KLUB WOLONTARIATU
POMAGAMY


DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 XII obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Co roku odwiedzają nas w tym dniu ludzie, którzy wolontariatem zajmują się na co dzień. W tym roku zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” panią Katarzynę Walaszek i Annę Swatkiewicz oraz ze Stowarzyszenia Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM pana Marco Trimboli i Martynę wolontariuszkę z Chorwacji. Na spotkanie przybyli także zaproszeni uczniowie ze szkół z Bibic, Owczar i Woli Zachariaszowskiej. To było bardzo wesołe i owocne spotkanie. Przedstawiciele każdej organizacji pokazali na czym polega ich praca. Fundacja „Mimo wszystko” opiekuje się osobami niepełnosprawnymi. My co roku pomagamy w organizacji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki stworzonym przez tę fundację. Wielkim zaskoczeniem było kiedy pani Katarzyna przypomniała nam fantastyczne wspólne chwile i zobaczyliśmy zdjęcia oraz film, na którym każdy mógł się odnaleźć. To było bardzo miłe. Pan Marco natomiast wesoło i z włoską pasją opowiedział wszystkim na czym polega wolontariat międzynarodowy. Potem nastąpiła spontaniczna wymiana spostrzeżeń, doświadczeń i kontaktów. Były balony, ciasto, wybuchy radości, uściski, podziękowania. Może nawiązały się przyjaźnie i coś sympatycznego z tego spotkania wyniknie.

Wszystkim naszym wolontariuszom bardzo dziękujemy i życzymy planów, marzeń, radości z czynienia dobra.

Opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu „Pomagamy”

STAWIAMY NA ŁAPY
Nasze wolontariuszki Asia, Julka, Kasie, Nadia i Emilka samodzielnie zorganizowały akcję wspierającą Stowarzyszenie „Stawiamy na Łapy”. To już druga taka akcja. W tym roku dziewczynki upiekły ciastka w kształcie kotów. Każdy, kto wsparł ich akcję otrzymał naklejkę. Można było również wylosować upominek, obrazek, breloczek lub bombkę oczywiście z kotem.

Bardzo dziękujemy naszym wolontariuszkom! Dziewczyny spisały się na piątkę! Dziękujemy również tacie Julki za druk naklejek.

Szkolenie wolontariuszy


 

23 X Regionalne Centrum Wolontariatu zorganizowało jak co roku szkolenie dla naszych wolontariuszy. Tym razem w zajęciach wzięło udział 13 osób. W czasie szkolenia została przedstawiona idea wolontariatu, każdy mógł się zastanowić jakie powinien mieć cechy, aby wolontariat był dla niego radością. Jakie są prawa i obowiązki wolontariusza.To bardzo pouczające warsztaty, mamy nadzieję, że wolontariusze zrozumieli, że wolontariat to nie tylko ciężka praca, ale też poznanie nowych ludzi i własny rozwój.

Perły Małopolski


 

Wcześnie rano w niedzielę 22 X Szkolny Klub Wolontariatu wyjechał do Rabki, aby tam pomagać w czasie zawodów Perły Małopolski. Nasi wolontariusze stali na trasie biegu górskiego, podawali wodę, kierowali biegaczy na szlak, wydawali pakiety startowe, pracowali w depozycie pilnując rzeczy biegaczy. Na starcie stanęlo 900 biegaczy. Mimo, że wiatr wiał, było zimno, deszcz lał jak z cebra, daliśmy radę. Mamy wspaniałych młodych ludzi w naszym Klubie.

opiekunki

Resuscytacja oddechowo- krążeniowej
 

16 X wraz z WOŚP biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji oddechowo- krążeniowej.
22 dwóch wolontariuszy ze wszystkich klas przez 30 min udzielało pierwszej pomocy. To był ogromny wysiłek, ale się udało. Razem z nami 800 róznych placówek biło rekord.
To fantastyczna szkoła pierwszej pomocy, która może się przydać i mamy nadzieję, że nasi wolontariusze dadzą wtedy radę.
W przyszyłym roku też weżmiemy w tej akcji udział.

Pola Nadziei


 

4 X wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz pierwszy raz najmłodsi uczniowie naszej szkoły kwestowali dla krakowskiego hospicjum. Do naszych wolontariuszy należała ulica Wiślna. Maluchy były bardzo wytrwałe i z uśmiechem zbierały pieniądze, rozdawały cebulki żonkili i ulotki. Nikt nie mógł się im oprzeć. Starsi również starali się jak mogli. Bardzo szybko zabrakło cebulek, a potem rozdawane były malutkie żonkile, które przypinane były darczyńcom. To był bardzo udany dzień. Wiosną pojedziemy żonkilowym tramwajem.

