ODBLASKOWA SZKOŁABędziemy widoczni na drodze!


 

W poniedziałek, 7 listopada 2016 roku, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi zostali wyposażeni w odblaskowe kamizelki. 168 dzieci było zdumionych i zaskoczonych, kiedy każdy z nich otrzymał kamizelkę. Gdy już wszyscy się nimi nacieszyli i je przymierzyli, odbyło się spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie dyrektor szkoły - pani Regina Styn zachęcała uczniów, by korzystali na co dzień z kamizelek w drodze do szkoły, gdyż zwłaszcza w najbliższym czasie, kiedy to widoczność z powodu jesiennej szarugi będzie znacznie ograniczona, sprawi, iż będą o wiele bardziej bezpieczni.
Akcja bezpieczeństwa dzieci na drodze dzięki konkursowi została w tym roku wyjątkowo nagłośniona, chociaż od wielu już lat temat ten uznajemy za jeden z najbardziej istotnych w naszej pracy. Nie są to więc jednorazowe działania, raczej wpisują się w normalny tryb funkcjonowania szkoły, która nie tylko jest "odblaskowa", ale przede wszystkim bezpieczna.

Marek Czarnecki

Bezpieczeństwo na drodze,
czyli zajęcia z panią policjantką
dla najmłodszych


 

Dnia 24 października w szkole w Korzkwi odbyło się spotkanie dla młodych uczniów z panią policjantką - Beatą Dulewicz z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, dotyczące bezpieczeństwa na drodze.
Na początku nastąpiło rozdanie nagród za konkurs plastyczny "Odblaskowa Szkoła" i Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym. Następnie wszyscy zebrani zobaczyli krótki film o prawidłowej drodze do szkoły. Po jego prezentacji dzieci odpowiadały na wiele pytań związanych z tym tematem, np.: "Na jakim świetle można bezpiecznie przejść przez jezdnię?". Za każdą dobrą odpowiedź otrzymywały pamiątkowy odblask. Później wszyscy mieli szansę przypomnieć sobie, jak wyglądają znaki ostrzegawcze, informacyjne i zakazu. Zostały także omówione takie zagadnienia, jak: zachowanie na jezdni na terenie zabudowanym (chodzić gęsiego, nie wyrzucać żadnych przedmiotów na jezdnię itp.), stosunek do osób obcych, które mogą twierdzić, że są znajomymi naszych rodziców oraz sposób postępowania z groźnymi psami. Podczas spotkania pani policjantka opowiedziała kilka historii, na przykład o chłopcu, który chcąc szybko wydać swoje kieszonkowe, zapomniał, jak należy zachowywać się w mieście i wybiegł na jezdnię, gdy przejeżdżał przez nią samochód. Wszystkim zostały przypomniane numery telefonów alarmowych. Jeden z uczniów w ramach ćwiczenia miał za zadanie przeprowadzić przykładową rozmowę telefoniczną z panią depozytor.
Zajęcia były bardzo ciekawie przeprowadzone. Dzięki nim młodzi uczniowie mogli przypomnieć sobie wiele informacji, które były zakopane głęboko w ich głowie, lecz także dużo się nauczyć. Mam nadzieję, że w przyszłym roku także odbędzie się takie spotkanie, gdyż trudno przecenić to, jak może ono wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze najsłabszych uczestników ruchu, czyli małych dzieci..

Marta Kwasek

Spotkanie z ratownikiem medycznym


 

 

20 października 2016 roku dzieci z klasy IIIa spotkały się w szkolnej bibliotece z panem Piotrem Pasierbińskim, który jest ratownikiem medycznym.
Pan Pasierbiński opowiedział uczniom o swej pracy, pokazał sprzęt, którym się na co dzień posługuje, a potem odpowiedział na wszystkie nurtujące młodych ludzi pytania. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, czym tak naprawdę zajmuje się ratownik medyczny, pytały o najbardziej emocjonujące wydarzenia, w których brał udział pan Piotr, próbowały posługiwać się sprzętem służącym do ratowania życia. Usłyszały też wiele wskazówek o tym, jak mają się zachowywać, aby unikać zagrożeń, które mogą na nie czyhać praktycznie w każdym miejscu, w tym również na drodze do szkoły.
Jesteśmy pewni, iż spotkania z takimi ludźmi sprawią, że nasze dzieci jak najrzadziej będą musiały korzystać z pomocy tego typu specjalistów.

Marek Czarnecki

Szkolny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym


 

Dnia 20 października w szkole dla uczniów klas:4-6 zorganizowano konkurs na temat przepisów ruchu drogowego.
Z trudnym testem zmierzyło się 73 uczestników, którzy stanęli do rywalizacji. Należało wykazać się wiedzą na temat reguł poruszania się po drodze, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz znajomością znaków drogowych.
Pierwsze miejsce zajęli: Wojciech Krzyżek z klasy V i Bartek Zapart z klasy VI, którzy zdobyli po 18 punktów na 22 możliwe.
Trzeba przyznać, iż poziom konkursu był bardzo wysoki i uczestnicy dobrze radzili sobie z odpowiedziami na pytania. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe, które oficjalnie zostały wręczone przez przedstawiciela policji podczas spotkania 24 października.
Mamy nadzieję, iż tego typu przedsięwzięcia w znaczącym stopniu wpłyną na bezpieczeństwo na naszych drogach, a młodzi uczestnicy ruchu zawsze będą stosować się do obowiązujących tam reguł i przepisów.

