z Bibic. Dzień szybko minął, a my miejmy nadzieję, że w następnym roku pokażemy klasę i wygramy zawody gminne, tak jak w ubiegłym roku.

Marta Gajewska, kl. IIIa

Ekonomiczny projekt


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


28 października 2015 roku uczniowie klasy I Gimnazjum pod opieką p. Lucyny Dzień-Skrzyńskiej rozpoczęli realizację projektu "Kupiecki Kraków". W pierwszej części przedsięwzięcia wybraliśmy się do oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie uzupełnialiśmy kraty pracy związane m.in. z największą w Polsce kolekcją monet. Następnie odwiedzaliśmy różne miejsca w rejonie Rynku Głównego. Naszym zadaniem było dowiedzieć się, jak dawniej wyglądał handel, jak funkcjonowały jarmarki, co ludzie kiedyś sprzedawali i jak ważyli swoje towary. Po południu pojechaliśmy na warsztaty prowadzone przez pracowników i studentkę Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości. Podczas zajęć dostaliśmy cukierki, które służyły nam za budżet grupy. Musieliśmy obstawiać odpowiedzi ; za dobrą podwajała się liczba naszych słodyczy, a za złą odpowiedź traciliśmy je. Wszyscy byliśmy bardzo zaangażowani. Gra nauczyła nas rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Po dniu pełnym wrażeń zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Kontynuacją projektu było wykonywanie prac na konkurs. Na zajęciach koła społeczno- ekonomicznego wykonywaliśmy wymyślone przez siebie planszowe gry ekonomiczne, uwzględniające historię i zabytki związane z krakowskim kupiectwem lub ze szlakami handlowymi.
W konkursie wzięło udział 80 grup. My odnieśliśmy sukces- dwa zespoły z naszej szkoły, zakwalifikowały się do nagradzanych 27 grup-laureatów. Byli to: J.Regulska, N.Roś, J.Biesiada, F. Kuś, K. Synowska, M. Kremer, Ż. Kowalik.
Dnia 10 grudnia 2015 roku pojechaliśmy pod opieką p. Skrzyńskiej na galę odebrania nagród. W Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie początkowo odbył się krótki wykład, a następnie rozdano nagrody. Potem zaproszono nas na poczęstunek i do zwiedzenia wystawy nagrodzonych prac. Miło było obejrzeć swoją pracę pośród zwycięzców.
Realizacja projektu sprawiła nam dużą przyjemność, pozwoliła na zdobycie wiedzy ekonomicznej i nowych doświadczeń.

Nikola Roś, Mariola Cieślik

"Szlakiem wielkich Polaków"


W ramach przygotowań do XI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie - KRAKUSEK - organizowanego przez Akademię Żakowską i Zamek Królewski na Wawelu, uczniowie uczestniczyli w dwóch wycieczkach po Krakowie. Pierwsza miała miejsce 7 października 2015 i nosiła tytuł "Szlakiem wielkich Polaków".

 

Zwiedzanie zaczęlismy od Pałacu Sztuki, na którym umieszczone są popiersia artystów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Kossaka, Artura Grottgera. Jest to budynek, gdzie spotykają się artyści i odbywają się różne wystawy.
Kolejnym "pomnikiem kultury" był Narodo-wy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Wystę-powali tu artyści o międzynarodowej sławie i do dziś odbywają się przedstawienia teatralne. Byliśmy także w kościele św. Anny, w którym znajduje się mauzo-leum św. Jana Kantego i poznaliśmy legendy związa-ne z jego osobą. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Collegium Maius - czyli najstarszej części Akademii Krakowskiej oraz Collegium Novum - czyli reprezentacyjnego gmachu Uniwersytetu Ja-giellońskiego. Ostatnim miejscem zwiedzania był Pałac Biskupi, gdzie znajduje się słynne papieskie okno. Zwiedziliśmy również Kościół Franciszkanów. W oknach kościoła znajduje się 5 witraży wykona-nych według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Ukazują one żywioły oraz postacie św. Franciszka i bł. Salomei. Na ścianach znajdują się polichromie Stanisława Wyspiańskiego - Matka Boża z Dzieciąt-kiem, Caritas, Św. Michał Archanioł oraz Strącenie zbuntowanych aniołów.
Po wyjściu z kościoła zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Józefa Dietla - lekarza, profesora, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Prezydenta Miasta Krakowa w latach 1866-1874. Wycieczka była bardzo udana. Poznaliśmy życiorysy Polaków związanych z miastem Kraków oraz miejsca, które stanowią historię naszego kraju.