Szkoła Młodych Ratowników


 

W sobotę 30 IX w naszej szkole odbyło się szkolenie i nauka pierwszej pomocy, które zostało zorganizowane przy pomocy Szkoły Młodych Ratowników. Szkolili się wolontariusze, a także najmłodsi, którzy jeszcze nie należą do Klubu.

Pola Nadziei


 

21 IX gościliśmy w naszej szkole panią Katarzynę Wrońską, pracownika krakowskiego hospicjum. Zbliżają się Pola nadziei i akcja pomocy dla hospicjum. Nasi najmłodsi uczniowie będą w tym roku pierwszy raz kwestować w Rynku Głównym.

Pierwsze spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariatu "Pomagamy"


 

8 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariatu "Pomagamy". Ustaliliśmy plan działania na nowy rok szkolny i zapałem przystepujemy do pracy!

WOŚP
 

Kochani Wolontariusze, ich fantastyczni Rodzice i wszyscy korzkiewscy Przyjaciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. OTO JAKIE CIEPŁE SŁOWA OTRZYMALIŚMY w niedzielę o 23.45 od wolontariuszy z głównego sztabu WOŚP:

Kochani! Wielotygodniowe przygotowania i teraz jubileuszowy 25. Finał dobiega końca. Wielu z Was rozlicza się jeszcze i rozlicza wolontariuszy, wielu sumuje i przelicza, żeby wszystko się zgadzało. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, ale niewiarygodnie szczęśliwi, że od ćwierć wieku zjednoczeni gramy największą i najgłośniejszą orkiestrę świata. Dziękujemy i do zobaczenia podczas 26. Finału. Razem z Jurkiem krzyczymy do Was głośne SIE MA!!!!!!

Nawet, jeśli jeszcze nie wiemy, ile udało nam się zebrać indywidualnie do puszek kwestarskich, to wiemy, że Wielkie Granie w Korzkwi, w Krakowie i w całej Polsce jak co roku spełniło swoje zadanie - połączyło tysiące ludzi dobrej woli we wspólnej, fantastycznej, wielkiej sprawie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy grać razem z Wielką Orkiestrą.

Dziękujemy!!!!

Anna Bełzowska
Małgorzata Kruczek
Anna Kamińska

Świąteczna Paczka dla Zwierzaka


 

W tym roku jak zawsze nasza szkoła dołączyła się do pomocy dla krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Czas świąteczny to trudny okres dla schroniska, bo to zima i wiele niechcianych zwierząt - prezentów trafia w to miejsce. Obecnie w schronisku przebywa 300 niechcianych psów i 200 niechcianych kotów. Można je zaadoptować nie tylko tak dosłownie, ale i na odległość. Można też zostać wolontariuszem w schronisku, warunek to 16 lub18 lat. Zebraliśmy w tym roku ponad 200 kg konserw i suchej karmy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli zwierzętom.

Małgorzata Kruczek

POMAGAMY!


 

Nasi wolontariusze wsparli Fundację pani Anny Dymnej "Mimo wszystko" w czasie kiermaszu zorganizowanego we wszystkich krakowskich uczelniach wyższych.

Ciasteczkowy szał!


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Szkolni wolontariusze 18 XI kwestowali na rzecz Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na łapy".
Sami upiekli ciasteczka np; w kształcie kotów, zrobili galaretki i zbierali fundusze.
Zebraliśmy ponad 600 zł.

Brawo!

Kwesta na rzecz Hospicjum św.Łazarza w Krakowie


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


6 X nasi wolontariusze kwestowali na rzecz Hospicjum św.Łazarza w Krakowie. Mimo zimna udało się zebrac do puszek sporą kwotę. Pomogły uśmiechy na twarzach wolontariuszy i wielkie serca darczyńców.

