PARTNERZY


GIMNAZJALIŚCI Z KORZKWI ODWIEDZILI UCZNIÓW PARTERSKIEJ SZKOŁY
RATSGYMNASIUM W MINDEN
KOLEJNA WYMIANA MŁODZIEŻY
POLSKO-NIEMIECKIEJ KORZKIEW-MINDEN


 

We wrześniu bieżącego roku uczniowie korzkiewskiego gimnazjum udali się wraz z opiekunami panią Agnieszką Kapel i Renatą Madej z rewizytą do Niemiec, do pięknej i malowniczej miejscowości Minden, w której znajduje się partnerska szkoła Zespołu Szkół w Korzkwi.
Gimnazjaliści byli goszczeni w domach swoich niemieckich kolegów, których poznali podczas ich marcowego pobytu w Polsce. W trakcie wyjazdu polscy uczniowie mieli możliwość poznania niemieckiego systemu edukacji i odbyli razem ze swoimi przyjaciółmi wspólne zajęcia lekcyjne w świetnie wyposażonej szkole swoich gospodarzy. Pobyt w Niemczech był pełen różnych interesujących i ciekawych atrakcji. Korzkiewska młodzież miała możliwość zwiedzenia wielu wspaniałych i niepowtarzalnych miejsc, wśród których należy wymienić Minden - urocze i pełne przepięknych budowli miasto. Młodzi ludzie zwiedzili również Hameln, gdzie byli oprowadzani przez przewodnika przebranego za znanego wszystkim, z baśni braci Grimm, Szczurołapa. Podczas pobytu nie zabrakło także wycieczki do pełnej uroku Bremy, małego uzdrowiskowego miasteczka o nazwie Bad Salzuflen, jak również do Detmold - miasta posiadającego wspaniałą atmosferę i do miejscowości Bueckeburg, w której znajduje się zapierający wszystkim dech w piersiach zamek.
Fantastyczna atmosfera spotkania wynagrodziła uczestnikom trudy wielogodzinnej podróży autokarem i pociągiem, a wspaniałe przyjęcie i serdeczna gościnność gospodarzy spowodowała, że nikt nie chciał wracać do kraju. Jednak co dobre szybko się kończy, tak więc i czas pobytu w Minden dobiegł do końca. Uczniowie wrócili do Korzkwi pełni niezapomnianych wrażeń.
Już teraz tęskniąc, czekają na kolejną możliwość spotkania ze swoimi niemieckimi kolegami, która pojawi się już niebawem, a mianowicie w marcu 2013 roku.
KOLEJNA WYMIANA MŁODZIEŻY
POLSKO-NIEMIECKIEJ KORZKIEW-MINDENW marcu bieżącego roku mogliśmy gościć w szkole w Korzkwi trzynastoosobową grupę wraz z opiekunami z Ratsgymnasium w Minden. Gościliśmy ich w swoich domach i pokazywaliśmy nasze piękne okolice: Kraków (ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Kazimierz), Wieliczkę, a także Oświęcim, gdzie bardzo dokładnie poznawali były obóz koncentracyjny podczas wizyty studyjnej, do której byli świetnie przygotowani przez swoich nauczycieli.
Teraz pora na rewizytę. Dzięki staraniom nauczycielki języka niemieckiego Renaty Madej i nauczycielki języka angielskiego Agnieszki Kapel, które od początku opiekują się wymianami z młodzieżą niemiecką, uzyskaliśmy dofinansowanie kosztów podróży oraz pobytu w Niemczech z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W dniach 15-22 września będziemy mogli ponownie spotkać kolegów ze szkoły niemieckiej, poznać ich system edukacji, odbyć wspólne zajęcia w świetnie wyposażonej szkole naszych gospodarzy oraz zwiedzić ciekawe miejsca. Oprócz Minden zobaczymy między innymi Hameln, gdzie będziemy oprowadzani przez Szczurołapa, małą miejscowość uzdrowiskową Bad Salzuflen, a także Bremę i Detmold. Nasi gospodarze już nie mogą się na nas doczekać i mniemamy, iż fantastyczna atmosfera tego spotkania wynagrodzi nam trudy wielogodzinnej podróży autokarem i pociągiem.
Współpraca Zespołu Szkół w Korzkwi z Ratsgymnasium w Minden, która trwa od 2008 roku, będzie owocnie kontynuowana przez najbliższe lata, gdyż obie szkoły będą realizować projekt "MusicArt Connections" w ramach programu Socrates Comenius.