Karolina Gajda, kl. 3

Z wizytą na Wawelu


Dnia 27 października 2015 r. uczniowie klasy trzeciej SP uczestniczyli w lekcji muzealnej na Wawe-lu. Głównym celem wycieczki była Zbrojownia oraz ruiny starego Wawelu, tzw. "Wawel Zaginiony". Przenieśliśmy się w epokę średniowiecza - czas mię-dzy starożytnością a renesansem - epokę, kiedy rozwijała się nauka i literatura. W średniowieczu żyli między innymi: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełło z dyna-stii Jagiellonów. Wtedy powstała też Akademia Kra-kowska. Pani przewodnik przybliżyła nam informacje o stylu gotyckim i typowe dla tego stylu sklepienie krzyżowo-żebrowe znajdujące się w sali Jadwigi oraz zworniki z herbem Władysława Jagiełły i Andegawe-nów (dynastia królewska sprawująca władzę między innymi na Węgrzech). Z dynastii tej wywodziła się Jadwiga Andegaweńska. Na jej prośby kierowane do papieża Bonifacego IX została wydana bulla - zgoda na utworzenie pierwszej polskiej wyższej uczelni w Krakowie z wydziałem teologicznym. Dziś nosi nazwę Uniwersytet Jagielloński na cześć Jadwigi i Wła-dysława Jagiełły, który wspierał żonę i przeznaczył dużą sumę pieniędzy na odnowę uniwersytetu. Ważną postacią, o której należy wspomnieć był Jan Długosz-kronikarz, autor Roczników i wychowawca dzieci królewskich. Zajmował miejsce w kancelarii królewskiej obok kanclerza oraz skrybów. To oni odpisywali na listy Królewskie, pieczętowali ważne dokumenty i biegle posługiwali się językiem łacińskim. Wszystkie nasze krakowskie zabytki możemy podziwiać dzięki Kazimierzowi Wielkiemu z dynastii Piastów, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną.

Kamil Polakiewicz, kl. 3

"Arszenik i stare koronki"
w Teatrze im. Juliusza Słowackiego


 W czwartkowy wieczór, 17 października, uczniowie z naszej szkoły wraz z p. Anną Kamińską, p Renatą Madej i p. Markiem Czarneckim spędzili miło czas w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na sztuce, pt. ,,Arszenik i stare koronki".
Utwór ten mówi o wydarzeniach w domu przebiegłych sióstr Brewster, które w dziwny sposób pojmują miłosierdzie w sto-sunku do drugiego człowieka, o ich bratanku, który czuje się Napoleonem i o wędrowcach, którzy w ich domu kończą swoje życie. Sztuka ta to komedia przepełniona zwrotami akcji, wprowadzająca widzów, w nastrój przerażenia, a zarazem pełna śmiechu i rado-ści. W rolach głównych wystąpiły dwie zna-komite aktorki polskiej sceny: Anna Polony i Urszula Popiel.
Wspaniała sceneria Teatru im. Juliusza Słowackiego, stroje występujących osób, rekwizyty sceniczne spowodowały, iż wi-dzowie byli oczarowani sztuką.
Czas spędzony w teatrze to chwile relaksu dla widza, czarną komedię bowiem obejrzeliśmy z wielkim zainteresowaniem i radością. Wszyscy zadowoleni powróciliśmy do swoich domów.

Natalia Gumula, kl. IIIa

BIJEMY REKORD!