Korzkiewscy wolontariusze na 12 edycji
Festiwalu Zaczarowanej Piosenki


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Festiwal Zaczarowanej Piosenki, od 2005 roku promujący uzdolnione wokalnie osoby niepełnosprawne, miał swój 12. finał 18 czerwca 2016 roku na Rynku Głównym w Krakowie podczas Ogólnopolskich Dni Integracji Zwyciężać Mimo Wszystko. O Statuetki Zaczarowanego Ptaszka walczyło 12 wykonawców. W tym roku zwyciężczyni w kategorii osób dorosłych została zaproszona na Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.
Symbolicznego otwarcia Festiwalu dokonała pierwsza dama polskiej piosenki, opiekunka artystyczna FZP - Irena Santor. Koncert finałowy prowadziła prezes Fundacji MIMO WSZYSTKO - Anna Dymna, a towarzyszył jej Zbigniew Zamachowski z córką. W niedzielę koncert JEDEN ŚWIAT wraz z Anną Dymną prowadził Piotr Polk. Wśród wykonawców obu koncertów znaleźli się: Anita Lipnicka, Katarzyna Nosowska, Alicja Majewska, Natalia Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Damian Ukeje, Monika Kuszyńska, Andrzej Piaseczny, Halina Mlynkova, Katarzyna Cerekwicka. Gośćmi specjalnymi pokazów niepełnosprawnych mistrzów sportu byli: Mateusz Ligocki, Marcin Nowak,, Bartłomiej Ostałowski, Jarosław Rola, Przemysław Saleta, Tomasz Schimscheiner, Łukasz Szeliga, Rafał Wilk, Tomasz Manikowski, Zbigniew Zamachowski i in. A nad przebiegiem imprezy, dobrym samopoczuciem gwiazd, gości i publiczności czuwali wraz z wolontariuszami Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej MIMO WSZYSTKO również specjalnie przeszkoleni wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu POMAGAMY w Korzkwi.
Pracowali we wszystkich sekcjach - od cateringu, przez sport, ECO, grupę porządkową i gadżetową, aż po Galerię pod Gołym Niebem. Pracowali w słońcu i w deszczu, od godziny 8.00 do północy z jednakową pasją i zaangażowaniem. Współdziałali z wykonawcami, sportowcami, Pokojowym Patrolem WOŚP, wolontariuszami Fundacji MIMO WSZYSTKO. 22 dzielnych młodych ludzi mimo lejącego się z nieba ukropu sprawnie i profesjonalnie wykonywało wszystkie swoje obowiązki, zdobywając w ten sposób uznanie i życzliwość organizatorów. A w wolnych chwilach korzkiewscy wolontariusze wspaniale dopingowali niepełnosprawnych wykonawców sportowców. Miło było patrzeć, jak poświęcają swój wolny czas, żeby bezinteresownie pomagać i sprawia im to wyraźną , nieudawaną przyjemność....
Nic nie było w stanie zetrzeć z ich twarzy uśmiechu, przeszkodzić im w radości wspólnej pracy dla innych - na koniec w strugach wieczornej ulewy triumfalnie odtańczyli w sercu Krakowa "belgijkę", wciągając do wspólnej zabawy pozostałych uczestników imprezy i świętując zakończenie 42godzinngo wysiłku. Oczarowali wszystkich swoją życzliwością, profesjonalizmem i witalnością. Zebrali nieprzebraną ilość słów wdzięczności i podziwu od organizatorów oraz uśmiechów od gości i uczestników. Najpiękniejsze przeżycia zabrali ze sobą, oto jak wspominali na gorąco swoją pracę:
Zaskoczyło mnie to, że wcale nie było tak ciężko, jak wszyscy mówili, że będzie. Całe dwa dni były cudowne i z pewnością wrócę tu na następne edycje festiwalu. Najważniejsze było szczęście osób, które śpiewały z gwiazdami, uśmiech na twarzach dumnych sportowców, zrozumienie okazywane podopiecznym fundacji, wspaniała atmosfera. Przeżyłam wiele niesamowitych rzeczy, poznałam niezwykłych ludzi, stałam się bardziej otwarta. Gdy przypominam sobie minione chwile, na mojej twarzy pojawia się szeroki uśmiech. Siły dodaje mi poczucie bycia potrzebnym. Zrobiliśmy coś ważnego.
Przeżycia z minionego weekendu utwierdzają nas w przeświadczeniu, że wolontariusze z Korzkwi byli i są FANTASTYCZNI!
Dumne i wdzięczne opiekunki SKW POMAGAMY w Korzkwi

Anna Bełzowska
Anna Kamińska
Małgorzata Kruczek
Retransmisję obydwu koncertów można będzie obejrzeć w trzech częściach w TVP 2: 25 i 26 czerwca oraz 2 lipca 2016 roku o godz. 15.15

