Śladami Stanisława Wyspiańskiego

14 czerwca uczniowie klasy czwartej i piątej udali się do Krakowa, gdzie odbyli spacer śladami Stanisława Wyspiańskiego oraz wzięli udział w warsztatach poświęconych tworzeniu witraży i budowaniu własnego Akropolis. Wśród atrakcji znalazły się również zadania poświęcone rysowaniu karykatur i autoportretów.

Puzzlowy Wyspiański

17 maja szkolne koło ekonomiczne zorganizowało rozgrywki w układaniu puzzli. Przedstawiciele klas V-VI SP oraz gimnazjum [22 uczniów] spotkali się, aby rywalizować w układaniu puzzli przedstawiających obrazy Stanisława Wyspiańskiego. Można było z małych kawałeczków ułożyć: Portret artysty z żoną, Dziewczynę z pelargoniami, Zakola Wisły. Najlepsi układali obraz w 5 minut. Byli to przedstawiciele klasy VI-Zapart Bartek i Kulesza Daniel. Niewiele ustępowali im M.Czyż, W. Oleś i uczniowie klasy I gimnazjum. Mimo że nie wszystkim udało się dokończyć ułożenia obrazu, wszyscy świetnie się bawili. Na pewno wzrosła też wśród uczniów naszej szkoły znajomość malarstwa mistrza Wyspiańskiego- można stwierdzić "znamy każdy szczegół obrazu"

Gminny Konkurs Wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim

Dnia 26.04.2017 roku pojechaliśmy razem z panią Anną Kamińską do Bibic, aby wziąć udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim. Do gminnego etapu zakwalifikowali się uczniowie: Joanna Kapel, Julia Szpil i Oskar Ziemba. Oprócz naszego zespołu rywalizowały ze sobą grupy z Bibic, Woli Zachariaszowskiej i Zielonek. Poza znajomością życia i twórczości Wyspiańskiego, jednym z zadań konkursowych było wykonanie zdjęcia ucznia zainspirowanego dziełem malarza. Wybraliśmy zdjęcie naszego kolegi Filipa Górala. I bardzo dobrze, ponieważ fotografia spodobała się także jurorom. Uczestnicy konkursu odpowiadali na wiele trudnych pytań. Rywalizacja była wyrównana. Ostatecznie zajęliśmy pierwsze miejsce razem z ekipą z Zielonek, z czego jesteśmy bardzo dumni. Nagrodą, oprócz satysfakcji, była książka, dyplom oraz pastele. Podobała nam się taka forma współzawodnictwa, w końcu "Co trzy głowy, to nie jedna".

Julia Szpil
klasa VI a

W Muzeum Witraży

8 marca klasa II i IIIb znalazła się bajecznym świecie witraży. To tak jakby przenieść się w czasie do początków XIX wieku za czasów Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie zwiedzili muzeum, które znajduje się w starej krakowskiej kamienicy. Do dzisiaj jest tam pracownia witraży, w której wykonywane są przepiękne witraże Stare kręcone schodki, stare drewniane szafy pełne kolorowych szkiełek i unoszący się duch Wyspiańskiego sprawia, że jest to bardzo ciekawe miejsce. Dzieci zobaczyły na własne oczy jak powstaje krok po kroku witraż, jak szkła są ze sobą łączone, jak są wypalane. To bardzo żmudna i trudna praca, dlatego też witraże są bardzo drogie. Na koniec każdy zrobił własnoręcznie papierowy witraż, który zabrał ze sobą na pamiątkę. Można było też kupić sobie malutkie witraże. Warto tu przyjechać i przenieść się w czasie.

M. Kruczek