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


16 października 2015 r., podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - pobiliśmy dotychczasowy (83 111 osób) rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej!!! Wraz z całą Polską przez 30 min i WOŚP nasi wolontariusze i nie tylko, bo i uczniowie klasy II b udzielali pierwszej pomocy.
W akcji wzięło udział dokładnie 92 049 uczestników! Wszyscy oni nie tylko prowadzili resuscytację, ale także przy okazji pokazywali i uczyli innych, jak tę ważną czynność prawidłowo wykonać.
Wszystkim biorącym w tym przedsięwzięciu

DZIĘKUJEMY !

Noc w szkole


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


"Bezpieczne szelki"


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


15 X klasy drugie Szkoły Podstawowej zostały zaproszone do projektu "Bezpieczne szelki" zorganizowanego przez Firmę Shell Polska sp. z.o.o. Spotkanie odbyło się w przedszkolu w Węgrzcach i dotyczyło bezpieczeństwa na drodze .
Uczniowie znalezli się w miasteczku drogowym pełnym krętych uliczek, znaków drogowych i niespodzianek. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwał policjant z Komendy Policji w Zielonkach. Spotkanie składało się z kilku ciekawych punktów. Rozmowy z policją przeplatane były zajęciami ruchowymi, w trakcie których każdy z uczniów pod nadzorem policji uczył się np. właściwego przechodzenia przez pasy na jezdni. Dzieci wcielały się również w role kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych a nawet świadków i uczestników wypadków. Wszystko po to, aby w przypadku zagrożenia umiały się właściwie zachować i podjąć skuteczne działania. Zajęcia wzbudziły ogromne zaangażowanie i zaciekawienie dzieci.
Każdy z uczniów na zakończenie warsztatów otrzymał zgodnie z nazwą projektu odblaskowe bezpieczne szelki, odblaskowe maskotki i inne "bezpieczne" gadżety. Dzieci zostały również zaproszone do konkursu plastycznego zorganizowanego przez firmę Shell.

M. Kruczek

Projekt "Już pływam"


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Uczniowie kl IIa Szkoły Podstawowej w Korzkwi 2 września 2015r rozpoczęli udział w projekcie "Już pływam" obejmującym 16 godzin lekcyjnych nauki pływania, wsparty dotacją Gminy Zielonki i Samorządu Województwa Małopolskiego. Projekt potrwa do 15 grudnia 2015r. Bierze w nim udział 15 osób, korzystając z basenu w Zabierzowie. Dzieci są bardzo zadowolone i chętnie uczestniczą w ciekawych zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.

Beata Kwiecień.

Dzień Edukacji Narodowej


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


14 października jak co roku odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela i Dnia Patrona oraz Ślubowanie Klas Pierwszych. W tym dniu wszyscy uczniowie dziękowali nauczycielom za trud włożony w ich pracę.
O godzinie 10:00 rozpoczęła się uroczystość. Zebrani w sali gimnastycznej odśpiewali hymn, a następnie pani dyrektor - Regina Styn i pani wicedyrektor - Regina Adamska oficjalnie przywitały wszystkich zgromadzonych, zarówno uczniów jak i przybyłych rodziców oraz gości. Następne nadszedł czas na Ślubowanie. Uczniowie zachowali poważny wyraz twarzy, widać u nich było pełne skupienie. Po tym, jak Pani Dyrektor pasowała na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły wszystkich pierwszoklasistów z podstawówki i gimnazjum, nastąpiła część artystyczna. Uczniowie z pierwszej klasy gimnazjum zaprezentowali sylwetkę naszego patrona - Jerzego Kukuczki, a pierwszaki ze szkoły podstawowej wzbudzili entuzjazm publiczności, recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc na scenie.
Po zakończeniu występu rozeszliśmy się do klas, aby złożyć życzenia swoim wychowawcom. Cała uroczystość zakończyła się około godziny 12:00, a ten dzień zostanie nam długo w pamięci.
Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły życzymy wyrozumiałości i przede wszystkim cierpliwości do nas.