Roztańczony wolontariat w Korzkwi


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Okres karnawałowych zabaw był dla wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu POMAGAMY w Korzkwi czasem wytężonej pracy i wzmożonej aktywności.Rozpoczęli już w grudniu, prowadząc zabawę mikołajkową w Maszycach. Po feriach nadal tanecznym krokiem odwiedzili dzieci w przedszkolu PROMYCZEK w Januszowicach i Brzozówce, aby z najmłodszymi poprowadzić zabawy z chustą Klanza i popląsać przy wspólnie śpiewanych piosenkach.
Jednak prawdziwym sprawdzianem zaangażowania i pomysłowości młodych wolontariuszy były na pewno w całości przez nich przygotowane i prowadzone bale karnawałowe. A odbyły się takie trzy.
7 stycznia Koło Przyjaciół Brzozówki pod przewodnictwem pani Marii Pahl zorganizowało pod hasłem Na ludową nutę... zabawę dla najmłodszych, którą sprawnie poprowadzili nasi wolontariusze. Tradycyjnym czarnym strojom młodzieży z Klubu Wolontariatu tym razem towarzyszyły ludowe akcenty: kolorowe chusty i krakowskie czapki, a przygotowane przez wolontariuszy zabawy polegały m. in. na zbieraniu jajek, projektowaniu ludowego stroju czy wykonaniu ludowej przyśpiewki. Tańcom, swawolom i konkursom pod okiem nieocenionej pani Małgorzaty Kruczek nie było końca, zwłaszcza że małopolskie śpiewy wzbogacił występ miejscowego zespołu, z werwą prezentującego tańce i pieśni cygańskie.
8 i 9 stycznia wolontariusze pracowali już w swojej szkole. Najpierw bawili się na balu dla najmłodszych uczniów, natomiast w ostatki poprowadzili tradycyjnie jubileuszowy XX bal integracyjny dla podopiecznych Stowarzyszenia Bądźcie z nami kierowanego przez panią prezes Cecylię Chrzęścik. Ten ostatni rozpoczął się od brawurowego występu uczniów najmłodszych klas szkoły pod wspólnym tytułem Cyrk wita Was, a potem było już tylko weselej. Wolontariuszom przydały się doświadczenia ostatnich dni oraz znajomość harcerskich pląsów i zabaw z chustą. Opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu POMAGAMY z wielką radością podziwiały niespożytą witalność i siły swoich podopiecznych, którzy z uśmiechem, energią i pasją bawili się z zaproszonymi gośćmi, wzbudzając ogólny entuzjazm wszystkich obecnych.
Karnawał za nami - szalony, roztańczony i niezwykle pracowity.
Wszystkim naszym podopiecznym - szalonym, roztańczonym , pracowitym i wspaniałym - bardzo gorąco DZIĘKUJEMY!

opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu POMAGAMY
A. Bełzowska, A. Kamińska, M. Kruczek

Zabawa na Brzozówce


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Wielkie granie w Korzkwi

Tradycyjnie w naszej szkole zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny wspieraliśmy nie tylko dzieci, ale także osoby w podeszłym wieku. Już w grudniu zaczął działać w szkole Sztab Imprezy Zamkniętej. Pięciu wolontariuszy kwestowało podczas dyskoteki. Zachęcali kolegów do wrzucania datków, częstując ich ciasteczkami upieczonymi własnoręcznie przez szkolnych mistrzów cukierniczych i ich rodziców.
18 grudnia 2015 roku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, żeby podczas wspólnej zabawy zakupić zgromadzone fanty: gadżety WOŚP, przetwory z domowych spiżarni, wypieki, rękodzieło, zabawki. Zachęcani przez panią Małgorzatę Kruczek zebraliśmy rekordową sumę trzech i pół tysiąca złotych. Po świętach kupowaliście jeszcze cegiełki, a Wasze szczodre datki wzbogaciły zasobność puszek kwestarskich.
Sztab szkolny zebrał tym samym łączną kwotę
4532,37 zł!
10 stycznia 2016 roku podczas Wielkiego Finału 30 wolontariuszy kwestowało na ulicach Krakowa, Korzkwi i okolic. Udało im się zebrać rekordową sumę
19039,24 zł!
Łącznie w 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbieraliśmy
23571,61 zł!!!
Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom fantów na giełdę i cegiełki oraz hojnym ich uczestnikom, wszystkim, którzy wypiekali ciastka na dyskotekę szkolną oraz przede wszystkim kwestującym w szkole i podczas Finału.
Pamiętajcie: gramy, bo lubimy! Nasze zaangażowanie przekłada się na sukces i rekord, ale przede wszystkim na konkretną pomoc dla dzieci oraz seniorów.
Mierzyliśmy wysoko i udało się! Jesteście wielcy!
Z podziwem i wdzięcznością

Anna KamińskaMamy sztab!

