IMPREZYŚladami Stanisława Wyspiańskiego


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 14 czerwca uczniowie klasy czwartej i piątej udali się do Krakowa, gdzie odbyli spacer śladami Stanisława Wyspiańskiego oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych tworzeniu witraży i budowaniu własnego Akropolis z ruchomego piasku. Wśród atrakcji znalazły się również zadania poświęcone rysowaniu karykatur i autoportretów. Uczniowie poznali karykatury Wyspiańskiego z różnych okresów jego życia, dowiedzieli się dużo o rodzinie Wyspiańskiego i jego różnorodnej twórczości. Podczas wędrówki po mieście zobaczyli pracownię ojca poety przy ul. Kanoniczej, domy St. Wyspiańskiego przy Alejach Słowackiego i obok kościoła Mariackiego [tam Wyspiański w latach 1900-1901 pisał „Wesele”] W Kościele Franciszkanów zobaczyli piękne witraże „Żywioł ognia” oraz „Żywioł wody” i najbardziej znany witraż „Bóg Ojciec- Stań się ”. Podczas wycieczki przechodzili koło teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie był wystawiony po raz pierwszy w marcu 1901 r. najsłynniejszy dramat S. Wyspiańskiego pt. „Wesele” oraz pomników i budynków w obrębie Plant związanych z Wyspiańskim. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca.

P. Mierzwa, D.Woźniczka

WYCIECZKA DO MORAWSKIEGO KRASU I WIEDNIA
17-19 maja 2017r.


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, uczniowie Zespołu Szkół w Korzkwi wyruszyli z biurem podróży Globtramp na podbój Europy. Do tej pory zwiedzili Szentendre, Esztergom i Budapeszt oraz Wrocław, Drezno, Moritzburg i Szwajcarię Saksońską, w tym roku zaś wybór padł na Morawski Kras i Wiedeń. Trzy dni upłynęły na intensywnym zwiedzaniu oraz podziwianiu krajobrazów i zabytków Czech i Austrii. Pierwszego dnia dzieci i młodzież z Korzkwi zobaczyła najpiękniejsze budowle Ołomuńca, historycznej stolicy Moraw. Na trasie spaceru znalazł się Rynek Górny z ratuszem oraz kolumną Trójcy Przenajświętszej, najwyższą rzeźbą w Czechach, wpisaną na listę UNESCO, ratusz z zegarem astronomicznym, kościół św. Michała oraz katedra św. Wacława. Następnym przystankiem była malownicza Jaskinia Punkevni, która dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Przejażdżka kolejką linową, spacer korytarzami pełnymi stalagmitów i innych form krasowych, prowadzący na dno Przepaści Macochy, romantyczny spływ łódeczkami na podziemnej rzeczce Punkvi zaparły dech w piersiach zwiedzającym. Kolejnym etapem wycieczki był Wiedeń z jego niepowtarzalnym klimatem. Uczniowie zwiedzili zimową rezydencję Habsburgów - Hofburg, katedrę św. Szczepana, Belweder, letni pałac cesarski Schoenbrunn wraz z ogrodami, Gloriettą oraz powozownią. Obejrzeli też wystawy w Muzeum Historii Naturalnej, która zrobiła na nich duże wrażenie. Niewątpliwą atrakcją był również jedyny w swoim rodzaju dom zaprojektowany przez słynnego architekta Hundertwassera. Podczas przejażdżki autokarem wokół Ringu, czyli śladem dawnych murów miejskich, uczestnicy wyjazdu zobaczyli między innymi Operę Wiedeńską, Parlament, Park Miejski, Ratusz, budynki uniwersytetu. Dzięki wspaniałym przewodnikom w pamięć zapadły ciekawostki dotyczące cesarzowej Marii Teresy, Sissi oraz cesarza Leopolda i rodziny Habsburgów, a także księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Polskim akcentem w stolicy Austrii był wyjazd na wzgórze Kahlenberg, skąd król Jan III Sobieski wyruszył z odsieczą wiedeńską. W kościółku, który był świadkiem mszy królewskiej przed bitwą, wyeksponowana jest między innymi szabla polskiego władcy. Trzy intensywne i pełne niepowtarzalnych wrażeń dni szybko minęły, pozostały po nich jednak wspaniałe wspomnienia, mnóstwo zdjęć i postanowienie, że w przyszłym roku z pewnością udamy się w kolejny malowniczy zakątek Europy.

Renata Madej
Agnieszka Kapel

Konkurs literacko-plastyczny
"Mój ulubiony bohater literacki"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Konkurs literacko-plastyczny "Mój ulubiony bohater literacki" dla uczniów klas 0-3 szkoły podstawowej został rozstrzygnięty. Oto nagrodzeni uczniowie:
-Julia Mierzwa, Julia Bałuszek, M.K., Gabriela Iżyk, Samuel Kulesza z oddziału przedszkolnego

-Malina Opalska, Wiktoria Żurek, Maciej Wojciechowicz, Wojciech Kwaśny, Bartłomiej Kotowski z klasy pierwszej

-Karol Osika, Igor Suwara, Wiktoria Nowak, Maksymilian Rajca, Natalia Woźniak, Kacper Cieślik, Katarzyna Gajda, Antoni Piotrowski z klasy drugiej

-Oliwia Buczak z klasy trzeciej A

-Emilia Piotrowska, Amelia Smok z klasy trzeciej B

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

Rodzinny Piknik w Korzkwi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W sobotę, 27 maja, w Korzkwi odbył się piknik zorganizowany przez uczniów, nauczycieli i rodziców miejscowej szkoły. Na szczęście pogoda dopisała, więc okoliczni mieszkańcy licznie przybyli, by zobaczyć, jakie przygotowano dla nich atrakcje. Trzeba przyznać, że dużo się działo w tym dniu przy szkole.
Na scenie trwały występy artystyczne, a równocześnie dwuosobowe drużyny rywalizowały w kulinarnym konkursie "MasterChef". Każdy chętny mógł też pomalować sobie twarz, wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny lub sportowych grach i zabawach. Poza tym można było zjeść sponsorowane przez ośrodek ZHP i restaurację "Malinowy Anioł" grochówkę, bigos czy żurek, a na deser posmakować upieczonych przez rodziców ciast lub ochłodzić się lodami. Rękodzieło artystyczne prezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maszycach, które zachęcały również do degustacji regionalnych potraw. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z książkowymi nowościami, które można było nabyć w atrakcyjnych cenach. Szkolni wolontariusze zbierali datki na Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera, a Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na Łapy" sprzedawała różne gadżety, by poprawić los swych czworonożnych podopiecznych.
Najwięcej emocji wśród przybyłych wzbudziły artystyczne występy dzieci, które stanowiły główną atrakcję spotkania. Na początku najmłodsi uczniowie z klas 0-3 zabrali widzów w rozśpiewaną podróż po wybranych krajach Europy. Wyprawę rozpoczęliśmy od angielskiego dworu, by potem przenieść się do Rosji, Francji, Włoch, a zakończyć eskapadę w Hiszpanii. Przewodnim motywem była piosenka "Pani Janie", wykonywana w różnych językach, ponadto zobaczyliśmy tradycyjne narodowe tańce i wysłuchaliśmy recytacji wierszy. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a na koniec odśpiewali "Sto lat!" wszystkim mamom (ich święto było dzień wcześniej) i ojcom (Dzień Ojca będzie już 23 czerwca).
Teraz przyszła kolej na uhonorowanie nagrodami uczestników konkursu czytelniczego, który był poświęcony ulubionym książkom i literackim bohaterom. Ilość ufundowanych przez Radę Rodziców nagród wprawiła zebranych w osłupienie, a laureatom przysporzyła wiele radości. Nagrodzeni także zostali uczniowie, którzy brali udział w szkolnym konkursie teatralnym. Następnie sceną zawładnęli tancerze, którzy na co dzień doskonalą swe umiejętności pod okiem pani Justyny Dragan. Niezwykle energetyczny pokaz rozruszał zachwyconą publiczność, a finałową "Belgijkę" tańczyli już prawie wszyscy. Po chwili oddechu Samorząd Szkolny przeprowadził konkurs "Mam Talent". Na scenie pojawili się uczniowie szkoły w Korzkwi, którzy zaprezentowali zebranym swe nieprzeciętne zdolności. Mogliśmy wysłuchać porywających recytacji wierszy i wykonanych przez doskonałych wokalistów piosenek, podziwiać Mistrzów Tańca i znakomitych instrumentalistów, którzy zademonstrowali swój kunszt. Na tablicy wyeksponowane zostały wiersze napisane przez naszą szkolną poetkę - Emilkę Kulis. To była doskonała zabawa, a każdy z występujących żegnany był głośnymi brawami.
Około godziny 14.00 nastąpiło zakończenie pikniku i wszyscy w doskonałych humorach rozeszli się do domów. To już kolejne takie spotkanie w szkole w Korzkwi. Cieszą te organizowane z wielkim rozmachem imprezy, które niewątpliwie integrują lokalną społeczność, pozwalają bliżej się poznać, zrozumieć i po raz kolejny przekonać się, jak zdolne mamy dzieci i młodzież.
Do zobaczenia w Korzkwi na kolejnej plenerowej imprezie.

Marek Czarnecki

Przedstawienie "Makbeta" w klasach szóstych


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Pewnego majowego dnia na lekcji języka polskiego zaczęliśmy czytać fragment sztuki "Makbet" Williama Szekspira. Następnie pani kazała nam dobrać się w grupy i podzielić rolami.
Na kolejnej lekcji zaczęliśmy czytać ten tekst i niektóre osoby zmieniały już głos tak, aby pasował on do czarownic. Później zaczęliśmy uczyć się tekstów. Bardzo wielu z nas szybko i bez problemu opanowało tekst. Na kolejnej lekcji robiliśmy już próby z rekwizytami. Dowiedzieliśmy się, jakie znaczenie ma ruch sceniczny i rekwizyty, ćwiczyliśmy interpretację tekstu, mimikę i gesty. Wychodziło nam to całkiem dobrze, ale nie dało jeszcze dobrego efektu, ponieważ nie mieliśmy dobranych strojów - pani poprosiła, żebyśmy zaskoczyli nimi wszystkich w dniu występu.
W następnym tygodniu nasza klasa poszła na przedstawienie do klasy 6b. Mieliśmy bardzo dobre wrażenia po ich występie. Kolejnego dnia tę sztukę przedstawiała już nasza klasa a widzami byli koledzy z 6b. Scenografię mieliśmy bardzo podobną - granatowa tkanina w tle symbolizowała wnętrze jaskini, a na niej były powieszone drzewa wycięte z papieru. Na środku stał kocioł czarownic postawiony na ognisku.
Mimo że łącznie było dziewięć grup, to każda przedstawiła ten fragment trochę inaczej.
Mnie podobały się wszystkie występy i mam nadzieję, że innym również.

Katarzyna Knapik kl. 6a

Puzzlowy Wyspiański


 

17 maja szkolne koło ekonomiczne zorganizowało rozgrywki w układaniu puzzli. Przedstawiciele klas V-VI SP oraz gimnazjum [22 uczniów] spotkali się, aby rywalizować w układaniu puzzli przedstawiających obrazy Stanisława Wyspiańskiego. Można było z małych kawałeczków ułożyć: Portret artysty z żoną, Dziewczynę z pelargoniami, Zakola Wisły. Najlepsi układali obraz w 5 minut. Byli to przedstawiciele klasy VI-Zapart Bartek i Kulesza Daniel. Niewiele ustępowali im M.Czyż, W. Oleś i uczniowie klasy I gimnazjum. Mimo że nie wszystkim udało się dokończyć ułożenia obrazu, wszyscy świetnie się bawili. Na pewno wzrosła też wśród uczniów naszej szkoły znajomość malarstwa mistrza Wyspiańskiego- można stwierdzić "znamy każdy szczegół obrazu"

Bank Życzliwości


W okresie kwiecień-maj uczniowie szkoły-głównie gimnazjaliści- świadczyli sobie usługi w ramach Banku Życzliwości. Projekt był realizowany przez koło społeczno-ekonomiczne i na jego gazetce ściennej był wywieszony spis ofert-umiejętności naszych uczniów. W ramach wymiany usługa za usługę można było skorzystać z możliwości, np. nauczenia się zasad gry w tenisa, gry na flecie, akordeonie, układania kostki Rubika, uzyskania pomocy w rozwiązywaniu zadań i nauce różnych przedmiotów. Dużo było też ofert kulinarnych; z przyniesionych produktów specjaliści robili sałatki, a nawet piekli ciasta. Kucharze chętnie korzystali z opieki kosmetyczno-fryzjerskiej, bo możliwość zrobienia fryzury i fachowego pomalowania paznokci tez była.