Marta Gajewska, Kl. IIIa

Nie bądź leniwy, sięgaj po zdrowie


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


3 X w Zespole Szkół w Korzkwi był dniem innym niż wszystkie. Wykorzystując to, że dokoła już jesień postanowiliśmy spędzić ten dzień pamiętając szczególnie o swoim zdrowiu. Przyświecało nam hasło "Nie bądź leniwy sięgaj po zdrowie"
Najmłodsi od samego rana zbratali się z harcerzami z Zielonego Szczepu, którzy postanowili przeprowadzić zaciąg zuchowy. Na świeżym, rześkim powietrzu odbyły się zabawy i pląsy zuchowe. Wszyscy skakali, gimnastykowali się i śpiewali. Ogromną furorę robił mega piłkarzyki czyli ogromne dmuchane boisko. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak Robert Lewandowski. Po tych harcach odbyło się spotkanie z panią dentystką, która opowiadała jak należy myć zęby i co należy jeść żeby mieć zdrowy uśmiech i że nie należy się bać dentysty. Następnie każdy mały uczeń samodzielnie wykonał smaczną, kolorową i często pierwszą w życiu sałatkę pełną witamin, którą spałaszował ze smakiem.
Starsi uczniowie też nie próżnowali, jedni brali udział w zajęciach zumby, inni uczyli się śpiewać piosenek o owocach i warzywach, słuchali wykładu pani dentystki, przygotowywali hasła i plakaty, a także kolorowe sałatki i zdrowe przegryzki. Wszyscy wzięli udział w grze terenowej przygotowanej przez naszych harcerzy, w której należało się wykazać sprawnością fizyczną i pomysłowością.
Pogoda dopisała toteż dzień był niezwykle udany, bardzo urozmaicony, ciekawy i zajmujący. Chyba nikt już nie będzie leniwy i wszyscy będą sięgać po zdrowie, bo warto!
Dziękujemy bardzo osobom, które z wielki zaangażowaniem przygotowały to przedsięwzięcie dh. Magdalenie Różańskiej i dh. Piotrowi Utylskiemu wraz z harcerzami z drużyny "Widmo". Pani stomatolog Małgorzacie Beer za kompetentne spotkanie z dziećmi i młodzieżą, Komendzie Hufca Podkrakowskiego za wypożyczenie sprzętu oraz FHU Karjo J. Szeremata za przekazanie owoców.

organizatorzy

"Dzień Zdrowia" w naszej szkole

W naszej szkole 3 października poświęcony był zdrowemu trybowi życia. W ten dzień uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z nich wykonywała inne zadania. Uczniowie trzecich klas gimnazjum układali krótkie, chwytliwe hasła i rysowali plakaty o odpowiednim odżywianiu, dobrze się przy tym bawiąc, Większość dziewczyn udała się na aerobik, który prowadziła pani Dominika Tokar w sali gimnastycznej. Nie zabrakło tam również chłopców, którzy także chcieli poćwiczyć i poprawić swoją kondycję. Inna grupa słuchała wykładu, na którym uczniowie dowiedzieli się o wielu zagrożeniach związanych z nieodpowiednim odżywianiem i jego skutkach, prowadzących do różnych chorób. Następnie wszyscy udaliśmy się na grę terenową organizowaną przez harcerzy.
Budowaliśmy maszyny do zbierania owoców z własnych ciał, przedstawialiśmy scenki, jedliśmy jabłka wiszące na sznurkach - bez używania rąk oraz zmuszaliśmy "kosmitów" do zdrowego trybu życia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w "żywe piłkarzyki'', przy której było dużo śmiechu. Każdy uczeń bardzo się angażował, co momentami wyglądało zabawnie. Następnym punktem dnia było przygotowanie zdrowych i smacznych przekąsek z przyniesionych przez uczniów produktów oraz obliczanie BMI każdego z nas.
Po całym dniu wspaniałych przygód i wrażeń pełni nowych wiadomości i doświadczeń wróciliśmy zadowoleni do domów.

