TRADYCJE   I   ZWYCZAJE   SZKOŁY 


Ślubowanie uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej

W połowie października uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej przeżywają bardzo ważny dla nich dzień. Wszyscy przejęci, ale uśmiechnięci, w obecności starszych kolegów przystępują do ślubowania. Bardzo starannie powtarzają słowa roty przysięgi, a następnie każdy z nich zostaje pasowany na ucznia Szkoły Podstawowej w Korzkwi, otrzymuje swoją pierwszą legitymację szkolną oraz pamiątkowy dyplom.

   
Ślubowanie w 2007 roku


Otrzęsiny w gimnazjum

Osoby, które rozpoczynają naukę w pierwszej klasie Gimnazjum w Korzkwi, każdego roku poddawane są ciężkiej próbie. By sprawdzić, czy nadają się na uczniów naszej szkoły, ich starsi koledzy organizują Otrzęsiny. Każdy, kto pomyślnie przejdzie test odwagi, wytrwałości, zaradności i wykaże się tężyzną fizyczną, a przede wszystkim poczuciem humoru, zasłuży sobie na przyjęcie go do uczniowskiej wspólnoty i od tej pory może z duma nazywać siebie korzkiewskim gimnazjalista.

   
Otrzęsiny 2006


Halloween

Czasami na przełomie października i listopada na szkolnych korytarzach pojawiają się postaci, których w życiu realnym nie spotkamy. W tak niecodzienny sposób uczniowie poznają wówczas kulturę anglosaską.

   
Halloween 2004


Andrzejkowe wróżby

Listopad to Andrzejki. W tym dniu każdy uczeń może " poznać swoją przyszłość " . Szkolna biblioteka zamienia się w siedzibę wróżki.

   
Andrzejkowe wróżby w listopadzie 2007 roku


Wybory Najsympatyczniejszych Par Szkoły

W czasie andrzejkowej zabawy rokrocznie organizowane są przez samorząd uczniowski wybory Najsympatyczniejszych Par Szkoły. Przed wymagającą komisją, która ocenia najbardziej nieprawdopodobne konkurencje, kandydaci z poszczególnych klas muszą wykazać się inteligencą, poczuciem humoru, a także tanecznymi umiejętnościami. Najlepsi przez okrągły rok do następnych wyborów królują w szkole, budząc powszechny zachwyt, a może nawet i zazdrość tych, którym tym razem się nie powiodło.

   
Ewelina Kulis i Piotr Chochorowski
Najsympatyczniejsi w gimnazjum w 2007 roku


Mikołajki

Dzień 6 grudnia na pewno jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Uczniowie szkoły w Korzkwi nigdy nie wątpili w istnienie Świętego Mikołaja, a On także o nich zawsze pamięta.

   


Wigilia

Od niepamiętnych czasów, gdy zbliża się Boże Narodzenie, uczniowie spotykają się w klasach ze swoimi wychowawcami na uroczystej Wigilii. Wszyscy składaja sobie życzenia, dzielą się opłatkiem i degustują potrawy przygotowane wcześniej w domach przez mamy. Następnie udają się do sali gimnastycznej, gdzie oglądają jasełka lub wspólnie śpiewają kolędy.

   
Jasełka 2000


Wielkie bale karnawałowe

W styczniu dla najmłodszych odbywa się bal przebierańców, na którym obok dzieci doskonale bawią się także rodzice. Na parkiecie sali balowej można zauważyć przepiękne księżniczki, przystojnych królewiczów, dobre wróżki i wiele innych postaci. Każdy kostium jest bajecznie kolorowy i niepowtarzalny. Na uczestników czeka mnóstwo konkursów i zabaw, więc wszyscy są zadowoleni i uśmiechnięci, a po skończonej zabawie myśla już o tym, za kogo przebiorą się w przyszłym roku.

   
Bal karnawałowy w styczniu 2008 roku


Bale integracyjne

    Od dwunastu lat w szkole odbywają się karnawałowe bale integracyjne, w czasie których bawimy się z naszymi przyjaciółmi. Honorowym gościem jest Pani Cecylia Chrząścik prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym " Bądźcie z Nami " . Na uczestników spotkania zawsze czeka mnóstwo atrakcji, począwszy od jasełkowych przedstawień, poprzez udział w licznych konkursach, a skończywszy na wspólnych tańcach w rytmie doskonałej muzyki.