Konkurs Pięknego Czytania


 

W czwartek, 18 maja, w bibliotece spotkali się uczniowie z "zeróweczki", klasy pierwszej i klasy drugiej szkoły podstawowej, by zademonstrować swoje nieprzeciętne umiejętności w czytaniu. W konkursie wzięli udział: Luiza Woźniczka, Mikołaj Sieńko, Maciek Lala, Malina Opalska, Łucja Klimkowicz, Gabrysia Gaweł, Witek Basiura, Kasia Gajda, Antoni Piotrowski, Zachariasz Kufta i Dawid Doniec. Każde dziecko wylosowało fragment tekstu, a potem zaprezentowało go przed wymagającą komisją, w skład której weszli: pani Anna Bełzowska, pan Marek Czarnecki, Justyna Baran, Kinga Kobylarczyk i Justyna Cieślik. Po długich obradach postanowiono wyróżnić wszystkie dzieci, gdyż każdy z uczestników doskonale poradził sobie z zadaniem. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i bajecznie kolorowe nagrody książkowe.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

Marek Czarnecki

Maj - miesiącem ortografii!


 

 

Jak co roku o tej porze uczniowie stanęli do zmagań w Szkolnym Konkursie Ortograficznym, którego finał miał miejsce 11 maja w bibliotece. Najlepsi z poszczególnych klas zmierzyli się wówczas z niezwykle trudnym tekstem dyktanda i walczyli o tytuł Mistrza Ortografii. W szkole podstawowej wygrała Joanna Kapel, a w gimnazjum - Julia Regulska.
Sześć dni później, 17 maja, ortograficzna reprezentacja naszej szkoły wybrała się do Woli Zachariaszowskiej, gdzie poprzeczka została zawieszona jeszcze wyżej i doszło do konfrontacji z Mistrzami Ortografii z innych szkół naszej gminy. Z radością informujemy, iż uczennica pierwszej klasy gimnazjum - Kamila Cieślik w tym doborowym towarzystwie wywalczyła III miejsce.

Gratulujemy!

Marek Czarnecki

Piękne podsumowanie działalności teatralnej gimnazjalistów z Korzkwi
w Dworku Białoprądnickim


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Szkolne Koło Teatralne Do Góry Nogami z Zespołu Szkół w Korzkwi 12 maja zagościło na scenie Dworku Białoprądnickiego ze swoją najnowszą premierą: Niezwykła przygoda Piotra Ohey`a, czyli gdzie jest tygrys?
Młodzi artyści zmierzyli się w tym roku z bardzo trudnym tekstem Sławomira Mrożka. Niewątpliwie w zrozumieniu i adaptacji utworu pomogły im wskazówki udzielone przez aktorkę, profesora krakowskiego PWST, panią Agnieszkę Mandat. Korzkiewscy adepci sztuki teatralnej skrupulatnie wykorzystali jej uwagi do kreacji pełnych, dojrzałych postaci.
Dzięki talentowi i scenicznemu wyczuciu młodych aktorów groteskowi bohaterowie Mrożka uzyskali głębię, nie tracąc nic ze swojej komiczności. Znalazło to potwierdzenie w reakcji szczelnie wypełniającej salę publiczności, która żywiołowo reagowała na płynący ze sceny przekaz. Wszyscy zebrani z zainteresowaniem śledzili losy znudzonego już trochę sobą małżeństwa państwa Ohey`ów (Izabella Czyż i Bartosz Sioła) i ich nadpobudliwego synka (Paulina Wierzbicka), w których życie niespodziewanie wkroczył drapieżny tygrys ludojad (?) sprawiając, że monotonna mała stabilizacja stanęła na głowie, przeradzając się w biurokratyczno-dyplomatyczny koszmar. Przez spokojny dotąd dom przewijają się kolejno: skorumpowana Urzędniczka (Kamila Dudek), sadystyczny Poborca (Konrad Piasny), zakręcony Naukowiec (Marta Kwasek), sprytny wizjoner prowadzący podupadający cyrk (Maja Mulik) oraz przewrotny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Paulina Wierzbicka w nowej odsłonie). Zwieńczeniem przedstawienia jest skierowane do publiczności zdanie Starego Myśliwego (Jakub Wardęga), uparcie polującego na niebezpiecznego zwierza: Tygrys? A może teraz jest już w waszej łazience?! Dodatkowym atutem spektaklu był pomysł zaproszenia do udziału w inscenizacji młodszych kolegów. Mieszkanie Ohey`ów nawiedza najpierw szkolna wycieczka ciekawych tygrysa trzecioklasistów pod opieką wychowawczyni, pani Małgorzaty Kruczek (wszyscy wprost stworzeni do takiej roli), a potem orszak egzotycznych tancerek towarzyszący młodemu maharadży (Jasiek Łukasiewicz) z zaprzyjaźnionego kraju... ( w tej roli trzecioklasistki trudne do rozpoznania z uwagi na piękne kostiumy i charakteryzację). Nad oświetleniem, dźwiękiem i bezpieczeństwem lektyki maharadży czuwali niezastąpieni: Jarosław Kremer i Kacper Regulski. Pełen niezapomnianych kreacji i ciekawych pomysłów inscenizacyjnych, barwny i żywiołowy spektakl SKT Do Góry Nogami jest zwieńczeniem sześcioletniej pracy uczniów i opiekunki, pani Anny Kamińskiej. W ich dotychczasowym repertuarze znalazły się zarówno dzieła klasyków - Aleksandra Fredry Zemsta, Śluby panieńskie, Juliusza Słowackiego Balladyna, Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej, jak również próby autorskie - samodzielnie od początku do końca przez nich przygotowane kukiełkowe przedstawienie o tematyce mitologicznej W Labiryncie. Niesamowita przygoda Piotra Ohey`a jest pożegnaniem gimnazjalistów ze szkołą, z opiekunką i publicznością, ale mamy nadzieję, że nie ze sceną. Z całego serca życzymy im, aby z odwagą i pasją nadal dzielnie podejmowali kolejne życiowe i teatralne wyzwania.

Anna Kamińska
Małgorzata Kruczek
i wszyscy miłośnicy SKT Do Góry Nogami
z wiernym Widzem z Pierwszego Rzędu na czele

"Wiwat Maj, 3 Maj, ..."


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jak co roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość przygotowali pod opieką pani Reginy Adamskiej, pana Marka Czarneckiego i pana Witolda Żiżki uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz chór. Za oprawę plastyczną odpowiedzialna była pani Joanna Sala-Gajewska. Spotkanie składało się z trzech części.
Na początku uroczystości pani wicedyrektor - Regina Adamska tytułem wstępu przypomniała najważniejsze fakty związane z Sejmem Wielkim. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły z rąk odchodzących już trzecich klas gimnazjum - klasie drugiej. Potem zaczęła się akademia, którą poprowadziły Marta Kwasek i Paulina Wierzbicka z klasy IIIa gimnazjum. Dziewczęta przybliżyły zebranym okoliczności uchwalenia konstytucji z 1791 roku, a oprócz tego mogliśmy wysłuchać wspaniałych recytacji wierszy w wykonaniu uczniów klasy IIIb gimnazjum: Kamili Dudek, Bartosza Sioły i Bartosza Piskorza, a także zaśpiewać ze szkolnym chórem kilka patriotycznych pieśni.
Po tej oficjalnej części przyszła kolej na zaprezentowanie swych niecodziennych umiejętności przez uczestników gminnego Konkursu Recytatorskiego w Zielonkach. Nie można było nie zauważyć podziwu wszystkich zgromadzonych po recytacji każdego z występujących, którzy pokazali się z jak najlepszej strony.
Na końcu dla starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, wspieranych przez wylosowanych nauczycieli, odbył się konkurs historyczny, który prowadziła pani wicedyrektor - Regina Adamska. Uczestnicy świetnie się bawili, jednocześnie wykazując się wiedzą na temat przeszłości naszego kraju. Nie były to tylko pytania o historię, ale również takie, które dotyczyły polskich filmów i muzyki. Ostatecznie zmagania zakończyły się remisem, a wszyscy zostali nagrodzeni słodkimi podarunkami.
Tegoroczna uroczystość została świetnie przygotowana i na pewno pozostanie w naszej pamięci na dłuższy czas.

Paulina Wierzbicka

Gminny Konkurs Wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 26.04.2017 roku pojechaliśmy razem z panią Anną Kamińską do Bibic, aby wziąć udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim. Do gminnego etapu zakwalifikowali się uczniowie: Joanna Kapel, Julia Szpil i Oskar Ziemba. Oprócz naszego zespołu rywalizowały ze sobą grupy z Bibic, Woli Zachariaszowskiej i Zielonek. Poza znajomością życia i twórczości Wyspiańskiego, jednym z zadań konkursowych było wykonanie zdjęcia ucznia zainspirowanego dziełem malarza. Wybraliśmy zdjęcie naszego kolegi Filipa Górala. I bardzo dobrze, ponieważ fotografia spodobała się także jurorom. Uczestnicy konkursu odpowiadali na wiele trudnych pytań. Rywalizacja była wyrównana. Ostatecznie zajęliśmy pierwsze miejsce razem z ekipą z Zielonek, z czego jesteśmy bardzo dumni. Nagrodą, oprócz satysfakcji, była książka, dyplom oraz pastele. Podobała nam się taka forma współzawodnictwa, w końcu "Co trzy głowy, to nie jedna".

Julia Szpil
klasa VI a

Zwycięstwo Bartosza Liziniewicza w XII Międzyszkolnym Konkursie
Wiedzy o Krakowie "Krakusek"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


5 kwietnia 2017r. uczeń klasy IIIa Bartosz Liziniewicz w salach Zamku Królewskiego na Wawelu uczestniczył w II etapie (finale) Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie "Krakusek". Bartosz wykazał się ogromną wiedzą dotyczącą historii, zabytków i legend naszego miasta - Krakowa. Zajął I miejsce i 27 kwietnia na uroczystej gali na Wawelu odebrał dyplom i liczne nagrody.
Gratulujemy i życzymy Bartoszowi dalszych sukcesów!

B.Kwiecień

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek


   

Dnia 29 marca 2017 r. uczniowie klasy 3 a i 3 b szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci, panią Justyną Bednarek, podczas którego mogli poznać twórczość autorki, m.in. wysłuchać fragmentów książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Podczas drugiej, warsztatowej części spotkania, dzieci wykonały z przyniesionych skarpet i różnych materiałów wymyślone przez siebie skarpetkowe postacie. Okazało się, że można dać skarpetkom "drugie życie", a w ten sposób przygotowane pacynki wykorzystać do zabawy.

Dzień Tolerancji


 Poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń czy upodobań, które w mniejszym lub większym stopniu różnią się od naszych, świadczy o kulturze i wychowaniu, a także stanowić może miarę człowieczeństwa w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.
Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole od wielu już lat obchodzimy Dzień Tolerancji. Uczniowie mogą przyjść na lekcje dowol-nie przebrani, manifestując w ten sposób swe poglądy. Tak było i w tym roku. Pomysłowość i inwencja jak zawsze nikogo nie zawiodły i po korytarzach przechadzały się barwne po-stacie, a często trzeba było dobrze się przyjrzeć, by rozpoznać konkretnego ucznia.
Przy okazji Samorząd Szkolny wybrał i nagrodził najbardziej oryginalnie ubranych uczestników zabawy. Wyróżnieni zostali; Bartosz Sioła, Jarosław Kremer i Paweł Kaczmarczyk.

Do zobaczenia za rok!

Już pływam


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W bieżącym roku szkolnym 2016/17 uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Korzkwi uczestniczą w projekcie nauki pływania „Już pływam”.
W ramach projektu od 26 marca 2017r trwają wyjazdy na basen do Aquaparku w Krakowie. Cieszą się one niesłabnącym powodzeniem wśród dzieci.
W tym roku grupa liczy 15 uczniów. Wyjazdy odbywają się 2razy w tygodniu w poniedziałki i środy. Uczniowie pod okiem młodych i sympatycznych instruktorów oswajają się z wodą oraz doskonalą swoje umiejętności pływackie. Niektórzy z naszych milusińskich już sobie świetnie radzą.
Wyjazdy są bardzo ciekawe, ponieważ oprócz systematycznej nauki pływania w wolnym czasie dzieci mogą też pobawić się w wodzie i skorzystać z kilku atrakcyjnych zjeżdżalni. Wyjazdy na basen to dla większości z nich świetne lekcje samodzielności, trzeba się przebrać, wysuszyć i niczego nie zapomnieć, a przede wszystkim zdążyć na czas aby razem z kolegami odjechać autokarem.
W drodze powrotnej odzywają się wilcze apetyty i dzieci pochłaniają wszystko, co zostało do zjedzenia w plecakach. Każdy wyjazd to dobra zabawa, integracja i sposób na relaks. W przyszłym roku będzie ich z pewnością brakowało.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych zajęć.