Aleksandra Bugajska, kl. III a

Szkolne czytanie Adama Mickiewicza
w zamku w Korzkwi


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


30.09.2015 roku w zamku w Korzkwi odbyło się czytanie utworów Adama Mickiewicza. Aktorami byli uczniowie klas trzecich, drugich i pierwszych gimnazjum.
Po uroczystym przywitaniu przez panią wicedyrektor - Reginę Adamską zostały przeczytane fragmenty ,,Pana Tadeusza". Osoby występujące na scenie bardzo wczuły się w swoje role i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali balladę ,,Powrót Taty", która również spotkania się z wielką przychylnością słuchaczy. Kolejnym punktem programu były bajki. Treść ich była zabawna, ale wypływające z tych utworów morały - niezwykle pouczające.
Wszyscy występujący za ciężką pracę, którą włożyli w przygotowanie tego wydarzenia, zostali nagrodzeni brawami. Byliśmy bardzo zadowoleni i zachwyceni twórczością Adama Mickiewicza, ich interpretacją w wykonaniu naszych kolegów, a wreszcie strojami z epoki, które podniosły atrakcyjność widowiska.
To już trzeci raz spotkaliśmy się z piękną literaturą polską w zamku w Korzkwi. Mamy nadzieję, że takie czytanie stanie się naszą szkolną tradycją i co roku będziemy mogli ją kontynuować.

Zuzanna Bugajska, IIIa

Noc Naukowców 2015 

 

Grupa członków koła społ -ekonomicznego sięgnęła po wiedzę na najwyższym poziomie. Wieczorem 25 września 2015r. pod opieką p. L. Dzień-Skrzyńskiej udała się na podbój Uniwersytetu Rolniczego, Akademii Górniczo-Hutniczej i wystawy w holach kina Kijów. A atrakcji było moc. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość wcielenia się w nurka, tworzenie wirów wodnych, spoglądania przez peryskop, wykonywanie zadań dotyczących Unii Europejskiej i stworzenia sobie pamiątkowych plakietek. Poznali metale i zasady wytwarzania stopów na pieniądze, a także podjęli się samodzielnego trud wybicia ich. Nawet wykład z pokazem na temat spawania i mikroskopia elektronowa były ciekawe. Na terenie Uniwersytetu Rolniczego część wzięła udział w długiej grze z nagrodami a pozostali oglądali wylęganie kurcząt, różne ryby, płazy, gady, obserwowali pod mikroskopami różne rzeczy a nawet ludzkie DNA. Była też możliwość obejrzenia ludzkiego głosu a nawet własnych organów wewnętrznych[ nerka opiekuna nie wzbudziła zachwytu....]. Szczęścia z nocnej eskapady dopełniły gadżety, które członkowie koła przywieźli ze sobą-cukierki, długopisy, lupy, zabawki i tematyczne koszulki.

Rajd Neandertalczyka 

Dnia 25 września 2015 roku klasa 1 i 3a gimnazjum wybrały się na Rajd Neandertalczyka pod opieką pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej. Przed godziną 9 wyjechaliśmy busem w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Na miejscu potwierdziliśmy swoją obecność i dostaliśmy pierwsze zadanie - 18 pytań dotyczących przyrody OPN. Po rozwiązaniu zadań ruszyliśmy przez Dolinę Sąspówki do kolejnych trzech punktów kontrolnych, na których musieliśmy rozpoznać drzewa, zabytki i zwierzęta. Cała trasa była męcząca, lecz wszyscy z zapałem maszerowali i odpowiadali na pytania. Niektóre z nich były trudne i podchwytliwe, lecz wszystkie nasze grupy były bardzo dobrze przygotowane, więc zdobywały dużą liczbę punktów Koniec trasy był w Gimnazjum w Skale, gdzie na miejscu czekała na nas gorąca herbata i kiełbaska. Zanim zostały ogłoszone wyniki, musieliśmy poczekać na dotarcie innych grup. Niestety nasza szkoła nie zajęła żadnego miejsca na podium. Zdobyliśmy tylko grę dydaktyczną. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uczniowie, którzy będą nas reprezentować, dobrze się przygotują i zwyciężą.
"Rajd Neandertalczyka" był niezwykłą przygodą i doświadczeniem, które zapamiętam na długo.

