3.png

Aktualności

Zjawisko: Oblodzenie
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 17:30 dnia 29.11.2021 r. do godz. 09:00 dnia 30.11.2021 r.
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i śniegu z deszczem powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około  -1°C, temperatura minimalna przy gruncie około  -2°C.

Sporządzono na podstawie komunikatu WB-I.6331.3.287.2021 z dnia 29 listopada 2021 r. Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dyżurny Operacyjny
Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
(-) Paweł Marcinkowski

1Węgrzce13b27 listopada, w sobotę, Ochotnicza Straż Pożarna w Węgrzcach powitała fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault D16. Pojazd zastąpił Stara 200. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy ma 6 miejsc, jest wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 300 l; wydajność autopompy wynosi 1600 l/minutę. Zabudowę wykonała firma PS Szczęśniak.
- Nowy wóz wykorzystywany będzie do wszelakich akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie naszej miejscowości, gminy i powiatu, bo nasza jednostka jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym  - informuje naczelnik OSP Węgrzce Dariusz Wróbel. – W tym roku mieliśmy już 78 wyjazdów do różnego rodzaju akcji, najwięcej związanych było z wypadkami drogowymi.

Czytaj więcej: Nowy wóz strażacki dla OSP Węgrzce

II Forum Metropolii KrakowskiejStowarzyszenie Metropolia Krakowska, powołane w 2014 r., tworzy zinstytucjonalizowaną płaszczyznę współpracy dla 15 stowarzyszonych w nim gmin – miasta Krakowa i otaczających go 14 gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.
Od 29 listopada do 7 grudnia 2021 r. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska organizuje II Forum Metropolii Krakowskiej. Forum to okazja do przekazania informacji o gotowości Metropolii Krakowskiej do realizacji wspólnej wizji rozwoju obszaru w kolejnym dziesięcioleciu oraz zaprezentowania gotowego projektu Strategii Metropolia Krakowska 2030. Odbędzie się 7 tematycznych spotkań - każdy dzień poświęcony zostanie innej dziedzinie współpracy. Codziennie będzie miała miejsce m.in. prezentacja innowacyjnej dobrej praktyki oraz warsztaty dla pracowników gminnych zaangażowanych w realizację strategii w danej dziedzinie współpracy. Zwieńczeniem II Forum Metropolii Krakowskiej będzie uroczysta Sesja Walnego Zebrania Członków, która odbędzie się 14 grudnia br. Po jej zakończeniu będzie mieć miejsce podpisanie instytucjonalnej deklaracji wsparcia idei współpracy ponadlokalnej w ramach Metropolii Krakowskiej.
Dzień 1 - 29 listopada: Inteligentne Zarządzanie

Akcja zimaW sezonie 2021/2022 za zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Zielonki odpowiedzialne są następujące instytucje:

Droga krajowa nr 7:
Zarządca: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Kraków, ul. Mogilska 25, 31-542 Kraków, tel. 12 417 25 00 - sekretariat
Punkt Informacji Drogowej (PID), tel. stacj. - 12 417 14 22, 12 412 16 44, kom. 600 800 610 czynny 24h
Oddział w Krakowie, Rejon w Krakowie ul. Powstania Listopadowego 67, 30-298 Kraków
tel. stacjonarny dyżurnego akcji „ZIMA” 12 285 51 95.

Droga wojewódzka nr 794, Kraków - Skała – Wolbrom:

Zarządca: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ul. Głowackiego 56, 30 – 085 Kraków

Link do informatora z telefonami: Informator Akcja Zima 2021/2022

Drogi powiatowe:

Zarządca: Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego w Batowicach ul. Karola Wojtyły 106, 32 -086 Batowice

Link do informatora z telefonami: Informator Akcja Zima 2021/2022

Drogi gminne:

Zarządca: Wójt Gminy Zielonki, ul. Krakowskie Przedmieście 116, 32-087 Zielonki,
Dyżurny Akcji „ZIMA” w UG Zielonki - tel. 12 285 08 50 w 113 (czynny pn. 9:00–17:00, wt–pt 7:45 – 15:45).
Zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg można również kierować do sołtysów danego sołectwa.
Dyżurny „Akcji Zima” z ramienia Wykonawcy - tel. kom. – 518 801 123 – telefon całodobowy.  

autobus przystanekZarząd Transportu Publicznego w Krakowie informuje, że w związku z zakończeniem prac przy remoncie mostu w ciągu ul. Garlickiej w Zielonkach, od 1.12.2021 r. (środa) linia 227 zostanie przywrócona na stała trasę w tym rejonie. W dalszym ciągu będzie obowiązywać trasa czasowo zmieniona na terenie Krakowa (w  związku z budową linii tramwajowej do Górki Narodowej). Zostanie przywrócona zwykła częstotliwość kursowania we wszystkie dni tygodnia. Link do informacji: tutaj.

medikamaPrzypominamy, że w Centrum Medycznym Medikama przy ul. Fortecznej 12A w Węgrzcach działa Punkt Szczepień Powszechnych przeciw Covid-19. Można się zaszczepić również trzecią dawką szczepionki. Dostępne formy rejestracji w Punkcie Szczepień Powszechnych to infolinia 989, e-rejestracja na http://pacjent.gov.pl oraz przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Można również zadzwonić pod nr tel. 12 357 22 91 i 357 22 92. Szczepienia realizowane są w środy, czwartki i piątki od 15.00 do 19.00.

CM Medikama mieści się 100 m od drogi krajowej E7, w Węgrzcach przy ul. Fortecznej 12A, wjazd z drogi krajowej E7 przez ul. Galicyjską w Bibicach.

plakat inauguracja sali muzycznej owczary 21W najbliższą niedzielę zapraszamy na pierwszy koncert z cyklu Muzyczne Wieczory w Folwarku Kultura w Owczarach. Utwory Jana Sebastiana Bacha oraz V. Semynowa, S. Derbienko, W. Szaińskiego oraz J. Colombo usłyszymy w wykonaniu Adama Zająca (na pianinie), oraz Bartosza Sioły (na akordeonie). Koncert 28 listopada rozpocznie się o 18.00 w Folwarku Kultura w Owczarach (ul. Długa 72, była Szkoła Podstawowa im. E. Kwiatkowskiego). Liczba miejsc ograniczona.

Turniej Oldbojow TS WegrzceTowarzystwo Sportowe Węgrzce zaprasza wszystkich sympatyków na specjalny turniej z okazji 30-lecia klubu. Turniej Oldbojów odbędzie się 27 listopada, w sobotę, od godz. 11.10 w nowej hali łukowej, ul. B5 nr1. Mecze rozegrają: TS Węgrzce, Bibiczanka, Zieleńczanka i Galicja Raciborowice. Szczegóły na plakacie, prosimy kliknąć miniaturę. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

roboty drogowezmni

 30 listopada (wtorek) w ramach zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 2156K od km 0+000 do km 3+443 w miejscowości Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice, Batowice w Gminie Zielonki” zostanie wprowadzony ruchu wahadłowy na odcinku DP 2156K (ul. Szmaragdowa) w Dziekanowicach. Zmiana organizacji ruchu wynika z konieczności przeprowadzenia prac polegających na budowie chodnika oraz przebudowie drogi powiatowej. Prace prowadzi STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. na zlecenie Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego. Schemat: pobierz.

zalacznik1.723 listopada, w węgrzeckiej filii gminnej biblioteki w Zielonkach miała miejsce kameralna uroczystość będąca podsumowaniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 75-lecia istnienia w Węgrzcach publicznej książnicy. Spotkanie stało się też okazją do przypomnienia postaci artysty Stanisława Wyspiańskiego, będącego nieformalnym patronem placówki.