Zdjęcia z basenu: https://www.flickr.com/gp/146004261@N02/c38013

Najlepsi Czytelnicy w Zespole Szkół w Korzkwi


 

16 marca w szkolnej bibliotece miała miejsce miła uroczystość wręczenia nagród uczniom, którzy w pierwszym półroczu wypożyczyli i przeczytali najwięcej książek.
W szkole podstawowej miano Najlepszego Czytelnika uzyskali Julia Kleszcz z kl. 3a i Karolina Grzyb z kl. 3b. Wśród gimnazjalistów zaszczytny tytuł zdobyli: Julia Regulska z kl. II, Patrycja Szczepańska i Jakub Sobociński z kl. I.
Gratulujemy wyróżnionym uczniom, a pozostałych informujemy, iż pod koniec roku szkolnego po raz kolejny będziemy wybierać najlepszych. Wszyscy macie równe szanse, więc wypożyczajcie, czytajcie, zdobywajcie nagrody!

Powodzenia!

W Muzeum Witraży


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


8 marca klasa II i IIIb znalazła się bajecznym świecie witraży. To tak jakby przenieść się w czasie do początków XIX wieku za czasów Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie zwiedzili muzeum, które znajduje się w starej krakowskiej kamienicy. Do dzisiaj jest tam pracownia witraży, w której wykonywane są przepiękne witraże Stare kręcone schodki, stare drewniane szafy pełne kolorowych szkiełek i unoszący się duch Wyspiańskiego sprawia, że jest to bardzo ciekawe miejsce. Dzieci zobaczyły na własne oczy jak powstaje krok po kroku witraż, jak szkła są ze sobą łączone, jak są wypalane. To bardzo żmudna i trudna praca, dlatego też witraże są bardzo drogie. Na koniec każdy zrobił własnoręcznie papierowy witraż, który zabrał ze sobą na pamiątkę. Można było też kupić sobie malutkie witraże. Warto tu przyjechać i przenieść się w czasie.

M. Kruczek

Gminny Konkurs Recytatorski


 We wtorek, 7 marca bieżącego roku, odbył się w Zielonkach Gminny Konkurs Recytatorski. Nasz szkoła wysłała tam niezwykle silną reprezentację w ilości 26 osób. Uczniowie recytowali wiersze, mówili fragmenty prozy lub pokazywali sceny w ramach Turnieju Jednego Aktora.
Z dumą informujemy, iż w kategorii klas 1-3 - I miejsce zajął Bartosz Liziniewicz, II miejsce - Katarzyna Gajda, a III - Adrian Duliński. Wyróżnieni zostali: Karolina Grzyb, Nadia Tomczyk, Malina Opalska i Łucja Klimkowicz.
Karolina Gajda wygrała konkurs w kategorii klas: 4-6. W Turnieju Jednego Aktora II miejsce przyznano Paulinie Wierzbickiej, a wyróżniono Bartosza Siołę z trzecich klas gimnazjum.
24 marca naszą gminę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim reprezentowali Paulina Wierzbicka, Karolina Gajda i Bartosz Liziniewicz, który zajął II miejsce!
Gratulujemy i obiecujemy, iż nasi znakomici artyści już wkrótce wystąpią także przed niezwykle wymagającą szkolną publicznością. M. Cz.

Bal Karnawałowy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


22 lutego u nas w szkole odbył się niesamowity bal dla naszych najmłodszych kolegów i koleżanek z klas 0-3. O godzinie dziewiątej uczniowie przebrani w bajeczne stroje zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wspólnie z wychowawcami i wspaniałymi wolontariuszami rozpocząć zabawę. W roli prowadzącej, jak co roku, sprawdziła się niezastąpiona pani Małgorzata Kruczek. Za pomocą gwizdka zwoływała wszystkie dzieci i ogłaszała konkursy, m.in. taniec z balonem, krzesełka, wyścig w jedzeniu chrupek. Za każdym razem na zwycięzców czekały słodkie nagrody. Dobrą zabawę można było bez problemu rozpoznać po uśmiechach na twarzach maluchów. Nie można zapomnieć również o starszych kolegach z klasy 3a gimnazjum: Jarku Kremerze i Kacprze Regulskim, zajmujących się sprzętem, bo to właśnie im zawdzięczamy muzykę towarzyszącą tańcom. Aby zregenerować siły i z podwójną energią wrócić do zabawy, dzieci miały przerwę na pączka i soczek.
Bal skończył się zbyt szybko, ale każdy młody uczeń na pewno będzie go mile wspominał przez długi czas.

Maja Mulik, 3b

Wybory Najsympatyczniejszych Par Szkoły


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Tradycyjnie już w Karnawale w naszej szkole przeprowadzane są wybory najsympatyczniejszych uczniów. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem: "W kręgu bajek".
Dwa tygodnie wcześniej rozlosowano utwory, w bohaterów których wcielić się mieli reprezentanci poszczególnych klas. Samorząd Szkolny, który był organizatorem konkursu, przygotował kilka konkurencji, a uczestnicy musieli się wykazać nie lada talentami, by podołać wszystkim wyzwaniom. Rozpoczęło się od prezentacji, potem były biegi z księżniczkami na rękach lub książkami na głowach, reklama bajki i na finał - wspaniały walc wiedeński, w którym pary dostojnie sunęły po parkiecie.
Wszyscy pokazali się z jak najlepszej strony i komisja konkursowa, której przewodniczyła pani dyrektor - Regina Styn, miała niezwykle trudne zadanie z wyłonieniem najlepszych. Po kilkunastu minutach nerwowego oczekiwania, w końcu ogłoszono wyniki tegorocznej edycji wyborów.
W gimnazjum zwyciężyli przedstawiciele klasy IIIb - Izabela Czyż i Bartosz Piskosz, a w szkole podstawowej - reprezentujący klasę 6a: Mateusz Kaleta i Mateusz Czyż.
Gratulujemy najlepszym i mamy nadzieję, że wszyscy doskonale się bawili. Następna szansa będzie dopiero za rok, a z dobrze poinformowanych źródeł (związanych ze szkolną biblioteką) wiemy, iż w niektórych kręgach już ruszyły przygotowania do kolejnej edycji.

Wnikliwy Obserwator

Wielki Bal Integracyjny


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


21 lutego w naszej szkole odbył się już XXI Bal Integracyjny dla dzieci niepełnosprawnych.
Na początku nasi goście obejrzeli krótki, a zarazem bardzo zabawny spektakl pt. "Akademia Pana Kleksa", który przedstawiła klasa druga gimnazjum. Wszyscy byli świetnie przygotowani. Uczniowie mieli przebrania, które bardzo dobrze odwzorowywały postacie, jakie odgrywali. Następnie goście razem z naszym szkolnym klubem wolontariatu rozpoczęli wspólną zabawę. Oprócz tańców pojawiły się również konkursy, w których dzieci mogły się wykazać swoimi umiejętnościami. Każdy dobrze się bawił, na co najlepszym dowodem były uśmiechy na wszystkich twarzach oraz atmosfera tam panująca. Pod koniec imprezy Pani Cecylia Chrząścik (przedstawicielka fundacji "Bądźcie z nami ") podziękowała naszej szkole za zorganizowanie balu, a następnie nasi goście udali się do domów.
Myślę, że każdy będzie bardzo dobrze wspominał ten dzień, gdyż wniósł on bardzo wiele emocji i ciepła. Mimo zmęczenia wszyscy dotrwali do końca w wspaniałych humorach. Moim zdaniem ta tradycja powinna być kontynuowana, ponieważ jest to piękne doświadczenie.

Izabela Czyż, kl. 3b

Szkolny Konkurs Mitologiczny


 

Dnia drugiego lutego 2017 roku po etapie klasowym odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny. Brało w nim udział dziewięciu uczniów z klasy 5, 6A i 6B. Test, który wcale nie był łatwy, trwał około jedną godzinę lekcyjną Okazało się, że różnice między liczbą punktów zdobytych przez finalistów były naprawdę niewielkie. Trzecie miejsce zajął Mateusz Liziniewicz, drugie Julia Szpil, a pierwsze Joanna Kapel. Rozdanie nagród nastąpiło szóstego marca. Dyplomy i nagrody wręczały: Pani Dyrektor Regina Styn, Pani Anna Kamińska i Pani Lucyna Dzień-Skrzyńska. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali witrażyk do pomalowania, a zwycięzcy bony na książki. Dodatkowo Maciej Winnicki z klasy 5, który zajął czwarte miejsce dostał książkę -zabrakło mu jednego punktu do wejścia na podium. Jeden punkt mniej od niego zdobyła Antonina Wypych.

A. Wypych

Goście z Chin na lekcjach
w klasie 1 gimnazjum


 

W pierwszym tygodniu Nowego Roku, 4 stycznia gościliśmy w naszej szkole studentów z Chin, którzy przebywają w Polsce w ramach edukacyjnego projektu Erasmus. Zaprosiła ich do nas Pani Dyrektor Regina Styn, aby zobaczyli, jak się uczymy i jak wygląda polska szkoła oraz by mogli przybliżyć nam swoją kulturę.
Po krótkiej wizytacji budynku goście (chłopak i dziewczyna) przybyli do sali klasy pierwszej. Byliśmy wszyscy bardzo podekscytowani. Po oficjalnym powitaniu student przedstawił się wyjaśniając, jak brzmi jego imię w języku chińskim, a jakiego używa, przebywając w Europie. Opowiedział, skąd pochodzi, co studiuje i zapowiedział, co będziemy robić. Sprawiał całkiem przyjazne wrażenie. Był otwarty, komunikatywny, wesoły i widać było, że jest zadowolony z naszego spotkania. Keneth (chyba tak brzmiała europejska wersja jego imienia) pokazał nam krótką ale ciekawą prezentację o kulturze Chin. Nauczył nas kilku prostych słów po chińsku, takich jak: dzień dobry do widzenia, dziękuję i mam na imię..... . Mięliśmy okazję liczyć po chińsku od 1 do 10, dobrze się przy tym bawiąc. Śmialiśmy się głośno, gdy próbowaliśmy powtarzać chórem dziwnie brzmiące słowa, ale nasz chiński nauczyciel był z nas dumny i na każdym kroku podkreślał, że bardzo dobrze nam idzie! Pod koniec gość nam podziękował, a na-stępnie do tablicy podeszła Xian Xsiu- śliczna Chinka, która przedstawiła nam prezentację o wielowiekowej tradycji chińskich wycinanek. Było to bardzo ciekawe! Wierzy się, że przynoszą one szczęście. Studentka objaśniła wszystkim obecnym, jak zaplanować i zrobić taką wycinankę, a potem pokazała, jak ją wyciąć, aby jej nie popsuć. Naszymi szczęśliwymi wycinankami możemy się pochwalić w naszej sali. Zostały one, zgodnie z tradycją, wywieszone w oknach i pięknie w nich wyglądają. Kiedy uporaliśmy się ze sprzątnięciem ławek, przystąpiliśmy do nauki kaligrafii. To dopiero była nie lada frajda! Studenci pokazywali nam krok po kroku, jak maluje się poszczególne znaki oznaczające słowa, których wcześniej uczyliśmy się fonetycznie. Po przedniej zabawie i pochwałach otrzymanych od naszych gości, niestety, musieliśmy się pożegnać. Mamy nadzieję, że do Chin pojedzie nasz drobny upominek, który przekazaliśmy - noworoczna kartka o motywach krakowskich z życzeniami, którą w imieniu klasy wykonała klasowa artystka sztuk plastycznych - Miriam Dunikowska. Oczywiście przemiłych gości wypuściliśmy dopiero po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia.
To była wspaniała wizyta, za którą bardzo dziękujemy!

Magdalena Koziara, kl. I

Góra Grosza


 

 

Wśród charytatywnych akcji, w których bierze udział nasza szkoła, należy wymienić "Górę Grosza". Także i w tym roku uczniowie okazali się niezwykle hojni i w grudniu zbierali pieniądze dla potrzebujących. Po podliczeniu wszystkich groszy okazało się, iż w sumie zebraliśmy aż 750,80 zł . W szkole podstawowej najwięcej przekazała klasa 3a - 87,89 zł, a w gimnazjum klasa I - 86 zł.
Samorząd Uczniowski, który koordynował akcję, dziękuje wszystkim uczniom za tak wielką szczodrość.