 

15 grudnia oficjalnie rusza działalność Sztabu Imprezy Zamkniętej w Zespole Szkół w Korzkwi. Pięciu wolontariuszy intensywnie i aktywnie będzie zbierało pieniądze na szczytny cel tegorocznego 24. Finału - zbiórka zasili oddziały pediatryczne oraz wesprze diagnostykę seniorów.

Planujemy trzy imprezy szkolne:

- dyskotekę połączoną z częstowaniem domowymi wypiekami (akcja przedłużona na dni przedświąteczne - wypatrujcie wolontariuszy ze słodkościami na szkolnych korytarzach);

- giełdę upominków zafundowanych przez zaprzyjaźnionych sponsorów (zaplanowaną na dzień 18 grudnia - przynoście grubo wypchane portfele, bo będzie na co wydać - informacje na plakatach);

- sprzedaż cegiełek (do każdej symbolicznej cegiełki wolontariusze dołączą drobny upominek dla darczyńcy), która odbędzie się
8 stycznia 2016 roku.

To będziemy przeżywać na szkolnych korytarzach i w sali gimnastycznej, ale nasi wolontariusze (ich liczba już przekroczyła 30!) zgłosili się również do pracy podczas Wielkiego Finału 10 stycznia. Jak co roku trzymamy za nich kciuki i niezachwianie wierzymy w hojność i fantazję szkolnej społeczności i wszystkich Polaków. Bardzo dziękujemy ofiarodawcom, którzy juz włączyli się do naszej akcji. Ciągle czekamy na dary od ludzi dobrej woli, które będziemy mogli wystawić na giełdzie albo dołączyć do cegiełek.

Mierzymy wysoko!

Tak brzmi hasło tegorocznej akcji WOŚP, ale to przecież hasło corocznej akcji szkolnego Sztabu 1602 w Korzkwi. Tak więc w tym roku również MIERZYMY WYSOKO!

Liczymy na wielkie serca uczniów i ich rodziców!
Miedzynarodowy Dzień Wolontariusza


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


4 grudnia w szkole gościliśmy wolontariuszy pracujących w Polskiej Akcji Humanitarnej Heather Darling i Franka Guzzardo.
Goście opowiadali o swojej ciekawej pracy wolontaryjnej w róznych zakatkach świata.
W spotkaniu tym uczestniczyli gimnazjalisci i wolontariusze naszej szkoły, a także gimnazjum z Białego Kościoła.

M. K

Zabawa mikołajkowa w Maszycach


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Nasi wolontariusze prowadzili zabawę mikołakową w Maszycach

Szkolenie wolontariuszy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


10 XI odbyło się kolejne szkolenie naszych wolontariuszy, przeprowadzone przez Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie.

Podziękowanie dla wolontariuszy


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jak co roku o tej porze opiekunki naszego klubu bardzo dziękują wszystkim wolontariuszom.
Ten rok był bardzo pracowity. Braliśmy udział w wielu akcjach, przedsięwzięciach i kursach.
Pracowaliśmy w szkole, ale nie tylko.
Staraliśmy się pokazać z jak najlepszej strony i chyba nam wyszło!
A najważniejsze jest to, że wszyscy się lubią i mogą na siebie liczyć!
Życzymy wszystkim miłych i udanych wakacji.

A. Bełzowska, A. Kamińska, M. Kruczek

"Każdy jest komuś potrzebny"


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Najmłodsi wolontariusze z klasy IV otrzymali 23 czerwca podziękowania za udział w projekcie "Każdy jest komuś potrzebny" Fundacji Anny Dymnej.

"POMAGAMY" przy pikniku "Stowarzyszenia Bądźcie z nami"


      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Wolontariusze poprowadzili zabawę karnawałową w Brzozówce


      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Gala Wolontariatu


      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


PODZIĘKOWANIA


 

WSZYSTKIM DZIECIOM, MŁODZIEŻY, A TAKŻE RODZICOM BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OGROMNE WSPARCIE WE WSZYSTKICH AKCJACH CHARYTATYWNYCH PRZEPROWADZONYCH W NASZEJ SZKOLE
I POZA NIą.