OSTATNIE SPOTKANIE W PROJEKCIE
POLSKO-TURECKIM
13-23 maja 2012 

     KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


Po dwóch latach pracy, przyszła wreszcie kolej na wizytę naszych uczniów u partnerów tureckich. Jechaliśmy obawiając się nieco czy nie zaskoczy nas inność kultury czy mentalności, jak poradzimy sobie z językiem, czy nie zdarzą się jakieś nieprzewidziane trudności - to przecież tak daleko! Jednak, zgodnie z tytułem naszego projektu - "Tak daleko - tak blisko" - okazało się, że nie było się czego bać. Rzeczywiście, inne smaki, zapachy i kolory ale to co najważniejsze tak naprawdę było podobne. Przyjazna, rodzinna atmosfera, chęć przyjęcia nas jak najważniejszych gości na świecie, pokazania swojego kraju z jego najpiękniejszej strony - to nasze wrażenia z pobytu w Turcji. Cóż my tam właściwie robiliśmy? Przede wszystkim chłonęliśmy wszystko co nas otaczało: piękno przyrody, bogactwo zabytków i kultury, egzotykę kuchni, dźwięki zupełnie innej muzyki. Codziennie uczyliśmy się nawzajem swoich języków, trochę tańczyliśmy ("zeybek" to tradycyjny taniec z prowincji Aydin, właściwie balet opowiadający o bohaterskich partyzantach), tworzyliśmy małe arcydzieła sztuki rękodzielniczej (amulety i inne ozdoby), bawiliśmy się popołudniami w pięknym parku niedaleko szkoły. No i oczywiście zwiedzaliśmy: Efez, Pamukkale, Troja, Afrodisias, Nysa, Pergamon, Asos, pobliskie miasta Nazilli i Aydin oraz wiele innych miejsc. Spotykaliśmy się też wiele razy z przedstawicielami władz lokalnych - wszyscy byli bardzo ciekawi naszego kraju i rozmawiali długo z nami, nauczycielami, a także z naszymi uczniami, którzy naprawdę dobrze radzili sobie jako "ambasadorzy" Polski. Na jednym z tych spotkań, które zostało zorganizowane przez szkołę turecką, mogliśmy zaprezentować nasze wytwory: prezentacje na temat naszego kraju, słynnych ludzi, świąt i zwyczajów oraz krótki program artystyczny złożony z piosenek i tańców. Jednym z bardzo sympatycznych aspektów naszego przebywania w Sultanhisar było to, że stanowiliśmy tam swego rodzaju miejscową atrakcję - ludzie schodzili się wieczorami na parkowy plac zabaw aby popatrzeć na naszą młodzież, porozmawiać z nimi, okazać im swoją gościnność i życzliwość. To też piękna cecha tego kraju - ludzie znajdują tu czas aby spotkać się wieczorem na herbacie lub wspaniałej tureckiej kawie w kafejkach, w ogrodach i parkach, nie zamykają się w domach. Nasz pobyt był dość długi, aż dziesięciodniowy, taki wymóg postawił przed nami rodzaj projektu, który wybraliśmy. Po doświadczeniach poprzedniego projektu, w którym wyjazdy, choć bardzo atrakcyjne, nie były aż tak długie, możemy powiedzieć, że takie wymiany są bardzo korzystne. Pozwalają bowiem na nawiązanie więzi, głębsze, wnikliwsze spojrzenie na innych ludzi, ich kulturę i życie. Dlatego też pożegnanie było trudne, pełne wzruszeń i łez - zostawiliśmy w Sultanhisar przyjaciół.

Joanna BłockaWizyta w Turcji 2-8 października 2011r. 

 

W tym roku nadal pracujemy wspólnie z kolegami z Turcji nad projektem "So Far - So Close". Mamy w planie dwie kolejne księgi: bohaterów i świąt polskich. Pracujemy nad nimi w zespołach w ramach projektu Comenius, realizując zarazem z uczniami tzw. projekt gimnazjalny, obowiązkowe zadanie, z którego musi się wywiązać każdy gimnazjalista i którego tytuł znajdzie się na świadectwie. Szczęśliwcy z Comeniusa pieką więc dwie pieczenie na jednym ogniu.
Jeśli chodzi o wzajemne wizyty, tym razem to my odwiedzamy naszych partnerów. Właśnie w ramach jednej z takich wizyt, specjalnie zaplanowanej dla nauczycieli, do Turcji wybrałyśmy się we trzy, tzn. pani dyrektor Regina Styn, pani Lucyna Dzień-Skrzyńska oraz pisząca te słowa.
Program zakładał przyjrzenie się szkole partnerskiej, lekcjom, budynkowi, otoczeniu, poznanie nauczycieli i władz oświatowych rejonu, przestudiowanie systemu edukacji w Turcji oraz przeprowadzenie serii lekcji języka polskiego dla dzieci tureckich. Oczywiście zwiedzanie również było zaplanowane.
Przyjęcie w Turcji przeszło nasze oczekiwania, byłyśmy goszczone w domach rodziców i nauczycieli, widziałyśmy Efez, Pamukkale, Kusadasi, Izmir, starożytną Nysę i Afrodyzję. Kosztowałyśmy wspaniałych, świeżych fig, oliwek i innych owoców oraz zaskakująco lekkich dań kuchni tureckiej. Praca z grupą uczniów biorących udział w projekcie była dla nas również szczególnym doświadczeniem, ich zapał do nauki naszego języka bardzo nas wzruszył, nie możemy się doczekać kontynuacji tych lekcji w maju.
Tak, w maju jedziemy do Turcji z 20-osobową grupą naszych uczniów. Będziemy uczyć się nawzajem swoich języków, uczestniczyć w zajęciach artystycznych, opowiadać sobie wzajemnie o naszych świętach i bohaterach a także zwiedzać te wszystkie niesamowite, piękne miejsca, o których pisałam wyżej, a także kilka innych.

Joanna Błocka

COMENIUS NA WĘGRZECH (kliknij aby zobaczyć)

   


WYMIANA UCZNIÓW Z POLSKI I NIEMIEC, KORZKIEW - MINDEN 25 IV - 2 V 2009r. (kliknij aby zobaczyć)SPOTKANIE ROBOCZE W HISZPANII - LEON COLEGIO LA ANUNCIATA (kliknij aby zobaczyć)

   

   SPOTKANIE DYREKTORÓW I KOORDYNATORÓW SZKOLNYCH W HISZPANII LISTOPAD 2008 (kliknij aby zobaczyć)

   

   


SPOTKANIE W POLSCE - CZERWIEC 2008r. (kliknij aby zobaczyć)

COMENIUS W NASZEJ SZKOLE - KRONIKA PROJEKTU (kliknij aby zobaczyć)