Wielkie granie w Korzkwi


Gdy piszę ten tekst, jeszcze żywe są obrazy towarzyszące wielkiemu świętu pomagania! Mam przed oczami ulice pełne uśmiechniętych i radosnych wolontariuszy, przechadzających się ludzi z czerwonymi serduszkami, unoszącej się w powietrzu niepowtarzalnej atmosfery życzliwości i jedności. Wszyscy grali dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom!
Tradycyjnie w naszej szkole Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już w grudniu. To wtedy po raz szósty zaczął działać w szkole Sztab Imprezy Zamkniętej o numerze 1602. Pięciu wolontariuszy kwestowało podczas dyskoteki. Zachęcali kolegów do wrzucania datków, częstując ich ciasteczkami upieczonymi własnoręcznie przez szkolnych mistrzów cukierniczych i ich rodziców.
19 grudnia 2016 roku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, żeby podczas wspólnej zabawy zakupić zgromadzone fanty: gadżety WOŚP, przetwory z domowych spiżarni, wypieki, rękodzieło, zabawki. W tym roku uczniowie ostrzyli sobie zęby na zaproszenie strażaków z Maszyc i piłki z podpisami piłkarzy Legii oraz szkolnej drużyny siatkarzy. Zachęcani przez panią Małgorzatę Kruczek zebraliśmy rekordową sumę ponad trzech tysiący stu czterdziestu złotych.
15 stycznia 2017 roku podczas Wielkiego Finału WOŚP 35 wolontariuszy zgłoszonych przez Szkolny Klub Wolontariatu POMAGAMY do Sztabu Ogólnopolskiego przy Gazecie Krakowskiej kwestowało na ulicach Krakowa, Korzkwi i okolic. W tym roku wsparli nas dzielnie harcerze. Udało im się zebrać zawrotną sumę 25584,04 zł! Łącznie w 25.

Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbieraliśmy

29725,21 zł!!!

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz hojnym uczestnikom giełdy, wszystkim, którzy wypiekali ciastka na dyskotekę szkolną oraz przede wszystkim wolontariuszom kwestującym w szkole i podczas Finału. Jesteście wielcy!
Pamiętajcie: gramy, bo lubimy! Do końca świata i jeden dzień dłużej! Nasze zaangażowanie przekłada się na sukces, ale przede wszystkim na konkretną pomoc dla dzieci oraz seniorów. To zaangażowanie niejednokrotnie ratuje życie.

Z podziwem i wdzięcznością

opiekunki SKO POMAGAMY

Anna Bełzowska
Anna Kamińska
Małgorzata Kruczek

Jasełka 2016


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W czwartek, 22 grudnia 2016 jak co roku w naszej szkole z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyły się Jasełka.
Wszyscy uczniowie przyszli w tym dniu do szkoły w odświętnych strojach, czekając na przedstawienie. Po kilku pierwszych lekcjach wszystkie dzieci oraz dorośli zebrali się w sali gimnastycznej, żeby obejrzeć spektakl.
Na wstępie pani wicedyrektor - Regina Adamska podziękowała za przybycie i zaprosiła do oglądania. Występ był wspaniały. Został przygotowany przez uczniów klas: 4, 5 ,6 i pierwszej gimnazjum.
Nasi młodsi koledzy po raz koleiny pokazali nam swoje niebagatelne umiejętności aktorskie i umilili czas w gronie przyjaciół.
Usłyszeliśmy również, jak tradycja nakazuje, pięknie zaśpiewane kolędy przez chór oraz solowe występy niektórych uczniów.
Po przedstawieniu pani dyrektor - Regina Styn podziękowała organizatorom: pani Renacie Madej, panu Leopoldowi Sieczkowskiemu oraz panu Witoldowi Żiżce i pani Joannie Gajewskiej za przygotowanie spektaklu, a także aktorom za świetny występ i złożyła najserdeczniejsze życzenia wszyst-kim uczniom naszej szkoły.
Na zakończenie Samorząd Szkolny ogłosił wyniki konkursu na najładniej udeko-rowaną salę, wręczył nagrody dla uczestników oraz złożył życzenia bożonarodzeniowe pracownikom szkoły i uczniom.


Później wszyscy rozeszli się do swo-ich sal na Wigilie klasowe, aby z wycho-wawcami uczcić ten, jakże wspaniały czas przy jedzeniu. Bartosz Dudek, kl. III b

Mikołajki w Czasławiu


 

 

Pewnego grudniowego ranka najmłodsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na spotkanie z Mikołajem. W tym roku pojechaliśmy do Czasławia niedaleko Dobczyc.
Na miejscu powitał nas przepiękny widok i choć było zimno, a śniegu nie było widać, to z wielką ochotą pokonaliśmy pagórki, aby dotrzeć do pięknego miejsca, które zwie się Zaczarowane Wzgórze. Na miejscu oczekiwały na nas kolorowe elfy w uroczej sali, przepięknie, świątecznie ozdobionej i zaczęła się wspaniała zabawa.
Najpierw dzieci samodzielnie wykonały świąteczne pierniczki. Potem każdy miał możliwość jazdy na koniu, można było nakarmić zwierzęta domowe. Niektórzy pierwszy raz widzieli świnię, owcę, indyka lub królika. Mamy nadzieję, że zwierzęta nie zostały przez nas przekarmione. Śmiechu było co niemiara, gdy postanowiliśmy wydoić krowę Czesławę. Nie wszystkim się to udało, niestety.
Po powrocie ze stajni przygotowany był już dla nas poczęstunek, przepyszne kakao i biszkopt domowej roboty. Pycha! Kiedy już brzuchy były pełne, każdy uczeń mógł własnoręcznie ozdobić swoje pierniczki wcześniej upieczone. To nie koniec fantastycznej zabawy. W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci bawiły się razem z elfami w gry i zabawy ruchowe. Nagle w oknie pojawił się zaprzęg Mikołaja zaprzężony w dwa konie. Wszystkie dzieci z nosami przyklejonymi do szyby czekały na tę fantastyczną postać. Potem było ogólne szaleństwo: tańce, prezenty, zdjęcia, śpiewy, wiersze. Nawet nie zauważyliśmy, jak szybko minął cały dzień i trzeba było już wracać.
To był przeuroczy, cudowny dzień. Czasław to naprawdę Zaczarowane Wzgórze. Wrócimy tu, to pewne.

Małgorzata Kruczek

Świąteczna Paczka dla Zwierzaka


 

W tym roku jak zawsze nasza szkoła dołączyła się do pomocy dla krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Czas świąteczny to trudny okres dla schroniska, bo to zima i wiele niechcianych zwierząt - prezentów trafia w to miejsce. Obecnie w schronisku przebywa 300 niechcianych psów i 200 niechcianych kotów. Można je zaadoptować nie tylko tak dosłownie, ale i na odległość. Można też zostać wolontariuszem w schronisku, warunek to 16 lub18 lat.
Zebraliśmy w tym roku ponad 200 kg konserw i suchej karmy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli zwierzętom.

Macie wielkie serca

Licytacja WOŚP


 

 

Dnia 19 grudnia 2016 r. z racji tego, że nasza szkoła bardzo angażuje się w wolontariat, w sali gimnastycznej po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i zorganizowano Wielką Licytację. W tym roku zbieraliśmy pieniądze na drogi sprzęt dla chorych dzieci i dla seniorów.
Kilka dni przed licytacją zbierano różnego typu fanty, np. koszulki z podpisami piłkarzy Wisły, piłki z autografami, stroiki, ciasta, plakaty itp. Opiekunka naszego wolontariatu, pani Małgorzata Kruczek, zachęcała uczniów do kupna wystawionych rzeczy, które pokazywały nasze wolontariuszki, a panie: Anna Kamińska i Anna Bełzowska zbierały pieniądze do puszek.
Najchętniej kupowano piłki, ciasta, na które składała się cała klasa i rzeczy związane z piłkarzami. Temu wydarzeniu towarzyszyły duże emocje, uczniowie się przekrzykiwali i wytrwale licytowali upatrzone przedmioty.
Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy piekli ciasta, przynieśli różne fanty oraz wszystkim uczniom, którzy licytowali i w ten sposób wsparli wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Kamila Dudek, kl. IIIb

Wesoło śpiewajmy, chwałę Bogu dajmy!


 

 

Pośród lampionów, przy zapachu świątecznych pierników i pomarańczy, 18 grudnia 2017 roku odbył się pierwszy Wieczór Kolęd w Brzozówce zorganizowany wspólnie przez Koło Przyjaciół Brzozówki oraz nasz Szkolny Klub Wolontariatu "Pomagamy" przy wsparciu merytorycznym pana Witolda Żiżki.
Sala w budynku wielofunkcyjnym na półtorej godziny zgromadziła starszych i młodszych miłośników bożonarodzeniowych pieśni i zwyczajów, którzy zgodnie z przyjętym mottem - wesoło i refleksyjnie - śpiewali na chwałę Narodzonego. Wspólnie spędzony wieczór udowodnił, że święta i ich atmosfera łączy pokolenia, wystarczy tylko chcieć wyjść poza stereotypy.
Młodzi wykonawcy zachęcili zebranych do śpiewania zarówno tradycyjnych kolęd jak również nowoczesnych pastorałek i pieśni autorskich inspirowanych Bożym Narodzeniem.
Uśmiech i łzy wzruszenia towarzyszyły wykonaniom chóralnym, a także deklamacjom i przepięknym występom solistek - Joasi Kapel, Sary Marriott-Rybki i Oliwii Maślej. Wykonawcom towarzyszył wspaniały akom-paniament pani Agnieszki Kapel, Oli Kwaśny i Bartosza Sioły. Za stronę techniczną odpowiadali - jak zwykle nieocenieni - Jarek i Kacper. Doskonałym uzupełnieniem tej duchowej uczty były wypieki pań z Brzozówki, którymi delektowaliśmy się wszyscy na zakończenie spotkania.
Serdecznie dziękujemy pani Marii Pahl i wszystkim paniom z Koła Miłośników Brzozówki za zaproszenie do współpracy. Po tak udanej inauguracji nie tylko my liczymy na więcej!

Opiekunki SKW POMAGAMY w Korzkwi

Ostatnie otrzęsiny w gimnazjum
Okiem widza Justyny Cieślik z kl. IIIa


 

23.11.2016 r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, która rozpoczęła się o 16 godzinie. Na początku były otrzęsiny. W tym roku uczniowie drugiej klasy przygotowali pierwszoklasistom zadania związane z "perfekcyjną panią domu", m.in. dekorowanie babeczek, nakrywanie do stołu, przebieranie pościeli, ścielenie łóżka, układanie ubrań, segregowanie śmieci, przebranie się za perfekcyjną panią domu, zrobienie makijażu chłopcom przez dziewczyny. Uczniowie musieli także odgadnąć, co jedli. Dostali do spożycia: cebulę, kwasek cytrynowy, majonez, chrzan i sok z kapusty. W ostatnim poleceniu grupa uczniów miała posprzątać po poprzednich uczestnikach. Na koniec pani Regina Adamska zrobiła test "białej rękawiczki" i stwierdziła, że jest czysto. Uczniowie otrzymali dyplomy i tak zakończyły się otrzęsiny. Po krótkiej chwili zaczęła się dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili, a wśród tańczących dostrzegliśmy licznych absolwentów naszej szkoły. Tego dnia wspieraliśmy także WOŚP. Wolontariusze sprzedawali ciasta, z których pieniądze zostaną przekazane na tę fundację. Zabawa skończyła się o 19:30.

Okiem otrząsanych pierwszaków Kamili Cieślik i Oskara Skwary

Udało się nam! Przeżyliśmy, a dodatkowo wszyscy bardzo dobrze się bawili. Było niezwykle wesoło! Klasa druga wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Domaradzką przygotowała ciekawe i zabawne konkurencje, w których uczestniczyli wszyscy pierwszoklasiści. Każdemu zadaniu towarzyszyła dobrze dobrana muzyka. Wśród zadań znalazło się dekorowanie babeczek i rozpoznawanie smaków. Uczestnicy musieli zjeść i nazwać: majonez, chrzan, kwasek cytrynowy, sok z kiszonej kapusty i cebulę. Każdy na widowni chciał zobaczyć miny zgadujących! Najzabawniejszą konkurencją było zrobienie makijażu chłopcom. Ubieranie "pana domu" było równie zabawne! Musieliśmy również ścielić łóżka, segregować śmieci, myć podłogi i układać ubrania. Zadanie z zaścieleniem łóżka nam nie wyszło, a pani Agnieszka Domaradzka z rozkoszą wywaliła pościel do góry nogami. Udało nam się jednak zaliczyć test "białej rękawiczki" i pomyślnie zakończyć zabawę. Każdy otrzymał dyplom uczestnictwa, a na ręce naszej pani dostaliśmy wielkie pudło słodyczy. Zabawa była przednia! Po naszych otrzęsinach rozpoczęła się dyskoteka, na którą przyszli również absolwenci. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim organizatorom tego wspaniałego wydarzenia. Uczniom klasy drugiej gimnazjum za włożony trud i poświecenie czasu na przygotowanie superkonkurencji, z których my, uczniowie klasy pierwszej, jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy również naszym kochanym nauczycielom, którzy nam kibicowali i nadzorowali zabawę. To były otrzęsiny, których nie zapomnimy do końca życia.