DZIĘKUJEMY!!!
M.Kruczek
A. Bełzowska A. Kamińska
Licytacja WOŚP


      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


W dniu 18 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się licytacja. Została zorganizowana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki czemu mogliśmy pomóc potrzebującym dzieciom i osobom starszym. Całą zabawę poprowadziła pani Małgorzata Kruczek. W bardzo przekonujący i ciekawy sposób zachęcała do brania udziału w licytacji. Przekazywane pieniądze trafiały do pani Anny Bełzowskiej i pani Anny Kamińskiej, które były za to odpowiedzialne. Gimnazjaliści chętnie brali udział w zabawie, ale najbardziej aktywni byli najmłodsi uczniowie podstawówki, którzy bardzo emocjonalnie podeszli do sprawy. Najdroższą wylicytowaną rzeczą była piłka do siatkówki z autografami naszych uczniów, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w zawodach. Łącznie zebraliśmy 2390 złotych.
Jesteśmy pewni, że pieniądze te zostaną w odpowiedni sposób wykorzystane. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom za hojność oraz aktywne uczestnictwo w licytacji.

Aleksandra Bugajska, kl. II aDzień Wolontariatu      KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 5 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zaprosiliśmy gości na to święto. Odwiedził nas Marco Trimboli, Włoch działający w Stowarzyszeniu Rozwoju i Integracji Młodzieży. Towarzyszyła mu młoda Francuzka - Amandine, wolontariuszka od dwóch miesięcy przebywająca w Polsce. Udział wzięli uczniowie z 6 klasy szkoły podstawowej i klas 1-3 gimnazjum.
Na początku spotkania goście opowiadali o możliwości włączenia się w działania międzynarodowego wolontariatu. Przedstawili nam również prezentacje z ciekawymi zdjęciami. Dzielili się wrażeniami i doświadczeniami ze swojej działalności. Marco zachwycił nas mówieniem po polsku i poczuciem humoru. Amandine podejmowała próby posługiwania się naszym językiem. Goście pokazali nam również, co powinniśmy zrobić, jeśli chcemy zostać wolontariuszem, po czym zadali nam związane z ich wypowiedzią pytania. Wszyscy zaangażowali się i chętnie zgłaszali do odpowiedzi. Niektórzy dostali ciekawe nagrody, nawet ci najmłodsi. Pod koniec spotkania obejrzeliśmy specjalnie na tę okazje przygotowany libdub, który pokazał pracę naszego klubu.
Po spotkaniu szkolne korytarze zapełniły się ubranymi w klubowe koszulki oraz czerwone mikołajowe czapki wolontariuszy, którzy rozdawali grzecznym dzieciakom cukierki.
To był niezapomniany dzień! Szkoda, że obchodzimy go tylko raz w roku. Uczeń, myśląc o tym dniu, przyszedł do szkoły uśmiechnięty, oczekując na dobrą zabawę. Na szczęście nikt się nie zawiódł!

Paulina Piskorz, kl. II a

Wolontariusze u maluchów 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


28 XI nasi wolontariusze pojechali do przedszkoli w Brzozówce i Januszowicach, aby razem z maluchami pląsać i bawić się z okazji Andrzejek . Zostaliśmy wspaniale przyjęci przez dzieci i ich opiekunki.
Nasi wolontariusze świetnie się sprawdzili jako super opiekunki. Maluchy nie bały się kaczuszek, baranków i innych czasem głośnych zabaw. Na koniec dostaliśmy nawet piękne podziękowanie wykonane przez dzieci. Wydaje mi się, że zyskaliśmy nowych przyjaciół i jeszcze nie raz się zobaczymy.

M. Kruczek

"Bądźmy poszukiwaczami autorytetu"
Nasi wolontariusze w szkole w Owczarach 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


"Każdy jest komuś potrzebny"
AKCJA CHARYTATYWNA: "POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ" 

 

"Każdy jest komuś potrzebny" 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Bardzo chciałyśmy, żeby się udało!
Napisałyśmy list motywacyjny do Fundacji "Mimo wszystko" Anny Dymnej i stało się:

"Projekt "Każdy jest komuś potrzebny" adresowany jest do uczniów szkół podstawowych w klasach IV-VI oraz ich wychowawców, w Krakowie i powiecie krakowskim. Głównym celem projektu jest promowanie wolontariatu, a także rozwijanie postaw prospołecznych wśród uczniów oraz współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej. W 3. edycji uczestniczyć będzie pięć szkół podstawowych (każda wytypuje po jednej klasie). Podobnie jak w ubiegłych latach, warunkiem uczestnictwa w projekcie było przesłanie listu motywacyjnego, w którym dyrekcja, nauczyciele lub uczniowie szkoły przekonają organizatorów projektu, że to właśnie w ich placówce powinien on zostać zrealizowany.