Agnieszka Tomczyk kl. IIIa

Galicjana- gra historyczna 

 

Dnia 24września 2015r. odbyła się w gminie Zielonki gra terenowa ,,Galicjana". Jej uczestników połączyła wiedza z zakresu I wojny światowej oraz dobra zabawa w plenerze.
Uczniowie ze szkół w Korzkwi, Zielonkach ,Woli Zachariaszowskiej oraz w Bibicach zebrali się na początku w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, aby wylosować patronów grup oraz trasę do przebycia, na której trzeba było znaleźć pięć teczek z zadaniami do wykonania. Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy; w skład pierwszej wchodzili Natalia Juszczyk, Kacper Nowak i Karol Pielka, a w drugiej znajdowały się Paulina Piskorz, Aleksandra Solasa oraz Agnieszka Tomczyk. Opiekunkami grup były p.Anna Sawczuk i p.Lucyna Dzień-Skrzyńska. Po przebyciu całej trasy uczniowie wrócili do Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, aby podliczyć punkty za zadania wykonane w trakcie marszu i odpocząć przy poczęstunku. Obie grupy z Korzkwi zdobyły po 109 punktów, co dało im czwarte miejsce w konkursie. Zwycięzcą całej gry terenowej ,,Galicjana" została grupa z Bibic. Za udział w zabawie, każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrody, a zwycięzcy puchar dla szkoły.
Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z zabawy i możliwości poszerzenia swojej wiedzy.

Ola Solasa kl. IIIa

Biegi przełajowe


 

Pierwsze miesiące tego roku szkolnego owocowały w liczne sukcesy naszej szkoły w biegach, ale i nie tylko. Dnia 22 września 2015 roku odbyły się zawody gminne w biegach przełajowych w Woli Zachariaszewskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z gimnazjum i ze szkoły podstawowej. Nasze koleżanki i koledzy świetnie sobie poradzili ze stresem i z konkurencyjnymi szkołami, które także wystawiły najlepszych uczniów.
Do zawodów powiatowych zakwalifikowały się następujące osoby:

-Julia Kwinta (kl.4) = I miejsce
-Justyna Marek (kl.5) = I miejsce
-Piotr Ślusarczyk (kl.5) = II miejsce
-Aleksandra Rosa (kl.6) = III miejsce
-Kamila Krzywda (kl.1gimn) = II miejsce
-Dawid Nowakowski (kl.1gimn) = III miejsce
-Patryk Ślusarczyk (kl.2gimn) = II miejsce
-Grzegorz Bubka (kl.3gimn) = II miejsce

Dnia 30 września odbył się drugi etap zawodów indywidualnych w Skawinie. Także i tym razem nasi uczniowie dali z siebie jak najwięcej. Nie było im równych, byli niepokonani. Do dalszej rywalizacji awansowali:

-Justyna Marek = I miejsce
-Kamila Krzywda = II miejsce
-Bartosz Dudek = II miejsce
-Patryk Ślusarczyk = III miejsce
-Piotr Ślusarczyk=VI miejsce
-Grzegorz Bubka = VII miejsce

Dnia 7 października odbył się trzeci etap zawodów indywidualnych w Nowym Targu, gdzie także wystartowali nasi reprezentanci. Niestety, na tym etapie uczniowie nie zajęli żadnego miejsca. Miejmy nadzieje, że w przyszłym roku wypadniemy jeszcze lepiej.