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE DLA NAJMŁODSZYCH


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmrok. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Organizuje się wówczas imprezy w gronie znajomych, gdyż jest to ostatnia okazja do zabawy przed Adwentem. Dawnej wierzono, że tego niezwykłego wieczoru wrota przyszłości się otwierają i uchylają rąbka tajemnicy dotyczącej miłości. W wigilię św. Andrzeja wróżyły sobie tylko dziewczęta, natomiast chłopcy w Katarzyny, czyli kilka dni wcześniej. Dziś wszyscy bawią się razem, a stare zwyczaje ludowe traktuje się z przymrużeniem oka. Należy zatem dodać, że obecne wróżby andrzejkowe to rodzaj rozrywki i wspólnej zabawy, a nie wyrocznia dotycząca przyszłości.
Miło jest jednak kultywować stare zwyczaje i tradycje, zwłaszcza w formie zabawy, dlatego po raz kolejny w naszej szkole zorganizowane zostały wróżby andrzejkowe dla najmłodszych uczniów. Uczestniczyły w nich dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas IIII SP. W środę 30 listopada biblioteka szkolna zamieniła się w miejsce pełne magii, w którym grupa wróżekczarownic w składzie: Iza Czyż, Kamila Dudek, Justyna Piskorz, Żaneta Kowalik, Mariola Kremer, Kamila Krzywda, Julia Biesiada i Julia Nowak pod przewodnictwem pani Anny Strycharek przepowiadała przyszłość. Wśród licznych wróżb andrzejkowych znalazły się: wróżba ze szpilkami, magicznymi kubeczkami, kostkami do gry, sznurkiem oraz sercami, na których wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Dużą popularnością cieszyła się przepowiednia z atramentowych kleksów. Nie zabrakło również bardzo starej wróżby w butami. Wszyscy świetnie się bawili i deklarowali chęć uczestnictwa w takiej imprezie w przyszłym roku.

A. Strycharek

Nasza pierwsza zielona szkoła,
czyli nie ma to jak Rymanów Zdrój


 

W poniedziałek 28 listopada przyjechaliśmy do Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju, gdzie bardzo serdecznie nas powitano.
Po obiedzie rozlokowaliśmy się w pokojach i poszliśmy na spacer do znanej wszystkim w okolicy Polany Zbójników, gdzie stoją wielkie rzeźby lokalnych, legendarnych, rymanowskich zbójów. Kiedy wróciliśmy, panie z ośrodka zorganizowały nam tańce integracyjne i naukę tańców w stylu retro. Na początku nogi nam się plątały ale z czasem wszyscy nabrali ochoty na więcej. Przed kolacją obejrzeliśmy "Opowieść wigilijną". Dzień zakończył się dyskoteką, na której świetnie się bawiliśmy, nawet ci, którzy mówią, że nie potrafią tańczyć.
W drugim dniu pobytu pierwszy raz poszliśmy do szkółki niedaleko naszego Domu Wczasów. Uczyliśmy się w małym domku, w którym są dwie sale lekcyjne ze śmiesznymi, starodawnymi ławkami, mała biblioteczka i łazienka. Pięć lekcji minęło szybciutko i po odpoczynku znów była zabawa. Tym razem nauka tańców amerykańskich. To wychodziło nam naprawdę dobrze. Chyba najbardziej podobało się naszej Pani, bo głośno nas dopingowała, fotografowała i nagrywała nasze parkietowe poczynania. Wieczorem rozpoczęły się śpiewy o wróżbach na św. Andrzeja i same wróżby: lanie wosku, obieranie jabłek, losowanie z worka przyszłego zawodu i inne. Po magicznym wieczorze jak zwykle była dyskoteka.
W środę z samego rana, trzeciego dnia pobytu, pojechaliśmy na wycieczkę do Krosna i Żarnowca. W Muzeum Podkarpackim widzieliśmy największą w Europie kolekcję lamp naftowych a w części archeologicznej zęby i kości mamuta wykopane w okolicach Krosna. Zwiedzaliśmy również Dworek Marii Konopnickiej, który był darem Narodu Polskiego dla poetki, ale najbardziej podobało nam się w XIXwiecznej szkole, gdzie uczyliśmy się kaligrafii, siedząc w ławkach z kałamarzem i pisząc stalówką w specjalnie przygotowanych dla nas zeszytach. Każdy za swoje starania dostawał ocenę. Po powrocie oglądaliśmy "Zemstę" a później panie zorganizowały konkurs "Wesoła Orkiestra". Cztery zespoły (podzieliliśmy się tak, jak śpimy w sypialniach) przebierały się odpowiednio do wylosowanego gatunku muzycznego i przygotowywały występ zespołu. Ale było szaleństwo! Dziewczyny zaprezentowały taniec ludowy i występ zespołu rockowego. Chłopcy odegrali występ orkiestry w filharmonii i zespołu muzyki country. Rewelacyjna zabawa!
W czwartek, jak co rano była historia i polski, podczas których nasza Pani, patrząc na padający śnieg, wpadła na pomysł konkursu lepienia niecodziennych bałwanów i nawet skróciła lekcje. Pierwsze miejsca zajęli: "Sfinks" i "Króliczek z małym misiem". Wyboru dokonały panie z ośrodka. Wieczorem wyszliśmy do cukierni, gdzie dwie zwycięskie drużyny otrzymały nagrodę od naszej kochanej wychowawczyni w postaci wybranego ciacha. Po nasyceniu się ciastami poszliśmy oglądać zjawiskowe iluminacje w zabytkowym parku. Dzień zakończyliśmy kolejną atrakcją filmem "Asterix i Obelix. Misja Kleopatra".
Dziś w piątek, jak zwykle, poszliśmy do szkoły. Po obiedzie czeka nas wyprawa do Pijalni wód, a potem zabawa "Randka w ciemno", która budzi wiele emocji. Wieczorem, kiedy opiekunki z ośrodka pójdą do domu, weźmiemy kocyki, kołderki i podusie, i będziemy w świetlicy oglądać "Alicję w krainie czarów" z naszą Panią. Niestety, w sobotę jedziemy już do domu. To niezapomniany wyjazd. Jest nam tu bardzo wesoło i nawet nie marudzimy, że musimy się tyle uczyć. Według nas było niezmiernie ciekawie. A ze wszystkiego najbardziej podobała nam się kaligrafia i wizyta w stylowej cukierni. Warto było pojechać do Rymanowa Zdroju.

Magda Koziara i Oskar Skwara, kl. I

Niesamowite przeżycie, czyli noc w szkole.


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYC WIECEJ ZDJEC


W nocy z 18 na 19 listopada po raz pierwszy nocowaliśmy w szkole. Noc w szkole jest jednym z najlepszych doświadczeń, jakie można przeżyć w szkole.
Przyjechaliśmy do szkoły o godzinie 18.00. W środku czekali już na nas harcerze. Oddaliśmy im przyniesiony przez nas prowiant i poszliśmy rozlokować się w salach. Kiedy zeszliśmy na dół, podzielono nas na grupy. Każda z nich dostała wskazówkę na karteczce w ściśle określonym kolorze. Następnie biegaliśmy po szkole, aby jak najszybciej zdobyć ukrytą mapę. Po odnalezieniu jej druhna Magda poinformowała nas jak się nią posłużyć i odnaleźć zaznaczone na niej punkty.
W pierwszym punkcie czekała na nas "okropna breja" (zrobiona z chrupek kukurydzianych i herbaty). Każdy musiał zjeść po dużej łyżce.
W następnym punkcie grupa wybierała dwie osoby a harcerki zawiązywały im oczy. Po omacku trzeba było ułożyć jak najwyższą wieżę z papierowych kubków. Pozostali członkowie grupy nie mogli im pomagać. W trzecim punkcie były kalambury. Ale zabawa! W następnym, rozegraliśmy walkę na obłożone gąbką miecze stojąc na ławeczce. Kto pierwszy z niej spadł, ten przegrywał! Ostatnim zadaniem w tej części zabawy był tor przeszkód. Był dosyć łatwy ale na czas. Następnie udaliśmy się do harcówki, gdzie wymyślaliśmy zadania dla naszych nauczycielek, które tej nocy nam towarzyszyły oraz zdobywaliśmy kolejne punkty w rzucie toporkiem, w strzelaniu z łuku i przejściu przez "pajęczynę" przygotowaną przez harcerzy. Kiedy wszystkie grupy powróciły do budynku szkoły, udaliśmy się na dziedziniec korzkiewskiego zamku. Tam dopiero było wesoło!
Harcerze urządzili nam rycerską przysięgę a potem... przysięgała nasza wychowawczyni, pani wicedyrektor Regina Adamska. Następnie każda grupa zadawała wymyślone przez siebie zadania dla nauczycielek. Pani pedagog Anna Bełzowska i nasza pani odegrały scenę z "Titanica", zatańczyły kaczuszki, zaśpiewały piosenkę i opowiedziały nam dowcip. Strasznie głośno się śmialiśmy! To było bardzo zabawne i wszyscy świetnie się bawili, co uwieczniła na zdjęciach pani Małgorzata Kruczek opiekun harcerzy. Po powrocie do szkoły rozeszliśmy się do sal a wybrane osoby poszły nakryć do stołu i przygotować jedzenie. Wspólny posiłek był nie lada atrakcją. Najedliśmy się a następnie przeszliśmy do sali gimnastycznej. Harcerze urządzili nam zabawy. Było naprawdę super! Po północy poszliśmy spać.
Chcielibyśmy szczególnie podziękować kochanym harcerzom za czas i poświęcenie w zorganizowaniu tak fantastycznej zabawy. Dziękujemy oczywiście naszym nauczycielkom: Pani Reginie Adamskiej, pani Ani Bełzowskiej i pani Małgosi Kruczek, które się nami opiekowały i wspierały nas w zadaniach.

Magdalena Koziara, kl. I

WOŚP 2016


   

W szkole zarejestrowaliśmy sztab WOŚP nr 1602 i jak co roku bierzemy udział w Wielkim 25. Finale. Zapraszamy do odlotowej akcji pełnej niezwykłych atrakcji 19 grudnia. Każdy może się przyłączyć.

"Wesele"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYC WIECEJ ZDJEC


"Stawiamy na łapy"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYC WIECEJ ZDJEC


Konkurs Recytatorski "Wiersze o zwierzętach"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


18 XI odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. W tym roku najmłodsi zmierzyli się z wierszami o zwierzętach. Były koty, psy, hipopotam, żuraw i czapla i wiele innych milutkich zwierzątek, w które wcielili się najmłodsi. Jak co roku spośród wszystkich dzieci w eliminacjach klasowych zostali wybrani najlepsi. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach wiekowych. Jury oceniało dykcję, opanowanie i dobór tekstu oraz ogólne wrażenie. W tym roku komisji przewodniczyła wspaniała aktorka scen krakowskich, aktorka filmowa i profesor PWST w Krakowie Pani Agnieszka Mandat. Wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani i wcale nie było widać po artystach, że są stremowani.
Po długich naradach, werdykt ogłosiła przewodnicząca, której chórem pomagali widzowie, a wyróżnionych nagradzali wielkimi brawami. A oto wyniki:

w kategorii klas 0I

I miejsce zajęła Malina Opalska z klasy I,

II miejsce zajęła Weronika Knapik z klasy 0,

III miejsce zajęła Luiza Wożniczka z klasy 0.

w kategorii klas IIIII

I miejsce zajął Adrian Duliński z klasy IIIb,

II miejsce zajęła Katarzyna Gajda z klasy II

III miejsce zajął Bartosz Liziniewicz z klasy IIIa.

Wszyscy występujący otrzymali dyplomy i słodkie nagrody, a laureaci nagrody rzeczowe. Może spośród występujących wyrośnie kiedyś wielki aktor?

Obserwator

Spotkanie z duchami w Malopolskim Ogrodzie Sztuki


Dnia 17 listopada klasy VI a i III b szkoly podstawowej wybraly sie do Malopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Mielismy przyjemnosc uczestniczyc w zajeciach pt. " Tajemnice Wesela 1900 roku".
Zajecia nawiazywaly do "Wesela" Stanislawa Wyspianskiego. Dzielo powstalo w 1900 roku po weselu, które odbylo sie w podkrakowskich Bronowicach. Zajecia w Ogrodzie Sztuki za sprawa Isi, dziewczynki z poczatku XX wieku, córki Gospodarza, przeniosly nas w realia tamtego czasu. Na polecenie starosty weselnego podzielilismy sie na grupy, wybralismy liderów naszych zespolów i rozpoczela sie zabawa. Kazda z grup znajdujac sie w labiryncie przeniosla sie do 1900 roku. Aby powrócic do roku 2016, musielismy poznac tajniki utworu Wyspianskiego w labiryncie wieczoru, nocy i switu. W czasie zabawy moglismy uslyszec (na przyklad siedzac w wielkiej drewnianej skrzyni), kto ma przyjsc na wesele a goscmi byly postacie realne i niezwykle duchy. Podgladalismy tez przez dziurke od klucza niektórych bohaterów, wolalismy chochola, który wlasciwie powitany sluzyl nam rada i pomoca. Na koniec juz polaczonymi silami wszystkich uczestników ulozylismy z puzzli ostatnie zadanie i zadelismy w zloty róg. Wtedy duchy odzyskaly moc, a my moglismy jeszcze podpisac sie zlotym markerem na pamiatkowej scianie.
Byla to niezwykla przygoda z nielatwa lektura i niewatpliwie ciekawe doswiadczenie. Dostarczylo nam duzo wrazen i pozwolilo poprzez zabawe obcowac ze znanym utworem literackim. Zajecia bardzo nam sie podobaly. Dzieki nim wiekszosc z nas bez ociagania przeczyta "Wesele" S. Wyspianskiego. Polecamy innym klasom taka wycieczke. Naprawde warto.