   
Bal integracyjny w 2004 roku


Dzień Babci i Dziadka

W drugiej połowie stycznia dzieci z " zerówki " oraz uczniowie klas: pierwszej, drugiej i trzeciej zapraszają do szkoły Babcie i Dziadków, by z okazji tego wyjątkowego święta godnie ich ugościć i wspólnie się pobawić.
W czasie spotkania seniorzy z dumą oglądają wspaniałe występy artystyczne, specjalnie dla nich przygotowane, a potem przy ciastku, kawie lub herbacie obserwują zabawę wnuczek i wnuków. W naszej szkole jest to jeden z najsympatyczniejszych dni w roku.

   
Dzień Babci i Dziadka w 2007 roku


Biennale Sztuki Dziecięcej

Wspominając o tradycjach szkoły, nie należy zapominać o Biennale Sztuki Dziecięcej odbywającym się co dwa lata w grudniu. W tym dniu uczniowie naszej szkoły prezentują swój artystyczny dorobek. Goście mogą podziwiać prace plastyczne, posłuchać poezji, muzyki, a także zakupić na aukcji przedmioty wykonane przez dzieci.

   
Justyna Kowal i Rafał Kowal
Biennale 2004


Walentynki

    W tym szczególnym dniu każdy zakochany może wyrazić swe uczucia, gdyż od wielu lat w bibliotece działa walentynkowa poczta, a w radiowęźle można wysłuchać walentynkowego koncertu życzeń.

   


Powitanie wiosny

Nikt nie policzył, ile Marzann popłynęło Korzkiewką w stronę Wisły, ale jedno jest pewne ponad wszelką wątpliwość, najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi co roku - zgodnie z prastarą tradycją bez żalu żegnają zimę i z radościa witają wiosnę. O wyznaczonej porze kolorowy, rozbawiony i rozśpiewany korowód wyrusza nad płynącą w pobliżu szkoły rzeczkę i już po chwili symbolizujaca zimę Marzanna znika w jej nurtach. Dopiero teraz wiosna może na dobre zagościć w naszej okolicy.

   
Topienie Marzanny w 2004 roku


Czas na " Zemstę "

Już od siedemnastu lat, na przełomie marca i kwietnia szkoła na kilka godzin zamienia się w prawdziwy teatr, a uczniowie pierwszych klas gimnazjum (przed reformą szkolnictwa siódmych klas szkoły podstawowej) prezentują przygotowane przez siebie fragmenty " Zemsty " Aleksandra Fredry. Przez te wszystkie lata niezliczona galeria Papkinów, Cześników, Rejentów, Dyndalskich i innych bohaterów tej znakomitej komedii niezmiennie bawi zgromadzoną na widowni publiczność. Całości dopełniają przepiękne kostiumy, które zostały wypożyczone z teatru lub samodzielnie przygotowane przez aktorów na potrzeby tego przedstawienia.

   
Maria Herman i Dorota Baran,
Czas na " Zemstę " 2004


Wielkanocne śniadanie

Przed świętami Wielkiej Nocy uczniowie młodszych klas organizują sobie uroczyste " śniadanie " . Przy przepięknie przystrojonym stole spożywają tradycyjne potrawy i opowiadają o wielkanocnych zwyczajach.

   
Wielkanocne śniadanie w kl. II
2007 roku


Dzień Matki

Maj, wiadomo - święto każdej mamy. Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej w tym dniu zapraszają do wspólnej zabawy swoje mamy.
Kilka tygodni wcześniej pod bacznym okiem wychowawców zaczynają się przygotowywać do tego spotkania.

   
Dzień Matki 2007


Dzień Sportu

Na początku czerwca w szkole organizowany jest Dzień Sportu. Starsi uczniowie rywalizują ze sobą w turniejach piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki, a młodsi biorą udział w przeróżnych grach i zabawach sportowych. Wszyscy miło spędzają czas, a na koniec zwycięzcy otrzymują symboliczne nagrody.

   
Dzień Sportu 2004