Wymiana ze szkołą partnerską
Ratsgymnasium w Minden


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 18.09.2015 roku grupa dziewiętnastu uczniów Gimnazjum w Korzkwi wraz z opiekunami panią Agnieszką Kapel i panią Renatą Madej pojechała na tygodniową wymianę młodzieży do Niemiec, która była współfinansowana ze środków PNWM. Podróż trwała dziewięć godzin. Po przyjeździe na miejsce zwiedziliśmy Berlin. Zobaczyliśmy Bramę Brandenburską, siedzibę Parlamentu Niemieckiego, Katedrę, Uniwersytet Humboldta, Wyspę Muzeów oraz Wieżę Telewizyjną. Zakupiliśmy również pamiątki i ruszyliśmy w dalszą drogę do Minden, gdzie mieliśmy się spotkać z naszymi partnerami. Na miejsce dotarliśmy późnym wieczorem i wraz z rodzinami naszych nowo poznanych kolegów udaliśmy się do ich domów. Niedzielny czas każdy z nas spędzał inaczej, ponieważ uczniowie niemieccy zaplanowali dla nas różne atrakcje. Jedni zwiedzali miasto i podziwiali pomnik Hermana - najwyższy punkt w Minden, drudzy pływali na łódkach, a wieczorem odbyło się wspólne wyjście na kręgle. Następnego dnia zwiedzaliśmy szkołę, do której uczęszczają nasi koledzy. Gdy zobaczyliśmy ten budynek, nie mogliśmy oderwać od niego wzroku. Szkoła jest tak ogromna i nowoczesna, że uczniowie z Korzkwi nigdy takiej na oczy nie widzieli. Potem odbyła się gra terenowa sprawdzająca naszą wiedzę o Minden. Po jej zakończeniu czekała na nas nagroda w postaci lodów i zwiedzanie Kościoła św. Martina. We wtorek rano mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach w szkole. Było to bardzo ciekawe i miło spędziliśmy czas. Następnie odbyła się wycieczka do Bremy. Miasto jest bardzo urokliwe, pełne starych, ale pięknych budynków, kościołów oraz niezwykle wąskich uliczek, które mają w sobie odrobinę tajemniczości. Mieliśmy również okazję spróbować oryginalnej niemieckiej czekolady oraz zwiedzić Ratusz, w którym ujrzeliśmy przepiękne obrazy, wiszące nad naszymi głowami modele statków i wspaniale udekorowane sale.
Następnego dnia odbyła się kolejna wycieczka, tym razem do Bielefeld. W mieście zwiedziliśmy bardzo ciekawe Muzeum Przemysłu, gdzie dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat obróbki lnu i handlu tym surowcem. Mieliśmy również okazję zapoznać się z historią miasta. W czwartek wraz z naszymi partnerami z Niemiec pojechaliśmy na wycieczkę do Münster. Nasza przewodniczka pochodziła z Polski i bardzo ciekawie opowiadała o katedrach, ratuszu i innych zabytkowych obiektach znajdujących się w tym mieście. Niesamowitym przeżyciem było wejście i zwiedzenie Sali Pokoju ściśle związanej z Pokojem Westfalskim po wojnie 30-letniej. Po powrocie do Minden odbył się wieczorek pożegnalny. Nasi przyjaciele z Niemiec przygotowali dla nas filmik ze zdjęciami z naszego pobytu w ich kraju. W trakcie wieczornego spotkania wspólnie bawiliśmy się w różne zabawy i uczyliśmy się polsko - niemieckich łamańców językowych. Był to jeden z najlepszych wieczorów w Niemczech podczas wymiany, ponieważ spędziliśmy go wszyscy razem.
Ostatniego dnia czekała na nas w szkole niespodzianka, pani ucząca chemii przygotowała dla nas bardzo ciekawe doświadczenia, które każdy z nas mógł wykonać samodzielnie. Niestety, wszystko się kiedyś kończy, a więc nasza wymiana także musiała dobiec końca. Około południa wyruszyliśmy w drogę powrotną do kraju. Wszystkim było bardzo smutno, każdy chciał przedłużyć pobyt chociaż o jeden tydzień, jednak nie było to możliwe. Z trudem pożegnaliśmy niemieckie rodziny, naszych kolegów i koleżanki. Teraz ze zniecierpliwieniem czekamy na miesiąc maj, kiedy to znowu będziemy mogli spotkać się z naszymi przyjaciółmi, tym razem w Polsce.

Kinga Kwasek
Natalia Dulińska
Klasa IIIa gimnzajum

Wybory do Samorządu Uczniowskiego


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Samorząd w poprzednim roku szkolnym spisywał się znakomicie, ale przyszedł już czas, aby przeszedł na swoją zasłużoną "emeryturę" i dał wykazać się innym.
Dnia 15 września 2015 roku odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego. Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie z podstawówki i z gimnazjum udali się do sali gimnastycznej, gdzie mieli zadecydować, kto ich będzie reprezentował.
W wyborach wystartowali:

Szkoła podstawowa:
- z klasy IV- Andrzej Macała-Wrześniowski, Amelia Włodarz,
- z klasy V A- Patrycja Macała-Wrześniowska, Julia Szpil,
- z klasy V B- Wiktoria Krok,
- z klasy VI- Jakub Sobociński, Kacper Windys.