Julia Szpil, Joanna Kapel
klasa VI a

Modele starych samochodów w szkolnej bibliotece


 

Dnia 5 listopada 2016 roku w szkole w Korzkwi odbyły się zajęcia na temat modeli starych samochodów. Poprowadził je pan Robert Liziniewicz dla dzieci i młodzieży zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.
Pan Liziniewicz wprowadził wszystkich uczestników spotkania w świat samochodów, które były widywane na drogach w latach 70tych i 80tych. Było mnóstwo modeli, które zadziwiały wszystkich dokładnością, z jaką zostały wykonane. Pan Robert bardzo ciekawie opowiadał o każdym z nich i zasypywał uczniów ciekawostkami. Uczestnicy mogli również wykazać się wiedzą z zakresu historii motoryzacji, rozwiązując zadania przygotowane przez organizatora wystawy. Polegały one między innymi na ułożeniu modeli samochodów, takich jak: Syrena, Warszawa, Fiat 125 i Fiat 126p oraz Polonez chronologicznie, według kolejności ich powstawania. Wiedza niektórych była naprawdę duża. Warto zaznaczyć, że nie byli to tylko gimnazjaliści, ale również dzieci ze szkoły podstawowej i należą się tym osobom ogromne brawa. W trakcie zajęć uczestnicy zadawali pytania, a pan Robert odpowiadał na każde z nich, dopowiadając ciekawostki i anegdoty z tym związane. Uczniowie poznali również niezwykłą historię mężczyzny, który odkrył w stodole, którą kupił, zamurowany samochód Mercedesa z roku 1907. Jak się później okazało, samochód ten jest jedynym zachowanym egzemplarzem na świecie i wart jest fortunę.
Wszyscy uczniowie wychodzili z zajęć zadowoleni z głowami pełnymi nowych informacji. Nawet osoby, które nie interesowały się tym tematem, po chwili brały czynny udział w zajęciach. Myślę, że wszystkim spotkanie bardzo się podobało i nikt nie będzie miał nic przeciwko, by odbyło się ono ponownie, tym bardziej, że obejrzane modele to tylko część kolekcji pana Roberta.

Izabela Liziniewicz

Patriotyczna Wieczornica w szkole w Korzkwi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Zwyczajowo już od wielu lat w Zespole Szkół w Korzkwi uczniowie spotykają się w przeddzień Święta Niepodległości, by w szczególnie uroczysty sposób uczcić kolejną rocznicę tego niezwykle ważnego w naszej historii wydarzenia. Nie inaczej było także i w tym roku. W środę, 9 listopada, o godzinie 17.00 rozpoczęło się nastrojowe spotkanie przy świecach, na które oprócz dzieci licznie przybyli ich rodzice, nauczyciele i wszyscy ci, którzy chcieli świętować ten niezwykły dzień. Niewątpliwą atrakcją tegorocznych obchodów był porywający występ Parafialnej Orkiestry Dętej w Korzkwi pod batutą Michała Kwiatkowskiego, która zaprezentowała składankę utworów patriotycznych i żołnierskich. Z wielką satysfakcją odnotowaliśmy, iż trzon orkiestry stanowią byli i obecni uczniowie naszej szkoły. Następnie sceną zawładnęli gimnazjaliści z trzecich klas, którzy zabrali widzów w podróż przez dzieje, począwszy od rozbiorów i utraty niepodległości, przez wielkie dziewiętnastowieczne powstania narodowe, aż do I wojny światowej i upragnionego przez Polaków odzyskania niepodległości. Wszystkie te etapy były bogato ilustrowane wierszami i wykonywanymi przez szkolny chór pieśniami. Ileż te proste, a jakże piękne słowa dostarczyć mogą wzruszeń, jak wiele poruszyć czułych strun w sercach słuchaczy. Wszystkiego tego doświadczyli zebrani w tym dniu w sali gimnastycznej widzowie, którzy bez reszty poddali się wyjątkowej atmosferze tego spotkania. Gromkimi brawami został nagrodzony także występ chóru nauczycieli, którzy jedni lepiej inni gorzej, ale wszyscy z wielkim zaangażowaniem odśpiewali "Pierwszą brygadę". Prorokujemy temu zespołowi wokalnemu wielką przyszłość i mamy nadzieję, że po lokalnych sukcesach wypłynie on wreszcie na szersze wody. Na tym jednak atrakcje się nie skończyły, gdyż na scenie pojawili się prawdziwi profesjonaliści z chóru działającego przy parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, którego założycielem a zarazem dyrygentem jest pan Michał Kwiatkowski. Kolejna fala wzruszenia zawładnęła publicznością, gdy przyszło jej wysłuchać patriotycznych pieśni w tak doskonałym wykonaniu. Tak, to był wyjątkowy i jedyny w roku taki wieczór. Uczestnicy tego spotkania poczuli prawdziwą dumę z faktu, iż nasi przodkowie niejednokrotnie poświęcając wszystko, co najcenniejsze, byli w stanie doprowadzić do odrodzenia się Polski. Dobrze, że w Korzkwi organizowane są takie uroczystości dla społeczności lokalnej. Niewątpliwie integrują one mieszkańców i pokazują, iż szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także swoiste kulturalne centrum, gdzie można przyjść i uczestniczyć we wspólnym przeżywaniu podniosłych chwil. Szczególne podziękowania za przygotowanie wieczornicy należą się pani Renacie Wierzbiak, która wyreżyserowała całe przedsięwzięcie, także pani Reginie Adamskiej i panu Wtoldowi Żiżce za występ chóru, a za przygotowanie scenografii: pani Joannie SaliGajewskiej, pani Monice Jabłońskiej-Czyż, pani Lucynie Dzień-Skrzyńskiej i pani Małgorzacie Kruczek. Marek Czarnecki

"Odblaskowa Szkoła" w Korzkwi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Szkoła w Korzkwi leży na uboczu, z dala od ciągnących do Krakowa i stamtąd wracających, niekończących się sznurów samochodów. Mimo tego droga do naszej szkoły nie należy do najłatwiejszych, gdyż nie ma w pobliżu chodników, przejść dla pieszych ani sygnalizatorów świetlnych. Dzieci muszą być bardzo uważne, toteż jednym z priorytetów w naszej pracy jest ich bezpieczeństwo zarówno w szkolnym budynku, jak i w drodze do i ze szkoły. W tym roku przystąpiliśmy do zorganizowanego przez m.in. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie konkursu "Odblaskowa Szkoła", którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu.
W ramach podjętych przez nas działań zorganizowaliśmy dla uczniów klas 4 6 szkoły podstawowej Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym, w trakcie którego z trudnym testem zmierzyło się 73 uczestników. Należało wykazać się wiedzą na temat reguł poruszania się po drodze, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz znajomością znaków drogowych. Trzeba przyznać, iż poziom konkursu był bardzo wysoki i uczestnicy dobrze radzili sobie z odpowiedziami na pytania. Poza tym w październiku najmłodsi z nauczania zintegrowanego wzięli udział w konkursie plastycznym, na który wpłynęło 91 prac, wykonanych różnymi technikami, począwszy od klasycznych rysunków, przez namalowane farbami obrazy, po pracochłonne, bajecznie kolorowe wydzieranki. Wszyscy wyróżnieni w obu konkursach otrzymali dyplomy i cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, a wręczone przez przedstawiciela policji panią Beatę Dulewicz, która została zaproszona do naszej szkoły na spotkanie z najmłodszymi i opowiadała im o tym, jak należy zachowywać się na drodze.
Uczniowie z trzeciej klasy gościli także ratownika medycznego pana Piotra Pasierbińskiego, który zapoznał ich ze swą pracą, pokazał sprzęt, którym się na co dzień posługuje, a potem odpowiedział na wszystkie nurtujące młodych ludzi pytania. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, czym tak naprawdę zajmuje się ratownik medyczny, pytały o najbardziej emocjonujące wydarzenia, w których brał udział pan Piotr, próbowały posługiwać się sprzętem służącym do ratowania życia.
We wrześniu i październiku przed rozpoczęciem lekcji Samorząd Uczniowski dwukrotnie zorganizował przed szkołą happening: "Uwaga! Dzieci!", poświęcony bezpieczeństwu w bezpośredniej okolicy szkolnego budynku. Uczniowie rozdawali kierowcom, którzy nie wjeżdżali na teren szkoły i wysadzali swe pociechy na zewnętrznym parkingu, uśmiechnięte "buźki" oraz informacyjne ulotki. W tych dniach wiele z tych osób, które nie zważając na znak zabraniający wjazdu pod szkołę, uparcie podwoziło swe dzieci pod same drzwi do budynku, zawstydziło się i zachowało jak większość rodziców, którzy dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczniów.
Kulminacyjny punkt programu nastąpił w poniedziałek, 7 listopada 2016 roku, kiedy to wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi zostali wyposażeni w odblaskowe kamizelki. 168 dzieci było zdumionych i zaskoczonych, gdy każde z nich otrzymało kamizelkę. Gdy już się nimi nacieszono i je przymierzono, odbyło się spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie dyrektor szkoły pani Regina Styn zachęcała uczniów, by korzystali na co dzień z kamizelek w drodze do szkoły, gdyż zwłaszcza w najbliższym czasie, kiedy to widoczność z powodu jesiennej szarugi będzie znacznie ograniczona, sprawi, iż będą o wiele bardziej bezpieczni.
Akcja bezpieczeństwa dzieci na drodze dzięki konkursowi została w tym roku wyjątkowo nagłośniona, chociaż od wielu już lat temat ten uznajemy za jeden z najbardziej istotnych w naszej pracy. Nie są to więc jednorazowe działania, raczej wpisują się w normalny tryb funkcjonowania szkoły, która nie tylko jest "odblaskowa", ale przede wszystkim bezpieczna.

Marek Czarnecki

Niezwykłe zajęcia teatralne 4 listopada


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Spotkania Szkolnego Koła Teatralnego Do Góry Nogami nigdy nie są nudne ani sztampowe, ale piątkowe zajęcia poświęcone naszej najnowszej sztuce zapiszą się na zawsze w pamięci młodych aktorów i ich opiekunki. Poprowadziła je bowiem aktorka teatralna i filmowa, wykładowczyni PWST w Krakowie, Agnieszka Mandat, która przyjęła zaproszenie pani Małgorzaty Kruczek. Trema mieszała sie z podekscytowaniem, nerwy i niepewność z radością i ciekawością. Przestudiowaliśmy biografię i aktorski dorobek gościa, przygotowaliśmy listę pytań, wszyscy gorączkowo przeglądali swoje role.
Pani Agnieszka Mandat z uśmiechem odpowiadała na pytania, rozwiewając złudne wyobrażenia o aktorskim życiu usłanym różami sławy i powodzenia. Młodzi adepci sztuki teatralnej dowiedzieli się o wysokich wymaganiach, wszechstronnych umiejętnościach i ciężkiej, czasem niewdzięcznej pracy, która nie zawsze a na pewno nie wszystkim zapewnia byt.
Potem przeszliśmy do ćwiczeń praktycznych. I wtedy zaczęły się schody, bo trzeba było zagrać przed gościem tekst nowy, trudny i nie do końca przygotowany. A trzeba było zagrać po wielokroć i na różne sposoby, bo pani Mandat uczy studentów sceny i stawia wysokie wymagania. Dowiedzieliśmy się, że tekstu nie można na scenie interpretować, że często gra wbrew tekstowi najlepiej oddaje jego głębię, a najważniejsze czasem nie jest wcale wygłaszane słowo tylko intencja jego autora oraz interakcje między bohaterami.
Pani Agnieszka Mandat nie tylko opowiadała o grze aktorskiej, ale często wchodziła w rolę, wywołując wybuchy szczerego śmiechu oraz westchnienia równie szczerego podziwu. Dwie godziny zajęć minęły niepostrzeżenie i pozostawiły uczucie niedosytu nie tylko wśród uczniów. Chyba nasz gość docenił zaangażowanie i talent młodych szkolnych aktorów, bo zgodził się odwiedzić nas jeszcze raz, aby dokończyć pracę nad odkrywaniem możliwości interpretacyjnych sztuki. Już nie możemy się doczekać.

dumna opiekunka Koła
Anna Kamińska

Spotkanie autorskie z panią
Zofią Stanecką


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ

28 października uczniowie klas 03 szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z panią Zofią Stanecką autorką książek dla dzieci. Zostało ono zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną w Zielonkach w ramach promocji czytelnictwa "Cała Gmina Zielonki Czyta Dzieciom". Autorka w barwny sposób opowiadała o tym, jak powstaje książka. Dzieci mogły się dowiedzieć skąd czerpie pomysły na książki, które miejsce jej zdaniem jest najlepsze podczas pisania, a także wysłuchać fragmentów książki, z którymi związane było zadanie wykonanie rysunku kota, bohatera opowieści. Uczniowie wykazali się niezwykłą wyobraźnią i stworzyli ciekawe postaci tych lubianych przez nich zwierząt. Pod koniec sympatycznego spotkania można było zakupić książki z autografem autorki.