Kapituła Konkursowa w składzie:

Maja Jaworska - dyrektor Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko",
Katarzyna Walaszek - kierownik Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", koordynator projektu "Każdy jest komuś potrzebny",
Małgorzata Wach - specjalista ds. PR projektu "Każdy jest komuś potrzebny",
uznała za najciekawsze listy motywacyjne następujących szkół:

- Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Pijarek im. Józefa Kalasancjusza w Krakowie
- Szkoła Podstawowa w Kacicach
- Szkoła Podstawowa im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce
- Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Krakowie
-Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkół im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi"

wiadomość ze strony http://www.biuromlodych.org/

Do konkursu zaprosiłyśmy klasę IV. Będziemy za nich trzymać mocno kciuki.
Powodzenia.

Opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu

Bijemy rekord 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


16 X wraz z Wielką Orkiestrą Swiątecznej Pomocy biliśmy rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. W naszej szkole wolontariusze naszego klubu oraz uczniowie klasy Ib SP przystąpili do ogólnopolskiej akcji. Jesteśmy przekonani, że wszyscy, którzy wzięli udział w tej akcji pewnie przystąpią do prowadzenia resuscytacji. A oto podziękowania od fundacji.

Kochani!!

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca - "Restart a Heart Day" - już za nami. Po raz drugi 16 października w samo południe w całej Polsce przystąpiliśmy do próby pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. W tym roku do akcji organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przystąpiło aż 675 instytucji, z czego większość stanowiły szkoły podstawowe objęte Programem Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Celem akcji - oczywiście poza chęcią pobicia ubiegłorocznego rekordu - była promocja pierwszej pomocy i powszechnej nauki tej wiedzy. Dlatego też Fundacja WOŚP zachęcała wszystkich nauczycieli i koordynatorów lokalnych akcji do pokazywania efektów swoich działań również w Internecie. Jak pokazał monitoring internetu przygotowany przez SentiOne kilka tygodni temu - młodzieży, ale także dorosłym, często towarzyszą obawy związane z udzielaniem i nauką pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że zarówno po wspólnym biciu rekordu, jak i dzieleniu się jego efektami w Internecie - coraz więcej osób będzie rozumieć, że resuscytacja jest naprawdę prosta, warto się jej nauczyć, bo kiedy okaże się naprawdę potrzebna - od naszych umiejętności będzie zależało czyjeś życie.
Tegoroczna akcja jest wielkim sukcesem, bo jednorazowo w całej Polsce 67 396 osób (zarówno dzieci jak i dorosłych) pokazało, że potrafi udzielić pierwszej pomocy. Niestety nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu, ale nadal należy on do Orkiestry (w październiku 2013 roku w akcji uczestniczyło 83 111 osób) i czeka na pobicie w przyszłym roku :) .

Jeszcze raz wielkie DZIĘKI i wielkie HURA dla Was Wszystkich!!!

Pamiętajcie! Wasze ręce mogą uratować czyjeś życie :)

  Sie ma

Jurek Owsiak & Ekipa WOŚP

"JESTEM STĄD"
multikulturowa wystawa w Korzkwi 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