Czytaj więcej: Jubileuszowe śniadanie ze Stanisławem Wyspiańskim

zbiornikdeszczZgodnie z umową użyczenia naziemnego zbiornika na wody opadowe realizowaną w ramach Programu ekologicznego "Jestem eko! Łapię deszcz" należy przedstawić sprawozdanie z realizacji ww. programu, w którym trzeba podać informację o uzyskanej liczbie napełnionych wodą opadową zbiorników w roku 2021. Takie sprawozdanie należy składać wyłącznie na formularzu (do pobrania: druk) w terminie do 30 listopada 2021 r. drogą elektroniczną na skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , poprzez ePUAP, osobiście na Dziennik Podawczy lub listownie na adres Urzędu Gminy Zielonki tj. ul. Krakowskie Przedmieście 116, 32-087 Zielonki. Przedmiotowe sprawozdanie należy składać każdego roku do 30 listopada przez okres 3 lat licząc od momentu podpisania umowy.

roboty drogowezmni25 listopada 2021 r. (czwartek) w ramach prac dla zadania „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S52 odc. Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła)” zostanie wprowadzony ruch wahadłowy kierowany sygnalizacją świetlną na ul. Karola Wojtyły w Batowicach na odcinku pomiędzy nowym rondem a przystankiem „Batowice Spławy”. Prowadzone będą prace związane z budową włączenia kolejnej jezdni tymczasowej do ul. Karola Wojtyły w Batowicach.W związku z prowadzonymi pracami w dniu 25 listopada 2021 r. w godzinach porannych przystanki „Batowice Spławy” w obu kierunkach zostaną przesunięte poza zakres robót – ok. 180 m w kierunku Raciborowic, zgodnie z projektem tymczasowej organizacji ruchu. Przystanek w kierunku Raciborowic będzie zlokalizowany na istniejącym chodniku, natomiast przystanek w kierunku Krakowa będzie znajdował się na peronie przygotowanym przez Wykonawcę robót. Wykonawca zobligował się do poinformowania Głównej Dyspozytorni Ruchu MPK o ustawieniu oznakowania. Przewiduje się, że powyższa organizacja ruchu będzie utrzymana przez ok. tydzień, po czym wprowadzane będą kolejne zmiany w organizacji ruchu związane z funkcjonowaniem jezdni tymczasowej.

Prace prowadzi konsorcjum firm: GLM Kraków Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş, Gülermak Sp. z o.o., Mosty Łódź S.A. spółka cywilna.

ekolaurySRGZ23 listopada 2021 r. w Katowicach podczas jubileuszowej gali XX-lecia Ekolaurów Polskiej Izby Ekologii Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki zostało wyróżnione w kategorii Edukacja ekologiczna za projekt Energetyczny Oddech zrealizowany w 2020 roku w formule zdalnej – 500 godzin dydaktycznych dla blisko 4000 uczestników. Nagrodę z rąk Przewodniczącego Kapituły Konkursu Ekolaury PIE Jerzego Swatonia oraz Sekretarza Kapituły Grzegorza Pasieki odebrał wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki dr inż. Jacek Pietrzyk.
Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Krakowie oraz gmin: Zielonki, Igołomia-Wawrzeńczyce, Michałowice, Mszana Dolna i Szaflary. Więcej o nagrodzonym projekcie: link.

221 listopada w Grębynicach odbyła się uroczystość poświęcenia miejscowej kapliczki po renowacji. Kapliczka znajduje się u zbiegu ul. Orlich Gniazd i ul. Rajskiej w Grębynicach. W uroczystości wzięli udział m.in. szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala, przewodniczący rady powiatu krakowskiego Piotr Goraj, radni powiatu krakowskiego: radni powiatowi: Wojciech Bosak i Jarosław Raźny, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko, Mariusz Zieliński, dyrektor biblioteki i przewodniczący Gminnego Zespołu ds. Opieki Nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym, sołtys Brzozówki Elżbieta Cich, sołtys Grębynic Adam Duliński oraz mieszkańcy gminy. Kapliczkę poświęcił ksiądz Paweł Łukaszka, proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi.

