8.png

gawlowa

W niedzielę 6 września zakończyła się charytatywna aukcja obrazu „Święty Florian” pędzla Katarzyny Gawłowej, pochodzącej z Zielonek artystki reprezentującej nurt malarstwa naiwnego. Licytację zorganizowała parafia pw. Narodzenia N.M.P. w Zielonkach, uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów wymiany dachu zieloneckiej świątyni. Obraz został przekazany parafii w połowie sierpnia przez anonimowego darczyńcę, w celu wystawienia go na aukcję, której dochód pozwoli wykonać w kościele parafialnym w Zielonkach planowane prace remontowe. Osoby dobrego serca, które wylicytowały obraz zadeklarowały, że trafi on do zbiorów funkcjonującej przy gminnej bibliotece publicznej Izby Regionalnej w Zielonkach – w zbiorach tej placówki znajduje się już kilka prac zieloneckiej malarki-prymitywistki.


Katarzyna Gawłowa nazywana jest często „Nikiforem w spódnicy”. Jej prace cechuje wolność od jakichkolwiek nurtów artystycznych – Gawłowa podążała za własnym poczuciem estetyki. Przez całe życie zajmowała się rolnictwem, sprzedawała nabiał i warzywa w mieście, a w wolnych chwilach wykonywała malunki na ścianach swojego domu. Została odkryta przez znawców sztuki w 1973 roku, kiedy miała 77 lat.
Obraz „Święty Florian” powstał między 1973 a 1982 rokiem. Jest to tempera na dykcie o wymiarach 48 cm na 60 cm (bez ramy). Cena rynkowa dzieła wynosi około 1500 zł, ale zakupiono je za sumę dwukrotnie wyższą.
Natalia Janisz

gawlowa