R. Styn

MŁODZIEŻ Z KORZKWI NA OBOZIE 'EUROWEEK'
1521.10.2016


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


I znów wybraliśmy się do Kotliny Kłodzkiej, tym razem do Długopola Zdroju, malowniczej miejscowości uzdrowiskowej. Było nas aż czterdzieścioro uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
To nasz drugi już wyjazd na obóz szkoleniowy "Euroweek szkoła liderów". Jest to projekt wywodzący się z programu Europejskiego Forum Młodzieży, mający na celu propagowanie idei wolontariatu międzynarodowego oraz wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży umiejętności praktycznego użycia języka angielskiego. Uczestnicy uczą się, jak szybko odnaleźć się w grupie, budować pozytywne relacje i unikać konfliktów, jak budować i wzmacniać poczucie zaufania pomiędzy członkami grupy i jak w krytycznych sytuacjach przejąć rolę lidera, aby praca zespołowa zakończyła się sukcesem. Ich mentorami w tej drodze są młodzi ludzie z całego świata, którzy przyjechali do naszego kraju jako wolontariusze, zostawiając na jakiś czas swoje dotychczasowe życie i kariery zawodowe, aby podzielić się z naszymi uczniami swoimi doświadczeniami, spojrzeniem na świat, zarazić entuzjazmem i otwartością, wreszcie pokazać, że praca dla innych daje satysfakcję i radość.
Pogoda nas nie rozpieszczała, 37°C i deszcz wiszący nad drzewami parku zdrojowego, ale bawiliśmy się tak dobrze, że wcale nas to nie martwiło. Wolontariusze z różnych krajów, Kenii, Azerbejdżanu, Meksyku, Ugandy, Filipin, organizowali mnóstwo ciekawych zajęć, gier integracyjnych, zabaw, a ponieważ język polski jest dla nich bardzo trudny, mówili do nas tylko po angielsku. Tworzyliśmy superbohaterów, wymyślaliśmy szkołę marzeń, uczestniczyliśmy w 'mission impossible', oglądaliśmy prezentacje na temat krajów pochodzenia naszych prowadzących. Graliśmy w "oczka", prezentowaliśmy naszych partnerów z grupy, tańczyliśmy, rozmawialiśmy na ważne dla nas tematy jak tożsamość lub stereotypy... Czekamy na kolejne atrakcje w przyszłym roku i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania językowe. Dzięki pobytowi na Euroweek coraz mniej boimy się języka angielskiego, jesteśmy coraz bardziej pewni siebie i swoich umiejętności, oswajamy się ze stresem związanym z wystąpieniami publicznymi, uczymy się pracować w grupach, nie tylko z kolegami z naszej szkoły, ale też z uczniami z innych części Polski.
Karmili nas tu bardzo dobrze, żebyśmy dali radę aktywnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach, które rozpoczynały się zaraz po śniadaniu i trwały do późnego wieczora z krótkimi przerwami. Tak pokochaliśmy to miejsce i ludzi, że już planujemy kolejny przyjazd. Wcześniej jednak zaprosimy wolontariuszy do siebie, by także innym uczniom naszej szkoły pokazali, na czym polega Euroweek.

Agnieszka Kapel, Anna Bełzowska, Joanna Błocka

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W piątek, 14 października 2016 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Norodowej, Święto Patrona i Ślubowanie Klas Pierwszych. Z tych powodów nie mieliśmy lekcji, natomiast wszyscy ubrani w galowe stroje zebraliśmy się o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu polskiego, głos zabrały: pani wicedyrektor Regina Adamska oraz pani dyrektor Regina Styn, które serdecznie przywitały licznie zgromadzonych uczniów; szczególnie odnosząc się do pierwszoklasistów, rodziców oraz jakże ważne w tym dniu grono pedagogiczne. Gimnazjaliści, prowadzący tę uroczystość, przytoczyli informacje o Jerzym Kukuczce i przeczytali wiersze związane z górami. Towarzyszyły temu piosenki w wykonaniu chóru. Niesamowitym kunsztem muzycznym wykazała się gimnazjalistka Dominika Leśniewska grająca na altówce do piosenki "Bieszczadzki trakt".
Następnie w imieniu wszystkich uczniów zostały złożone serdeczne życzenia dla nauczycieli i podziękowania za trud włożony w nauczanie nas. Ogromnymi umiejętnościami ponownie wykazał się Bartosz Sioła, który wywołał uśmiechy na twarzach zgromadzonych swoim spektakularnym występem wokalnym i grą na akordeonie.
Potem nadszedł czas na pasowanie pierwszoklasistów przez Panią Dyrektor na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły i przyjęcie ślubowania od uczniów pierwszej klasy gimnazjum. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez najmłodszych naszych kolegów i koleżanki, którymi opiekowała się pani Ewa Staniszewska.. Szczególne na twarzach rodziców malował się zachwyt podczas występu ich pociech.
Cała uroczystość zakończyła się około godziny 12:00 i z pewnością wspomnienia z niej pozostaną na długo w naszych głowach.

Maja Mulik, kl. 3b

Bicie rekordu!


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


17 października 26 naszych wolontariuszy wzięło udział w lekcji pierwszej pomocy.
Pan Piotr Pasierbiński pokazał uczniom, jak profesjonalnie podejść do tego zadania. W tym roku nasza szkoła biła rekord w resustytacji oddechowokrążeniowej. Cała akcja trwała 32 minuty. Przed wejściem do sali wolontariusze dostali bileciki, które wrzucili do puszki. Kiedy wszyscy weszli do klasy pani omówiła zasady tego zadania. Po chwili dzieci i młodzież podchodzili do fantomów, które leżały na podłodze wraz z chusteczkami ze spirytusem, które służyły do odkażania ust fantoma. Uczniowie, którzy mieli ustniki, poszli pod specjalnego fantoma, a reszta podzieliła się na dwie grupy. Wolontariusze bardzo się zaangażowali i podeszli do tego profesjonalnie. Należało wykonać trzydzieści uciśnięć i dwa wdechy. Każdy uczestnik musiał przynajmniej pięć razy podejść do fantoma. Po skończeniu resustytacj pan Piotr wskazał dwóch uczniów, którzy poradzili sobie najlepiej z tym zadaniem. Na koniec zaprezentowali oni, jak się to robi. Podczas gdy wolontariusze przyglądali się pokazowi, liczono bileciki, żeby potwierdzić, ile młodzieży i dzieci wzięło udział w resustytacji.
Po podsumowaniu działania wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia. Gdy fotografia została zrobiona, wolontariusze rozeszli się do klas.

Justyna Cieślik i Patrycja Namysło, kl.3a

Zamkowy projekt


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYC WIECEJ ZDJEC


W bieżącym roku szkolnym wiele klas z naszego Zespołu Szkół korzysta z bezpłatnych zajęć prowadzonych w ramach projektu "Poszerzenie oferty edukacyjno -kulturalnej zamku w Pieskowej Skale". Uczniowie klas 0-II pod opieką wychowawców a starsi w ramach lekcji historii uczestniczą w 3-godzinnych bezpłatnych zajęciach obejmujących zwiedzanie ekspozycji, gry komputerowe, wykłady lub pogadanki tematyczne. Każda klasa realizuje inny dostosowany do wieku i wiedzy historycznej program, np. kl. II G tematykę kultury średniowiecza i renesansu, klasa IV i V SP elementy obronne zamku, folwark pańszczyźniany Klasy IV i V ponadto rozwiązują potem na lekcjach historii zadania w książeczkach ćwiczeń otrzymanych podczas pobytu na zamku.

Lucyna Dzień-Skrzyńska

Galicjana 2016
13 października 2016r. J. Regulska, K. Synowska i C. Knapik oraz p.L, Skrzyńska wybrali się na historyczny Rajd Galicjana. Wyjechaliśmy rano spod szkoły i pojechaliśmy pod kościół w Bibicach, gdzie zaczynał się rajd. Czarek jako nasz lider wylosował trasę. Mieliśmy do pokonania około 15 kilometrów. W czasie trasy, pod opieką Pani Skrzyńskiej. odszukiwaliśmy miejsca ukrycia związanych z geografią i historią regionalną zadań, które następnie rozwiązywaliśmy. Wędrówka była męcząca, ale wykazaliśmy się dużą wiedzą. Rajd zakończył się w Domu Kultury w Zielonkach. Zmarznięci wypiliśmy ciepłe herbaty i zjedliśmy pizzę. Niestety nasza wiedza okazała się niewystarczająca i nie zdobyliśmy żadnej z pierwszych trzech nagród. Mimo to uśmiechnięci i z nagrodami pocieszenia wróciliśmy do domów.

Karolina Synowska

Gimnazjaliści na Zamku w Pieskowej Skale


 
  

11 października 2016 roku klasa druga gimnazjum wraz z panią od historii Lucyną Dzień- Skrzyńską i Panią Dyrektor Reginą Styn uczestniczyła w wycieczce na Zamek w Pieskowej Skale. Punktualnie o godzinie dziewiątej zebraliśmy się na parkingu przed szkołą, skąd krętymi drogami wśród wapiennych skał udaliśmy się w rejon Maczugi Herkulesa. Po wyjściu z busa, po licznych schodach, doszliśmy na zamek. Tam przed głównym wejściem spotkaliśmy się przewodnikiem - kustoszem Zamku w Pieskowej Skale. Dzięki jego opowieści poznaliśmy ciekawą historię tej budowli. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmików i wysłuchania wykładu o sztuce gotyku i renesansu. Potem oglądaliśmy ekspozycję i słuchaliśmy ciekawych opowieści. W pierwszej sali była kolekcja rzeźb w stylu gotyckim, posagi, obrazy z XIV wieku. Kolejna sala była poświęcona sztuce XVI wieku i tam znajdowały się renesansowe tkaniny flamandzkie, talerze i misy bogato zdobione, okrągle obrazy. W trzeciej sali znajdowały się eksponaty pochodzące z XVII wieku m.in. bogato dekorowany kredens, gabloty z naczyniami itp. Później udaliśmy się na dziedziniec, by podziwiać rzeźby przedstawiające głowy ludzkie i zwierzęce. Około godziny trzynastej pożegnaliśmy, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się do szkoły. Uważam, że wycieczka była bardzo udana, gdyż przybliżyła nam ciekawostki związane z Zamkiem w Pieskowej Skale. Dzięki tej wycieczce historia okazała się pasjonującą przygodą.

Julia Jagło

"Pół żartem, pół sercem" na deskach Teatru Ludowego


 

Dnia 2 października o godzinie 19.00 w Teatrze Ludowym odbył się fantastyczny spektakl pod tytułem "Pół żartem, pół sercem". W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie gimnazjum oraz opiekunowie: pani Anna Kamińska, która zorganizowała wyjście, pan Marek Czarnecki, pani Renta Madej oraz pani Renata Wierzbiak.
Spektakl ten jest inspirowany kinowym przebojem "Pół żartem, pół serio". Opowiada on o dwóch aktorach (Paweł Kumięga i Piotr Pilitowski), którzy prezentują (niestety, z marnym skutkiem) skrócone wersje szekspirowskich dramatów. Kiedy jednak artyści już nie mają pieniędzy, postanawiają swój talent wykorzystać w codziennym życiu. Dowiadują się, że pewna milionerka (Jadwiga Lesiak) poszukuje swoje zaginione siostrzenice i chce przekazać im część majątku. Postanawiają więc przebrać się za kobiety i zagrać krewne bogaczki. Pojawia się jednak pewien problem, nasi wspaniali aktorzy zakochują się, co niezwykle komplikuje intrygę.
Osobiście sądzę, że ten spektakl był wspaniały i naprawdę komiczny. Myślę, iż reszta osób, która go widziała, jest podobnego zdania. Na pewno pozostanie mi w pamięci scena, w której mogłam zobaczyć po raz pierwszy panów w roli kobiecej.

Paulina Wierzbicka, kl. IIIa

Kwesta na rzecz Hospicjum św.Łazarza w Krakowie


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


6 X nasi wolontariusze kwestowali na rzecz Hospicjum św.Łazarza w Krakowie. Mimo zimna udało się zebrac do puszek sporą kwotę. Pomogły uśmiechy na twarzach wolontariuszy i wielkie serca darczyńców.