Czytaj więcej: Poświęcenie odrestaurowanej kapliczki w Grębynicach

DSC09801Chór Psallite Deo z Bibic, Koło Integracji Bibic, Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach, Dziecięcy Szkolny Zespół Artystyczny i zespół Bibiczanie wystąpili w niedzielę 21 listopada przed publicznością w odremontowanym bibickim Domu Ludowym, ze śpiewem, tańcem, wspomnieniami historycznymi. Remont zakończono na początku listopada, o czym pisaliśmy niedawno: link, a uroczyste otwarcie po remoncie przypomniało jak ten budynek służy mieszkańcom na co dzień.

Czytaj więcej: Otwarty uroczyście po remoncie – Dom Ludowy w Bibicach 

dron nad kominemGmina Zielonki prowadzi kontrole spalania w aktualnym sezonie grzewczym 2021/2022. Interwencyjne kontrole zostały wzmożone od września, a kontrole z użyciem dronów  rozpoczęto 10 listopada. Piece kontrolują uprawnieni do tego pracownicy Urzędu Gminy wraz z policją, w ramach płatnych patroli finansowanych przez gminę.
- Do 17 listopada wystawiliśmy dwa mandaty, do badania wysłaliśmy 8 pobranych próbek popiołów. Głównym problemem jest to, że ludzie spalają np. palety, czy drzwi, ramy okienne. Dlatego podkreślamy, że palety, jak i każdy rodzaj drewna, który jest odpadem pobudowlanym, poremontowym jest impregnowany, nie nadaje się do spalenia! Palić można tylko czystym drewnem, sezonowanym minimum 2 lata, o wilgotności poniżej 20 proc. lub certyfikowanym węglem, co też sprawdzamy – informuje Magdalena Garus z Referatu Niskiej Emisji i Odpadów Urzędu Gminy w Zielonkach.
Kontrole z użyciem dronów pozwalają na sprawdzenie większej liczby posesji w krótszym czasie.  Badanie polega na zasysaniu przez dron próbek dymu z kominów i przeanalizowaniu uzyskanych w czasie rzeczywistym wyników. Wykrycie nieprawidłowości – pojawienie się informacji o zwiększonym stężeniu szkodliwych związków chemicznych - skutkuje natychmiastowym wejściem na wskazaną przez dron posesję uprawnionych do kontroli urzędników wraz z policją.
W tym sezonie grzewczym kontrole dronami prowadzono już w miejscowościach na północy gminy - Owczarach i Garliczce. Wkrótce kontrolowane z użyciem specjalistycznego drona będą kolejne miejscowości - w tym sezonie grzewczym gmina Zielonki chce na ten cel przeznaczyć ok. 14 tys. zł.
Przypomnijmy, że Zielonki to pierwsza podkrakowska gmina, w której od stycznia 2021 r. do kontroli spalania zaczęto używać specjalistycznych dronów. Natomiast kontrole palenisk – zarówno rutynowe i interwencyjne - na terenie gminy Zielonki prowadzone są już od 2016 r. , wykonują je uprawnieni urzędnicy gminni ze wsparciem policji (w ramach płatnych patroli finansowanych przez gminę). W ubiegłym sezonie grzewczym (2020/2021) przeprowadzono 278 kontroli kotłów w domach.

Na podstawie zawiadomienia uzyskanego od wykonawcy robót: Przedsiębiorstwa Instalacji Sanitarnych INSBUD Spółka z o.o. informujemy, że od dnia 24.11.2021 r. planowane jest rozpoczęcie prac budowlano-montażowych związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej na ulicy Słonecznej w miejscowości Wola Zachariaszowska.  W  godzinach od 8-16 wystąpią utrudnienia w ruchu. Numer kontaktowy do przedstawiciela wykonawcy na budowie: 663-348-989. Numer kontaktowy do inspektora nadzoru inwestorskiego: 534-744-494.

Zadanie związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wola Zachariaszowska w ciągu ulicy Słonecznej jest realizowane w ramach projektu "Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Zielonki - IV etap" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.