JESTEM STĄD w Korzkwi. Okiem szkolnego przewodnika po wystawie.
W październiku do naszej szkoły zawitała wystawa pt. "Jestem Stąd", która została stworzona przy współpracy Stowarzyszenia Centrum Polsko-Niemieckiego i UM w Krakowie. Jej tematem przewodnim jest historia, kultura oraz dzień dzisiejszy mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących obszar Polski.
Każdy, zarówno uczniowie, pracownicy szkoły jak i rodzice, mógł swobodnie zapoznać się z treścią kilkudziesięciu banerów ustawionych tematycznie na korytarzach szkolnych. Z rozmów, które przeprowadziłam z moimi kolegami i koleżankami wynika, że nikt nie przeszedł koło nich obojętnie. Młodych ludzi interesuje wszystko co inne, nowe, ciekawe. Z tego powodu różnorodność kultur zafascynowała nas, a niejednokrotnie zadziwiła. Przedstawione na wystawie przykłady osób, które wyglądem i strojem wcale się od nas nie różnią, które moglibyśmy spotkać codziennie na ulicy, a które pochodzą właśnie z tych mniejszości, uświadomiły nam, że bezrefleksyjnie żyjemy w zaklętym kręgu stereotypów. Chwila zadumy nad treścią ekspozycji wyzwala refleksję, że nie możemy wszystkich, którzy wywodzą się z danej kultury, wyznają jedną religię, mają te same poglądy, postrzegać tak samo. Nie zdajemy sobie sprawy ze złożoności i bogactwa świata wokół nas. Może się zdarzyć, że nie dostrzeżemy, iż osoba, którą znamy od wielu lat, jest członkiem pewnej mniejszości narodowej bądź etnicznej. Wielu z tych ludzi ma złożoną tożsamość, to znaczy, że oprócz własnej narodowo-etnicznej identyfikacji czują się jednocześnie po prostu Polakami.
Ponadto do szkoły zawitały dwie panie - kuratorki wystawy - które przeprowadziły szkolenie dla dziewięciorga uczniów. Warsztaty okazały się interesujące, dowiedzieliśmy się na nich wielu nowych rzeczy. Pomogły nam zrozumieć sens wystawy oraz starania autorów. Następnie po wystawie oprowadzaliśmy naszych kolegów, zarówno tych całkiem małych jak i starszych. Pomimo różnicy wieku, większość z nich była zainteresowana i chętnie współpracowała z "kustoszami". Do przyjazdu i wzięcia udziału w zwiedzaniu udało nam się również namówić szkołę w Owczarach. Wydaje się, że temat ich zaciekawił, bo zadawali wiele pytań i pragnęli dowiedzieć się więcej.
Zdaniem moim i moich kolegów, którzy zostali również przeszkoleni, taka wystawa w znacznym stopniu zwiększa naszą wiedzę o mniejszościach narodowych i etnicznych. Pokazuje nam, że ludzie do nich należący, są tacy jak my. Dzięki temu, że mają odmienne zwyczaje, są kolorowi, inni, a przez to ciekawi. Mam nadzieję, że jeszcze wiele osób będzie mogło zapoznać się z treścią tej wystawy. Uważam, że praca organizatorów ekspozycji bardzo była potrzebna, aby Polacy w końcu zrozumieli, że to co różne, wcale nie jest gorsze, wręcz przeciwnie - może nas ubogacić.

Martyna Wolak
klasa III gimnazjum

POLA NADZIEI 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Jak co roku nasi wspaniali wolontariusze ruszyli do Krakowa, aby kwestować dla krakowskiego hospicjum im. św. Łazarza. Dwie grupy młodzieży w piękny jesienny dzień, 10 X z puszkami i cebulkami zbierali pieniądze, aby pomóc ciężko chorym. Akcja ta prowadzona jest dwa razy do roku. Pierwszy raz to jesienna edycja, druga to wiosenny żonkilowy tramwaj. Oczywiście nasz Klub włącza się w te akcje również w tym roku. Akcja pomocy odbyła się także w naszej szkole. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zakupili cebulki żonkili, a datki pieniężne wrzucali do puszki. Ponieważ najmłodsi uczniowie nie mogą jeszcze kwestować w Krakowie, postanowili zakupić i posadzić cebulki na terenie zielonych terenów wokół szkoły. Na wiosnę pokryją się one żółtym dywanem . Będzie pięknie!

M. Kruczek

SZKOLENIE NASZYCH WOLONTARIUSZY 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 26 marca 2014 w naszej szkole odbyło się szkolenie wolontariuszy. Zostało do niego wytypowanych 16 osób z gimnazjum. Zajęcia trwały cztery godziny i prowadzone były przez panią Julię Chojnacką, która reprezentuje Centrum Wolontariatu w Krakowie działające przy Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w ramach projektu "Wolontariat z pasją w szkole i w środowisku". Warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące. Przyszli wolontariusze dowiedzieli się wiele o przepisach, formach pracy, trudach, ale i zaletach pomagania innym. Zajęcia były urozmaicone zabawami integracyjnymi, ćwiczono sytuacje, w jakich może się znaleźć wolontariusz. Była także prezentacją multimedialną opowiadającą o ogólnych założeniach wolontariatu. Pod koniec warsztatów wszyscy bogatsi o nowe informacje i doświadczenia z wypiekami na twarzy wymieniali się wrażeniami.
Szkolenie to było bardzo potrzebnym doświadczeniem, a sposób w jaki pani Julia Chojnacka je prowadziła był bardzo profesjonalny. Na pewno wszystko czego młodzież dowiedziała się tego dnia zaprocentuje w przyszłej pracy wolontariackiej.
Drugie szkolenie wolontariuszy z serii Lider wolontariatu odbyło się 30 września. Wzięło w nim udział 14-stu wolontariuszy z naszego klubu. Tak jak poprzednio cieszyło się wielkim powodzeniem.
Mamy nadzieję, że szkolenia te wejdą na stałe do naszego kalendarza działań

Kajetan Kruczek kl III
M. Kruczek

Nasi wolontariusze