POLA NADZIEI
Jak co roku, uczniowie z naszego szkolnego Klubu Wolontariatu "Pomagamy" pojechali do Krakowa, by tam zbierać pieniądze dla Hospicjum św. Łazarza.
Kwestować zaczęliśmy o godzinie 10. rano. Było bardzo zimno, ale to wcale nie zniechęciło nas do działania. Oprócz cebulek żonkili w zanadrzu mieliśmy naklejki dla dzieci, promujące pomaganie innym. Spotkaliśmy wiele osób, które kiedyś także zbierały pieniądze na ten cel i z uśmiechem na twarzy wspominają tamte czasy. Mieliśmy także do czynienia z Polakami, Anglikami, Francuzami i Niemcami, dlatego była to dla nas okazja do poćwiczenia języków obcych. Niestety, okazało się, że niektórzy ludzie nie ma pojęcia, na czym polega akcja: Pola Nadziei. Cieszymy się, że mogliśmy im uświadomić jak ważne jest kupienie właśnie takiej jednej, małej cebulki. Zachęcaliśmy ich, by to robili, w bardzo różny sposób. Z czystym sumieniem mogę przyznać, że jednym z najlepiej spisujących się wolontariuszy był Jarek Kremer z klasy 3a, który zabłysnął, wywołując uśmiech na twarzach wielu kobiet zdaniem: "Jak pięknie pani dziś wygląda, ale jeszcze ładniej byłoby pani z pięknym żonkilem, który z tego wyrośnie".
W tym roku udało nam się zebrać bardzo dużo pieniędzy. Mam nadzieję, że w przyszłym będzie jeszcze lepiej.

Marta Kwasek kl. IIIa

Wycieczka gimnazjalistów do Szczawnicy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniach 2123 września 2016 r. uczniowie klasy III B gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Szczawnicy.
Spotkaliśmy się o godz. 7.15 na parkingu szkolnym. Poranek nie był specjalnie zachęcający, gdyż właśnie zaczęło padać, ale nam to zupełnie nie przeszkadzało, ponieważ byliśmy bardzo podekscytowani wyjazdem i w doborowych humorach.
Na miejsce dotarliśmy o godz. 10.00. Zostaliśmy zakwaterowani w domu wypoczynkowym "Zofiówka" w wygodnych pokojach z łazienkami. Na terenie obiektu znajdowała się stołówka, w której korzystaliśmy z posiłków oraz świetlica ze stołem do pingponga, który był przez nas oblegany wieczorami.
Po rozpakowaniu walizek i zjedzeniu obiadu udaliśmy się do pijalni wód. Do wyboru mieliśmy kilka rodzajów wody mineralnej. Następnie pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych historii o założycielu Szczawnicy Józefie Szalayu. Potem ruszyliśmy w kierunku centrum Szczawnicy, aby zobaczyć pomnik Henryka Sienkiewicza. Natomiast w drodze powrotnej do ośrodka mijaliśmy kościół św. Wojciecha. Po godzinnym odpoczynku czekały na nas kolejne atrakcje w postaci miejskiej gry terenowej, której celem było lepsze poznanie Szczawnicy. Zostaliśmy podzieleni na dwie dziesięcioosobowe grupy. Każda grupa otrzymała instrukcję zgodnie, z którą musiała dotrzeć do wyznaczonych punktów, rozwiązując różne szyfry i zagadki. Najciekawszym zadaniem było poszukiwanie tablic szalayowskich. Wieczorem po kolacji zagraliśmy wspólnie w grę taboo.

Drugi dzień spędziliśmy głównie przemierzając górskie szlaki. Na wędrówkę wyruszyliśmy zaraz po śniadaniu. Pogoda, niestety, była niesprzyjająca. Było chłodno i mokro, a szlaki bardzo śliskie, co spowodowało, że niejeden uczestnik wycieczki wrócił przemoczony i ubłocony. Trasa liczyła 18 kilometrów, począwszy od wąwozu Homole, a skończywszy na Palenicy (722 m n.p.m). Po drodze zatrzymaliśmy się w schronisku na odpoczynek i ciepły posiłek. Pod koniec naszej wędrówki spędziliśmy miło czas na torze saneczkowym. Do hotelu wróciliśmy ok. godz. 18.00. Po kolacji przygotowywaliśmy kolaże związane z naszymi marzeniami i zorganizowaliśmy dyskotekę.
Trzeciego dnia po śniadaniu spakowaliśmy bagaże a następnie w ramach wypoczynku po ciężkim wcześniejszym dniu udaliśmy się na relaksujący spacer wzdłuż Dunajca. Puszczaliśmy kaczki, budowaliśmy tamę z kamieni i opalaliśmy się w ciepłych promieniach wrześniowego słońca. Ostatnim punktem naszej wycieczki było "zdobycie" góry Wdżar (767 m) w Kluszkowcach. Właściwie to wyjechaliśmy tam kolejką linową. Wdżar jest przedmiotem badań naukowych od ponad 100 lat ze względu na wyjątkową budowę geologiczną. Można tu bowiem spotkać magmową skałę wulkaniczną andezyt, stąd dość często nazywa się Wdżar wygasłym wulkanem. Znajdują się tu 3 nieczynne kamieniołomy. Góra Wdżar to także świetne miejsce dla wszystkich rowerzystów poszukujących mocnych wrażeń. Mieliśmy okazję obserwować wyczyny downhillu, czyli szybkiego, ekstremalnego zjazdu.
To był już ostatni punkt naszej wycieczki. Wsiedliśmy do busa i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Trochę było nam żal, że już wracamy. Na pewno jednak na długo zapamiętamy pobyt w Szczawnicy.

Bartosz Dudek, kl. IIIb

Klasa II gimanzjum na rajdzie w OPN


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


22 września wybrani uczniowie z klasy II gimnazjum pod opieką p.Lucyny DzieńSkrzyńskiej wybrali się na Rajd Neandertala , aby sprawdzić swoją wiedzę o ojcowskim parku. Trasę rozpoczęliśmy na Złotej Górze, gdzie musieliśmy się zmagać z dwoma zestawami po dziewięć pytań dotyczącymi historii i przyrody OPN. Testy sprawiły trudność, ale udało się zdobyć dość dużą liczbę punktów. Po napisaniu sprawdzianów udaliśmy się czarnym szlakiem do ruin zamku "kazimierzowskiego", skąd mogliśmy podziwiać piękne widoki centrum Ojcowa. Po zwiedzaniu zamkowej ekspozycji poszliśmy w okolice Muzeum Przyrodniczego OPN i tam rozpoznawaliśmy gatunki drzew na podstawie ich fragmentów czyli liści, kory. Po tej konkurencji udaliśmy się na filmową prezentację w 3D. Dowiedzieliśmy się z niej, jak powstał Ojców, Dolina Prądnika oraz zjawiska krasowe. W czasie dalszej drogi u wylotu Doliny Sąspowskiej był trzeci punkt kontrolny. Tam każda drużyna musiała odgadnąć na podstawie fragmentu krajobrazu, o jakie miejsce chodzi. Było to ciężkie zadanie, ale wykonaliśmy je znakomicie. Następnie długo szliśmy leśną ścieżką do Wąwozu Słupianka, gdzie rozwiązywaliśmy kolejne zadanie. Polegało ono na tym, aby podać pełną nazwę zwierzęcia ukazanego na ilustracji. Po uporaniu się ze zdjęciami, poszliśmy do SP w Woli Kalinowskiej, gdzie czekała na nas ciepła herbata, kiełbaski i uroczyste zakończenie. Niestety żadnej z naszych drużyn nie udało się wygrać z tak liczną konkurencją. Może za rok pójdzie nam lepiej.

Karolina Synowska

Małoposka Noc Naukowców


 

Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców można było wiele się nauczyć. Skorzystali z tego członkowie koła ekonomicznego z naszej szkoły.
Wieczorem z p Skrzyńską poszliśmy na Uniwersytet Pedagogiczny, gdzie uczyliśmy się matematyki i techniki. Oglądaliśmy tablice multimedialne i komputery z programem SURFER, które miały możliwość obsługi i wydruku uzyskanych równań algebraicznych. W Instytucie Techniki korzystaliśmy z pokazów i zabaw z wykorzystaniem robotów. Na innym piętrze mogliśmy samodzielne wykonać rysunki na torbach farbami i różnymi ozdobami.
Najfajniejsze były matematyczne gry planszowe, w które grałem z obcokrajowcem, który był osobą nadzorującą. Często wygrywałem. W tej szkole nie zdążyłem pójść na wystawę robotyki, ale zdobyłem podkoszulek i ulotki z ciekawymi wiadomościami.
Potem byliśmy w szkole górniczo hutniczej. Tam było mniej zabawnie. Byłem na wykładzie o przewodnictwie, na doświadczeniach z magnezem, który wybuchał, kiedy dopuścimy wodę. Ciekawe były doświadczenia chemiczne z rozciągliwości metalu i topienie metalu za pomocą gorącej wody. Moi koledzy wybijali pamiątkowe medale, pozłacali swoje pieniądze. Były też pokazy o polu magnetycznym i rozdawali breloki. Ja tez go dostałem. Próbowaliśmy dostać się na zajęcia o perfumach, ale się nie udało, bo skończył się czas wycieczki i musieliśmy wracać do domu.

Filip Kuś

"To są ludzie, jakich dotąd świat nie widział,
i nauka, o jakiej dotąd świat nie słyszał.",
czyli czytanie "QUO VADIS" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 14.09.2016 roku odbyło się Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w zamku w Korzkwi. Uczniowie klas: pierwszej drugiej i trzecich gimnazjum starannie przygotowali się do tego występu.
Po uroczystym przywitaniu wszystkich zebranych przez panią wicedyrektor Reginę Adamską i krótkim przybliżeniu biografii Henryka Sienkiewicza, zaczęły być odczytywanie fragmenty powieści. Wydarzenie to bacznie obserwowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum waz z nauczycielami. Podczas występu zostały przedstawione zabawne sceny, lecz nie zabrakło także tych przerażających i chwytających za serce. Zapewne wiele osób niejeden raz zadało sobie pytanie: "Co będzie dalej?". Słuchacze byli zachwyceni twórczością Henryka Sienkiewicza, ale przede wszystkim interpretacją w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek. Na koniec lektorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Mam nadzieję, że wszystkim obecnym w tym dniu na zamku czytanie się spodobało i zachęciło do poznania dalszych losów Winicjusza, Petroniusza oraz Ligii.
Do zobaczenia za rok na kolejnym już spotkaniu ze wspaniałą literaturą w zamku w Korzkwi.

Marta Kwasek, kl.

Wybory do samorządu szkolnego


 

Po rozpoczęciu roku szkolnego nadszedł czas, by zastanowić się, kto dostąpi tego zaszczytu i będzie mógł nazwać się "Przewodniczącym szkoły w Korzkwi".
Wybory odbyły się w piątek na trzeciej lekcji. Kandydatów było bardzo dużo, do tego mieli mnóstwo ciekawych pomysłów, dlatego zdecydowanie się na któregoś z nich było naprawdę trudne. Nauczyciele i uczniowie często wybuchali gromkim śmiechem, ponieważ prezentacje miały zabawny, lecz różnorodny charakter. Nie zabrakło rzucania cukierkami i artystycznych występów, w tym śpiewania. Wyniki ogłoszono tego samego dnia, przedstawiają się ono następująco:

Szkoła Podstawowa:

przewodnicząca: Paulina Sułowska
zastępca: Nikola Stawiarska
skarbnik: Tomasz Dudziak

Gimnazjum:

przewodniczący: Jakub Sobociński
zastępca: Bartosz Sioła
skarbnik: Cezary Knapik

Opiekunem samorządu szkoły podstawowej została pani Małgorzata Kruczek, natomiast pieczę nad samorządem gimnazjum będzie sprawował pan Marek Czarnecki.
Wszystkim kandydatom bardzo dziękujemy za poświęcony czas na przygotowanie się do wyborów, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w tym roku szkolnym.

Marta Kwasek, kl. 3a

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Nowy rok szkolny 2016/17 rozpoczął się 1 września o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. Przewodniczył jej ks. proboszcz Paweł Łukaszka.
Po błogosławieństwie udaliśmy się do szkoły, gdzie pani dyrektor Regina Styn i pani wicedyrektor Regina Adamska uroczyście przywitały uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. W czasie wystąpień Panie przedstawiły program nauczania, zmiany kadry nauczycielskiej oraz życzyły nam sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.
Po oficjalnej części uczniowie udali się wraz z wychowawcami do swoich klas. Tam otrzymali plan zajęć na najbliższe dni i po raz pierwszy po wakacjach usłyszeli: "Do zobaczenia jutro!"