Marek Czarnecki

Szkolny Konkurs Plastyczny


 

W październiku zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny "Odblaskowa Szkoła", w którym mogły wziąć udział wszystkie dzieci.
Do oceny wpłynęły 91 prac, które były wykonane różnymi technikami, począwszy od klasycznych rysunków, przez namalowane farbami obrazy, po pracochłonne, bajecznie kolorowe wydzieranki. Komisja konkursowa, w skład której weszli: dyrektor - Regina Styn, wicedyrektor - Regina Adamska, nauczyciel plastyki Joanna Gajewska-Sala i koordynator projektu - Marek Czarnecki, stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem, by wyłonić najlepszych. W efekcie postanowiono wyróżnić jak największą ilość uczestników i przyznano 15 równorzędnych nagród.
Ogłoszenie wyników nastąpiło w poniedziałek, 24 października, podczas zorganizowanego w szkole spotkania z przedstawicielem policji, którego tematem było bezpieczeństwo na drodze. Za wysiłek włożony w przygotowanie prac zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody w postaci zestawów 24 kredek, ufundowanych przez Radę Rodziców.
Na szkolnym korytarzu i w bibliotece na ściennych tablicach wyeksponowano najciekawsze plastyczne prace uczniów, a wystawa ta cieszyła się sporym zainteresowaniem także wśród rodziców dzieci, którzy we wtorek, 25 października, przybyli do szkoły na Dzień Otwarty.

Marek Czarnecki

Bezpieczni na drodze


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Droga do naszej szkoły jest bardzo trudna. Nie ma w pobliżu chodników, przejść dla pieszych ani sygnalizatorów świetlnych. Dzieci muszą być bardzo uważne, idąc do szkoły. Co roku najmłodsi uczniowie już we wrześniu uczą się bezpiecznych zasad poruszania się po drodze. Uczniowie uczą się w praktyce, jak muszą zachowywać się, aby być bezpiecznym i widocznym na drodze..
Uczniowie klasy III b ubrani w kamizelki odblaskowe powtarzali podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię. Mamy nadzieję, że praktyczne zasady wejdą dzieciom w krew i pomogą w codziennym życiu.

Wychowawca

Uwaga! Uczniowie na drodze!


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


28 września 2016 roku przed rozpoczęciem lekcji Samorząd Uczniowski zorganizował przed szkołą happening: "Uwaga! Dzieci!", poświęcony bezpieczeństwu w bezpośredniej okolicy szkolnego budynku.
Uczniowie rozdawali kierowcom, którzy nie wjeżdżali na teren szkoły i wysadzali swe pociechy na zewnętrznym parkingu, uśmiechnięte "buźki" oraz informacyjne ulotki. W tym dniu wiele z tych osób, które nie zważając na znak zabraniający wjazdu pod szkołę, uparcie podwoziło swe dzieci pod same drzwi do budynku, zawstydziło się i zachowało jak większość rodziców, którzy dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczniów.
Dziękujemy Samorządowi, Dziękujemy Rodzicom, w końcu chodzi tu o zdrowie, a może nawet i życie naszych dzieci.

Uważny obserwator szkolnego życia

Rowerowy Dzień Dziecka


 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Dnia 1 czerwca 2016 roku odbył się pierwszy rajd rowerowy klas piątych do Ojcowa.
Wycieczkę przygotowaliśmy wspólnie z wychowawczyniami i rodzicami. Najpierw na lekcjach wychowawczych ustaliliśmy trasę i opracowaliśmy "Zasady bezpiecznego uczestnika rajdu". Nie obyło się bez przypomnienia przepisów drogowych i znaków, które poznawaliśmy, zdając na kartę rowerową w klasie czwartej. Zadbaliśmy też o to, żeby każdy uczestnik rajdu obowiązkowo miał kask ochronny.
W dniu wycieczki, zanim ruszyliśmy w drogę, rodzice jeszcze raz sprawdzili rowery. Jeden z ojców będący policjantem przestrzegł nas przed brawurową jazdą i powtórzył podstawowe zasady bezpieczeństwa. Towarzysząca nam pani przewodnik przypomniała zasady zachowania w parku narodowym. W końcu wychowawczynie podzieliły zebranych uczniów na ośmioosobowe zespoły, nad którymi pieczę sprawowało dwoje dorosłych i nareszcie ruszyliśmy.
Trasa wiodła malowniczą Doliną Prądnika. Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy, chociaż większą frajdę sprawiało nam mijanie odpoczywających na trasie kolegów z innych grup. Niepostrzeżenie szybko i bez przygód dojechaliśmy na miejsce, gdzie rodzice już czekali z napojami i pokrojoną na ognisko kiełbasą. Wolny czas spędzaliśmy spacerując, grając w piłkę i badmintona oraz gadając, gadając, gadając...
Nie chcieliśmy wyjeżdżać z Ojcowa, ale zbierające się ciemne chmury i energiczne działania dorosłych skłoniły nas do powrotu. Zachowaliśmy ten sam, ustalony na początku, porządek. Niestety, jeden z kolegów zbyt brawurowo chciał pokonać zakręt na ukrytej w cieniu drzew ścieżce i ostatecznie wylądował na ziemi przykryty rowerem. Na szczęście wystarczył mały opatrunek, aby chłopak o własnych siłach i na własnych dwóch kółkach wrócił do szkoły.
Wycieczka dostarczyła nam dużo radości i niezapomnianych wrażeń. Jeszcze pod szkołą skłoniliśmy rodziców i wychowawczynie do obietnicy, że za rok powtórzymy rowerowy Dzień Dziecka, tym razem na dłuższej trasie.

Sprawozdanie napisali
zmęczeni, ale szczęśliwi piątoklasiści