Gimnazjum:
- z klasy I- Karolina Zelek, Konrad Kulka,
- z klasy II A- Dominik Grudnik,
- z klasy II B- Bartosz Sioła,
- z klasy III A- Izabela Liziniewicz, Natalia Dulińska,
- z klasy III B- Natalia Juszczyk, Karol Pielka.

Po wysłuchaniu programów wyborczych kandydatów uczniowie udali się do urn, aby zagłosować na swojego faworyta.
Wyniki wyborów do samorządu ogłoszono na kolejnej lekcji, a przedstawiają się one następująco:

Przewodniczącym podstawówki został Jakub Sobociński z klasy VI, zastępcą przewodniczącego została Julia Szpil z klasy z klasy V A, a funkcję skarbnika obejmie Patrycja Macała-Wrześniowska z klasy V A. Pieczę nad samorządem będzie sprawować pan Dawid Kmak.

Tegorocznym przewodniczącym gimnazjum został Karol Pielka z klasy III B, jego zastępcą - Bartosz Sioła z klasy II B, natomiast w tym roku będziemy mieć aż dwóch skarbników: Natalię Juszczyk z klasy IIIb i Natalię Dulińską z klasy IIIa. Pilnować porządku w samorządzie jak i w szkole przypadło pani Janinie Zając.

Wszystkim kandydatom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas na przygotowanie się do wyborów, a zwycięzcom gratulujemy.

Marta Gajewska, kl. III a

Klasa IIa i IIb w Ogrodzie Zoologicznym


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ9 września klasy drugie pojechały do ZOO na lekcję, której tematem było przygotowanie zwierząt do zimy. Ogród znajduje się w Lesie Wolskim i nie zajmuje wielkiego terenu. Klasy spotkały się tuż przy wejściu z przewodnikami. W ogrodzie żyje wiele gatunków zwierząt nie tylko z naszych lasów, ale i egzotycznych miejsc. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji o zwierzętach żyjących w ZOO. Zwróciliśmy też uwagę na to jak zwierzęta przygotowują się do zimy.
Byliśmy świadkami karmienia uchatek, które mimo dużych rozmiarów swojego ciała bardzo sprawnie się poruszają i potrafią wykonać wiele sztuczek.
Widzieliśmy lwy, tygrysa, olbrzymie słonie i różne gatunki małp. Najbardziej jednak urzekły nas przepiękne i sympatyczne żyrafy, które są nowym nabytkiem ogrodu. Oczywiście musieliśmy odwiedzić także mini ZOO, gdzie karmiliśmy kozy, kucyki, osiołki, lamy i małe świnki iberyjskie. Musieliśmy robić to uważnie i bardzo ostrożnie, bo to przecież dzikie zwierzęta. Krakowskie ZOO nie jest dużym ogrodem,ale pięknym i bardzo zadbanym. Warto tu często przyjeżdżać

M. Kruczek

Wycieczka do Ojcowa w ramach projektu "Archezja"


 
     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆZdjęcia wysokiej rozdzielczości udostępnione są pod linkiem:

Archezja


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 01.09.2015 roku odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego. O godzinie dziesiątej uczniowie udali się do kościoła, żeby wspólnie modlić się o potrzebne łaski. Po nabożeństwie wszyscy poszliśmy do szkoły. Na wstępie Pani Dyrektor powitała nas pięknym przemówieniem, które zachęciło uczniów do pracy i przedstawiła nowych nauczycieli: Renatę Wierzbiak i Leopolda Sieczkowskiego. Gdy uroczystość dobiegła końca, uczniowie udali się do klas, aby spotkać się ze swoimi wychowawcami i dowiedzieć, co ich czeka w kolejnym roku nauki. Nowy rok szkolny zapowiada się ciekawie i mam nadzieję, że wszyscy uczniowie będą ciężko pracować, aby zakończyć go z rezultatem, o jakim marzyli.

Kinga Kwasek III a